Raport din Estul salbatic

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Miercuri, 30 ianuarie 2013, 23:22 Actualitate | Opinii


Dan Tapalaga
Foto: Hotnews
Plictisitoare, irelevanta si subversiva falsa dezbatere despre raportul MCV: o fi pozitiv sau negativ?Documentul prezinta fapte inacceptabile dar adevarate, petrecute intr-o tara cu pretentii europene, tara de care pur si simplu ti se face rusine si frica. Da, ru-si-ne si fri-ca . Citind lista lunga de contraventii si infractiuni impotriva regulilor democratice comise de majoritatea USL, te intrebi ce mai cautam in Uniunea Europeana. Cat ne vor mai suporta in halul asta? Rusinea vine din ce-am ajuns, frica din gandul ca se poate si mai rau.

Daca raportul de tara era despre Afganistan, Kirgistan, Uzbekistan sau o tara ex-sovietica nu era nici o problema. Asa se intampla le ei. Inculpatii, intr-o tara barbara, pot deveni peste noapte ministri si nimeni nu se mira. Hotararile judecatoresti sunt aruncate la cos si nimeni nu se revolta. Infractori dovediti in instanta fac legi in parlament si nimeni nu le cere demisia.

Faptul ca Parlamentul apara cercetati penal s-a banalizat. Nu mai surprinde pe nimeni. Faptul ca un trust de presa in special insulta, calomniaza, calca in picioare viata privata, demoleaza prin campanii de manipulare si intimidare institutii, oameni si rastoarna valorile se cheama libertate de expresie.

Nenorocirea este ca faptele de mai sus, incontestabile, intamplate sub ochii nostri, se consuma intr-o tara membra UE, cel putin pe hartie, din 2007. In realitate, apartinem de facto, alaturi de Ungaria, asa cum ne-a plasat in 6 decembrie 2012 fostul secretar de stat Hillary Clinton, mai degraba spatiului ex-sovietic. Ne aflam intr-o deprimanta competitie cu state renumite pentru deficitul lor democratic major.

Romania dovedeste, la sase ani dupa integrare, ca nu este in stare sa respecte "pachetul standard de reguli europene", cum insiprat s-a exprimat Robert Schwartz de la Deutsche Welle, condiile de baza ale statului de drept si ca Romania se plaseaza din vara incoace cu insistenta in afara spatiului european.

Autorii barbarizarii Romaniei au nume si prenume, sunt perfect identificabili: ei se numesc Victor Ponta, Crin Antonescu, Dan Voiculescu. Ultimii doi lupta pe fata pentru iesirea din spatiul occidental, primul joaca dublu sperand sa-i traga pe sfoara pe toti,  parteneri de alianta, popor si cancelarii occidentale.

Si puterea de la Budapesta a manifestat acelasi dispret fata de statul de drept si reguli democratice ca si puterea de la Bucuresti, si unii si altii calca totul in picioare, de la judecatori la presa si institutii de control care le mai dau peste degete, cu argumentul forte ca ei sunt poporul.

Impotenta Bulgariei in fata crimei organizate, cu trista ei lista de asasinate ramase cu autor necunoscut, cu o presa la degetul mic al unui premier cu apucaturi despotice, paleste in fata asasinatului continuu  comis cu sange rece impotriva institutiilor democratice din Romania si Ungaria.

S-a convins si Bruxelles-ul, la fel ca observatorii OSCE, ca televiziunile de stiri au ajuns instrumente de propaganda sinistra, ca un trust de presa duce campanii abominabile de manipulare si intoxicare.

Daca Europa corectitudinii politice a ajuns sa consemneze in rapoarte oficiale derapajele presei din Romania inseamna ca lucrurile au mers mult prea departe si ca trebuie, cumva, oprite inainte ca, in numele libertatii de exprimare, macelarirea altor drepturi fundamentale sa ajunga mod de viata.

S-au gasit unii sa tipe ca recomandarile din raportul MCV atenteaza la libertatea de exprimare, acest drept fundamental, adevarat, insa fundamental gresit utilizat in Romania. Niciunde in Europa nu ai dreptul sa calomniezi, sa insulti, sa minti continuu, sa manipulezi si sa demolezi institutii in numele libertatii de exprimare.

In concluzie, ultimul raport MCV continua seria semnalelor de alarma trase de comisia de la Venetia si de raportul OSCE si ne spune, in esenta, ca unele actiuni din vara impotriva statului de drept au fost inlocuite cu altele. Puciul anti-democratic de atunci, blitz-krieg-ul declansat impotriva unor institutii cheie, s-a transformat intr-un razboi de uzura, purtat pana in zilele noastre cu ajutorul unor televiziuni anti-occidentale si anti-democratice, scutul marilor penali.

Tabloul zugravit in raportul MCV suna apocaliptic, sumbru, pare fara speranta, insa adevarurile continute in el vor iesi in timp la suprafata. In plus, raportul prefigureaza si pregateste terenul unor sanctiuni de ordin economic (taieri de fonduri) si politic (suspendarea unor drepturi). De acum, ele se impun in regim de urgenta pentru a delegitima o putere abuziva. Numai cand poporul va simti pe pielea lui consecintele unor acte politice iresponsabile se va trezi din cosmar.

Pragmatic spus, vorbele sunt bune, dar ineficiente daca nu sunt urmate de actiuni concrete.

Apoi, ideile sanatoase sunt ca apa: se strecoara in mintile oamenilor si lucreaza in timp. Numai ca ele trebuie rostite cu voce tare de cat mai multi pentru a intra in constiinta maselor, iar minciuna si manipularea denuntate continuu, fara osteneala, cu orice risc. Realist vorbind, numarul celor dispusi sa se expuna este ingrozitor de mic.

Merita, totusi, sa impartasim  viziunea optimista expusa de un amic pe Facebook, care amintea de o zicala atribuita lui Abe Lincoln: Poti minti cativa oameni tot timpul si pe toti oamenii o vreme dar nu poti minti pe toti oamenii tot timpul


Citeste mai multe despre   
















11709 vizualizari

  • +21 (31 voturi)    
    azi se comenta pe ceva post tv (Miercuri, 30 ianuarie 2013, 23:29)

    Catch 22 [utilizator]

    Cica "e bine ca s-a restabilit legea si ca lucrurile au revenit in normal". Ce chestie mi-am zis...daca fur si ma prinde, dau lucrurile inapoi si gata, s-a restabilit legea. Of, stiu ca erau mercenari de presa si ca-si cantau partitura dar nu pot sa nu ma intreb cum ar fi daca presa ar comunica informatie relevanta si credibila.
    • +2 (4 voturi)    
      cum ar fi daca (Joi, 31 ianuarie 2013, 22:04)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui Catch 22

      stiind ca la respectul post tv sunt 'mercenari de presa', l-ai scoate din grila?
  • +32 (46 voturi)    
    Supriză?! (Miercuri, 30 ianuarie 2013, 23:31)

    corvus coraX [utilizator]

    Dacă Orban mai face multe declarații anti FMI și anti UE, Varanu&Co sunt în stare să ne unească cu Ungaria. Și culmea, cei care o să voteze covârșitor pentru această unire vor fi cei din Teleorman, Dolj și Vaslui
    • +4 (6 voturi)    
      FORMIDABIL ! (Joi, 31 ianuarie 2013, 14:27)

      pointless man [utilizator] i-a raspuns lui corvus coraX

      Mai există și români cu capul limpede. Aveți adeziunea mea completă.
  • +31 (35 voturi)    
    dar care este alternativa? (Miercuri, 30 ianuarie 2013, 23:34)

    Stefan-cel-Mare [utilizator]

    Din pacate asa este insa nu stiu care este alternativa caci la noi nici macar alternativa nu se construieste. Am avut parte de aceeasi problema si in '89 cind alternativa a lipsit. Am ramas cu Iliescu & Co in timp ce aproape toate celelalte tari din blocul de est au avut reforme politice totale.

    Acum, cu o populatie anemica si dezinteresata si cu o clasa politica ce reflecta societatea, care este alternativa ce se construieste?
    • +13 (21 voturi)    
      Cerc vicios (Joi, 31 ianuarie 2013, 0:04)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui Stefan-cel-Mare

      Suntem intr-un cerc vicios, asa cum ai observat si tu. Oricarui sistem aflat intr-un asa numit cerc vicios ii este prin definitie imposibil sa iasa din el prin forte proprii.
      De ex: din politicieni de rahat rezulta populatie bleaga care isi alege in continuare lideri de rahat samd.

      Orice sistem definit de un cerc vicios are nevoie de obicei de energie externa pentru a sparge acel cerc. Exceptie cazul in care sistemul gaseste pana la urma suficienta energie pentru a iesi din acel cerc vicios.

      In cazul nostru, daca vorbim de energii externe, acestea nu pot fi decat din 2 directii majore: occidentale sau rusesti. Restul sunt ori destul de neinsemnate ori inglobate in celelalte 2.

      Asa ca intrebarea ramane: Go West sau Go East?
    • -11 (23 voturi)    
      STEFAN-CEL-MARE, NU FITI PESIMIST... (Joi, 31 ianuarie 2013, 0:38)

      dincannes [utilizator] i-a raspuns lui Stefan-cel-Mare

      ... ca Dan Tapalaga!
      In Vestul nesàlbatic lumea este pozitivà, increzàtoare, optimistà,... zimbeste mereu (nu ca dinsul).
    • +12 (18 voturi)    
      alternativa este...... (Joi, 31 ianuarie 2013, 8:55)

      translativus [utilizator] i-a raspuns lui Stefan-cel-Mare

      .....desfintarea acestui sistem politic pervers in care isi gasesc culcusul caldut tot felul de hoti si escroci si inlocuirea lui cu un altul in care administrarea Statului se va face prin contract si unde ambele parti, alesii si alegatorii, trebuie mai intai sa se achite de datoriile care le revin si apoi sa se bucure de beneficii.
      In loc sa ne lamentam pe aici, mai bine ne-am angaja intr-o dezbatere serioasa despre un nou sistem politic, modern, suplu si corect, care sa fie in folosul cetateanului si nu impotriva lui.
      Gasiti o astfel de dezbatere pe forum HN la sectiunea - dezbateri pe termen lung - schimbarea sistemului politic.
    • 0 (8 voturi)    
      . (Joi, 31 ianuarie 2013, 12:42)

      Marius Muntean [utilizator] i-a raspuns lui Stefan-cel-Mare

      Cred ca populatia nu este din anemica si nici dezinteresata. Nu fa confuzii: faptul ca oamenii nu au venit la vot nu inseamna ca nu au ales. Atata doar ca nu au avut pe cine sa aleaga de pe buletinele de vot.
  • +25 (39 voturi)    
    Recomand acest articol lui Cacaru' (Miercuri, 30 ianuarie 2013, 23:46)

    Dalinar [utilizator]

    Din 3 motive:
    1. Este scris cu litere mari ca sa vada si ochii somnorosului.
    2. Este in romana, nu o sa aiba nevoie de o armata de traducatori
    3. Este excelent, este un rezumat scurt si la obiect al MCV-ului de fapt.

    Bafta Cacaru', da citeste-l pe furis ca razbunarea Varanului poate fi crunta, numa ce te arde pe spinare cu limba lui cea despicata.
  • -16 (42 voturi)    
    Libertatea de exprimare (Joi, 31 ianuarie 2013, 0:15)

    evoque [utilizator]

    in romania este caracterizata prin injurii calomnie manipulare si se imparte in doua pro-putere si pro-opozitie indiferent de cine si cum detine pozitiile de mai sus, "Jurnalistii" scriu in interesul celor care ii platesc.
    Prin urmare toata presa din romania sustine ca este independenta dar face jocul de mai sus, eu unul nu am vazut de foarte foarte multa vreme opinii impartiale.
    "....Niciunde in Europa nu ai dreptul sa calomniezi, sa insulti, sa minti continuu, sa manipulezi si sa demolezi institutii in numele libertatii de exprimare. "
    Perfect adevarat insa acest lucru se intampla in romania de la revolutie incoace fara exceptie, prin urmare domnule Tapalaga aici va incadrati si dumneavoastra nu doar antenele fac aceste lucruri.
    Priviti doar ce se intampla chiar aici pe hotnews, urmariti comentariile si o sa vedeti exact ce afirmati, manipulare si toate celelalte la fel ca pe dcnews.
    Prin urmare, mai usor cu pianul pe scari.
    • +15 (25 voturi)    
      Greu la deal (Joi, 31 ianuarie 2013, 8:32)

      ticbis [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      N-ai inteles nimic...
      Toata presa din intreaga lume se pozitioneaza politic de-o parte sau de alta. Criticarea adversarului politic cu argumente mai mult sau mai putin obiective este normala si face parte din libertatea de opinie si de exprimare garantata de toate societatile democratice.
      Problema apare atunci cand treci de la critica politica la viata privata a cetatenilor, la amante inventate, la boli din copilarie, la amantul nevestei, la pensia alimentara platita printilor, la chefurile din timpul studentiei sau la restanta de la intretinere. Asta cu atat mai mult cu cat toate s-au dovedit a fi minciuni ordinare, acuzatii abjecte si gratuite fara nicio legatura cu politica. Asta in democratiile autentice este interzis si derapajele se platesc crunt.

      Asta a facut Antena 3; adu-ti aminte de Aspazia Cojocaru, Cristi Danilet, Alina Ghica, Iulia Motoc si lista celor care au fost terfeliti in haznaua antenelor poate continua.
      Da-mi si mie un singur atfel de exemplu de la B1 sau de la HotNews.

      Acum ai inteles despre ce vorbeste raportul MCV, sau trebuie sa-ti mai explic inca o data?
      • -9 (19 voturi)    
        toata perioada (Joi, 31 ianuarie 2013, 11:05)

        evoque [utilizator] i-a raspuns lui ticbis

        in care pdl-ul a fost la guvernare si de cand este basescu presedinte este plina de atacuri la persoane.
        Nu mai faceti pe prostii si pe imaculatii pentru ca atacul la persoana a fost arma presedintelui de cand este. Manipularea si minciuna in regimul lui basescu au fost mai mari decat pe timpul lui nastase. Eu unul am sperat ca in momentul in care nastase a intrat in opozitie o sa reusim sa avem o alta tara diferita si asa a fost, cu venirea lui basescu la putere a fost scos un alt monstru creat de comunisti, monstrul care conduce prin procurori cu dosare, santaje, denigrare.
        Antena 3 este o arma a celuilalt monstru al comunismului, in aceasta batalie cei care nu conteaza si sunt victime colaterale, sunt cetatenii tarii.
        Totul a inceput cu celebrul; "La Tzepe". Nu mai faceti pe prostii ca va degradati ca fiinte umane.
        • +2 (10 voturi)    
          E ușor a scrie versuri... (Joi, 31 ianuarie 2013, 12:24)

          Procrastinator [utilizator] i-a raspuns lui evoque

          EXEMPLE!
          "Lasă că nici ceilalți nu sunt mai breji" nu este de fapt un contraargument ci o abureală. Convingerea personală nu ține locul faptelor reale...
          • -3 (3 voturi)    
            Vrei un exemplu? Ia de la basescu: (Joi, 31 ianuarie 2013, 23:34)

            Cetateanul anonim [utilizator] i-a raspuns lui Procrastinator

            In plina dezbatere electorala, televizata national, basescu l-a atacat pe contracandidatul sau, pe tema mortii dramatice a sotiei sale.
            Asta nu-i atac la viata privata?
        • +9 (15 voturi)    
          Hai sa-ti mai explic o data... (Joi, 31 ianuarie 2013, 12:39)

          ticbis [utilizator] i-a raspuns lui evoque

          Daca neuronul tau iti permite sa te concentrezi, repet:
          - Eu am dat exemple de persoane care au fost terfelite de A3 si RTV pentru cu totul alte motive decat dosare de coruptie (reale sau nu), furturi din bani publici (reale sau nu), presiuni politice (reale sau nu), trafic de influenta sau nepotism politic (reale sau nu);
          - Daca Basescu, Udrea, Boc, Macovei, MRU, Tapalaga, Cristoiu, si pe cine mai vrei tu au facut toate astea, se incadreaza la lupta politica mai mult sau mai putin obiectiva;
          - Raportul MCV se referea insa strict la atacarea abjecta a adversarilor politici prin minciuni ordinare; spre exemplu Danilet era expus timp de cinci zile consecutive la A3 intr-o fotografie la brat cu fiica sa si prezentat ca fiind cu amanta!!! Daca ai fi in stare sa te imaginezi macar o clipa in locul lui si daca admiti ca te poti simtii destul de putin confortabil, poate ai intelege despre ce vorbim noi aici;
          - Eu am dat exemple concrete de personaje publice intrate in haznaua postului TV pe care-l idolatrizezi si care-ti da niste bani ca sa faci pe prostul pe acest forum; nu ti-am cerut decat sa oferi si tu astfel de exemple intalnite pe la B1 sau HN;
          - Sunt curios, chiar nu-ti este rusine deloc? Cat de multi bani iti dau astia ca sa merite sa nu te poti uita in ochii copiilor sau a nepotilor tai?

          Daca nici acum n-ai inteles, sunt dispus sa-ti mai explic inca o data!!!
          • -6 (16 voturi)    
            Daca as fi platit (Joi, 31 ianuarie 2013, 13:11)

            evoque [utilizator] i-a raspuns lui ticbis

            pentru opiniile exprimate aici as avea cu totul si cu totul alt discurs.
            Nu am luat si nu voi lua niciodata apararea unui om politic sau a celor care ii sustin. Ce spui tu este partinic rau de tot, la fel cum sunt si cei de dcnews, la tine basescu& co buni restul rai la ceilalti este invers.
            Pentru mine basescu a fost bun pana cand am scapat de nastase, era raul necesar, numai ca acel rau a devenit o ciuma si nu mai este necesara. Personaje ca Danilet, Ghica, Haineala, etc care se comporta public politic, ce cauta in justitie? Din moment ce sau exprimat public au acceptat sa fie si atacati public, nu poti sa intri in rahat si sa nu puti. Voi aveti un fix mare de tot si ar trebui sa mergeti la cautat pentru ca in opinia unora ca tine cei care nu sunt de acord cu basescu sunt neaparat ai lui voiculescu. Gresit, total gresit. Oricat incercati sa aparati personajele aduse pe scena de regimul lui basescu nu faceti decat sa ii ingropati si mai mult.
            Daca esti convins ca ce face basescu este in interesul cetateanului, este strict problema ta, eu unul am sa spun mereu basescu este un dezastru, poate mai mare decat nastase, iar eu unul nu mai vreau sa traiesc vremurile lui nastase dar nici vremurile lui basescu.
            • +6 (10 voturi)    
              Iti mai explic inca o data!!! (Joi, 31 ianuarie 2013, 14:03)

              ticbis [utilizator] i-a raspuns lui evoque

              - Eu nu am luat niciodata apararea lui Boc sau Basescu, Udrea sau Mavcovei. Au facut destule prostii ca sa nu merite a fi aparati de catre mine.
              - Eu nu sunt convins ca ceea ce face Basescu este in interesul cetateanului, dar mi-este imposibil sa gasesc ceva la Voiculescu, Antonescu sau Ponta facut in interesul poporului roman. Daca ma insel, te rog sa-mi aduci argumente concrete.
              - Decat sa traiesc in regimul lui Voiculescu, prefer Basescu sau chiar Iliescu, asta ca sa-ti dai seama cat de jos am ajuns;
              - Vorbeam aici despre abjectiile si laturile varsate de Antena 3; poti totusi sa dai un singur exemplu de un alt trust de presa care a facut acelasi lucru? Pana la urma asta a fost tema raportului MCV si despre asta discutam pe acest forum;
              - Poti sa-ti verifici teoriile si conceptiile uitandu-te in fiecare seara in ochii copiilor tai; daca poti sa faci asta fara teama ca te vor judeca peste vreo zece ani, atunci n-am ce sa-ti mai fac, inseamna ca te incadrezi in categoria fanaticilor extremisti (sunt cunoscute cazurile din istorie ale nazistilor, comunistilor, bolsevicilor, antisemitilor, legionarilor, hotistilor, etc.);
              - De ce nu poti sa-mi dai un singur exemplu concret de presa care a facut in ultimii 23 de ani ceea ce face si in prezent A3?
              - Cum poti sa traiesti cu iubirea fata de un personaj ca si Voiculescu sau pentru lacheii lui: Gadea, Ciutacu, Grecu, Ursu, Badea? Cat de josnic poti sa fii ca sa-ti bati joc de singurul lucru pe care l-ai dobandit prin nastere: demnitatea speciei umane?

              Daca inca n-ai inteles, sunt dispus sa-ti mai explic inca o data!!!
              • +4 (4 voturi)    
                RESPECT! (Vineri, 1 februarie 2013, 9:51)

                exasperat [utilizator] i-a raspuns lui ticbis

                nene esti de admirat pentru rabdarea de care dai dovada sa faci fata la prostie si fara sa folosesti invective ( eu cedez de cele mai multe ori). esti de admirat!!!
                • +4 (4 voturi)    
                  Multumesc (Vineri, 1 februarie 2013, 15:01)

                  ticbis [utilizator] i-a raspuns lui exasperat

                  Nici rabdarea mea nu este infinita, mai ales atunci cand trebuie sa polemizezi cu cei care au mintea odihnita.
                  De cateva luni am destul de mult timp liber si mi-am propus sa le raspund cu argumente reale, logice, morale sau macar civice unor angajati ai lui Voiculescu care incearca sa prelungeasca pe acest forum laturile si minciunile pe care le preiau de la A3.
                  Asa ca pe evoque, montesquieu, mazeta si pe inca vreo doi o sa-i "ard" de cate ori vor posta ineptii pe HN. Fac asta ca o datorie morala fata de adevaratul popor roman care niciodata in istoria sa n-a avut inclinatii bolsevice sau totalitariste.
                  Mentionez ca n-am fost niciodata membru al vreunui partid politic, n-am fost niciodata angajat bugetar sau in domenii care ar fi putut avea vreo legatura cu banii publici sau cu vreun personaj politic in ultimii 33 de ani.
                  Am bani, am timp liber cacalau, sunt liber in adevaratul sens al cuvantului si-i astept pe alde evoque, montesquieu sau mazeta ca sa ma distrez si eu cu ei un pic!!!
                  E placerea mea!!!
                  • -3 (3 voturi)    
                    succes (Vineri, 1 februarie 2013, 16:00)

                    evoque [utilizator] i-a raspuns lui ticbis

                    insa dupa aceste cateva luni in care esti liber platit pentru polemica sa iti faci asigurare medicala. Au mai fost pe aici destui ca tine, au plecat cu coada intre picioare, iar eu mazeta si restul suntem prezenti chiar daca suntem cenzurati.
                    Asa ca fati datoria morala pentru cei care te platesc noi tot aici o sa fim.
                    Suntem blocati cu foarte multe comentarii, suntem cenzurati, dar nu este nimic distractia este prea mare.
                    Ce nu intelegeti voi este ca noi va provocam sa va aratati adevarata fata.
                    Mare lucru daca apare si acest comentariu, am mai avut unul care nu a fost publicat.
                    • 0 (0 voturi)    
                      mersi (Sâmbătă, 2 februarie 2013, 4:58)

                      ticbis [utilizator] i-a raspuns lui evoque

                      Mai rasfirati baieti, mai rasfirati!
                    • +1 (1 vot)    
                      Solidar cu un om liber (Sâmbătă, 2 februarie 2013, 15:26)

                      voltaren [utilizator] i-a raspuns lui evoque

                      Exista in tara asta si oameni care spun adevarul pentru ca au onoare . Greu de inteles de personaje jalnice , ca evoque , montesquieu , mazeta , care nu pot avea opinii decat conta cost , dupa modelul slugilor lui Voiculescu .
                      • 0 (0 voturi)    
                        ai avea (Sâmbătă, 2 februarie 2013, 20:04)

                        evoque [utilizator] i-a raspuns lui voltaren

                        posibilitatea sa demonstrezi ce sustii? sau iesim din anonimatul id-urilor si ne vedem la tribunal?
                        • 0 (0 voturi)    
                          Te-ai suparat? (Duminică, 3 februarie 2013, 8:38)

                          ticbis [utilizator] i-a raspuns lui evoque

                          Taiem nasul!!!
      • 0 (2 voturi)    
        EU N-AM INTELES (Vineri, 1 februarie 2013, 18:51)

        dincannes [utilizator] i-a raspuns lui ticbis

        Dacà criticile, dezvàluirile erau mincinoase, de ce nu s-au depus plingeri; existà legi precise pentru defàimare,etc.?
        Existà si dreptul la replicà.
        Unde este adevàrul? Numai la Hotnews?
    • +9 (19 voturi)    
      Păi nu chiar așa (Joi, 31 ianuarie 2013, 9:19)

      aiureantramvai [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      Stau și mă gândesc la articole precedente și nu văd atacuri, ci păreri personale despre situații, vinovați și soluții. Că se arată cu degetul către cineva nu consider că e atac, comparat cu ceea ce se întâmplă la televiziunile lui felix.
      • -7 (13 voturi)    
        daca ar fi (Joi, 31 ianuarie 2013, 11:07)

        evoque [utilizator] i-a raspuns lui aiureantramvai

        sa privesc lucrurile asa din punctul tau de vedere pot sa spun cu lejeritate ca antena 3 nu face altceva decat sa emita pareri si sa relateze situatii.
        este aiureantramvai ce spui. Moneda are doua fete.
        • +5 (7 voturi)    
          Evoque (Joi, 31 ianuarie 2013, 15:04)

          ticbis [utilizator] i-a raspuns lui evoque

          Tu chiar crezi ce spui?
          Daca da, atunci ar trebui sa faci o vizita la un medic, de preferinta la un psihiatru!
          Cu sanatatea nu e de gluma, mai ales cu cea mintala!
          • -4 (6 voturi)    
            mai citeste (Joi, 31 ianuarie 2013, 18:23)

            evoque [utilizator] i-a raspuns lui ticbis

            inca si inca odata pana intelegi.
            • 0 (0 voturi)    
              am citit (Sâmbătă, 2 februarie 2013, 5:01)

              ticbis [utilizator] i-a raspuns lui evoque

              Am inteles ca moneda are doua fete.
              Asa, si?
              Deci ce vroiai tu sa spui in propozitie de fapt? Ceva mai citet se poate?
    • +22 (28 voturi)    
      Mai usor cu libertatea de exprimare pe scari (Joi, 31 ianuarie 2013, 9:29)

      v_sile [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      Cand a fost prezentat la hotnews un judecator, membru CSM, impreuna cu fetita lui cu titlul "Judecatorul pedofil cu iubita lui"? Ai? Cand?

      Dumneata ai scoala "buna": toti ziaristii sunt la fel, de 23 de ani presa e mizerabila, hai sa nu ne agitam.

      Ce face Voiculescu si trustul lui de presa a depasit cu mult, cu foarte mult limitele admise. Nimeni in 23 de ani nu a ajuns la asa mizerie. Nici macar OTV-ul lui DD.

      Si nimeni nu ia masuri, caci CNA-ul e mucles, a fost rezolvata majoritatea acolo, care accepta absolut orice mizerie, vezi pe cea de mai sus cu Danilet.

      Ei, daca spunea oricine din tara ce au zis aia din MCV era facut pe loc basist si atentator la libertatea presei. Acum au spus-o si cei din UE, aia care se fereeau pana acum sa spuna asa ceva. Deci rahatul e deja mult peste cap...

      P.S.Comentariile pe hotnews sunt oricum comentarii partizane, dar in limita normalului. Sunt si moderate, comentariu cu comentariu (bravo hotnews). Vreti sa vedeti cum arata niste comentarii "adevarate"? Mergeti pe dcnews, pe blogurile roxania sau ciutacu sau radu tudor. Acolo sa vedeti violenta verbala. Oamenii aia asta primesc de la antena si asta li se depune in cap.
      • -3 (5 voturi)    
        Comentarii "adevarate"? EVZ, RL,Gandul,Libertatea (Joi, 31 ianuarie 2013, 23:46)

        Cetateanul anonim [utilizator] i-a raspuns lui v_sile

        Si oricare publicatie probasista.
        Sa vezi acolo limbaj, agresiune, jigniri....
        Toate basiste.
        Hotnews?
        Mai sus un pic,ticbis il trimite la psihiatru pe evoque (acesta folosind un limbaj foarte decent, exprimandu-si doar parerile personale...)
        Jigniri citesc la tot pasul, asta fiind metoda nr.1 in lupta de idei antiUSL.
        Cum sunt caracterizati in comentariile HN cei vinovati ca au ales USL?
        Cauta si singur, mie imi este sila.
        • -3 (5 voturi)    
          nu merita (Vineri, 1 februarie 2013, 2:22)

          evoque [utilizator] i-a raspuns lui Cetateanul anonim

          sa ii bagi in seama.
          Toti cei care se exprima anti usl pot sa jigneasca cum vor, nu exista opreliste si este normal aici.
          La un moment dat am raspuns folosind acelasi limbaj, surpriza, am fost blocat pentru diferite perioade de timp, comentariile mele nu au fost publicate. O alta metoda aplicata aici este aceea prin care comentariile critice sau mai critice la adresa unor persoane cum sunt presedintele, mru, videanu, etc. nu mai sunt publicate.
          Am sa continui sa imi exprim opiniile la modul in care acesti, nu stiu cum sa ii numesc, deci acesti... sa isi etaleze calitatile extraordinare de injuriosi, calomniatori, manipulatori, din trei motive: 1. sa castige si ei un ban; 2. sa vada si altii calitatile intelectuale extraordinare care stau la baza propagandei probasiste, propdl-iste; 3. sa ma distrez pe seama lor si a modului cum se isterizeaza.
          Tare sunt curios daca acest comentariu va aparea.
          • +1 (3 voturi)    
            a aparut (Vineri, 1 februarie 2013, 2:50)

            evoque [utilizator] i-a raspuns lui evoque

            straniu!!! felicitari din cand in cand se poate.
    • +9 (17 voturi)    
      evident (Joi, 31 ianuarie 2013, 9:50)

      sucaa [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      nu puteti contrazice afirmatia celor de la UE si folositi metoda: toti sunt la fel. nu tine evoque. nu este nici pe departe acelasi lucru.
      uite o simpla cautare pe youtube cu sintaxa "badea danilet" ce poti citi numai din titluri. nu se leaga de profesionalism. spune numai abjectii. da-mi un singur exemplu din cealalta tabara cand un jurnalist se comporta asa cu un judecator.
      https://www.youtube.com/results?search_query=badea+danilet&oq=badea+danilet&gs_l=youtube.3..0j0i5.1803.6589.0.7510.13.13.0.0.0.0.138.1240.7j6.13.0...0.0...1ac.1.AZ3LIGeQtg8
      greseala este a celor de la ue ca trebuiau sa spuna cu nume si prenume despre cine este vorba. asa au aruncat aceste critici pe spatele tuturor jurnalistilor, inclusiv cei de buna credinta. jurnalistii care se simt ca nu fac din categoria amintita de cei de la ue ar trebui sa ceara comisiei europene sa faca nominalizari altfel au aruncat in derizoriu toata presa romana.
      • -7 (15 voturi)    
        ce fac (Joi, 31 ianuarie 2013, 11:21)

        evoque [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

        cei de la antena 3 poate fi ignorat, eu unul asta fac, am inteles scopul si rostul lor exact cum il inteleg si pe cei de la b1 sau cum este situatia hotnews vs. dcnews.
        Dar tu omul politic care conduci o tara de ce trebuie sa intri in aceasta mizerie?
        Raportul acesta mcv zici ca afost redactat in modrogan de catre oamenii cu propaganda ai pdl-lui sau ai presedintelui, oricum nu conteaza.
        Ai subliniat un aspect foarte bun, trebuia sa vina cu nume si prenume, nu au facut asta prin urmare tot raportul a cazut in mocirla politicii.
        Mai grav este altceva, faptul ca nu mai exista demnitate, faptul ca cei care ne reprezinta se comporta precum fanariotii, asta arata cat de inapoiati suntem.
        Presedintele si primulministru nu ar trebui sa permita nimanui sa isi bage nasul in ciorba noastra.
        Suntem in UE, respectam regulile UE, atunci sa fim respectati ca orice tara din UE. Daca vrem am putea sa gasim si noi destule hibe in sistemul lor si ar trebui sa avem curajul sa si criticam. Respectul trebuie sa fie reciproc insa daca presedintele a invatat ca pozitia ghiocelului este potrivita ne meritam soarta.
        • +10 (18 voturi)    
          nu (Joi, 31 ianuarie 2013, 11:39)

          sucaa [utilizator] i-a raspuns lui evoque

          incerci mereu aceiasi manipulare. nu compara antena3 cu b1. niciodata la b1 n-am vazut ca un jurnalist rade de fotografia unui judecator. sau rade efectiv de un judecator pt ca din ce am inteles, acel judecator avea centura neara la karate. este indmisibil si nici nu se compara cu b1. nu spun ca b1 este impartial. evident ca nu. dar sunt limite care nu sunt depasite. la antena3 nu exista nicio limita. niciuna. nu exista deontologie. nu exista bun simt. cum sa vb la telefon cu un functionar al statului si sa-l faci idiot in direct?
          te rog eu mult, nu mai fa astfel de comparatii.
          si nu, faptul ca suntem in ue trebuie sa respectam regulile din ue. este ca si cum tu te-ai inscrie la o sala de fitness si te apuci sa canti tare la chitara. nu, respecti regulile de acolo. asa si noi in europa. nu ai voie sa pui botnita la institutii doar ca sa poti tu sa de razbuni politic pe un adversar. asta a facut cu ccr-ul cand i-au taiat prin ordinanta de urenta drepturile, nu este permis in europa si politicienii stiau de cand au intrat. regulile au fost trasate de la inceput. nu este vorba ca-si baga nasul in ciorba noastra, este vorba ca am incalcat ceva.
          nu facem inventarul cine are hibe mai multe. lumea nu este perfecta. dar, nu am sa cred nici macar o clipa ca statele europene cu traditie in democratie gresesc, iar felix si cu ai lui, crescuti in comunism au dreptate.
          nu este vorba de pozitia ghiocel, este vorba ca trebuie respectate institutiile statului. in special justitia. ori asta nu se mai respecta la noi in ultima perioada. cat un premier comenteaza decizia unui judecator deja am trecut in randul tarilor din lumea a treia. punct.
          • -3 (11 voturi)    
            justitia (Joi, 31 ianuarie 2013, 12:00)

            evoque [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

            nu se face la televizor.
            justitia nu se face cu procurori.
            justitia nu se face cu inregistrari din dosare aflate in ancheta si trimise la televiziuni.
            in justitie nu procurori dau sentinte.
            in justitie nu schimbi procurorii dupa interesul politic pe care il ai.
            in justitie judecatorii nu isi exprima parerile politce.
            in justitie judecatorii isi rewspecta statutul si ofera un exemplu de conduita, moralitate si etica societatii, atat prin comportament cat si prin deciziile pe care le enunta
            in justitie judecatorii si procurorii nu au afinitatii si prietenii cu presedintele sau primiul-ministru.
            etc.
            • +5 (13 voturi)    
              ok (Joi, 31 ianuarie 2013, 12:11)

              sucaa [utilizator] i-a raspuns lui evoque

              si ce ai vrut sa demonstrezi cu enumerarea de mai sus?
              da, justitia nu se face la tv.
              ba da, justitia se face si cu procurori. ei ancheteaza, judecatorii dau verdicte. dar participa in justitie.
              ce procuror a dat sentinte? singurul procuror care contesta decizii este ponta.
              ce judecator si-a exprimat optiunea politica? daca tot faci niste afirmatii te rog adu si exemple in acest sens. altfel, folosesti manipularea gen antena3.
              faptul ca un judecator are un hobby nu inseamna ca au un comportament indecent si trebuie luat la misto.
              cu ultima afirmatie sunt de acord cu tine. de aceea judecatorul care a candidat la presedintia csm a pirdut. in prezentarea care a facut-o a inceput sa laude ministrul de justitie care nici macar nu-i este sef. intelegeam la un procuror, dar la un judecator??? asta este unul din motivele pt care a pierdut si nu l-au votat nici judecatorii.
              deocamda, antena3 face justitie la tv cand aduce in derizoriu justitia aducand la tv anumite erori judiciiare. asta se intampla peste tot. faptul ca exista erori, nu trebuie sa duca la distrugerea justitiei.
              dar din tot ce ti-am spus in mesajul anterior, nu ai continuat de loc discutia. apari cu niste reguli generale fara legatura cu ce vorbeam si fara sa aduci si exemple. asta este regula la latrine. cand subiectul nu convine discutam de altceva. asa cum aseara la antene gadea avea intrviu cu Draga Olteanu Matei in loc sa dicute despre MCV.
              asta se cheama manipulare. cand subietul nu convine, inventam/fabricam altul ca sa-l acoperim pe celalalt. si oameni ca tine se intoxica usor.
              si incerci cu cu mine asta :)
              • -2 (4 voturi)    
                imi aduci aminte de Elena Ceausescu (Joi, 31 ianuarie 2013, 23:50)

                Cetateanul anonim [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

                Imi vine in minte imaginea ei, batand cu palma in masa si cerand imperios "dovada"....
                • +2 (4 voturi)    
                  totusi (Vineri, 1 februarie 2013, 9:05)

                  sucaa [utilizator] i-a raspuns lui Cetateanul anonim

                  poi fii mai explicit? despre ce dovada vorbesti?
                  sau doar schimbi si tu subiectul neavand contraargumente la cel initial?
                  de comparatii sunteti buni, de gandit singuri mai putin...
        • +6 (12 voturi)    
          Bai nene (Joi, 31 ianuarie 2013, 13:20)

          ticbis [utilizator] i-a raspuns lui evoque

          - Intai invata limba romana: "cei de la antena 3 poate fi ignorat" (aici nu esti la Capatos);
          - Apoi nu vorbi de lucruri sfinte, adica nu fluiera in biserica: "nu mai exista demnitate". Ce demniatate ai tu?
          - In al treilea rand, nu mai putem sa facem ce vrea muschiul nostru: "nu ar trebui sa permita nimanui sa isi bage nasul in ciorba noastra". Atata timp cat vrem sa facem parte din UE, TOATE tarile membre au dreptul sa-si bage nasul in ciorba noastra. Singurele tari in care UE nu-si permite sa-si bage nasul sunt Rusia, Ucraina, Serbia, Albania, Kosovo, Georgia sau Transnistria. Daca vrei sa ne alaturam acestora, sa bage Cacarau un referendum si se rezolva imediat, cu 75% din voturile poporului! Daca vrem in UE, taci si inghite!!!
          - Nu mintii, este una dintre cele 10 porunci crestine din Biblie; "suntem in UE, respectam regulile UE" - suntem in UE, dar n-am respectat nicio regula din UE;
          - Vezi-ti de lungul nasului: "am putea sa gasim si noi destule hibe in sistemul lor "; mai bine am face eforturi sa gasim si sa corectam hibele enorme din sistemul nostru neocomunist;

          Crede-ma, nu merita sa faci eforturi pentru a prezenta minciunile drept adevaruri absolute nici pentru toti banii din lume; si asta nu pentru mine sau pentru tine, ci pentru copiii tai care te vor judeca in viitor si pe care-i condamni sa lase capul in jos atunci cand se va vorbi despre tatal lor!
          Capisci?
          • -3 (7 voturi)    
            altul (Joi, 31 ianuarie 2013, 18:28)

            evoque [utilizator] i-a raspuns lui ticbis

            cu limba romana.
            Chestiune asta este fumata de mult, treci prin modrogan ca sa fii adus la zi cu propaganda pdl-baseasca.
            "Daca vrem in UE, taci si inghite!!!" inghite frate ce vrei este problema ta eu nu fac asa ceva, pana acum si de aici inainte retine un aspect UE nu face nimic pentru tine, nu a facut si nu va face. Ai primit o asa zisa libertate de miscare pentru care platesti si esti criticat, ce fel de membru al UE esti cand nu poti decide nimic.
            • +5 (7 voturi)    
              nu (Joi, 31 ianuarie 2013, 19:33)

              sucaa [utilizator] i-a raspuns lui evoque

              daca vrei in ue trebuie sa respecti democratia. ata, nu altceva.
              si manipulari ca nu face ue nimic pt tine las-o pt site-urle jurnalului national. sau la otv ca si aia tot la fel spun.
              autostrazile in ultima perioada din bani de la ue s-au facut. metroul la fel.
              sau intreaba-l pe dragnea cat a furat de acolo de are un concat de nu stiu cate hectare dintr-un salariu de 4000 de lei pe luna.
              faptul ca base a obtinut fonduri mai multe pt agricultura inseamna ca nu poti sa ai un cuvant de spus?
              ce dracu a negociat ponta cat a fost pe acolo? normal ca acum nu mai putem negocia dupa ce si-a bagat picioarele in consiliu european cand s-a dus fara mandat de era sa se anuleze tot ce s-a discutat acolo. daca base vroia sa faca rau denunta tot ce s-a discutat acolo pt ca el nu a dat niciun mandat.
              habar nu aveti pe ce lume traiti. aveti doar niste replici de la antene ce le repetati zilnic. nici macar nu stiti despre ce este vb.
              va aud ca vrem salarii ca in germania dar nu va aud ca vrem justite ca in germania. nu va aud ca vreti parlamentari nepatati ca in germania. permiteti coruptia in parlament, toti istericii si puscariasii si apoi tipati la europa ca nu face nimic pt voi? pai ce sa va faca? acum cred ca stau si rad de noi cand se uita ce speciemene ati votat in parlament.
              va doare in cot de coruptie dar ii reprosati lui base ca ne-a cerut sa nu validam un referendum bazat pe puci. ce sa spun, a dracu logica...
    • +6 (12 voturi)    
      Evocul (Joi, 31 ianuarie 2013, 12:27)

      Sani [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      Bai Evoque vezi te rog mai jos raspunsuri pentru nedumeririle tale emotionale:

      - Toate Tv-urile din Romania sunt de cacao
      - Unele sunt de cacat
      - Altele sunt diaree pur si simplu
      - Antena 3 este diaree puturoasa
      - Tu incepi in comentarii sa devii mai circumspect cu USL-ama
      - Cred ca incepi (tarziu) sa intelegi ca ai ales prost pozitia pe care te situezi
      - Totusi, n-ai nici o sansa de recuperare, esti prea narcisist sa recunoasti ca ai gresit
      - Nu fii trist, esti un primitiv "majoritar" in Romania
      • -4 (8 voturi)    
        primitiv?! (Joi, 31 ianuarie 2013, 13:17)

        evoque [utilizator] i-a raspuns lui Sani

        asa sa fie dar sunt liber, liber sa spun ce vreau si cand vreau, exceptand locurile unde esti cenzurat.
        liber, liber, liber, cunosti semnificatia acestui cuvant?
        Incearca sa o afli. Omul primitiv era liber si ramane liber voi cresteti in incubatoare cu ochelari de cai.
        • +7 (9 voturi)    
          Esti naiv (Joi, 31 ianuarie 2013, 14:24)

          ticbis [utilizator] i-a raspuns lui evoque

          Spre marea ta surprindere, nu esti liber deloc!
          Esti prizonierul lui Voiculescu, esti condamnat sa repeti pana la alienare tot ceea ce auzi la Antena 3! Pana la moarte!
          Habar n-ai ce inseamna sa judeci si sa te exprimi liber, cu capul tau propriu!
          Mie mi se pare imposibil ca un om cu adevarat liber sa ajunga sa exprime minciunile si ineptiile emise de Antena 3, fara niciun fel de discernamant logic sau de bun simt!
          Omul primitiv era cam de 2000 de ori mai liber decat esti tu!
          Pentru tine, "revolutia" de la 1989 nu te-a ajutat cu nimic; comunistii te obligau sa canti pe melodia lor, in timp ce tu canti pe melodia lui Voiculescu si a Antemei 3 din convigere, din tot sufletul!
          De ce naiba ne mai miram ca Voiculescu a fost votat cu 75%? Sa zicem mersi ca nu mai traieste Ceausescu, ca ar fi fost ales cu 99,99% in oricare sector din Bucuresti! Iar evoque ar fi fost in culmea orgasmului!!!
          • -5 (7 voturi)    
            vad (Joi, 31 ianuarie 2013, 18:31)

            evoque [utilizator] i-a raspuns lui ticbis

            ca esti de serviciu. De cand esti angajat pe post de latrau. Amice retine un lucru jigniri am primit pe site-ul asta de nici macar nu poti sa iti imaginezi, insa stii ceva invata si tu ca eu sunt aici doar ca sa ma distrez pe seama unor naivi care cred in idoli politici. Spor la treaba.
            • 0 (0 voturi)    
              Corect (Duminică, 3 februarie 2013, 8:42)

              ticbis [utilizator] i-a raspuns lui evoque

              Hai sa ne distram impreuna!!!
  • -15 (31 voturi)    
    INCEPETI VA ROG, CU AUTOCRITICA (Joi, 31 ianuarie 2013, 0:28)

    dincannes [utilizator]

    "Niciunde in Europa nu ai dreptul sa calomniezi, sa insulti, sa minti continuu, sa manipulezi si sa demolezi institutii in numele libertatii de exprimare."
    Domnule Dan Tapalaga II, care este institutia cea mai importantà intr-o tarà? Statul, nu? Adicà noi toti, nu ?
    De ce ne faceti borfasi, domnule? 7,5 milioane de borfasi?
    Iar folositi cuvintul PUCI. Mai aveti adepti credibili in UE, pentru adjectivul acesta? Enumeratii, và rog !
    • +6 (14 voturi)    
      incepe te rog cu informarea corecta (Joi, 31 ianuarie 2013, 11:14)

      sucaa [utilizator] i-a raspuns lui dincannes

      statul nu este o institutie. staul contine pe langa populatie si institutii. este format din institutii care lucreaza pt stat. pt noi. ok?
      propozitia reclamata de tine din articol se refera la minciunile practicate zi de zi de un trust media pt a te manipula pe tine. a spune ca un judecator seamna cu o pitipoanca intr-o poza nu se cheama libertate de exprimare. se cheama mitocanie, ori acest lucru nu este normal sa se intample in presa.
      in numele libertatii de exprimare si de informare, ii pui copilului mic si filme porno?
      sunt niste reguli deontologice ce se vor respectate. de exemplu, exista in afara o regula in presa legat de informatii. pana informatia nu apare din cel putin 3 surse nu apare pe post. la noi nici nu exista asa ceva.
      nu te-a facut nimeni borfas, ci doar manipulat. aperi niste ziariti care filmeaza un prim ministru la vestiar cand se schimba. pai asta se cheama jurnalism la tine?
      lasati-l pe Tapalaga ca este un jurnalist profesionist in comparatie cu ce se perinda pe la latrinele lui felix. numai ideea ca este postul unui turnator de familie ar trebui sa te faca sa nu asculti ce spune.
      cand toata europa spune ca a fost puci, vorbim de europa cu traditie in democratie, tu crezi ce spune un turnator la securitate? chiar nu ti se aprinde niciun beculet pe acolo? tu ai impresia ca este mai destept ponta de cat merkel? antonescu decat barosso? despre ce dracu vorbim aici?
      • -5 (13 voturi)    
        IN COMPARATIE CU... (Joi, 31 ianuarie 2013, 12:49)

        Rose1 [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

        ..."sucaa", alti comentatori, de pe acest site, stiu ce si despre ce vorbesc! Cu alte cuvinte, si acum "traduc" din domnul "sucaa", domnul "Tapalaga este un jurnalist profesiuonist in comparatie cu ce se perinda pe la latrinele lui Felix"!!!
        Domnule "sucaa", daca cumva ati intentionat sa-l laudati pe domnul Dan Tapalaga, trebuie sa va spun ca nu va iesit! Cum poate fi (mai) profesionist domnul Tapalaga, in comparatie cu "latrinele lui felix"?!!! Daca il comparati pe domnul Tapalaga cu reporterii Bob Woodward și Carl Bernstein de la ziarul "Washington Post", era cu totul altceva!!! Reporterii astia doi si "latrina" la care lucrau au provocat demisia, judecarea si condamnarea unui presedinte american in plina epoca a "razboiului rece": RICHARD NIXON si "AFACEREA WATERGATE"!!! Si pentru ce au facut pentru DEMOCRATIE si LIBERTATEA PRESEI au primit si "Premiul Pulitzer"!!! Situatie in care domnul Tapalaga&Co. nu se va gasi niciodata! Este drept ca pe vremea aia nu exista un "WCM", pardon, "MCV", iar "raportorii Monica, Oana, Vasilica&Co." erau sugari sau in stare de proiect!!! Mai cititi domnule "sucaa"!
        • +6 (10 voturi)    
          in comparatie cu tine (Joi, 31 ianuarie 2013, 13:18)

          sucaa [utilizator] i-a raspuns lui Rose1

          nu fac comparatii stupide.
          eu faceam comparatie in presa romaneasca. pana sa ajungem la jurnalisti care nu au trecut prin 50 de ani de comunism nu facem astfel de comparatii. mai avem mult pana acolo.
          "Latrina" la care lucrau cei doi nu se ocupau cu atacul judecatorilor pt ca nu sunt fotogenici intr-o poza. nici macar nu cred ca le-a trecut vreodata prin cap. hai sa nu bravam dand exemple de acest gen sa ne aratam cultura generala cand nu au legatura cu subiectul.
          Apropo de Tapalaga, a fost singurl jurnalist care in colaborare cu echipa de la hotnews au facut o ancheta de presa legat de votul pentru mezina presedintelui la alegerile pt parlamentul european. de la el a aflat toata presa inclusiv voi care apoi voi veniti sa-l acuzati de basism. si atunci si acum il felicit pt acea ancheta jurnalistica. si au mai fost si altele si anchete si articole cu tinta pdl sau basescu. important este sa cauti. deci se cam apropie de exemplul dat de tine.
          poate nu tot timpul sunt de acord cu ideile si opiniile lui, dar pe ansamblu este un jurnalist obiectiv comparativ cu ce avem acum in presa romaneasca. poate chiar are niste afinitati politice si cateodata se poate citi printre randuri cam cu cine tine, dar este om si nu poti sa-i faci lobotomie cand devine jurnalist.
          nu mai incercati sa-l bagati in aceiasi hazna in care au intrat cei de la antene pt ca nu se compara. cand o sa vad la jurnalistii de la latrine facand o singura ancheta despre oamenii din usl poate incep sa-mi schimb parerea. dar sunt lucruri prea fine pt tine ca sa intelegi. tu ai idei putine si fixe si mai grav este ca nu sunt ale tale, ci ti-au fost plantate in cap.
          • -3 (5 voturi)    
            DOMNULE "SUCAA", (Joi, 31 ianuarie 2013, 23:51)

            Rose1 [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

            Cred ca ti-am mai spus si alta data ca stai prost cu gramatica limbii romane, cu logica si cu - ca sa te citez - "cultura generala"!
            Debitezi continuu prostii, fara logica, fara sens si fara semne de punctuatie!
            Uneori esti chiar amuzant prin gafele pe care le faci! Astfel, vorbind despre domnul Dan Tapalaga, autorul articolului, afirmi urmatoarele: "poate chiar are niste afinitati politice si cateodata se poate citi printre randuri cam cu cine tine, dar este om si nu poti sa-i faci lobotomie cand devine jurnalist."! Iar ai facut-o de oaie, domnule "sucaa"! PENTRU CA: termenul "lobotomie"se aplica operatiei chirurgicale care consta in sectionarea, in encefal, a unei parti din fibrele nervoase care leaga lobul prefrontal (sediul ideatiei - formarea si inlantuirea ideilor) cu restul creierului. Aceasta interventie se practica pe subiectii atinsi de anxietate paroxistica cronica, de obsesii grave si asupra bolnavilor in stare de suferinta morala permanenta care au incercat de mai multe ori sa se sinucida! Ai vrut sa pari doct si inteligent si ai facut-o iar de kko! Exista ceva din atitudinea si comporamentul social, profesional si...politic a domnului Dan Tapalaga, care se "potriveste" cu "lobotomia" pe care o invoci?! Ai nevoie de o pauza prelungita ca sa-ti "upgradezi" serios cultura generala!
            • +4 (4 voturi)    
              hahaha (Vineri, 1 februarie 2013, 9:39)

              sucaa [utilizator] i-a raspuns lui Rose1

              tipic persoanelor care nu stiu sa discute argumentat. se leaga de cuvinte schimband sensul discutiei in care nu poate face fata. este plin forumul de postaci uslamisti care practica metoda asta. nu esti originala.
              revenind la lobotomie, nu trebuia sa faci copy/paste ca seful tau pt ca stiu ce-nseamna lobotomia. si daca tot ai facut copy/paste, citeste bine ce textul copiat si intelege-l. in special partea asta: formarea si inlantuirea ideilor. pentru "eliminarea" din capul pacientul a ideilor de sinucidere sau obsesii grave se folosea odata lobotomia. facand un joc de cuvine, cam greu de depistat pt tine, ma refeream la ideile politice ale lui Tapalaga. repet, era un joc de cuvinte. faptul ca nu-l percepi, nu ma mira. va este specific acest comportament.
              dar nu vreau sa schimb subiectul discutie asa cum intentionezi.
              ti-am dat dovezi ca Tapalaga poate fi impartial chiar daca pare pro basescu. te-am rugat sa-mi aduci un exemplu asemanator din tabara latrinelor ce-o aperi pe aici. nu ai reusit. singurul lucru pe care l-ai reusit a fost sa cauti pe internet un neologism folosit de mine si sa-mi pui definitia medicala. din tot ce am scris tu ai retinut un singur cuvant. atunci la ce dracu ma mai mir ca nu sunteti capabili sa judecati logic?
              pe viitor, daca ai ceva de spus la subiectul discutat, si daca poti s-o faci fara atacuri la persoana, esti invitata mea. altfel, pastreaza-ti frustrarile pt tine si razi impreuna cu gadea de poza unui judecator. pt ca observ ca asta poti s-o faci cu excelenta. discutiile civilizate, argumentate si la subiect nu par sa fie pt tine.
              ps: daca tot vorbesti de gramatica, crezi ca poti sa faci un comentariu pe care sa nu-l impanezi cu cuvinte englezesti? cred ca ai reusi sa te "upgradezi" serios si tu in aceasta privinta :)
              • -2 (2 voturi)    
                NEVER MIND... (Vineri, 1 februarie 2013, 16:58)

                Rose1 [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

                ...nu merita sa continuam acest "dialog"! Esti la fel de incapatanat in nestiinta dumitale ca si personajul omonim din intamplarile povestite de Nea Marin!
                Ai uneori un umor involuntar de care, probabil, nici nu-ti dai seama! Te las sa traiesti in/cu mediocritatea si fantasmele dumitale, fericitit ca te afli in tabara "bunilor si dreptilor", acum si pururea si in veci-vecilor, amin! Pace tie si duhului tau!, amin! “Fericiti cei saraci cu duhul, ca a lor este imparatia cerurilor” ! AMIN!
  • +15 (23 voturi)    
    Si? (Joi, 31 ianuarie 2013, 0:57)

    Danavincze [utilizator]

    Un tablou realist. Si? Exista atâta ura si disensiune in societate încât situația pare fara ieșire. M-am enervat foarte tare luni cand si-a dat demisia turnatorul. Si? Am văzut pe forumuri justificari incredibile, transformarea unei lasitati in ceva eroic. Si multă dusmanie. Imediat primește etichetele basist, portocaliu. Încerci sa explici, sa argumentezi. Fara rost, nici un argument nu are nici o valoare in fata lui Jos Basescu. Nu înțeleg cum in numele acestei credinte sa justifica atacurile la persoana, la familie. Familia e sfanta. La noi se pare ca nu. Nu înțeleg de ce așa zisi jurnaliști, in numele libertatii de exprimare ataca ce nu ar trebui atins. Poți sa critici activitatea profesionala a cuiva dar lăsa-i familia in pace. Viitorul nu pare luminos. Insa, așa cum spuneti la final sa fim optimisti. Doar mâine e o noua zi.
  • +8 (14 voturi)    
    Abraham Lincoln (Joi, 31 ianuarie 2013, 1:31)

    Duras [utilizator]

    "You can fool some of the people all of the time, and all of the people some of the time, but you can't fool ALL of the people ALL of the time."
    • -2 (10 voturi)    
      Ba se poate! (Joi, 31 ianuarie 2013, 9:01)

      Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui Duras

      Sa minti pe toti oamenii care vor trai vreodata si ei sa te creada. Cum? Crede, si nu cerceta!
    • +4 (10 voturi)    
      Multumesc mult (Joi, 31 ianuarie 2013, 9:10)

      Dan Tapalaga [utilizator] i-a raspuns lui Duras

      Am modificat si pus traducerea corecta
      zi buna
      • -3 (3 voturi)    
        comentariile sunt esenta Hotnews, se confirma (Joi, 31 ianuarie 2013, 23:58)

        Cetateanul anonim [utilizator] i-a raspuns lui Dan Tapalaga

        Iata, Tapalaga a citit toate comentariile pana aici.
        Il intereseaza.
        Scriitura lui nu este decat prilej de comentarii...dirijate in directia comandata
  • +15 (23 voturi)    
    Iadul (Joi, 31 ianuarie 2013, 2:04)

    Daniels22026 [utilizator]

    Trecem periodic prin stari optimiste si pesimiste, in grup sau individual. Ca in orice lupta, vor invinge cei mai puternici.

    Dar domnule Dan Tapalaga, macar adevarul trebuie spus, si bine faceti! Pare putin, este putin, dar iadul s-ar asterne daca-m tacea cu totii.
  • +12 (22 voturi)    
    off topic (Joi, 31 ianuarie 2013, 2:18)

    was [utilizator]

    Unde este "Mazeta", pro-uslasul mereu primul la comentarii? Daca era mai istet, deja inregistra marca "Mazeta" ca simbolul anti-a-tot-ce-inseamna-punct-de-vedere-rational.
    On topic: ce sa mai comentez, mai nimic, cred ca majoritatea cititorilor HN inteleg gravitatea situatiei. Sa speram si sa luptam impotriva, chiar si cu vorbe-n-vant, macar ne simtim mai bine, stiind ca macar suntem cativa cu capul pe umeri, nu si ca majoritatea coplasitoare. Speranta moare ultima, sa speram ca nu vom ingropa niciodata.
    • +7 (13 voturi)    
      ===================== (Joi, 31 ianuarie 2013, 9:42)

      Zede [utilizator] i-a raspuns lui was

      O fi racit. Sau o fi murit.
    • +6 (12 voturi)    
      ===================== (Joi, 31 ianuarie 2013, 10:19)

      Zede [utilizator] i-a raspuns lui was

      Sau o fi zi de leafa la Felix si s-a asezat de cu noapte la rand, ca se anuntza dificultati financiare odata cu viitoarea incarcerare a motanului.
  • +10 (20 voturi)    
    Vorba-i un pic altfel (Joi, 31 ianuarie 2013, 2:24)

    Leon_Magnificul [utilizator]

    Din sttinta mea vorba suna cam in felul asta: Poti minti intruna pe cineva, poti minti o data pe toata lumea, dar nu poti minti intruna pe toata lumea. Romanii (cel putin, citeva milioane bune dintre ei) fac exceptie. Sint mintiti de 23 de ani, si mai vor.
  • -11 (29 voturi)    
    justitie marca basescu (Joi, 31 ianuarie 2013, 3:12)

    Montesquieu [utilizator]

    revenind la obiect: justitia din Romania este supusa presiunilor?
    cu siguranta DA!

    basescu numeste procuror general fara avizul csm, apoi il lasa interimar pe morar in locul lui kovesi pana cand nu mai este nicio lege care sa reglementeze situatia

    csm se rupe in doua si cei anti-cotroceni devin brusc victime ale unor dosare politice ale dna si ani.
    sistemul judiciar se revolta si porneste adunarile generale pentru excluderea din csm a basistilor

    ministrul justitiei trebuie sa astepte doua saptamani pentru ca csm nu are chef sa se intruneasca pentru a lua act de numirea in functie

    nastase, dupa ce scapa din doua dosare penale grele, poate cele mai argumentate (ex tamara), e "agatzat" cu trofeul calitatii, dosar cu iz de facatura.
    iz intr-atat de puternic incat, mai ales dupa abuzurile procurorilor si ale instantelor (ex: motivarea instantei la 5 CINCI luni in loc de 20 de zile), ne va atrage o condamnare sonora la CEDO

    DA, justitia este abuzata si controlata, dar nu de usl ci de sistemul mafiot pus la punct de basescu in ultimii 8 ani
    intrebare: cum poate o flota sa dispara, 3-4 expertize sa arate prejudiciu de sute de milioane de dolari iar mai apoi servilul morar sa faca rost de o expertiza pe genunchi care sa indice prejudiciu 0 (da, ZEEEROOO)?
    raspunsul il gasiti in numarul imens de judecatori si procurori numiti direct de locatarul temporar al cotroceniului.

    viitorul? nasol de tot.
    tocmai a reusit acest sistem bolnav sa o impuna ca presedinte al csm pe o reprezentanta de seama a justitiei aservite: sereista hajnal
    stagiul sau de la sri, actiunile ei sau chiar interesul ei subit pentru limba araba arata ca va reveni la matca baietilor cu ochi albastri

    cat despre justitiabilul de rand, in 8 ani durata proceselor i s-a lungit, instantele isi bat joc de ideea de jurisprudenta iar codurile cele noi, mult laudatele, inca n-au intrat in vigoare

    cine-o fi de vina?
    raspundeti-va singuri...
    • +9 (17 voturi)    
      Esti bolnav (Joi, 31 ianuarie 2013, 7:52)

      FeisBuk1 [anonim] i-a raspuns lui Montesquieu

      Probleme romanilor inceput cu mult inainte de Basescu.

      Dar revenind in trecutul apropiat, ma bucur ca marota ta a reusit vanzarea flotei intr-o perioada in care toti prietenii tai strigau "nu ne vindem tara".

      Vestea buna pentru mintea ta bolnava este ca Basescu ne va lasa in pace in curand iar prietenii tai pot face o Constitutie si intr-o saptamana, fix dupa placerea domniilor voastre. Nici nu se mai pune problema aprobarii. Dam un OUG prin care poate fi votata si cu majoritate simpla, fara cvorum. Iar domnul Dragnea se va ocupa de restul.

      "Ca o consecinta a punctului anterior, propunem ca legea electorala sa interzica pentru primele trei legislaturi consecutive dreptul la candidatura, pe orice lista, al fostilor activisti comunisti si al fostilor ofiteri de Securitate. Prezenta lor in viata politica a tarii este principala sursa a tensiunilor si suspiciunilor care framanta astazi societatea romaneasca. Pana la stabilizarea situatiei si reconcilierea nationala, absenta lor din viata publica este absolut necesara. Cerem, de asemenea, ca in legea electorala sa se treaca un paragraf special care sa interzica fostilor activisti comunisti candidatura la functia de presedinte al tarii. Presedintele Romaniei trebuie sa fie unul dintre simbolurile despartirii noastre de comunism. A fi fost membru de partid nu este o vina. Stim cu totii in ce masura era conditionata viata individului, de la realizarea profesionala pana la primirea unei locuinte, de carnetul rosu si ce consecinte grave atragea predarea lui. Activistii au fost insa acei oameni care si-au abandonat profesiile pentru a sluji partidul comunist si a beneficia de privilegiile materiale deosebite oferite de acesta."

      De aici ni se trage suferinta din ultimii 20 ani. Din generatii repetate distruse, fara coloana vertebrala care voteaza pe zambete si pe sacose cu zahar, care nu au curaj sa spuna stop, nu mai vrem.

      In locul tau, as inchide calculatorul si m-as concentra pe spionarea vecinilor sau rudelor.
  • +12 (22 voturi)    
    Brandul de tara (Joi, 31 ianuarie 2013, 3:27)

    Caprioara [utilizator]

    D-le Tapalaga, "Jos palaria"!
    Apropo, ce ati zice de urmatorul "brand de tara", ca tot suntem in cautarea lui
    "Inculpatii(...) pot deveni peste noapte ministri si nimeni nu se mira. Hotararile judecatoresti sunt aruncate la cos si nimeni nu se revolta. Infractori dovediti in instanta fac legi in parlament si nimeni nu le cere demisia. "
  • +12 (18 voturi)    
    gresiti domnule Tapalaga (Joi, 31 ianuarie 2013, 3:37)

    Varanul [utilizator]

    Romania sta acum ceva mai prost decat Kirgistanul la capitolele: democratie si capitalism. Dupa 6 ani de UE parem mai "barbari" decat aceasta tara saraca devenita insa un model de democratie in Asia Centrala.

    Cel mai trist a fost sa constat ca imaginea Romaniei in Bishkek este similara cu imaginea Romaniei la Londra, adica proasta.

    Romania are probleme foarte mari daca ele se vad chiar si din Kirghizstan.
  • +2 (10 voturi)    
    nelu din OBOR (Joi, 31 ianuarie 2013, 5:42)

    predoe_54 [utilizator]

    desi am trait mai mult in comunism si vorbeam intre prieteni ma i traim si noi sa vedem cum o fi viata dupa ceausescu si am vazut pe dv va respect se vede clar dar si unii din breasla dv parca a facut liceu dupa facultate sanatate
  • +14 (24 voturi)    
    vine falimentul (Joi, 31 ianuarie 2013, 5:49)

    Dicu [utilizator]

    Cel mai bun articol despre cum reflecta MCV realitatile noastre. A ramas EU sa lupte cu problemele democratiei noastre. Unul cate unul "luptatorii" sunt scosi din lupta: juristii Kovesi,Ghica, Danilet, Macovei, Morar; intelectualii de marca gen Cartarescu, Plesu, Patapievici care au decis sa taca scarbiti; politicienii de dreapta gen MRU, si chiar presedintele.
    Populatia care mai pricepe, a inteles ca sunt sanse minime ca democratia in tara sa-si mai revina, si isi trimite copii si economille afara. "Investitorii" inteleg in sfarsit ca la noi totul e minciuna si dispar unul cate unul. Ne bucuram ca dvs d-le Tapalaga ramaneti pe pozitie dar vine falimentul democratiei si economiei noastre. E triumful d-lui Voiculescu!
    • 0 (0 voturi)    
      Ma tem ca aveti dreptate ! (Sâmbătă, 2 februarie 2013, 16:14)

      voltaren [utilizator] i-a raspuns lui Dicu

      Toate personalitatile evocate de dv. au fost tinta atacurilor josnice , formulate de asa zisii jurnalisti sau analisti politici prezenti seara de seara la Antena 3 . Oameni frustrati care nu au facut nimic altceva in viata lor , decat propaganda prostuli . Cine sunt ei ? Badea , Gadea , Ciuvica , Chireac ,Oana Stancu sau Stanciulescu , Rosca Stanescu si alte nume la fel de valorose , nu i-am putut urmari pe toti penru ca si toleranta mea are o limita .
  • +4 (10 voturi)    
    jenant (Joi, 31 ianuarie 2013, 6:34)

    gopo111 [utilizator]

    pt Romania, dar cred ca pe parlamentari ii doare in ....cot de ceea ce zic aia din europa, nici macar tara lui papura voda nu mai sintem, si cred ca europenii s-au desteptat in privinta celor ce se intimpla in tara noastra, dar totusi au si ei nevoie de o tara doua unde sa isi arunce gunoaiele cred ca de aia inca sintem in UE
  • -5 (15 voturi)    
    fără supărare... (Joi, 31 ianuarie 2013, 7:16)

    republicanu [utilizator]

    Dle Tăpălagă in Germania există un puternic curent neoarian ! Noi românii săntem intrun defileu al inteligenţei umane !Pe cale de consecinţă dacă tot aveţi atâta scârbă puteîi merge in Germania. Sau cel putin să lucraţi la DW. Acesta nu este un pamflet !
    • +4 (10 voturi)    
      Fara suparare, (Joi, 31 ianuarie 2013, 11:42)

      ticbis [utilizator] i-a raspuns lui republicanu

      Curentul neoarian din Germania a existat inca de la sfarsitul WW2 si exista si in prezent. Astfel de miscari extremiste exista in toate tarile democratice.
      Ceea ce nu intelegi tu este ca acestea reprezinta o minoritate infima pe scena politica a tarilor respective, nu au intrat niciodata in parlament (la alegeri obtin max. 1% din voturi), nu au intrat niciodata la guvernare si nu au trusturi de presa si media la nivel national.
      Spre deosebire de Germania, in Romania astfel de grupari antieuropene au intrat in parlamentul tarii cu 70% din voturi, au format un guvern, conduc intreaga tara, controleaza toate institutiile fundamentale ale statului, au doua trusturi de presa de manipulare pe care le folosesc pentru linsajul mediatic asupra tuturor celor care inca mai militeaza pentru democratie si lege (Antena 3 si RTV), promoveaza haosul si dispretul fata de lege si cetatean si-i protejaza pe borfasii penali care ii sustin la putere.
      Am fost in Germania, pe nemti ii doare la basca de cei doua sute de exaltati neoarieni!
      Parca nu este aceeasi situatie in Romania, nu?

      Gandeste mai profund atunci cand te incumeti sa faci astfel de comparatii. Cu atat mai mult atunci cand compari situatia politica din Romania cu cea din Germania, sau atunci cand incerci sa compari democratiile din cele doua tari!!!
  • +7 (15 voturi)    
    Mincinosii au evoluat (Joi, 31 ianuarie 2013, 7:42)

    FeisBuk1 [anonim]

    "Poti minti o data un om, poti minti mai multi oameni de mai multe ori dar nu poti minti la nesfarsit pe toata lumea."

    Din pacate, nu se mai aplica.

    Minti odata un om, minti apoi mai multi oameni repetat iar cand nu mai merge, inlocuiesti minciuna cu o alta minciuna si o iei de la capat.
  • +6 (14 voturi)    
    cine e la butoane ? (Joi, 31 ianuarie 2013, 8:05)

    nedumeritul [utilizator]

    cat timp "ei" hotaresc cine poate candida in tara asta, tot ei vor ramane la butoane...Si culmea astfel alegerila pot fi lasate cu observatori cu tot sa decurga corect si normal dupa standarde europene.Tot ei vor fi alesii...In continuare poporul adica "ei " hotareste ce se va intampla.....
    Tot ce putem face noi, inca ni se permite ,este sa schelalaim.Prevad ca in curand va dispare si Hot news,adica va fi oprit ,sau mai modern va fi "preluat " prin utilizarea de "cartite"E cel mai modern procedeu...se strecoara oamenii lor in interior...si pe nesimtite Hot news devine o noua Antena 3.Si mai spectaculos ar fi daca ar gasi un calcai Achile pentru Tapalaga (are familie, copii ?)Transformarea s-ar face fara zdruncinaturi....
    Blestemati sa fie cei care-si bat joc de popor purtand stindarde patriotice....
  • -6 (16 voturi)    
    The sky is falling! (Joi, 31 ianuarie 2013, 9:31)

    Garett [utilizator]

    "Cat ne vor mai suporta in halul asta?"
    Hai sa n-o luam in tragic, in Italia Mafia este infiltrata in toate domeniile si n-am auzit de MCV-uri la adresa lor!
    Noi singuri ne "facem de basm" cu reactiile astea exagerate de mediabocitoare!
  • +7 (13 voturi)    
    ===================== (Joi, 31 ianuarie 2013, 9:41)

    Zede [utilizator]

    "Cat ne vor mai suporta in halul asta? "

    Eu nu cred ca este in intentia post-comunistilor sa ne mai mentinem in UE mult timp.

    Sa ne gandim:

    Daca dorim sa ramanem in UE nu putem bate pasul pe loc. Trebuie sa ne indreptam spre transparenta, spre respectarea legii, spre pedepsirea faradelegii. Si UE nu admite un traseu asimptotic, asa cum doresc activistii PCR transformati in fortze "de stanga".

    Ce interes ar putea avea un politician "de stanga" sa ramanem in UE? Sa nu mai poata ei trage sforile cum si cand vor? Sa nu isi mai aloce halci din Bugetul de Stat la dorinta amantelor sau a diversilor bombonei? Sa fie controlati ei, ZEII? Cum adica sa se aplice legea pentru ei? Recentele extensii ale imunitati parlamentare arata deja felul in care ne scuipa in fatza.

    Ce dezavantaje ar avea ei daca iesim din UE? Niciunul. Isi pot procura vize, nu asta e problema. De fondurile europene oricum este foarte greu sa se atinga.

    In schimb, daca provoaca iesirea din UE, atunci AU SCAPAT DE CONTROL! Pot face orice. Pot lua orice, oricand, oricat. Pot propune orice legi. Mioriticul popor nu va protesta, asa cum nu protesteaza nici acum.

    Iesirea din UE ar insemna revenirea definitiva la putere a zdrentelor PCR si ale beizadelelor lor, sub un simulacru de economie de piata, unde de fapt noi vom viermui sub ei, incercand sa facem afaceri micutze, cu drepturi pe hartie, fiind in schimb obligati sa platim biruri din ce in ce mai mari pentru ca ei sa isi reia huzurul temporar intrerupt vreme de 23 de ani.
    • +3 (3 voturi)    
      ===================== (Joi, 31 ianuarie 2013, 19:24)

      Zede [utilizator] i-a raspuns lui Zede

      Bineinteles, am vrut sa scriu "imunitatii".

      Precizez, ca sa nu am parte de misto-uri uslamiste. Desi nici nu cred ca aveau cum sa sesizeze.
  • +7 (13 voturi)    
    Blazarea nu ajuta (Joi, 31 ianuarie 2013, 10:24)

    Adi_rus [utilizator]

    Ok, o fi stand lucrurile asa cum se spune in MCV dar nici noi cei care intelegem rational ce se petrece nu prea facem ceva sa schimbam starea asta de lucruri.
    Pai ce credeti ca se intampla in alte tari daca un trust de televiziune lua la insultat si calomniat niste judecatori. Aia ii dadeau rapid in judecat si alti colegi de-al lor judecatori le-ar fi dat niste sentinte prin care trustul respectiv si patronii lui efectiv falimentau. Adica amenzi de sute de milioane de euro. E asa greu? Nu. Nu trebuie sa ajungi la modificarea legii presei, ca sa-ti tipe apoi ca incalci libertatea de exprimare.
    De ce Aspazia Cojocaru, Cristi Danilet, Alina Ghica, Iulia Motoc si restul nu ii dau in judecata pe cei de la Antena 3 sa ceara despagubiri uriase? Sau daca unii din ei i-au dat in judecata de ce colegii lor judecatori care judeca procesele respective nu dau sentinte prin care sa inchida Antena 3 pe cale financiara? Vedeti unde e problema? In dezbinarea romanilor. De pe vremea romanilor se stie ca orice popor, orice grup, orice casta, daca este dezbinata poate fi usor manipulata, dominata si condusa.
  • +5 (9 voturi)    
    Impotenta... (Joi, 31 ianuarie 2013, 11:45)

    Gladiatorul [utilizator]

    ...impotriva crimei organizate nu este a Bulgariei. Ea trebuie asumata de ministrul de Interne bulgar. Trebuie asumata de institutii, nu generic, de o tara. Tot astfel putem numi de o "virilitate" iesita din comun pozitia ministrului de Justitie bulgar care, desi femeie, a implementat Legea Ilicitului. Nu Bulgaria, ci conducatori adevarati de institutii. Va imaginati vreodata un ministru al Justitiei din Romania (indiferent cum s-ar numi sau carui partid ar sluji) sa indrazneasca o astfel de fapta demna intr-o tara jefuita crunt de 23 de ani. Unde sunt institutiile si persoanele curajoase care sa le conduca? Suntem si vom ramane departe de lumea civilizata, fara institutii si oameni pertinenti, curajosi si integri.
  • +3 (9 voturi)    
    minciuna e adevar (Joi, 31 ianuarie 2013, 12:49)

    Duie Mragnea [utilizator]

    "Poti minti cativa oameni tot timpul si pe toti oamenii o vreme dar nu poti minti pe toti oamenii tot timpul" Posibil sa fie adevarat. In tarile normale, cu oameni normali. In Romania, insa, timp de o jumatate de veac s-a construit omul nou, pentru care minciuna e adevar, razboiul e lupta pentru pace, supunerea inseamna demnitate etc. Dupa '90, omul nou a fost uitat ca si cum o vizita la mall, un telefon mobil si un card de credit sint echivalente cu o nastere din nou. Nu este. Omul nou exista, voteaza, priveste la antena 3, motaie in Parlament, urla la intruniri si face copii carora le spune ca Ceausescu a fost baiat bun si patriot dar cam zgircit la haleala si calatorii in strainatate.
  • +3 (7 voturi)    
    boborul (Joi, 31 ianuarie 2013, 13:00)

    barbu007 [utilizator]

    ce ne facem, însă, domnule tapalagă, cu acele masse de oameni, tot mai mulţi, în toată lumea, cărora chiar le place să fie minţiţi?! ai noştri (ca brazii), o fac doar cu mai multă neruşinare. şi cu mai puţină îndemânare.
    asta e una dintre probleme.
  • +2 (2 voturi)    
    golaniada (Vineri, 1 februarie 2013, 8:31)

    sutasul [utilizator]

    Modul neserios si mistocar care se manifesta acesti conducatori ,vremelnici ai guvernului si parlamentului Romaniei, indreptateste alegatia de golanie mistocara si puerila,dar consecintele acestor acte sant vizibile pe spinarea poporului,care va fi pus sa plateasca oalele sparte de catre politicienii de duzina proasta..Din nefericire, noi oamenii de rand,nu avem parghiile necesare pentru ai sanctiona prompt pe acesti golani abjecti.Si asa ne afundam din ce in ce mai rau in prapastia in care ne-au tarat acesti politicieni tradatori de tara.
  • 0 (0 voturi)    
    Degeaba! (Sâmbătă, 2 februarie 2013, 16:41)

    Vendeta [utilizator]

    1. NU va mai risipiti neuronii cu exemplare ca Evoque, sunt foarte multi in tara cu "wash brain", si nu oameni de rand, oameni cu carte de la care ai pretentii, dar refuza sa gandeasca. Din cauza minciunilor spuse de presa. Eu am incetat de mult sa mai lupt cu asemenea persoane. Vorba voastra ma faceau basist etc.

    2. Lasand situatia politica din Romania deoparte, avem atatea filme si documentare facute despre democratie si ce inseamna asazisa democratie.
    Oameni care au harul de a fi crezuti de catre populatie pusi sa minta, sa pormita si sa te faca sa speri la mai bine, apoi terminand discursul razand irocnic zicandu-si in minte "ii am in mana sau nu?"

    3. Pana nu o sa se uneasca oemenii liberi si sa putem face inca o revolutie sa stirpim sistemul politic actual, indiferent ca ii USL, PDL, ca ii basescu, ponta crin samd, inlocuindui cu oameni independenti tehnocrati si DORNICI DE SCHIMBARE! , NU O SA SE SCHIMBE NIMIC!

    4. Sa zicem ca se va forma un partid corect, cu simtul raspunderii care sa lupte pentru drepturile cetatenilor. OK? Cine il va sustine? Cum ii vor fi cunoscute intentiile? NU ai nici cea mai mica sansa! Deoarece poporul roman va zice: cu cine sa mergem? cu Basescu? nu! ca e hot! Cu cei care sunt drepti? nu! ca vin acum si sunt flamanzi!( chiar daca ei au intentii bune si le vor binele). Atunci mergem cu USL-ul! dupa inca zece ani va fi la fel dor ca oamenii o sa aleaga PDL in locul USL-ului, si asa vom muri facand politica pe forumuri si ei vor rade de prostia din romania in vile luxoase si cu traiuri bune!

    PS: Am ajuns la concluzia ca daca nu te zbati sa fii independent si sa te lupti cu sistemul si accepti sa fii sclavul unui salariu de mizerie pentru patronii si comaniile mereu in pierdere, nu ne va fi bine niciodata! NICIODATA!
  • 0 (0 voturi)    
    Natiune , dormi in pace ! (Sâmbătă, 2 februarie 2013, 23:16)

    patrocle54 [utilizator]

    Eu cred ca ne limitam in a ne vaicari cam tot timpul .Sau in cel mai fericit caz a marai pe la colturi . Si cam atat . Eventual mai afisam cate un partizanat declarativ......Si de multe ori fara nici o noima. Sa ne bagam in seama..... Cand sarpele iese la drumul mare , tu ce sti sa faci ? Plangi ! Sau uzi pampersii ! Pe asta se si mizeaza . Se afirma tot timpul ca s-a castigat dreptul la a huidui .Cacealma . Asta e . Asa le place unora sa joace . Dar noua ? Noua celorlalti ? Natiune , somn usor !!!