Mass media in alegerile prezidentiale 2009

Problema majora la Antena 3: "Prea multe voci pro-Basescu pe net" (de Alex Mihaileanu)

de Alex Mihaileanu     Subiectiv
Miercuri, 11 noiembrie 2009, 18:51 Mass-media in alegerile prezidentiale 2009


Aceeasi Antena 3, aceeasi emisiune Sinteza Zilei. Mihai Gidea se arata nemultumit. De la o vreme, a devenit ceva obisnuit. Doar ca acum, mai mult ca niciodata, se arata scandalizat! Pe net au aparut doua clipuri in care Traian Basescu se uita la un televizor. In unul, chiar scoate doua vorbe! Nu se poate asa ceva! Presedintele Romaniei are timp sa stea in fata camerei de filmat! Cum este posibil?

Se intimpla aseara. Se comenta pe marginea celor doua virale lansate ieri. Intr-unul, e parodiat Mircea Badea. In al doilea, sint parodiati Mihai Gidea si Valentin Stan. Cum e posibil ca un presedinte sa apara in doua spoturi in care ii parodiaza pe jurnalisti? Cum e posibil? Si alte intrebari similare, plus raspunsuri puerile, in lipsa unor argumente. De exemplu, o replica a lui Gidea a fost “Eu, de fapt, sint mai slab si am par si pe aici”, in timp ce indica cu degetul lipsa unui inceput de chelie. Ca si cum asta ar fi fost important.

Mai interesanta este continuarea. Concluzia generala a invitatilor a fost ca pe net se duce o campanie pro-basesciana foarte agresiva. Mai ales pe forumuri, dar si pe bloguri si pe youtube. O revolta generala a “sintezistilor”: de ce inca mai exista medii in care Traian Basescu nu este improscat cu noroi? Internetul e prea liber. Printre fraze, poti sa intelegi unde bat invitatii: sa cenzureze careva internetul! Asa nu se mai poate!

Lasind la o parte ideea de dezbatere dusa in extremul penibilului, ceea ce transforma o emisiune care obisnuia sa aiba un minimum de seriozitate intr-un pamflet prost, comicul sta tocmai in panica vizibila, transmisa involuntar de Gidea si compania: cum adica?, inca mai exista loc unde Basescu poate sa isi faca o campanie electorala? Pai, si daca exista, cum inchidem robinetul?

In contextul in care e cit se poate de clar ca doua trusturi concurente s-au coalizat impotriva unui candidat la presedintie – si de aici dreptul lui de a-si face timp pentru a filma spoturi, deci nu are loc pe sticla o dezbatere decenta si, mai ales, corecta, cind alte doua-trei posturi comerciale sint apolitice, cind televiziunea publica are o serie de inclinatii pro-PSD, cind presa scrisa te ataca aproape constant si se vede de la o posta ca nu exista cale de a se purta niste discutii decente, ce-ti ramine? Bineinteles, online-ul. Normal, cita vreme se explica si atacurile la moguli si la interesele acestora.

In momentul in care esti gasit vinovat ca exista in Romania gripa porcina, asa cum incercau sa sugereze domnii de la Antena 3, acum vreo saptamina, comparind declaratia lui Basescu legata de numarul de vaccinuri produse in Romania cu cea a lui Streinu-Cercel – care, apropo, a confirmat declaratia presedintelui – si incercind sa demonstrezi ca cerul nu e albastru in miezul unei zile insorite, ci negru, e firesc sa cauti altceva.

Ce nu reusesc sa-mi explic este atacul indreptat catre online. E ca si cum ai spune la televiziune ca ziarele, inclusiv cel din trustul tau, sint toate proaste. Interesant este ca, paradoxal, desi televiziunea n-ar trebui sa se teama de internet, tocmai ni se demonstreaza ca influenta mediului virtual este semnificativ mai mare decit cea pe care o banuim noi, cei care lucram cit de cit in domeniu. Si tot involuntar, domnii de la Antena 3 au propulsat si mai mult internetul ca mijloc de comunicare in masa.

Un fel de “lucrul dracului”, nu puneti mina! Altfel spus, de ciuda ca nu poti sa prinzi cocosul, dai foc intregului cotet. Cam asta a facut Antena 3 aseara. Pe de alta parte, continuind in acest mod, de pierdut nu va avea online-ul, ci tocmai televiziunea. Cind arati ca te sperie un domeniu pe care nu-l cunosti si pe care nu prea te intereseaza sa-l explorezi, acel mediu te va inghiti. In cazul de fata, Gidea va ajunge sa-si piara tot mai mult din credibilitate.

Din pacate, as spune. Si asta din cauza ca, desi nu se numara printre personajele mele favorite (altfel spus, mi-e indiferent), domnia sa obisnuia sa fie unul dintre cei mai cerebrali moderatori de talk-show. E drept, un talk-show transformat, intre timp, in circ. Pe urma acestei transformari calca si Gidea, care nu se mai limiteaza la moderare, ci se apuca direct de aruncat cu bolovani, precum un justitiar neinteles de nimeni. Pacat.

Perceptia mea despre el, in momentul in care a lasat la o parte doza de eleganta care-l caracteriza pentru a imbraca un costum de calau, incepe sa tinda catre “Bani, bani, bani! Vin bonusuri! Multe bonusuri!”. Adica se stabilesc o serie de tinte: cu cit mai multe injuraturi, cu cit mai multe lovituri sub centura, cu atit mai mult creste leafa. Si tare mi-e ca o sa ajung sa fac misto de Gidea precum il luam in ris pe Mugur Ciuvica, tot saptamina trecuta, cind l-am vazut cu freza noua: “I-a marit Intactul leafa si i-a mai ramas si de-un tuns”.

Citeste articolul si comenteaza pe blogul lui Subiectiv

Alex Mihaileanu este unul dintre cei sapte cunoscuti comentatori media care scriu despre modul in care mass-media se comporta in campania electorala prezidentiala.

Va invitam sa semnalati in comentariile dvs. cazuri flagrante de manipulare sau joc incorect in campanie din partea mass-media. Adauga comentariile tale aici. In fiecare seara o sa adunam cele mai interesante comentarii intr-un articol separat.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















7789 vizualizari

  • -55 (63 voturi)    
    tu cine mai esti? (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 19:08)

    tony [anonim]

    tu cine mai esti? n-am inteles nimic din ce ai scris...doar ca ataci o emisiune si niste persoane, dar care e logica?
    • +53 (59 voturi)    
      lupta pt adevar intre bloggeri si sistemul mafiot (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 19:18)

      desteptarea [utilizator] i-a raspuns lui tony

      Basescu: „Pe bloguri, gasim o calitate a analizei politice mai buna decât în presa scrisa“ ...si probabil incomparabila cu cea de la TV. Lupta pt adevar se duce intre romanii de rand pe bloguri si sistemul mafiot care a cumparat aproape toata mass media si ne cer sa-i respectam.
      • +41 (45 voturi)    
        PSD-eii s-au napustit la voturi negative (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 19:44)

        A.L. [anonim] i-a raspuns lui desteptarea

        S-a putut observa asta seara ca PSD-ul a primit sarcina de partid sa "echilibreze" situatia aruncand comentarii si voturi negative la articolele publicate pe Hotnews A se vedea acest fenomen la analiza "Mircea Geoana - o intalnire de taina la Moscova"
        Comportament tipic securist !
        Felicitari Hotnews pentru echidistanta !
        • +28 (30 voturi)    
          PSD-eii .... (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 20:31)

          xian [utilizator] i-a raspuns lui A.L.

          mai ales in prima parte au depasit orice limita cu voturi negative..asta denota cat de tare ii doare la ficat aceasta lovitura de 'uper cut'
          • +11 (13 voturi)    
            este hilar (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 21:24)

            misescu [utilizator] i-a raspuns lui xian

            pentru ca par sa aiba ordin sa voteze masiv negativ doar la anumite articole de pe hotnews, in timp ce alte articole cu subiecte similare raman intacte, avand doar voturi preponderent pozitive. Am numarat de dimineata la articolul cu geoana in jur de 25 voturi negative masive la toate articolele critice la adresa lui geoana. Intre timp cred ca au fost suplimentate fortele. Sau si-au facut mai multe adrese de email pe cap de postac si implicit mai multe conturi pe hotnews...
            • -1 (3 voturi)    
              vot ? (Joi, 12 noiembrie 2009, 11:56)

              c [anonim] i-a raspuns lui misescu

              Daca comentariul are cel putin 2 voturi pozitive atunci ar trebui sa ramana vizibil, pentru ca inseamna ca exista oameni care agreaza comentariul. Nu e corect sa fie ascuns.

              Apropo, in state cred ca s-a dat o lege noua care cere ca blogerii(nu doar presa) sa scrie in articol daca primesc bani pentru promovarea unui lucru...altfel sunt pasibili de inchisoare.
        • +13 (15 voturi)    
          Am observat si eu... e dezgustator (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 22:28)

          rdbda [utilizator] i-a raspuns lui A.L.

          Ramai masca vazand cum investesc in acapararea mass-mediei pe toate planurile: cumpara ziare si televiziuni, dau in judecata si santajeaza pe restul, si daca mai e vreun coltisor de net in Romania ne-aservit, unde fiecare se poate exprima liberi, isi trimit aplaudacii (platiti? voluntari?) sa dea ratinguri negative (ca de comentarii desigur nu sunt in stare).

          Ce e mai ingrijorator, e ca citesc ceea ce scriem... si totusi nu le intra nimic in cap.
      • -21 (27 voturi)    
        Gargara de trei lei (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 21:14)

        fane [anonim] i-a raspuns lui desteptarea

        Frate, lupta blogarii, suntem salvati! Care blogari sunt niste baieti conectati (la net, cel putin), care le zic tare si lovesc adanc in sistem.

        Numai ca adevarul e ca ei, saracutii, sunt cam pe langa realitate rau de tot. La drept vorbind, nici n-o prea gusta. E greu onlain.

        Orice laba sprintena (adica scrie repede la tastatura, in sensul asta) isi face blog si incepe sa bage texte de la suprarealismul ezoteric al scobitului in nas pana la influentele macro ale ciorapilor rupti in cartof ai lui Medvedev. Si intra unii, nene, la fel de vartosi pe tastatura, si sa te tii replici si contre, si de mama, si de Geoana, si de mama lu Geoana.

        De fapt e un mare, mare fas. Nu exista nicio mare miscare onlain impotriva nimanui. Sunt doar niste baieti cu nasu' pe sus, alminteri firavi cu intelectul, dar la fel de tupeisti ca cei pe care-i sustin (Base, Udrea, Boc), care se citesc intre ei si adera la o moda, ca o turma. Cica Base e cool acum. E netosexual.

        Sunteti cu adevarat tari, cocosi? Faceti o scoala adevarata in strainatate, ca doar aia romaneasca scoate tampiti; stiinte, inginerie, medicina, ceva greu. Veniti aici si munciti serios. Demonstrati-va valoarea. Vedeti ce inseamna o economie performanta si o societate reglata si coagulata si dati-va dupa aia cu parerea. Parerea mea. Pana atunci, nu sunteti mai breji decat mlastina in care va scaldati.
        • -8 (10 voturi)    
          bravo! (Joi, 12 noiembrie 2009, 10:13)

          lmc [utilizator] i-a raspuns lui fane

          subscriu!
        • +3 (3 voturi)    
          Nici alba nici neagra... (Joi, 12 noiembrie 2009, 13:09)

          Maria B [anonim] i-a raspuns lui fane

          Ma bucur pt tine ca faci scoala sau lucrezi pe afara si nu ai timp si nici motivatie pt "gargara" de trei lei de pe net , cum spui, dar pe care totusi bag seama ca o citesti totusi.
          Pt majoritatea celor care postam cate o parere lucrurile nu sunt numai albe sau negre totdeauna. Am spus mereu ca pe Dl Basescu o sa-l coste scump greselile, o sa plateasca foarte scump pt ca si-a bagat fiica in parlamentul european, sau ca Udrea s-a cocotat pe unde nu merita (si multe altele care au sifonat pe nedrept imaginea unor oameni care efectiv au inceput o reforma in Romania si care va fi continuata).
          Au fost totusi si lucruri bune care ma determina acum sa doresc continuarea reformei sistemului politic.
          Parerea mea e ca nu trebuie si nu mai putem sa ne intoarcem la sinistra vreme a lui Iliescu, continuata acum in acelasi stil mafiotic.
          Altul mai bun decat Basescu in aceasta competitie nu este, si, oricum in PDL vor intra alti oameni. Nu am nimic impotriva sa faca asta si celelalte partide, PSD si PNL, total corupte, si compromise in momentul de fata.
          Asa ca nu e nici alba nici neagra.
          Eu cred ca parerile pot fi uneori gresite dar ca mult mai rea este indiferenta, faptul ca nu ne doare, nu e treaba nostra ....
    • +17 (19 voturi)    
      scrie la sfarsit cine e (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 19:27)

      Dan [anonim] i-a raspuns lui tony

      "un cunoscut comentator media"
      cunoscatorii cunosc, da?
    • +24 (24 voturi)    
      lol :) (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 19:47)

      mvr [utilizator] i-a raspuns lui tony

      Nu te mai uita asa de mult la Antena 3, mai pune mane si pe cate-o carte si incearca sa fii mai atent la ce se discuta ... Nu garantez ca pentru tine va functiona, dar poate asa o sa ai si tu o sansa de a intelege ceea ce citesti :)
    • +19 (21 voturi)    
      hmmm (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 20:13)

      robert.b [utilizator] i-a raspuns lui tony

      Am citit si eu articolul si nu am avut nelamuriri legate de ceea ce autorul lui a vrut sa transmita. Parerea mea este ori ca eu sunt mai desept decat tine, ori ca tu esti mai prost decat mine...
    • +5 (5 voturi)    
      lui tony (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 22:41)

      gadea [anonim] i-a raspuns lui tony

      citez la final: "“Bani, bani, bani! Vin bonusuri! Multe bonusuri!”. Adica se stabilesc o serie de tinte: cu cit mai multe injuraturi, cu cit mai multe lovituri sub centura, cu atit mai mult creste leafa" cred ca asta e morala lui
    • +6 (6 voturi)    
      Jos Iliescu (Joi, 12 noiembrie 2009, 0:58)

      valea jiului [anonim] i-a raspuns lui tony

      si toti ciracii lui!
    • 0 (0 voturi)    
      dar tu ? (Joi, 12 noiembrie 2009, 9:34)

      bogdan [anonim] i-a raspuns lui tony

      dar tu cine esti ?
      Indiferent cine scrie ceea ce conteaza sunt ideile.
      Tony[anonim] este cu adevarat o mare personalitate.
      Doar ca are mici probleme de a intelege evidente.
    • 0 (0 voturi)    
      gadea (Duminică, 15 noiembrie 2009, 18:03)

      tulipa [utilizator] i-a raspuns lui tony

      gadea are un nume predestinat, nu v-ati dat seama pana acum!
  • -30 (36 voturi)    
    un bagator in seama... (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 19:23)

    Gelu [anonim]

    frumos material..nu am inteles nimic...doar partea cu "O revolta generala a “sintezistilor”: de ce inca mai exista medii in care Traian Basescu nu este improscat cu noroi? Internetul e prea liber. Printre fraze, poti sa intelegi unde bat invitatii: sa cenzureze careva internetul! Asa nu se mai poate!"...cred ca sunt destule pareri contra....dar nu prea se regasesc pe acest site...
    orice ce ati spune e o miscare jenanta..penala...si nu face decat sa arate ca primul om in stat nu are sange in instalatie sa raspunda la multe intrebari...vorbeste cu gura plina de trecerea crizei si cum am reusit noi sa facem fata...unde e reforma si masurile anti criza ale gurvernului Boc?...unde sunt logan-urile de 70.000 de euro?...oare ce fumigene ne pregatesc in continuare?:))

    ps. cred ca ar trebui sa comparam rating-ul emisiunii de aseara si dupa aia sa comentam...e sigur mult mai mare decat la Etno TV sau B1TV, posturile prietene sefului:))
    • +23 (25 voturi)    
      ba da tu sti de ce? (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 19:52)

      popcorn monta [utilizator] i-a raspuns lui Gelu

      pt ca toti internautii au informatii mai multe decat lelea flore dintr-un sat amarat din romania. atunci el stie despre ce vb.nu sta sa-l vada pe mircea badea ca are de unde lua informatia si sa aleaga.exista stire si inafara de moguli daca nu stiai
      • -11 (13 voturi)    
        Nici tu nu prea stii (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 21:44)

        fane [anonim] i-a raspuns lui popcorn monta

        Pacat ca n-au si informatii de gramatica internautii.
        Feciorel, amaratii de la sate voteaza pe o sacosa de carne si trei chifle, nu dupa ce le zice Mircea Badea. Nu prea intelegi cum stau lucrurile in realitate.
        • +8 (8 voturi)    
          ca tot ziceai (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 22:44)

          io [anonim] i-a raspuns lui fane

          se pare ca stii foarte bine cat mai costa un vot.
  • +23 (25 voturi)    
    Prea multe voci pro-xyz pe net (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 19:24)

    Turmentatus [anonim]

    In mod clar, pentru Mihai Gidea, "Vox Populi" e o marca de apa de colonie.
  • -34 (36 voturi)    
    bagarea in seama (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 19:26)

    Stefan [anonim]

    Si cu ce zici ca te ocupi maestre?...esti aparatorul online-ului din partea PDL-ului sau ai nevoie de o bagare in seama ca iti cam moare traficul pe blog?...halucinant material...

    PS> te platesc cei de la PDL la cuvant?...
  • -34 (34 voturi)    
    sexosu' (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 19:32)

    curtis [anonim]

    Stii cine e asta?Cel mai sexy blogger, cica...
    O fi el sexy dar cu mintea e "sexy" de dus.
    Auzi, domnu' mihaileanu, poate cauti un psihiatru ca prea suferi (cu idolu' tau cu tot) de mania persecutiei.
    Sau te-ai gandit ca poate si altii au dreptate in afara de zeus si de voi care-l pupati?
    Ia mai muta-te tu pe centura acolo sunt sigur ca-ti poti folosi farmecele.Cu fete si baieti, mici si mari....
    Va rog sa ma scuzati pentru limbaju' licentios.Poate sunt prea finut, dar din moment ce alex e sexi....
  • -31 (33 voturi)    
    Undeva aici e ascuns un adevar (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 19:38)

    Mihai [anonim]

    Cert este ca Base are oameni, care sa incerce sa faca imagine pozitiva asupra lui. Chiar aici pe hotnews putem observea din cauza sistemului thumbs up, thumbs down, ca comentariile anti-Base sunt intotdeauna cu down la greau si cele pro-Base cu up la greu. Si nu numai pe hotnews se poate observa aceasta tendinta, daca mai cautati site-uri cu commenturi, o sa vedeti cazuri similare. Si nu presupun ca conducerea HotNews face acest lucru cu up down deci ... trageti concluziile. Si inainte de alegeri, undeva prin vara nu se putea observa acest fenomen (gen 70 de voturi up-down la un comentariu politic)
    • +19 (21 voturi)    
      Thumbs-up, thumbs-down... (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 20:08)

      Matache M. [anonim] i-a raspuns lui Mihai

      ...reprezinta opinia oamenilor care navigheaza pe acest site. Daca majoritatii nu le place un comentariu, acel comentariu devine mai putin accesibil - nu cenzurat. Probabil ca unora ca tine nu prea le convine si nu doresc sa accepte parerea majoritatii, dar asta e viata. Mergi pe site la Cotidianul si acolo te vor aplauda majoritatea daca asta iti doresti :). Altfel, e bine sa inveti sa accepti ca majoritatea poate impune o directie, indiferent daca tu ai dreptate sau nu.
    • +12 (12 voturi)    
      WHERE? (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 20:21)

      Curiosu [anonim] i-a raspuns lui Mihai

      Ce logica da fier ai!
    • +8 (8 voturi)    
      ce zici e normal (Joi, 12 noiembrie 2009, 0:34)

      danandreipaval [utilizator] i-a raspuns lui Mihai

      Am inchis televizorul ce transmite de la WC 3 si Realitatea WC.

      Am gasit refugiu aici pe net unde voi comunistilor nu ne puteti inchide gura. AAAA daca vreti sa postati si voi ce debitati e ok. Dar de cenzurat nu ne puteti cenzura.
  • +20 (20 voturi)    
    tare videoclipul cu Gadea (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 19:43)

    mvr [utilizator]

    Foarte tare videoclipul ce-l parodiaza pe Gadea ... totusi consider ca mai degraba replicile sterile, penibile, extrem de previzibile, lipsite de umor si imaginatie ale lui Gadea si Badea i-ar putea folosi lui Basescu mai mult :)
  • -23 (23 voturi)    
    Subiectiv (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 19:54)

    Mihai Tanase [anonim]

    Chiar "subiectiv" acest articol...
  • -25 (25 voturi)    
    un comentariu (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 20:00)

    gelu [anonim]

    doar cateva cuvinte vreau sa zic celor care sprijina pd-l si pe presedinte.se tot vorbeste de atacuri la adresa lor,poate e asa,dar totul e adevarat altfel cei de antena 3 de exemplu ar fi tot pe la tribunale,daca ar spune neadevaruri.se vede cu ochiul liber ce fac cei din pd-l'familia'regala',etc.(familia prezidentiala).de ce nu-i cheama in instanta pe d-nii stan,gadea,ciuvica,radu tudor,bogdan teodorescu daca spun minciuni,dar adevarul e spus doar lucruri si fapte adevarate.tot respectul pentru ei.
    • +14 (14 voturi)    
      Eu stiu de ce... (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 20:09)

      doi si-un sfert [utilizator] i-a raspuns lui gelu

      Pentru ca justitia este deja "privata" si se bazeaza doar pe banii lu' nea Patriciu?
      • 0 (0 voturi)    
        comentariu (Vineri, 11 decembrie 2009, 13:43)

        ION [anonim] i-a raspuns lui doi si-un sfert

        rITZI PITI care a folosit 75000 euro pt o scena ???Din banii mei a furat si din ai tai sa faca rost de bani pentru botoasa EBA
    • +11 (13 voturi)    
      Care tribunale? (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 20:10)

      ion [anonim] i-a raspuns lui gelu

      Uiti ca parerea nu-i pedepsita, uiti ca atunci cand sunt acuzati ca mint spun ca-i pamflet tot ce au spus (vezi si de rrromul PSD-ului care spune ca anenintarea cu dezvaluiri via DGIP sunt pamflet. De ce nu-i anchetat?)
    • +4 (4 voturi)    
      Pai si noua cine ne mai face campanie electorala? (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 20:17)

      Sarsaila [anonim] i-a raspuns lui gelu

      Acelasi respect! Da mai cu perdea....
    • +6 (6 voturi)    
      alt comentariu (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 21:15)

      menumorut [anonim] i-a raspuns lui gelu

      Mai frate, spune repede titlul ultimei carti pe care ai citit-o si cand. Trebuie ca ai nervi foarte tari ca poti sa-l asculti pe Ciuvica mai mult de o tigara. Halal de tine. O stii p-aia ? " De votati cu marinaru' o sa o aveti ca paru', de votati cu Prostanacu' o sa ne ia pe toti Dracu'".A fost o gluma, tu concentreaza-te pe discursul lui Gusa si Ciuvica . E destepti tare!!!!
    • +5 (5 voturi)    
      Base nu face asta (Joi, 12 noiembrie 2009, 0:38)

      danandreipaval [utilizator] i-a raspuns lui gelu

      tocmai pentru ca ar insemna ca Antena WC3 ar spune ceva adevarat.

      Cea mai buna arma este sfidarea. Nebagarea in seama.

      Dar este o parte buna in toata chestia asta si cred ca limbricii Badea si Gadea isi dau semana: ei fac campanie lui Base. Lumea incepe sa fie scarbita asa ca dommnilor continuati in a injura ca e de bine.
  • +18 (18 voturi)    
    Nu veti intelege.... (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 20:28)

    Mitica [anonim]

    D-nul Gelu, dumneata crezi ca se poate duce razboi in instanta pe mai multe fronturi? Este foarte obositor sa porti mai multe procese, cativa ani, cel putin si nu stiu daca merita. Cea mai mare jignire este sa te faci ca nu auzi. Acuzatorul moare de "oftica", vazand ca nu este bagat in seama. Si nu te supara, este vinovat Basescu ca a aparut gripa porcina in tara? Este vinovat Basescu ca nu ploua? Si intrebarile pot continua, dar la moguli, raspunsul este acelasi, adica, DA, el este de vina. Si inca ceva: stii ce deranjeaja? Faptul ca nu se discuta pe sticla despre faptul ca psd-ul a intrat cu masina in Parcul Copou din Iasi (daca nu stiai) unde se afla Teiul lui Eminescu, parc in care copii nu au voie sa intre cu bicicleta. Am trimis poze la Realitatea si am fost ignorat, nici macar nu au fost postate pe site, la Martor ocular. Deasemeni, deranjeaza, ca nu se pomeneste de vizita la Moscova a lui Geoana, nu s-a pomenit nimic despre cei 2 ziaristi ce au incercat sa santajeze, decat in seara asta, nu s-a pomenit nimic despre jignirile vicepresedintelui pnl. Si sunt multe de povestit, dar cu siguranta, tu nu poti intelege
  • +11 (13 voturi)    
    foarte adevarat (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 20:36)

    razzv [anonim]

    ai mare dreptate. impartialitatea si modul in care se comporta aceste emisiuni merita batjocorita pe deplin iar basescu a fost destept cand a luat parte la acele filmulete. cat despre raspunsul victimelor ? e clar ca e unul foarte panicat, gadea practic n-a facut nimic, stan s-a facut de ras (nici nu-si da seama) iar badea a incercat ceva dar a iesit ca o gluma proasta.
    merita votat basescu numai pentru ofticarea pateticilor din mass-media care sunt impotriva lui
  • -9 (11 voturi)    
    raspuns d-lui mitica (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 21:10)

    gelu [anonim]

    se vede domnule ca nu stii despre ce se intampla in aceasta tara de 5 ani de zile.vorbeste de geoana ca afost la moscova,greseala lui,de orban pentru cuvintele sale,la fel,greseala lui...,dar banii cheltuiti de udrea,ridzi,negoita,videanu,berceanu,boc,flutur,etc.sa nu mai vb de fetele presedintelui.astea sunt lucrurile care conteaza,banii tarii jefuiti de ei,nu cateva cuvinte sau o vizita la moscova.sa fim seriosi.sa nu mai zic de domn costel,badaranul de boureanu,etc.pardon domnule drag mai documenteazate.
    • +8 (10 voturi)    
      memorie pe termen scurt (Joi, 12 noiembrie 2009, 0:11)

      semaca [anonim] i-a raspuns lui gelu

      aveti o memorie tare selectiva! Dupa '89 a fost un jaf generalizat, ce ajunge (cu indulgenta) la 2-3000 de miliarde de euro. Jaful a fost facut de gasca de langa Iliescu + "lupii" liberali.
      In comparatie cu asta orice spui 'mneata de PDL e absolut neglijabil.
      Iar despre flota sa-l intrebi pe nentu Vacaroiu, ca el stie unde sunt banii.
      • 0 (0 voturi)    
        nedumerire (Joi, 12 noiembrie 2009, 15:44)

        Oarecine [anonim] i-a raspuns lui semaca

        Sa aiba romanul mintea atit de scurta?
        Dupa '89 credeam ca nu are cum sa fie mai rau de atit cit a fost pe timpul impuscatului.
        Si iata ca este.
        La noi la romani, schimbarile sunt din rau in mai rau, iar astazi ti-ai perdut speranta de a te mai vedea cald.
        Toate "misculatiile" sunt gestionate de baietii smecheri.
        Ca sa accesezi ceva din fondurile nerambursabile si sa pornesti o investitie de tip IMM., trebuie sa ai tu cu ce lua startul.
        Aceasta a fost si este sprijinita prin birocratia absurda implimentata de administratiile anterioare.
        Cind a venit o formatiune care incearca sa schimbe in bine lucrurile, toti au fost cuprinsi de o frica de moarte, de teama sa nu fie demascati.
        Iar legea 18 privind veniturile ilicite, inca nu este abrogata.
        Pe cind o va scoate cineva de la naftalina?
        Si atunci, cele 2-3000miliarde de euro, sa ajunga in visteria tarii, putind fi platite cele 70 miliarde euro datorii, iar restul ar ajunge pentru ecoaterea tarii din rahat si adusa macar acolo unde era in iarna lui '89.
  • -13 (13 voturi)    
    Cine nu e cu noi sa plece in Bulgaria.... (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 21:59)

    Gigi [anonim]

    Penibil articol...

    Am urmarit emisiunea (poate fi urmarita de oricine pe site-ul antena3.ro) deci nu vorbesc din auzite ca altii. Ca atare sa o luam pe rand:

    - din emisiune nu a reiesit nici o clipa, dar nici o clipa, ideea cenzurarii internetului; habar nu am de unde a scos-o dl. autor pe asta.
    - cand ai de raspuns la foarte, foarte multe intrebari de la cele legate de un mandat esuat la cele de natura personala (gen problemele fetelor si ale fratelui) pana la unele de "securitate nationala" cum este cazul rapirii din Irak si mai ales recenta bataie de joc cu nominalizarea prim ministrilor de carton in dispretul oricaror norme ale bunului simt (macar ale bunului simt) tu, de la inaltimea functie pe care o ocupi ai timp de facut reclame de campanie pamflet? Da' poate ai treaba in lupta cu sistemul ticalosit sau cu combaterea crizei economice si te retinem tovarasul Presedinte...
    - Basescu a zis ca Romania nu va importa vaccin si a doua zi a aparut Boc si ne-a explicat ca a comandat vaccin (ne-a si zis ca costa) pentru copii. Acum sa vii si sa zici ca de fapt ceea ce a zis Basescu a fost confirmat chiar de catre dl. Cercel etc etc e gargara pura;
    - chiar si faptul ca la Sinteza Zilei au aparut acele clipulete (puteau alege sa nu le difuzeze) ar trebui sa-l fi pus pe ganduri pe dl autor al articolului. Chiar asa...dl autor intrebati-va uite asa: "De ce nu le-a cenzurat Gadea & Co?"
    - replica lor mi s-a parut de bun simt, au raspuns la pamflet cu pamflet (filmuletul cu Hitler sef de campanie al lui Basescu) si "rasturnarea filmuletului" de catre Badea (de fapt la A3 si la Realitatea nu se comenteaza "malitios" la niste intamplari banale (ex afirmatia lui Basescu "afara ploua") ci invers, la intrebarile legitime adresate dl-lui Basescu acesta nu raspunde sau raspunde aiurea (de genul "ma fac ca ploua");
    - si nu in ultimul rand Elena Udrea care probabil de la atat mintit nu mai stie sa raspunda cu DA/NU la o intrebare simpla de genu' "Ati sunat la...?"
  • -12 (14 voturi)    
    nu sunt multe voci pro-basescu pe net (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 22:03)

    clujean [anonim]

    sunt multe id-uri portocalii, create si folosite de mercenarii portocalii; la cat a furat, pdl-ul are de unde plati cateva zeci (ca nu sunt mai multi)...
    • +6 (6 voturi)    
      mda (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 22:42)

      ady [anonim] i-a raspuns lui clujean

      exista oameni in tara asta care detesta jegul politic si sistemul mafiot creeat de clica psd aservita Moscovei
  • +7 (9 voturi)    
    nu tine... (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 22:53)

    tudor1 [utilizator]

    Partizanatul politic miroase de la distanta; e ca rahatul impachetat. Geaba incearca unul sau altul sa camufleze adevarul cu fumigene gen Udrea care se da fan Udrea la telefon. Nu tine, domnilor. Nu tine.
  • +7 (11 voturi)    
    Libertatea exprimarii (Joi, 12 noiembrie 2009, 0:02)

    Dema-gogu [anonim]

    Nu puteam sa dorm de grija antenutelor. Sa se admire singuri, ca eu de mult am scos programul de pe telecomanda. M-am mai uitat la Divertis. Am incercat sa postez pe site-ul lor dar m-au cenzurat.
    Sa ramana ei fericiti cu geonelu- rosu de moscova si cu ai lui "nemernicii dracului".
    Aici, emitem pareri, le argumentam, mai suntem jigniti din cand in cand dar ignoram prostia.
    Si mai ales, ne informam si apoi gandim singuri.
  • +1 (1 vot)    
    Grozav articolul (Joi, 12 noiembrie 2009, 13:04)

    adrianos [anonim]

    Grozav articolul.
    Aveti prefecta dreptate in tot ceea ce ati scris. Dar stati linistiti ca si net cenzura actioneaza puternic. Mesajele pro basesciene sunt imediat atacate iar autorii lor sunt terfeliti in noroi, improscati cu tot felul de invective. Exista comentaturici de serviciu platiti special sa faca treaba asta. Ii recunosti fara prea mari probleme..
  • +1 (1 vot)    
    Internetul este SINGURUL spatiu (Joi, 12 noiembrie 2009, 13:04)

    gabifm [utilizator]

    in care apare opinia votantilor. In mass media apare opinia patronilor.
    De aceea nu le convine asa zisilor jurnalisti.
  • -1 (1 vot)    
    Basaescu mereu o problema (Joi, 12 noiembrie 2009, 14:17)

    dumdum [anonim]

    Basescu a fost/este mereu contra ,acum nu i convine cand i se raspunde cu aceiasi tratatie.
  • 0 (0 voturi)    
    clipul cu Badea (Joi, 12 noiembrie 2009, 15:33)

    Tataie [anonim]

    Daca va inchipuiti ca Badea, Gadea si Stan sunt in realitate indignati de clipurile presedintelui, va inselati in mod naiv. Baietii cred ca sarbatoresc ! Va dati seama ce rating tocmai le-a facut presedintele ? Cat il priveste pe Basescu, are consilieri de campanie prosti sau absenti.
  • 0 (0 voturi)    
    Pareri (Joi, 12 noiembrie 2009, 18:14)

    Gigi [anonim]

    Sunt site-uri (absolut neutre dpdv politic, dar foarte reprezentative) unde atitudinile pro-Basescu sunt aproape inexistente comparativ cu cele anti. Nu le voi da numele pentru ca e mai bine sa ramana asa.
    Lupta se da mai mult pe forumuri, in special cele legate de mass-media.
  • 0 (0 voturi)    
    despre antene si pitici suparici... :)) (Joi, 12 noiembrie 2009, 18:42)

    discutabil_indiscutabil [anonim]

    :))
    serios? chiar asa au ajuns sa se plinga cei de la antene?
    :))

    hai sa recunoastem ca sunt simpatici..
    dupa ce m-au ingretosat atata vreme si m-au alungat de la TV, acum sunt "pitici suparici" ca nu-i mai urmaresc si iau stirile de pe net ?....

    ce gingasi sunt baietii...
  • 0 (0 voturi)    
    xxxx (Joi, 12 noiembrie 2009, 22:01)

    eduard [anonim]

    Buna seara ,
    Aveti ideie cit costa 5 tiruri cu tigari ????? Intrebatil pe nepotul lui BASESCU cind a venit cu tot staful de la Bucurestib( vama ,SPP, politie ) la PCTF Portile de Fier 1 . Va rog sa dati asta pe sticla daca nu sinteti la fel ca si ei .

    Va multumesc ,
  • 0 (0 voturi)    
    presa celor din umbra (Sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 12:16)

    sorinv [anonim]

    sunt surprinsi ca exista un spatiu in care isi poate spune si omul din umbra parerea. sunt lezati ca nu doar opiniile celor 5-10 care toaca seara de seara pe toate antenele sunt auzite, macar si numai pe spatiul ingust al unui blog. ei sunt cei obiectivi, ceilalti doar platitii lui basescu. halal !
  • 0 (0 voturi)    
    Si ce daca Basescu e tare? (Duminică, 15 noiembrie 2009, 21:27)

    mika [anonim]

    Eu cred ca afirmatiile astea cu prea multe voci pro-Basescu vin de la niste oameni care nu ar trebui sa comenteze atata timp cat faca parte dintr-un grup condus de Voiculescu
  • 0 (0 voturi)    
    Eu cu cine votez? (Duminică, 15 noiembrie 2009, 21:56)

    marik [anonim]

    Daca ma intrebati cu cine votez cred ca raspunsul e simplu: Basescu. De ce? Pentru ca e singurul care spune lucrurilor pe nume si nu se lasa intimidat de ceilalti. Nu asta ne dorim? Nu vrem pe cineva care sa nu ne mai minta frumos si sa ne spuna gogosi?
  • 0 (0 voturi)    
    DOMNUL GADEA SI ANTENELE (Miercuri, 18 noiembrie 2009, 1:33)

    TEDDY [anonim]

    Acele gunoaie de oameni care il tot ataca pe Basescu probabil vor fi concediate daca Base castiga alegerile; SUNT DISPERATI :))
    Cei care cititi mesajul meu (daca il citeste careva) stati putin si ganditi-va cum este sa-ti dicteze cineva ce sa faci, ce sa zici, cum sa te comporti ; .... UNDE ESTE LIBERTATEA?? defapt imi vine mai mult sa-i injur decat sa vorbesc serios pentru ca ma simt amenintat ca roman liber de oameni ca ei. Oricum daca exista Dumnezeu :) sper ca astia daca nu se trezesc...... sa arda in iad :) Domnule... Gadea, ala cu mustata cum dreaq ii zice cu laptopul frenetic de fel, logoreic, spasmofilic, etc LOL si de pe la realitatea desi nu stiu cum ii cheama pe toti ca oricum trec de posturile lor, in putinul timp in care ma uit, scarbit ; e JENANT :)
    • 0 (0 voturi)    
      comentariu (Duminică, 22 noiembrie 2009, 14:58)

      galiu vasile [anonim] i-a raspuns lui TEDDY

      acest basescu vrea ca sa prinda o majoritate in parlament casa fie propus ca premier chiar daca nu va iesi din nou presedinte si atunci v-a cere sa se respecte legea majoritatii si mare pericol ar fi pentru Romania vrea sa procedeze precum Putin.Asa ca actuala majoritate nu ar trebui sa se desfaca dar dupa cum procedeaza Antonescu cu jignirile adresate lui Geoana se vede de departe ca nici el nu are CARACTER si el poarta vina situatiei in care ne aflam fiind parlamentar din 92 Basescu abia asteapta dezbinarea acestei majoritati trageti un semnal celor in cauza
  • 0 (0 voturi)    
    cu basescu din nou presedinte sunt nevoita sa plec (Luni, 23 noiembrie 2009, 12:50)

    roxana [anonim]

    Nu se poate ca dupa 20 de ani sa ne intoarcem exact de unde am plecat. Am tot tinut piept la ceea ce s-a intamplat pana acum, crezand ca poate nu este dracu asa de negru, dar se pare ca m-am inselat.
    Nu imi vine sa cred ca m-am nascut intr-o tara atat de corupta si de vanduta pe pixuri si brelog-uri, un popor atat de inconstient care se gandeste numai la ziua de azi si nu si la cea de maiine. Cu BASESCU din nou presedinte sunt nevoita eu si cu sotul meu sa plecam din tara ceea ce recomand si celorlalti care simt si vad lucrurile la fel. Cum este posibil cu exemplul in fata romanii sa-l voteze din nou? Eu simt ca aici nu mai am nici un viiitor si imi pare rau ca m-am nascut intr-o tara atat de frumoasa dar cu locuitori slabi, care apleaca intotdeauna capul si se lasa dusi de nas, tot tragand speranta ca vor "trai bine". Cel putin in urmatorii 5 ani nici vorba. Nu este corect ca un presedinte care are acces la banii nostrii sa-i foloseasca in scopuri electorale, trisand fata de ceilalti candidati ba mai mult, sa se strecoare si cu un referendum care este clar ca declara din nou dictatura, manipulare in masa si tragere la jug pentru bietul popor. Cat a fost PNL-ul s-a miscat ceva in sensul ca au stiut sa conduca economia tarii prin faptul ca a incurajat firmele sa prospere ceea ce a dus la o perioada de prosperitate pentru toata lumea, adica banii au circulat si a fost bine dar acum cu BASESCU=BOC care nu stiu sa gospodareasca tara nu vor face decat sa imprumute bani si sa inglobeze tara in datorii ceea ce duce la disperarea poporului "suveran" adica in traducere "POPORUL TEPUIT". Deci iata TEAPA lui BASESCU. Asadar in TARA lui BASESCU, eu nu mai pot trai iar daca plec voi pleca definitiv pentru ca nu se mai merita sa castig intr-o alta tara si sa-i aduc acel castig lui BASESCU "ca sa traim bine"! Se pare ca suntem prea putini romani care se gandesc si la "ziua de maine".
    P.S.Si BADEA este la fel de vinovat ca nu a votat. Daca eram mai multi poate ca reuseam.
  • 0 (0 voturi)    
    horea,closca si crisan de la antena (Marţi, 24 noiembrie 2009, 16:13)

    goagalitz [anonim]

    Gadea,Stan si Badea-tripleta de aur a antenei; trei doamne si toti clei. Stan e bun sa se ia de mana cu vadim; doi cretinoizi scelerati care dau din aripi ca niste apucati de streche. Badea-alt cretinoid schizofrenic ajuns acolo pe banii lui tac-su si ar vrea sa spuna si el cate ceva, se baga in seama cu toata lumea, vrea sa fie ironic dar nu-i ajunge limbajul; agarici analfabel. Cat despre Gadea- asta era mai spalatzel,mai intelectual la inceput; acum s-a transformat intr-o maimutza urlatoare careia i-a mirosit a bani;nici asta nu are coloana vertebrala, a ajuns un papitzoi. Deci, se vede omul care vrea bani, bani si iar bani, indiferent pe ce cale-i obtine. De munca nu au auzit, aia e pusa sus in cui.
  • 0 (0 voturi)    
    joc incorect la antena??? (Marţi, 24 noiembrie 2009, 16:21)

    goagalitz [anonim]

    Ia de aici joc incorect la antena... duminica dimineata reporterii de la antena indemnau poporul sa nu voteze referendumul, ca noua nu ne trebuie micsorarea numarului de parlamentari. Asta e corect? altul...duminica noaptea,tot la antena sub ochii vostri, ponta intreba pe ceilalti invitati "nu-i asa ca nimeni de aici nu-l va vota pe Basescu in turul 2? Nimeni,deci noi am castigat deja". Si asta e corect? hai sa ti-o dau si pe a treia... Tot duminica si tot la antena, "genialul" Mircea Badea indemna poporul sa nu se duca la vot, ca nici el nu se duce. Daca si asta e corect, atunci la ce dracului mai exista antena? De ce nu e desfiintata?
  • 0 (0 voturi)    
    au luat deja masuri (Marţi, 24 noiembrie 2009, 19:28)

    misu [anonim]

    atat pe site-ul antenei 3 cat si la realitatea nu se mai posteaza comentariile in care il sprijini pe basescu sau il critici pe Crin pentru marsavia facuta din ordinul lui Patriciu.Incercati, mie nu mi le-au postat.
  • 0 (0 voturi)    
    si ce daca? (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 18:46)

    Clarobscur [anonim]

    S-ar parea ca-n tot demersul de a sluji interese partinice, media s-a indepartat de la sine, de la simplul demers de-a comunica eficace si echidistant, dar nu. Slugi gras bacsaluite-n sensul cel mai abject cu putinta, culmea, neavand, crezul asta (vezi cazul M. Badea) care spunea odata ca nu i se pare normal sa-si injure patronul(care-l plateste sa injure sa umple spatiul acela numai cu ulceratii, de ce sa nu recunosc, uneori adevarate).M.Gadea, te-ai indepartat fantastic de cariera, de vocatie, de ce-ai crezut candva, ai-ai ajuns ciocoi, sluga de boier. Reflecteaza la asta, esti in sec.21 totusi.
  • 0 (0 voturi)    
    Intrebare (Duminică, 13 decembrie 2009, 11:17)

    Corneliu [anonim]

    Stimati prezentatori, stiu ca interviurile sunt dictate de conducatorii vostrii, dar pentru a avea cu adevarat emisiuni constructive pentru tara, va recomand (si sunt sigur ca sunt in asentimentul a cel putin 5 mil. de romani) sa fiti la fel de "corozivi" cu toti politicienii, altfel nu realizati mare lucru si pe deasupra veti fi urati de cel putin 5 mil. de romani.
  • 0 (0 voturi)    
    nu mai va uitati la antena 3, va rog (Luni, 14 decembrie 2009, 13:57)

    armenean dana [anonim]

    nu mai faceti rating la antena 3...nu merita...sunt penibili...iar gadea de-a dreptul jegos...nu isi da seama ca e penibil...toti acolo dezbat fiecare rasuflare a lui basesc!!!! cum pot sa il considere pe geoana ok...psd-ul ok? chiar te poti vinde pentru cativa lei?
    Geoana e de tot rasul...inainte ziceau ca au pierdut ca sunt ft multe voturi nule...acu nu le mai convine ca tot basescu e inainte si incearca alte siretlicuri...doar pentru a crea o stare de suspiciune asupra alegerilor...RUSINE...TRAIASCA BASESCU!!!!doar el poate sa va tinba piept comunisti care lucrati doar pentru voi si nu pentru tara.
  • 0 (0 voturi)    
    Campania Geoana: Culisele internationale (Miercuri, 16 decembrie 2009, 10:57)

    ION TUDOR [anonim]

    Your Message from Sile this Millennium

    ----

    de
    Dragos-Paul Aligica

    HotNews.ro

    Miercuri,
    9 decembrie 2009,
    14:13
    Actualitate | Politic

    Dragos Paul Aligica
    Dragos Paul Aligica
    Foto: HotNews.ro
    Liberalismul economic pare sa fi castigat la diferenta mica in fata urmasilor comunistilor lui Ceausescu in alegerile prezidentiale de duminica, din Romania, prin victoria lui Traian Basescu in fata lui Mircea Geoana, comenteaza Wall Street Journal. Potrivit unor surse citate de WSJ, scriu agentiile romane de stiri, liderul social-democrat a fost candidatul preferat atat de Moscova, cat si de Washington. Autorul randurilor de mai jos este unul dintre cei care au tinut ca prietenii de la WSJ sa marcheze explicit si public acest ultim fapt, printr-o observatie care, daca am inteles corect de la ei, probabil va fi reluata curand intr-o forma mai elaborata si in Wall Street Journal Europe.

    Sa explicam. Neavand nici timpul, nici mijloacele sa le analizam in detaliu, sa ne multumim cu o schita. Strategia internationala a lui Mircea Geoana si a cartelului politico-financiar din spatele sau a avut patru teatre majore de operatiuni: Moscova, Washington DC, Bruxelles si spatiul german.

    Desi neclare in amanunt, lucrurile sunt evidente in privinta filierei moscovite. Ramane ca istoricii sa decida daca ceea ce s-a intamplat acolo a fost sau nu un act ce a frizat tradarea interesului national. Ramane de asemenea antologica interventia lui Traian Basescu la final de campanie relativ la o declaratie a ambasadorului Rusiei la Bucuresti, Aleksandr Ciurilin: „Ma vad nevoit, si o voi face si oficial, sa il atentionez ca intr-adevar a trecut vremea Razboiului Rece si ca nu isi mai pot face centre de influenta in politica romaneasca sau, daca si le vor face, le vom reteza".

    In ceea ce priveste Bruxelles, operatiunile nu au avansat foarte mult pentru ca s-au lovit de trei bariere: sustinerea ferma a „popularilor” europeni pentru Traian Basescu, asimetria majora de calibru si credibilitate intr
  • 0 (0 voturi)    
    sarpe...generant de voturi (Luni, 28 decembrie 2009, 16:38)

    anemari vlagea [anonim]

    nu mai pot cu poporu,peste tot cu poporu,cand iesc astia de la toaleta,carciuma....poporu,cautati pe liviu,din agigea,sta de multi ani in italia,aproape de bolsi altiogna,cum a ,,mobilizat,, muncitorii lui de la i,kea