Prima fotografie a Pământului văzut din spațiu, surprinsă în urmă cu 50 de ani

de C.D.     HotNews.ro
Luni, 24 decembrie 2018, 17:25 Magazin


Apollo8_earthsize
Foto: NASA
​​În urmă cu exact 50 de ani, pe 24 decembrie, echipajul Apollo 8 a surprins prima imagine, devenită iconică, a pământului văzut de pe lună, potrivit NASA.

Apollo-8 a fost prima misiune spaţială umană lansată, în 21 decembrie 1968, spre Lună, din orbită de aşteptare (două revoluţii în jurul Pământului), cu o rachetă Saturn-5. Echipajul era compus din comandantul Frank Borman, pilotul modulului de comandă James Lovell Jr. şi pilotul modulului lunar William Anders.

Aceştia au devenit primii oameni care au văzut Pământul de pe orbita unui alt corp ceresc.



La 24 decembrie motorul a fost acţionat ca retrorachetă, potrivit Agerpres. Nava s-a aflat pe orbita circumselenară la 112/312 km, iar apoi, după cinci ore, la 112 km. Modulul spaţial înscris pe orbita lunară a efectuat zece rezoluţii în jurul Lunii de-a lungul a 20 de ore, timp în care echipajul a realizat o emisiune televizată (împărţită în şase sesiuni) de Crăciun, în cadrul căreia membrii echipajului au recitat primele 10 versete din Geneză. Emisiunea a devenit cel mai vizionat program de televiziune din istorie, până la aceea dată.

Prin misiunea Apollo-8 s-a obţinut o experienţă operaţională şi au fost testate sistemele modulului de comandă Apollo, inclusiv comunicaţiile. A fost studiat comportamentul uman şi a putut fi făcută evaluarea performanţei echipajului într-o astfel de misiune.

Echipajul a fotografiat suprafaţa lunară, obţinându-se informaţii despre topografie şi repere, precum şi alte informaţii ştiinţifice necesare pentru aselenizările viitoare din cadrul programului Apollo. Au fost atinse toate obiectivele misiunii.

Apollo-8 s-a înscris, apoi, pe traiectoria de retur stabilită, iar la 27 decembrie echipajul a amerizat în Oceanul Pacific, la doar 5 km de locul prevăzut, fiind recuperat de navele de război ale Marinei SUA. Misiunea a durat şase zile şi trei ore.










Citeste pe MedLife.ro
Mituri despre colesterol










4854 vizualizari

  • +10 (12 voturi)    
    Misiunea Apollo-8 (Luni, 24 decembrie 2018, 18:29)

    gillda_47 [utilizator]

    Acele rotatii in jurul Lunii se numesc "revolutii" nu rezolutii!!??
  • +8 (10 voturi)    
    Mda... (Luni, 24 decembrie 2018, 18:49)

    tddrg [utilizator]

    Doar ca alea in jurul Pamantului sau Lunii se cheama revolutii...
  • +10 (12 voturi)    
    platarzii la datorie (Luni, 24 decembrie 2018, 18:57)

    feroviarul123 [utilizator]

    De abia aștept sa vina platarzii ( aia care cred ca pământul este plat sa zică ca e un fals.
  • -12 (20 voturi)    
    grafica moderna (Luni, 24 decembrie 2018, 19:08)

    Kosmos [utilizator]

    La inceputuri. Omul este captiv deocamdata pe Terra
  • -20 (26 voturi)    
    Luna e ca prin telescop. Aselenizările=falsuri! (Luni, 24 decembrie 2018, 20:27)

    simplex1 [utilizator]

    Aselenizările și misiunile circumlunare cu oameni au fost toate falsuri. Misiunile Apollo 8, 10, 11-17 nu au existat.

    Ziaristul Bart Sibrel a intervievat mai multi astronauți. Armstrong și Aldrin au refuzat sa jure ca au fost pe Luna.

    Vezi interviurile aici:

    Astronauts Gone Wild
    https://www.youtube.com/watch?v=Qr6Vcvl0OeU

    Daca te uiți cu atenție la poza pretins făcută de misiunea Apollo 8 constați ca Luna și craterele ei apar văzute ca prin telescop.
    • +3 (13 voturi)    
      Lol... (Marţi, 25 decembrie 2018, 11:15)

      pi5 [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

      M-am uitat și eu 2 minute, suficient cât sa îmbrac o părere. Un fel de Malin Bot care agasa oamenii cu o carte și insista de-a prostea sa jure. Fix genul ala de om agasant pe care îți vine sa îl pocnești. Și de aia aici tu ai tras concluzia ca nu vor sa jure. De fapt... nu ai Trans concluzia, doar ai aruncat vorba. Rusnac mic ce ești.
      • +3 (9 voturi)    
        eu credeam ca-i un fel de gadea (Marţi, 25 decembrie 2018, 12:11)

        kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui pi5

        un pastor in slujba hotilor.
        ramai cu psd.
      • -9 (15 voturi)    
        Eu sunt rus cum ești tu roman! (Marţi, 25 decembrie 2018, 12:21)

        simplex1 [utilizator] i-a raspuns lui pi5

        Nu toată lumea, care spune ca aselenizările și misiunile circumlunare cu oameni au fost falsuri, este rus. De fapt 30% din oamenii de pe Pământ sunt convinși ca misiunile Apollo nu au fost reale.
        • +3 (9 voturi)    
          atunci (Marţi, 25 decembrie 2018, 14:06)

          alexpro [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

          asta e procentul prostiei sau ignorantei pe pământ:)))
          • -5 (11 voturi)    
            ai auzit tu (Marţi, 25 decembrie 2018, 16:53)

            Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui alexpro

            Daca nu vezi radiatia blocata in centura Van Allen inseamna ca nu exista?
        • +5 (5 voturi)    
          Contestarea pleaca din USA, (Marţi, 25 decembrie 2018, 19:01)

          Namaste [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

          nu din Rusia, fapt notoriu! Bill Keysing era "born in USA", nu in Rusia!
        • +4 (4 voturi)    
          Despre primul contestatar: Bill (Marţi, 25 decembrie 2018, 19:14)

          Namaste [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

          Kaysing, rectificare:

          William Charles Kaysing (July 31, 1922 – April 21, 2005) was a German American writer best known for claiming that the six Apollo Moon landings between July 1969 and December 1972 were hoaxes. He is regarded as the initiator of the Moon hoax movement.
      • +1 (5 voturi)    
        Adevarat ca tipul (Marţi, 25 decembrie 2018, 18:56)

        Namaste [utilizator] i-a raspuns lui pi5

        e agasant la culme, dar si buzunarul contribuabilului Bart Sibrel a fost agasat de enormele cheltuieli ale Pentagonului in proiectul Apollo,...
      • +2 (2 voturi)    
        Marcus Allen, photographer (Marţi, 25 decembrie 2018, 19:28)

        Namaste [utilizator] i-a raspuns lui pi5

        nu e agasant

        Marcus Allen
        "Did We Go To The Moon?" LAPIS Conference
        https://youtu.be/n3FRsk_8gy8
        @TheSecretVault (YouTube video)
  • -13 (21 voturi)    
    Greu (Marţi, 25 decembrie 2018, 0:41)

    _Un stelist_ [utilizator]

    Nu pricep de ce nu a mai ajuns omul pe Lună în ultimii ani. Adică a ajuns acum 50 de ani, tehnologia a evoluat ... Ce împiedică o nouă misiune?
    • +8 (10 voturi)    
      Au mai fost cel putin 6 misiuni cu om pe Lună (Marţi, 25 decembrie 2018, 8:44)

      Lovercraft [utilizator] i-a raspuns lui _Un stelist_

      ...de atunci. Plus o mulțime de misiuni fără om. Puțină informare nu ți-ar strica.
      • -6 (10 voturi)    
        Când? (Marţi, 25 decembrie 2018, 12:25)

        _Un stelist_ [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

        Când a fost ultima?
        Nu sunt ignorant, doar curios...
    • +1 (3 voturi)    
      Costurile? (Marţi, 25 decembrie 2018, 9:03)

      BillyIdol [utilizator] i-a raspuns lui _Un stelist_

      Citeste articolul din TheGuardian, sursa acestui pretins articol, Bill Anders ofera cateva argumente.
      Cica Earthsize, nu e cumva Earthrise?
    • +4 (6 voturi)    
      Dacă tu nu pricepi (Marţi, 25 decembrie 2018, 12:09)

      alexpro [utilizator] i-a raspuns lui _Un stelist_

      inseamna ca n-au fost! :))))
      • -2 (8 voturi)    
        Mulțumesc! (Marţi, 25 decembrie 2018, 12:21)

        _Un stelist_ [utilizator] i-a raspuns lui alexpro

        Merci pt răspuns, foarte inteligent!
    • +4 (4 voturi)    
      nici o surpriza (Marţi, 25 decembrie 2018, 15:56)

      Filbert [utilizator] i-a raspuns lui _Un stelist_

      Unele evenimente, situatii, actiuni, tehnologii sint inaintea timpului lor. Lista e lunga, amintesc doar de Concorde, avionul supersonic de linie.
      De obicei, 'inaintea timpului' inseamna ca tehnologia exista insa proiectul nu e viabil economic.
      • 0 (0 voturi)    
        Corect! (Sâmbătă, 29 decembrie 2018, 21:03)

        complet_ret [utilizator] i-a raspuns lui Filbert

        Stim bine ca nu a existat Concorde, este doar o holograma sau un fals facut in studiourile cinematografice.
        Tot de astai cafre pretind ca Pamantul ar fi rotund ca o minge!
  • -4 (8 voturi)    
    Prin NASA (Marţi, 25 decembrie 2018, 20:26)

    Kosmos [utilizator]

    S-au sifonat sute de miliarde de dolari..pretenii stiu de ce..acelasi lucru s-a intamplat si cu Pentagonul.aici vorbim de trilioane