VIDEO Cum justificam uciderea animalelor pentru a ne asigura hrana

de G.T.     HotNews.ro
Marţi, 27 octombrie 2015, 11:32 Magazin


Cum justificam uciderea animalelor pentru hrana
Foto: Captura YouTube
In episodul de ieri al productiei BBC Analysis, difuzate pe BBC Radio 4, Peter Singer, Elizabeth Harman, Jeff McMahan si Gary Comstock si-au exprimat opiniile in incercarea de a da raspunsuri viabile la intrebari precum: Este just sa sacrificam animalele pentru a ne asigura hrana? Cum motivam uciderea acestora?

Gandurile filosoful australian Peter Singer, profesor de bioetica la Universitatea Princeton si autor al lucrarii "Animal Liberation" (1975), ar putea fi puse sub forma urmatorului dialog.

Cineva poate spune: daca omoram un animal, ii luam dreptul la viata; animalul ar fi avut o viata fericita, daca nu am fi gasit necesar sa il sacrificam pentru a ne hrani.

La acestea, altcineva ar putea raspunde: acel animal ar fi putut sa nu existe de la bun inceput, daca productia si cresterea animalelor nu ar fi fost incurajate pentru a asigura necesarul de hrana. Intr-un sens, existenta acelui animal ne este datorata si ar trebui sa ne multumeasca pentru asta.

La nivel teoretic, Peter Singer se opune raspunsurilor de acest tip, "Cred ca este foarte greu sa producem circumstantele favorabile in care o astfel de situatie sa nu aiba urmari negative", si afirma ca in viitor vom ajunge sa privim consumul de carne la fel cum judecam in prezent cruzimea ce avea loc pe arenele romane in cadrul luptelor ritualice organizate intre gladiatori si animalele salbatice.

"Ultima dată am cand mancat carne a fost in anul 1971. Am crescut in Australia si am mancat carne in copilarie, insa nu i-am dus niciodata dorul," a declarat acesta pentru BBC.

Intregul program al emisiunii BBC Radio 4, "Killing Cows", poate fi ascultat aici.

In videoclipul de mai jos, Tyler Doggett, profesor la Universitatea din Vermont, Statele Unite ale Americii, incearca sa raspunda acelorasi provocari.

Citeste si:









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5288 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    pana a justifica (Marţi, 27 octombrie 2015, 12:00)

    Hans Metter [utilizator]

    uciderea animalelor trebuie sa justificam uciderea oamenilor... deci mai e mult pana departe
    • 0 (0 voturi)    
      Uciderea (Miercuri, 28 octombrie 2015, 1:40)

      gigifisiune [utilizator] i-a raspuns lui Hans Metter

      caror oameni?

      - celor care lupta in razboaie?
      - celor care au ucis, iar statele respective ii eutanasieaza?

      Detaliaza, zi ce-ai in cap.
  • 0 (2 voturi)    
    Baza (Marţi, 27 octombrie 2015, 12:16)

    danen [utilizator]

    2 intrebari:

    De unde nevoia de a justifica uciderea animalelor?

    Pe ce baza morala/etica vrei sa justifici?
  • +3 (5 voturi)    
    omul e masura tuturor lucrurilor (Marţi, 27 octombrie 2015, 12:31)

    DanAristide [anonim]

    Intregul rationament poate fi aplicat si plantelor, nu doar animalelor.
    Moral ar fi sa nu mai mancam nimic, ba chiar sa nici nu mai respiram pentru ca in aer sunt bacterii si le ucidem cand le inspiram.
    Si ele sunt vii si, la fel, si lor le poate fi aplicat rationamentul din articol.
    Uite, spre exemplu eu, am inceput deja sa imi tin respiratia!
  • +3 (5 voturi)    
    ... (Marţi, 27 octombrie 2015, 12:56)

    pathfinder [utilizator]

    Filozofu' lu' peste.

    Intrebare pentru nenea filozof: dar cruzimea fata de plante este acceptabila?
    Sau daca n-au ochi in care sa te uiti in timp ce-o omori, inainte de a o manca, fapta e scuzabila?!?

    Pe cale de consecinta, daca cruzimea nu e acceptabila indiferent daca mancarea din farfurie provine de la un animal sau de la o planta, nenea filozofu' ce haleste?
    Idei?!?
  • 0 (4 voturi)    
    next (Marţi, 27 octombrie 2015, 13:15)

    bzp [utilizator]

    Dupa ce recunoastem corect ca nu avem nici o justificare, ne vom intreba cum justificam uciderea plantelor, care au si ele viata lor. Dupa aia mai gasim noi intrebari.
  • -1 (3 voturi)    
    foarte simplu (Marţi, 27 octombrie 2015, 13:51)

    andrei1245 [utilizator]

    uciderea animalelor se face din necesitate.
    ea asigura hrana noastra a oamenilor.

    de altfel distinsul pilosof ar trebui sa se intrebe cum se justifica uciderea oamenilor si a altor animale de catre ursi lei lupi tigri. si asa afla raspunsul.

    omul nu isi poate depasi conditia biologica, nu este o entitate artificiala. este mamifer .

    nu e exclus insa sa se poata obtine carne artificiala in viitor si atunci fanaticii vegani vor tb sa caute o alta cauza mai buna
  • 0 (0 voturi)    
    Limbajul creeaza realitate (Marţi, 27 octombrie 2015, 18:07)

    Setalcott [utilizator]

    "daca omoram un animal, ii luam dreptul la viata".

    Observati cum prin introducerea subtila in premisa a unei sintagme care deja presupune ceea ce trebuie demonstrat, de catre activisti, si repetarea sintagmei ad nauseam de catre mass media, fie din naivitate fie din manipulare constienta, se creeaza pana la urma realitatea.
    Nu despre asta e vorba, daca un animal are dreptul la viata?
    Asa s-a inamplat cu "drepturile reproductive", "dreptul la casatorie", sau mai nou la tocmai incheiatul sinod de la Vatican, cu "schimbam practicile, dar nu doctrina", de parca una nu decurge din alta.
  • 0 (0 voturi)    
    Gresit (Marţi, 27 octombrie 2015, 19:55)

    tudor74 [utilizator]

    Articolul asta nu are ce cauta pe un site din Romania, unde sportul national e micul, berea, postul de Craciun (cica), urmat de indoparea cu carne si slanina de porc pana ajunge la camera de garda.