Senatul a aprobat dezbaterea in procedura de urgenta a proiectului USL privind sistemul uninominal pur

de Corina Ionel     HotNews.ro
Luni, 23 aprilie 2012, 20:02 Alegeri 2012 | Legea Electorala


Plenul Senatului a aprobat luni, dezbaterea in procedura de urgenta a proiectului de lege privind sistemul uninominal pur, depus la Senat de reprezentantii USL, informeaza Agerpres. Procedura de urgenta a fost aprobata cu 65 de voturi pentru, 35 de voturi impotriva si patru abtineri.

"Am initiat, impreuna cu Victor Ponta, acest proiect de lege. Motivele pentru urgentarea procedurii de dezbatere tin de calendarul electoral al acestui an. Ca atare, mentin solicitarea pentru procedura de urgenta", a precizat presedintele PNL, Crin Antonescu, dupa ce, intr-o prima faza, solicitarea USL nu fusese aprobata.

Senatorii USL au solicitat reluarea votului, invocand faptul ca presedintele Senatului, Vasile Blaga, nu a precizat initiatorul proiectului de lege. Presedintele Senatului a precizat, la randul sau, ca acest proiect de lege nu este unul nou, el fiind depus la Camera Deputatilor.

"Inainte de a supune votului aceasta propunere, pe care eu o votez, doresc sa spun ca dorim cu orice pret sa dezbatem public pe orice tema. Si va aduc aminte ca dvs., si eu nu m-am opus, ati avut ideea constituirii comisiei mixte Camera-Senat pentru a pune la punct intregul pachet privind legislatia electorala. Mai mult, acest proiect nu este unul nou, ci e cel care e blocat in Camera si e adus in Senat. E exact acelasi. Astazi, acum o ora, in Birourile Permanente reunite s-a aprobat modificarea de la 15 mai la 30 aprilie a termenului de depunere a raportului de catre comisie. Toate partidele parlamentare au votat, in unanimitate, in Birourile Permanente acest lucru. Eu nu mai inteleg nimic", a declarat Vasile Blaga, citat de agentia de presa.


Citeste mai multe despre   



















Citește pe Știrile ProTV

VIDEO „Mașina viitorului”, lansată de producătorul rus Kalașnikov. Va atinge 100 de km în șase secunde 

Producătorul rus de armanent Kalaşnikov se lansează pe piaţa auto şi vrea să rivalizeze cu Tesla.

2160 vizualizari

  • -1 (7 voturi)    
    Bravo! (Luni, 23 aprilie 2012, 20:41)

    mary [anonim]

    Iata cum in sfarsit cetatenii se vor bucura de dreptul la un vot uninominal pur. Cred ca partidele politice sunt terminate, incearca unii sa isi mascheze intentii in fel si chip, dar pana la urma OMUL este cel care face treaba.

    Este insa foarte adevarat ca acest om poate sa aiba o orientare doctrinara si ca cei care se vor aduna sub aceeasi doctrina pot constitui un grup/un nou partid.

    Votul uninominal pur este un nou inceput pentru RO.
    Bravo!
    • +1 (1 vot)    
      Adrian Nastase, traiseisti si Voiculecu (Luni, 23 aprilie 2012, 21:26)

      CalinM [utilizator] i-a raspuns lui mary

      Chiar ca e un inceput nou pentru Romania. Ne sapam singuri groapa.
    • 0 (0 voturi)    
      uninominalul e un sistem nereprezentativ (Luni, 23 aprilie 2012, 21:30)

      sebe [anonim] i-a raspuns lui mary

      Mai fata, inainte sa te entuziasmezi asa, analizeaza sistemele electorale sa vezi avantajele si dezavantajele fiecaruia.
      O sa vezi ca uninominalul pur este cel mai criticat de teoreticieni. Merge in tarile cu traditie solida in democratia ca SUA si Anglia, nu la noi.
      • 0 (0 voturi)    
        uninominalul e un sistem nereprezentativ (Luni, 23 aprilie 2012, 23:25)

        Mihai [anonim] i-a raspuns lui sebe

        Nu stiu decat ca eu am fost reprezentat in parlament de unul ales de 15%, putini si care a luat fata unuia cu 40% , stiu ca nu avea 50 % dar 40 e mai mult decat 15 si cred ca corect este ca primul sa fie primul si nu altfel, nici un sistem prin reprezentare nu e perfect oricum in ultima instanta parlamentarul trebuie sa reprezinte ellectoratul pe primul loc si apoi partidul , orice alt sistem aduce o inversare a interesului punand prima oara partidul. sunt de acord ca partidul coordoneaza... dar s-a ajuns ca parlamentarii sa nu poata decide nimic in afara vointei sefilor de partid, deci.... rezulta dictatura sefilor de partid
    • 0 (0 voturi)    
      Serios? (Marţi, 24 aprilie 2012, 9:46)

      vladf [anonim] i-a raspuns lui mary

      Numai ca astia o fac pe carca PDL-ului, dc. nu au propus si nu au adobtat acest sistem cand erau la putere? Simplu pentru ca nu aveau de castigat din asta si au scos deputati si senatori cu 500 de voturi.
      Dc. o propun acum, ca sa nu cumva sa faca PDL-ul ce au facut ei.
      Dar nu este nimic, sa vedem ce se intampa peste inca 4 ani, o sa voteze iarasi schimbarea sistemului?
  • -2 (8 voturi)    
    inca un motiv (Luni, 23 aprilie 2012, 20:59)

    evoque [utilizator]

    ca slugile politice ale lui basescu sa spuna adio politicii, nu toti pentru ca sunt destui creduli si unii vor mai ramane cum este in fapt si cu nastase si altii de prin psd.
    • +2 (4 voturi)    
      hai las-o cu slugile lui Base (Luni, 23 aprilie 2012, 22:09)

      nico [anonim] i-a raspuns lui evoque

      daca tu crezi ca in toti acesti ani (de criza mai ales) cand s-a tras pe reforme dupa reforme (dure, cu impact social si economic) au fost atatea slugi ale lui Base, ca acum pleaca saracele pe capete cu gandul sa mai prinda un mandat la ailalti, apoi eu sunt Stan si tu Bran (sau invers). Da de slugile din PSD (nu vezi ca nimeni n-are voce in afara de Poanta) sau din PNL (numai Chucky injura) ce zici (ca sa nu mai spun de partidul lui ala micu) ? e curat murdar, soro, nu ? Sau poate de Poanta si micul Hitlar ca slugi ale lui Motanu (care e secat, ca de atatia ani n-a mai pus botul calumea la ceva de cateva sute de milioane de euroi) ? ei ?
      • 0 (0 voturi)    
        eu am spus (Luni, 23 aprilie 2012, 23:10)

        evoque [utilizator] i-a raspuns lui nico

        ca slugile politice sa spuna adio politicii si daca esti mai atent si mai putin cuprins de frenezie am facut referire la ambele tabere.
        • 0 (0 voturi)    
          las-o cu frenezia .. (Luni, 23 aprilie 2012, 23:27)

          nico [anonim] i-a raspuns lui evoque

          mai citeste ce ai scris. nimic de PNL, Felix, etc. astia chiar da cu slugi.
          • 0 (0 voturi)    
            acum ce vrei (Marţi, 24 aprilie 2012, 0:50)

            evoque [utilizator] i-a raspuns lui nico

            sa iti cant in struna mai mult decat tebuie.
            Iti da omu' un deget si tu vrei toata mana, doar doar se mai mascheaza din rusinea in care a ajuns pdl.
            ".....ca de atatia ani n-a mai pus botul calumea la ceva de cateva sute de milioane de euroi"..... pai au mai avut loc de "baietii destepti" pe care nici marele traian nu a reusit sa ii dovedeasca. Asta nu inseamna ca imi doresc ca cineva in tara asta sa mai faca ce au facut atat a lui voiculescu cat si a lui videanu.
    • 0 (0 voturi)    
      "Slugile politice" (Luni, 23 aprilie 2012, 22:31)

      Emil [anonim] i-a raspuns lui evoque

      ale altora, NIMIC?
      • +1 (1 vot)    
        ba da (Luni, 23 aprilie 2012, 23:08)

        evoque [utilizator] i-a raspuns lui Emil

        dar deocamdata asta traseul asta este. Nici la altii nu este mai bine, sa ne aducem aminte cum plecau la unpr.
  • 0 (0 voturi)    
    Mie nu-mi miroase prea bine nici uninominalul. (Luni, 23 aprilie 2012, 23:55)

    PoneiulTroian [utilizator]

    Ca sunt din Constanta, si vad ce se intampla la primarie... tot votam cu brazilianul ala de Euxin din simplul motiv ca e mai pe loz si isi face campanie mai eficienta. Uninominalul cam atrage dupa sine promovarea celor mai "bazati" , iar aia mai "bazati" sunt de obicei aia mai corupti, sau mai coruptibili... istoria contemporana ne demonstreaza.
    Parerea mea! La vot mixt mai scapa si cate un virgin sufletist, macar la inceput, in decor.
    • 0 (0 voturi)    
      aiurea (Marţi, 24 aprilie 2012, 7:56)

      george [anonim] i-a raspuns lui PoneiulTroian

      da sigur, la ce bataie sunt pe locurile alea nu e nici unu "virgin" stai linistit, pe liste intra toti aia care sunt atat de corupti ca i-ar fluiera lumea pe strada si n-ar avea nicio sansa sa candideze singuri.
    • 0 (0 voturi)    
      pana la urma... (Marţi, 24 aprilie 2012, 17:53)

      mary [anonim] i-a raspuns lui PoneiulTroian

      Alegerea candidatului va depinde de alegator adica stie ce vrea sa faca, daca crede ca este posibil sau poate numai daca ii face de fata lui.

      Oricum ar fi responsabilizarea se apropie de sursa: cetatean.

      Desigur alegi dintr-o multime limitata de propuneri.SI aici cetateanul poate influenta.

      Daca este sa ma uit la capatul celalalt adica la cetateanul care respecta indicatiile venite de la prieteni, partide, etc, acesta va vota la fel...Deci nici o schimbare aici.

      ce am avut si ce-am pierdut?
  • 0 (0 voturi)    
    Votul uninominal pur (Marţi, 24 aprilie 2012, 13:11)

    costel [anonim]

    Daca am inteles bine unul dintre cei care a propus acest vot este Antonescu.Foarte bine.Poate asa vom scapa de el,de Nastase,de Hasoti,de Orban,de Tariceanu,de Ponta etc.