VIDEO Dr. Philip Davies: Trebuie sa fim constienti ca aproape fiecare din noi a fost infectat la un moment dat cu HPV

de Magda Barascu     HotNews.ro
Vineri, 29 ianuarie 2010, 21:27 DoctorH - Intreaba un Medic


Dr.Philip Davies in studioul HotNews.ro
Foto: HotNews.ro
"HPV este o infectie transmisa pe cale sexuala, foarte des intalnita, nu are legatura cu promiscuitatea", spune dr Philip Davies, directorul general al Asociatiei Europene de Prevenire a Cancerului de Col Uterin, intr-un interviu HotNews.ro. "Sunt dovezi stiintifice care arata ca dupa ce o femeie a avut o relatie sexuala cu doi parteneri, indiferent de perioada, 50% dintre acele femei au fost infectate cu HPV. Nu cred ca este cineva care considera ca a avea 2 parteneri sexuali este promiscuitate, sau ca este ceva anormal in acest comportament", continua Davies.



HotNews.ro: Ce i-ati spune unei mame care are o fetita cu varsta cuprinsa intre 11-15 ani, care este target-ul campaniei de vaccinare impotriva HPV?

Dr.Philip Davies: Vaccinul anti-HPV este foarte eficient, previne infectia cu doua din cele mai intalnite tulpini HPV. Sunt peste 15 feluri de tulpini HPV care pot duce la cancer de col uterin. Vaccinul este eficient daca este efectuat inainte ca fetele sa-si inceapa viata sexuala, pana cand colul uterin este expus vreunei tulpini HPV.

Exista aceasta oportunitate care ofera protectie maxima, daca vaccinul este facut fetitelor de 11, 12, 13, 14 ani. Mi-am vaccinat fiica pentru ca am vrut sa evit orice risc. Chiar daca a fost vaccinata, este nevoie in continuare de un program de screening la varsta de 25-30 de ani. Exista in continuare un risc de a contacta acest virus, dar este redus.

Fetitele vaccinate, cand vor ajunge la varsta de 25-30 de ani, vor fi mai protejate decat fetitele care nu sunt vaccinate. Vaccinarea reprezinta un proces eficient de reducere a aparitiei cancerului de col uterin. Dar riscul exista in continuare. De aceea este nevoie sa se apeleze la un program de screening.



Vaccinul este sigur, sunt milioane de doze efectuate in lumea intreaga. Efectele secundare sunt minime. Orice vaccin are niste efecte secundare in medie, asa se intampla cu toate vaccinurile administrate populatiei. Riscurile asociate cu acest vaccin sunt mult mai mici decat beneficiile pe care le aduce.

HotNews.ro: Cat de importanta este informarea corecta a populatiei intr-o astfel de campanie de vaccinare?

Dr.Philip Davies: Ce trebuie sa stie toata lumea este ca acest tip de cancer de col uterin nu este cel mai raspandit tip de cancer. Ce trebuie sa se stie despre cancerul de col uterin este ca este cel mai usor de prevenit tip de cancer. Oamenii trebuie sa inteleaga ca exista riscul infectarii cu virusul HPV si exista modalitati eficiente de a reduce acest risc, chiar sa elimine acest risc.

Programele de educatie a publicului sunt esentiale in acest sens. Trebuie sa ne asiguram ca programele de sanatate publica de screening si de vaccinare exista, uneltele sunt acolo pentru a proteja populatia, ca ea sa beneficieze de aceste unelte. E pacat ca in Romania populatia nu a beneficiat de acest vaccin, eu personal cred ca este o greseala. A existat posibilitatea ca parintii sa reduca riscurile la care fetele vor fi expuse in viitor, si n-au profitat de acest vaccin din cauza unei informari necorespunzatoare.

HotNews.ro: Cat de important este acordul consimtit al pacientului intr-o astfel de campanie de vaccinare in care parintele trebuie sa semneze pentru copilul lui?

Dr.Philip Davies: Consimtamantul scris al pacientului este o regula de baza oriunde in lume, pentru orice procedura medicala. Oamenii trebuie sa aiba posibilitatea de a alege indiferent de ce procedura medicala li se ofera, indiferent de vaccin, sau orice altceva. Decizia aceasta trebuie sa fie luata dupa ce au fost prezentate riscurile si beneficiile acestei proceduri. In cazul cancerului de col uterin, beneficiile aduse de acest vaccin sunt mult mai importante decat riscurile. Trebuie sa existe programe de informare a publicului.

HotNews.ro: Cum influenteaza stresul si stilul de viata al unei femei care a fost diagnosticata ca purtatoare a tulpinilor 14 si 16 HPV, dezvoltarea ulterioara a cancerului de col uterin?

Dr.Philip Davies: Stresul este un factor implicat in aparitia multor boli. Ca sa ai o baza stiintiifica, sa concluzionezi ca stersul este raspunzator de acea boala, trebuie sa ai o baza solida. Daca nu ai dovezi suficiente, nu poti sa ajungi la niste concluzii care sa demonstreze legatura directa a stresului cu boala respectiva. Nu exista dovezi stiintifice care sa demonstreze aceasta legatura. Poate sa fie implicat, exista logica in acest sens.

HPV este o infectie transmisa pe cale sexuala foarte des intalnita, nu are legatura cu promiscuitatea. Sunt dovezi stiintifice care arata ca dupa ce o femeie a avut o legatura sexuala cu doi parteneri, indiferent de perioada, 50% dintre acele femei au fost infectate cu HPV. Nu cred ca este cineva care considera ca a avea 2 parteneri sexuali este promiscuitate, sau ca este ceva anormal in acest comportament. Trebuie sa fim constienti ca aproape fiecare a fost infectat la un moment dat cu HPV. Majoritatea infectiilor dispar de la sine, este un raspuns autoimun al organismului, virusul dispare. Majoritatea oamenilor nici nu stiu ca l-au avut.

Problemele apar la 10-15% din cazuri, cand organismul nu poate distruge acest virus HPV, si nu stim inca de ce unii oameni se vindeca, iar altii nu.


Citeste mai multe despre   
















3686 vizualizari

  • +2 (6 voturi)    
    nu faceti vaccinul!!! (Sâmbătă, 30 ianuarie 2010, 0:26)

    x [anonim]

    mi-am facut acest vaccin iar la a 2-a doza mi-a distrus sistemul imunitar! in urmatoarele 2 saptamani am facut o forma grava de herpes, si o pneumonie, iar apoi m-am indopat cu imunostimulatoare. a 3-a doza mi-a fost frica sa o fac mai ales ca mai multi medici mi-au recomandat sa renunt la ea.
    • 0 (0 voturi)    
      cati ani ai? (Sâmbătă, 30 ianuarie 2010, 16:45)

      ginel [anonim] i-a raspuns lui x

      Cati ani ai? Ti-a recomandat doctorul vaccinul?
  • 0 (4 voturi)    
    vaccin (Sâmbătă, 30 ianuarie 2010, 1:32)

    iulia [anonim]

    Mi se pare un subiect foarte important. Si sunt mirata cand vad ca pentru subiectele de actualitate despre Mutu oamenii sunt mult mai reactivi.
    Cancerul este o boala foarte periculoasa cu foarte multe fatete. Faptul ca s-a pus la punct un vaccin care poate prevenii o forma de cancer este ceva extraordinar.
    Eu am 2 fetite si cand va fi perioada optima pentru vacinare nu voi ezita sa faca aces pas. Imi pare rau ca pot aparea si efecte secundare. Din cate am inteles e bine de facut intre 11-15 ani. Nu stiam ca daca vacinul nu reuseste se pot face mai multe doze.
    • +3 (3 voturi)    
      Vaccinul nu previne cancerul !! (Sâmbătă, 30 ianuarie 2010, 9:01)

      Dana [anonim] i-a raspuns lui iulia

      Vaccinul previne infectia cu doua dintre cele 15 tulpini ale virusului HPV care ar putea produce cancer. Nu sesizati diferenta ?
  • +3 (3 voturi)    
    Informati-va va rog.....inainte sa vaccinatzi (Sâmbătă, 30 ianuarie 2010, 2:34)

    gigicu [anonim]

    Va recomand catziva autori din vest( Frantza , usa) , nu stiu daca sant tradusi in Ro, Michel Georget, Neil Z Miller, Sylvie Simon, Ferru Dr Marcel , sant o gramada de carti scrise de oameni in domeniul vaccinarii(medici, biologi etc)

    Trebuie sa va informatzi inainte sa vaccinatzi copii, e elementar, pana la tampenia asta cu H1 N1 nu mi-am dat seama ca sant atat de multe voci avizate impotriva si atat de multe argumente logice si stiintifice de asemenea impotriva.

    Am facut un post mai mare in articolul despre Bill Gates si vaccine.
    • -6 (6 voturi)    
      informeaza-te matale (Sâmbătă, 30 ianuarie 2010, 10:29)

      Corina [anonim] i-a raspuns lui gigicu

      Bre gigicule, uite aici un link care o sa iti fie de folos.
      http://dictionare.edu.ro/corect.php
      O sa gasesti acolo o lista cu greseli frecvente in limba romana.
      Tu cu SANT-ul tau...
      • +3 (3 voturi)    
        ihaa (Sâmbătă, 30 ianuarie 2010, 13:51)

        ramen [anonim] i-a raspuns lui Corina

        Iar doctori in limba romana ...

        Diploma o ai de la Spiru Haret?!
        • +1 (1 vot)    
          O am de la Montreal (Sâmbătă, 30 ianuarie 2010, 17:28)

          gigicu [anonim] i-a raspuns lui ramen

          Asa ca ma scuzatzi pt sant, cand eram mic in Ro se scria cu sant:)
        • +1 (1 vot)    
          Scuze... (Sâmbătă, 30 ianuarie 2010, 18:08)

          Gigicu [anonim] i-a raspuns lui ramen

          Am crezut ca mi-ai raspuns mie.Am fost prea socat de comentariul la "sant". E incredibil cum unii oameni reusesc sa retzina neesentialul...

          Mai e un film de care n-am scris aici, Silence on vaccine sau Shots in the dark , facut in Quebec, este cracat pe you tube, nu e despre HPV dar e super interesant, e o faza super tare despre Thimerosal (adjuvant), ce declara un tip de la CDC(Centers for Disease Control and Prevention) vis-a-vis de studiile facute din 1929 in State, e socant..
      • 0 (0 voturi)    
        Nu-ti doresc... (Sâmbătă, 30 ianuarie 2010, 17:51)

        gigicu [anonim] i-a raspuns lui Corina

        sa ajungi sa regretzi ca te-ai vaccinat sau ca ti-ai vaccinat copii(probabil ca o sa fie super impins si la baietzi in curand) si sa-ti doresti sa fi fost mai informata vis -a-vis de riscuri si gradul adevarat de protectie oferit de vaccin si n-o sa te mai arda asa de tare ca spui "sunt"sau "sant"....

        Ai putea sa citesti un pic din autorii de mai sus, n-o sa gasesti greseli de limba romana si o sa iei o decizie informata::)

        Vaccinul protejeaza doar pentru 4 tulpini de HPV (Gardasil) si respectiv 2 (Cervarix), e mult de spus , o singura chestie , o doza de vaccin costa in jur de 140 euro(in Frantza), date neoficiale pt ca exista contracte de confidentialitate cu guvernere, pe banii nostri asta si o doza nu e indeajuns pt un raspuns imunologic satisfacatormr, conform conform Merks sau Glaxo
  • +2 (2 voturi)    
    vrajeala de firme farmaceutice (Sâmbătă, 30 ianuarie 2010, 10:55)

    atom heart brother [anonim]

    viata nu-i chiar atat de complicata

    http://pixdaus.com/pics/sbkEXTbUyBNnXiDkEt.jpg

    acesti oameni, de pe fotografie sunt preoti din india.
    religia lor nu-i permite sa bea, sa fumeze si sa consume carne, adica sunt lacto-vegetarieni

    90% din pacienti care umbla la doctor au probleme legate de inima, diabet sau doamne fereste cancer

    bunica mea are aproape 100 de ani (96 mai exact)
    ea intotdeauna a fost saraca, asa ca nu a avut bani pe produsele de care vorbeam mai inainte. ea se plimba fara ajutor si comunica fara probleme
    • -3 (3 voturi)    
      pai ce mai astepti (Sâmbătă, 30 ianuarie 2010, 11:16)

      xmen [anonim] i-a raspuns lui atom heart brother

      cumpara-ti un magar si in vreo 5-6 luni calare esti acolo. pfiuuu... pe vremea lu' ceasca tot romanu era fericit daca mirosea o sticla de cola si acum vrea inapoi in praf... dar probabil ca esti nascut mai incoace si, normal, apar "probleme"
      • 0 (0 voturi)    
        ... (Sâmbătă, 30 ianuarie 2010, 13:32)

        atom heart brother [anonim] i-a raspuns lui xmen

        O singura intrebare am numai domnule xmen

        D-ta traiesti din salariu?
  • +3 (3 voturi)    
    Cum ajunge HPV la barbati (Sâmbătă, 30 ianuarie 2010, 12:33)

    d [anonim]

    deci ceea ce nu spune nimeni nicaieri este cum de ajunge barbatul sa fie infectat. si de ce nu se spune nimic cum poti sa depistezi si sa vindeci asta la barbati. poate nu ar fi asa de rau sa elimini una din cauzele fundamentale.
    spun asta pentru ca din articolul asta de exemplu eu inteleg urmatorul lucru: unul din doi barbati are HPV de la mama natura. asa se intelege..
    in concluzie orice barbat e un hazard pentru o femeie. deci va rog spuneti-mi daca ma insel.
    citez:"Sunt dovezi stiintifice care arata ca dupa ce o femeie a avut o relatie sexuala cu doi parteneri, indiferent de perioada, 50% dintre acele femei au fost infectate cu HPV." Ma cam repet, dar de-aici pot sa concluzionez urmatoarele: o femeie care nu a mai avut nici un contact sexual, si care are o relatie sexuala cu 2 parteneri aflati de asemenea la prima lor relatie, are tot 50% sanse sa ia HPV?
    Cum "Cenzurat" iau barbatii virusul, apriori de orice contact sexual?
    Sper sa nu radeti, dar au mai aparut articole pe hotnews despre acest subiect, si mi-am pus intrebarea asta. Am citit si alte documente online pe tema asta, dar nu am gasit raspunsul.
    • 0 (0 voturi)    
      e conspiratie (Sâmbătă, 30 ianuarie 2010, 13:12)

      ady [anonim] i-a raspuns lui d

      cred ca se doreste sterilizarea femeilor..suntem prea multi deja
    • 0 (0 voturi)    
      in medie, bre (Sâmbătă, 30 ianuarie 2010, 21:50)

      io [anonim] i-a raspuns lui d

      Ce-i asa greu, bre ? E chestie de statistica. 50% din populatia activa e infectata. Deci, statistic, adica, in medie, la 2 parteneri, cu probabilitate 1, 1 din ei e infectat. Normal, daca ai avea un detector cu cine e infectat si cine nu si iei de manuta 2 neinfectati, sansa e 0. Deci ai putea in siguranta sa ai ca partener 50% din populatia activa fara sa te infectezi, doar ca ar fi groaznic de improbabil, desi posibil.
      Evident, el vorbeste de populatia activa, deci exemplul tau cu 2 parteneri aflati la prima relatie nici nu se califica, pt ca ei nu faceau parte din populatia activa pana la acel prim contact, prin definitie.
      Acestea fiind spuse, despre medii de genul asta, stii bancul ala: ce spune un statistician cand il pui cu picioarele in congelator si capul in cuptor ? Ca in medie se simte bine.
  • +1 (1 vot)    
    Cine este Dr Phillip Davies.... (Sâmbătă, 30 ianuarie 2010, 19:25)

    gigicu [anonim]

    Am scris mai sus ca lumea ar trebui sa fie informata pt a lua decizii.

    La o cautare banala pe Google gasitzi ceva super tare. Asociatia Europeana de prevenire a cancerului de col uterin(un nume f pompos de altfel, abreviat ECCA) e finantata de Glaxo, gasitzi sumele si procentul total pe site-ul oficial Glaxo,care produce vaccinul anti HPV pt Ro.

    Ce validitate are atunci discursul lui care indeamna la vaccinare?E un conflict imens de interese, totul pe sanatatea si banii publici.
  • 0 (0 voturi)    
    Am uitat site-ul :) (Sâmbătă, 30 ianuarie 2010, 19:27)

    gigicu [anonim]

    http://www.gsk.com/responsibility/patient-groups/eu-po-ecca.htm
  • +1 (1 vot)    
    Factori de risc (Sâmbătă, 30 ianuarie 2010, 20:05)

    Justin Puscasu [anonim]

    E bine de stiut ca HPV se transmite in doua moduri:
    a. Contact sexual (si, in acest caz, prezervativul NU ofera protectie)
    b. Prin instrumentar medical nesterilizat corect in cursul explorarilor ginecologice.
    Factorul b e mai important decat ati putea crede, asa ca, doamnelor, fiti atente in ce cabinete intrati!
  • -2 (2 voturi)    
    Nu e promiscuitate, e curvie (Sâmbătă, 30 ianuarie 2010, 20:27)

    Adi [anonim]

    "Nu cred ca este cineva care considera ca a avea 2 parteneri sexuali este promiscuitate, sau ca este ceva anormal in acest comportament, continua Davies".
    Nu este promiscuitate, se cheama curvie.

    Noroc ca s-a invintat vaccinul asta, ca sa putem avea cati parteneri vrem