Barack Obama i-a cerut presedintelui Siriei sa demisioneze

de I.R.     HotNews.ro
Joi, 18 august 2011, 17:28 Actualitate | Internaţional


Presedintele american Barack Obama i-a cerut joi, pentru prima data, liderului sirian Bashar al-Assad sa demisioneze, in urma reprimarilor violente ale armatei asupra protestatarilor, relateaza Reuters.

"Pentru binele poporului sirian, a venit vremea ca presedintele Assad sa se retraga", a afirmat Obama intr-un ordin prin care se impun sanctiuni de inghetare a tuturor activelor guvernului sirian si de blocare a tuturor tranzactiilor cu guvernul lui Assad.

Bashar al-Assad i-a urmat la putere tatalui sau, Hafez, familia Assad conducand Siria timp de 41 de ani.

Marea Britanie, Franta si Germania au solicitat deja demisia lui Assad.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1298 vizualizari

  • -1 (7 voturi)    
    s-au pus de-a curmezisul (Joi, 18 august 2011, 18:08)

    El Condor [anonim]

    Asa pateste un presedinte care se pune de-a curmezisul puterilor lumii si dau iesire la Mediterana ( mare riverana cu Isra... ) unei puteri locale, cum este Iranul. Cine urmeaza ? ... cumva Iranul...?
  • -4 (8 voturi)    
    Gata! (Joi, 18 august 2011, 18:32)

    degetu' maro [anonim]

    Incepe omoru' si in Siria ca si in Libia. Sa vedeti voi copii sfartecati de bombe cu uraniu si fosfor...omor in toata regula. Partea proasta ca este ca daca incepe omoru' in Siria este posibil sa degenereze totul in ceva muuuuult mai mare, si atunci gainile romane o rsa fie trimise la lupta...hai baieti la omor de copii pe 3000 de euroi pe luna...f.f. frumos...dar asta , astea-s vremurile.
    Si sa nu va prind ca votati negativ ca va ...
    • 0 (2 voturi)    
      Gandesti maro. (Joi, 18 august 2011, 20:51)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui degetu' maro

      Pe ce lume traiesti?De unde vii?Orientul mijlociu este de ceva timp intr-o revolutie continua si nu cred ca poti intui ce final va avea.Toata treaba se face fara implicarea vizibila militara a SUA,NATO si altii interesati.La chestia asta se pare ca si-au dat mana mai multi,care pana acum au fost divergenti.Chiar unele grupari recunoscute ca doritoare de conflicte si razboi,acum stau cuminti.In plus ,de cand te framanta pe tine cum isi castiga unii banii?Cel putin ii castiga si nu stau cu mana intinsa la pomana statului.Merita respect,pentru-ca nu sunt ce spui tu-ucigasi de copii.Nu se lupta cu copii si nu organizeaza atentate care lovesc orbeste.Altii fac asta,dar aici este intrebarea.De ce nu actioneaza atentatorii in conflictele din Orientul mijlociu?
  • -1 (7 voturi)    
    Este de ras (Joi, 18 august 2011, 18:51)

    Silviu [anonim]

    Obama a ajuns sa fie de rasul lumii
  • 0 (0 voturi)    
    original (Joi, 18 august 2011, 19:21)

    Nicolae Kidman [utilizator]

    The leaders of the US, France, Germany, Britain and the EU call for Syrian President Bashar al-Assad to step down over his crackdown on protesters.
  • -1 (3 voturi)    
    ? (Joi, 18 august 2011, 20:20)

    unfostfanobama [anonim]

    Daca Casa Alba hotaraste ce si cum mai este nevoie de Organizatia Natiunilor Unite ?
  • 0 (4 voturi)    
    si chavez a cerut (Vineri, 19 august 2011, 0:05)

    gorobete parizianu [anonim]

    demisia lui bush.
    ba a dat si cu tmaie pe la onu :-)
    eu ii cer lui sarcotzky sa demisioneze !
    • 0 (0 voturi)    
      Crezi ? (Vineri, 19 august 2011, 5:34)

      unfostfanobama [anonim] i-a raspuns lui gorobete parizianu

      Crezi ca Barack Obama ii va cere lui Leon Panetta sa trimita o drona pentru a-l ucide pe Bashar al-Assad ?
      • 0 (0 voturi)    
        Arrest Warrant ? (Vineri, 19 august 2011, 14:54)

        Condor [anonim] i-a raspuns lui unfostfanobama

        Barack Husein Obama nu va face asa ceva; Luis Moreno Ocampo de la International Criminal Court ar putea sa emita un Arrest Warrant cum a emis si in cazul lui Muammar Gaddafi.