Presedintele bolivian Evo Morales afirma ca SUA planuiesc "sa-l discrediteze", acuzandu-l de trafic de droguri

de A.N.     HotNews.ro
Joi, 28 iulie 2011, 14:05 Actualitate | Internaţional


Evo Morales, presedintele Boliviei
Foto: Reuters
Presedintele bolivian a declarat pentru CNN en Español ca se teme ca guvernul Statelor Unite planuieste un complot impotriva sa, americanii urmand sa-i puna droguri in avionul prezidential. "Statele Unite, ca putere globala, au toata experienta in realizarea de inscenari", a spus Evo Morales, citat de CNN.

Morales a afirmat duminica ca e ingrijorat ca autoritatile americane "ii vor pune ceva" in avionul sau prezidential, atunci cand liderul bolivian participa la Adunarea Generala a ONU, in New York. "Vor pregati ceva sa ne discrediteze cu trafic de droguri", a declarat Morales in fata unei adunari a agricultorilor din Bolvia.

Ulterior, liderul bolivian si-a reluat declaratiile intr-un interviu pentru CNN en Español, realizat la New York dupa reuniunea de miercuri a ONU.

Morales a spus ca agenti din Drug Enforcement Administration (DEA) l-au urmarit atunci cand era lider sindical, iar autoritatile americane inca vor sa-l "implice" in traficul de droguri si sa-i discrediteze guvernul.

"Atunci cand presedintii nu cedeaza guvernului Statelor Unite, politicilor acestuia, se produc lovituri de stat", a adaugat el.

Presedintele bolivian a spus ca nu regreta decizia de a-l expulza pe ambasadorul american in La Paz, descpre care a precizat ca a conspirat impotriva guvernului bolivian. Morales a afirmat ca diplomatul american a avut intalniri cu opozitia, iar oficialii americani in Bolivia au incercat sa impiedice guvernul sau sa realizeze aliante cu Cuba, Iran si Venezuela.

Ambasada americana in Bolivia a refuzat sa comenteze afirmatiile lui Morales, in timp ce Departamentul de Stat a calificat declaratiile sale ca "lipsite de fundament". "Presedintele bolivian nu a prezentat niciodata dovezi pentru a-si sustine acuzatiile", a precizat Departamentul de Stat de la Washington.

CNN aminteste ca relatiile dintre Bolivia si Statele Unite s-au diminuat considerabil dupa septembrie 2008, cand cele doua tari si-au expulzat reciproc ambasadorii. O luna mai tarziu, Morales, care e un sustinator infocat al plantatiilor de coca, a expulzat U.S. Drug Enforcement Administration din Bolivia, iar in acelasi an a tinut un discurs extrem de critic la adresa Statelor Unite in cadrul Adunarii Generale a ONU.


Citeste mai multe despre   


















812 vizualizari

  • -1 (3 voturi)    
    Alt traficant nenorocit... (Joi, 28 iulie 2011, 14:33)

    Claude [anonim]

    .... se impune o operatiune tip "Nicaragua".
  • 0 (2 voturi)    
    Cunoastem... (Joi, 28 iulie 2011, 14:44)

    Jean [anonim]

    Ar fi cel mai simplu...mai elevat ar fi acuzatia de viol, de acum 20 ani a unei ziariste americance...sau vezi hotelurile...nu sunt sigure deloc...
  • 0 (4 voturi)    
    Ca istorie.. (Joi, 28 iulie 2011, 14:59)

    gica pentru [utilizator]

    Evo Morales este primul presedinte cu origini indigene intr-o tara cu populatie majoritar indigena si este succesorul unei paiate crescute in Miami, de origine boliviana, care de abia vorbea spaniola. Este iubit si respectat de cei care l-au ales. Despre felul in care isi impun americani agenda pe plan extern, ce putem spune?!
    • +1 (3 voturi)    
      Cat de sigur esti? (Joi, 28 iulie 2011, 15:51)

      bogdan [anonim] i-a raspuns lui gica pentru

      Pe informatiile (mai curand propaganda) postate? E adevarat ca este cu origini indiene (este chiar un merit ?) si este iubit evident de cei ca el dar mai putin de altii. A venit cu o agenda stangista (Castro/Chavez...) dar nu a facut mai nimic pentru populatie decat a incurajat cultivatorii de coca si traficul de droguri. Stie el de ce se teme deoarece este un consumator declarat de droguri. Interesant este ca a considerat "o crima" ca ambasadorul american s-a intalnit cu opozitia. Si mai interesant ca astfel de ipochimene sunt "aplaudate" de unii doar pentru atitudinea anti-americana. De aici mai departe ratiunea dispare...
      • -1 (3 voturi)    
        Din nou... (Joi, 28 iulie 2011, 16:16)

        gica pentru [utilizator] i-a raspuns lui bogdan

        A mesteca frunze de coca si a trage cocaina pe nas sunt doua lucruri foarte diferite. Gasesti informatii pe net. Agenda stangista nu este promovata doar de Castro, Chavez si Morales. Lula in Brazilia, succesoarea lui, fostul presedinte al Argentinei, si sotia sa, care este astazi presedinte, presedintele Uruguayului, mai nou, Humala in Peru, sunt toti uniti in acest demers. Este adevarat, sunt personaje mai moderate, prin urmare mai greu atacabile in presa. Desi presedinta Braziliei este o ex-gherilerra, nimeni nu o numeste terorista in presa. Este mai greu sa te pui cu o putere de calibrul Braziliei astazi si mai usor sa tii piciorul pe grumazul unei natii sarace. Drepturile populatiei indigene s-au ameliorat drastic. Exista masuri sociale care a scos o mare parte a populatiei din saracia lucie. Banuiesc ca se gasesc informatii si pe net. Eu le-am luat de la fata locului.
      • +1 (1 vot)    
        si inca o observatie... (Joi, 28 iulie 2011, 16:34)

        gica pentru [utilizator] i-a raspuns lui bogdan

        Pozitia CNN nu are valoare absoluta. Este un singur punct de vedere si pentru multi europeni singura sursa de stiri pentru o parte a lumii ce nu le trezeste interesul in aceiasi masura precum evenimentele din Orientul Apropiat, de exemplu.
  • +1 (3 voturi)    
    Hmmm... (Joi, 28 iulie 2011, 15:43)

    Andrei [anonim]

    Daca ma uit la fata acestui individ n-as putea spune ca nu e traficant de droguri. Cat despre elucubratia pe care-a debitat-o tovarasul marxist Morales... Poate ne spune si noua cum naiba i-ar putea pune americanii droguri in avionul prezidential, atata vreme cat acest avion va ramane pe aeroportul unde va ateriza si va avea in interior paza exclusiv boliviana???? Ce sa zica si un scelarat ca Morales, copia mai putin reusita a lui Chavez si Castro, alti doi dictatori latino pe care, conform rationamentului aceluiasi tov Morales, americanii i-au dat jos prin "lovituri de stat" dar ei inca se afla la putere... Sa ne mai spuna tov Morales, oare la ce naiba e buna planta de coca, la altceva decat la fabricarea drogurilor!
    • -1 (3 voturi)    
      Nici nu trebuie sa ma uit la fata ta... (Joi, 28 iulie 2011, 16:01)

      gica pentru [utilizator] i-a raspuns lui Andrei

      Evo Morales are trasaturi specifice indigenilor Aymara si a devenit liderul sindicatelor plantatorlor de coca venind dintr-o familie de muncitori saraci. In regiunea Anzilor, frunzele de coca se mesteca sau se utilizeaza pentru a face un ceai pentru ca au un efect revigorant si atenueaza efectele altitudinii asupra corpului. Este dovedit ca frunzele de coca au un continut important de alcaloizi si au numeroase efecte terapeutice. Este o planta omniprezenta in vestigiile civilizatiei inca si are si astazi un rol bine definit in viata de zi cu zi a indigenilor. Cocaina se obtine prin rafinarea frunzelor anumite soiuri de coca.
      • 0 (0 voturi)    
        Sti? (Joi, 28 iulie 2011, 18:32)

        George [anonim] i-a raspuns lui gica pentru

        Sti ce te mana pe tine in lupta asta cea mare pro-Morales? Antiamericanismul. Restul e genul de propaganda marxista pe care am mai citit-o in dese randuri pe forumurile hotnews. Esti cam activ si zelos pe subiectul asta. Nu crezi? Las-o mai usurel si cu "beneficiile" plantei de coca! Esti chiar penibil.
        • 0 (0 voturi)    
          razboiul rece s-a terminat (Joi, 28 iulie 2011, 19:34)

          gica pentru [utilizator] i-a raspuns lui George

          americanismul ca doctrina opusa marxismului la fel. daca este vorba de anti-americanismul meu, acesta se bazeaza pe accesul la o informatie diversificata. nu sunt de acord cu stilul american "my way, the good way, the best way, the only way" sustinut cu forta. cele de mai sus sunt informatii la care am avut acces si care ma determina sa privesc circuspect informatiile promovate de media de mainstream. e un site public deci poti sa vii cu argumente in sprijinul parerii proprii. daca ai argumente si o parere proprie si nu doar atitudini flamboiante.