Surpriza de proportii in dosarul Strauss-Kahn: acuzatiile procurorilor, aproape de colaps. Camerista, banuita de implicare in spalare de bani

de Catalina Ciociltan     HotNews.ro
Vineri, 1 iulie 2011, 6:17 Actualitate | Internaţional


Fostul director al FMI, Dominique Strauss-Kahn urmeaza sa apara vineri in fata Tribunalului Penal din New York, in cadrul unei audieri surpriza, relateaza AFP, desi data procesului fusese initial stabilita pentru 18 iulie. Cotidianul New York Times, citand surse apropiate cazului, relateaza ca avocatii lui DSK vor incearca sa obtina o modificare a conditiilor de arest la domiciliu. In prezent, Strauss-Kahn se afla intr-o  locuinta luxoasa inchiriata de sotia sa in Manhattan.

De asemenea, NYT noteaza ca procurorii au descoperit brese majore in dosarul fostului sef al FMI, credibilitatea menajerei care il acuza pe DSK de agresiune sexuala fiind serios pusa la indoiala, potrivit unor surse judiciare.

Avocatul apararii, Benjamin Brafman a declarat, joi, ca DSK se va prezenta in fata instantei de la New York, vineri, la 11:30 (ora locala). Procurorii s-au intalnit cu avocatii lui Strauss-Kahn joi, iar partile au discutat posibilitatea renuntarii la acuzatii. "Intr-adevar, Strauss-Kahn ar putea fi eliberat din arestul la domiciliu, fapt care reflecta probabilitatea ca acuzatiile penale impotriva sa nu fie sustinute", a anuntat ziarul.

Acuzarea si apararea se vor prezenta vineri la Curtea Suprema din Manhattan, iar judecatorul Michael J. Obus ar putea lua in considerare modificarea conditiilor de eliberare sub supraveghere a fostului director FMI.

Desi testele criminalistice au gasit dovezi clare care indica un act sexual intre politicianul franceZ si camerista Nafissatou Diallo, procurorii au indoieli referitoare la declaratiile femeii. De la acuzatia formulata initial pe 14 mai, presupusa victima a mintit in mod repetat, sustine un oficial implicat in cazul DSK.

Anchetatorii au descoperit si iregularitati cu privire la cererea de azil in Statele Unite a menajerei si implicari neconfirmate ale acesteia in activitati infractionale, precum spalare de bani si trafic de droguri. 

Citand doi anchetatori, ziarul sustine ca Nafissatou Diallo a avut o convorbire telefonica cu un detinut la mai putin de o zi de la intalnirea sa cu Strauss-Kahn, in care a discutat despre posibilele beneficii pe care le-ar obtine daca ar formula acuzatii impotiva directorului FMI. Conversatia a fost inregistrata, scrie New York Times.

Barbatul a fost arestat pentru posesie de 200 de kilograme de marijuana. El si alte persoane au depus in ultimii doi ani, in numerar, un total de 100.000 de dolari in contul bancar al cameristei in varsta de 32 de ani. Depozitele au fost facute in Arizona, Georgia, New York si Pennsylvania.

Anchetatorii au descoperit si ca femeia platea sute de dolari lunar pentru facturi la cinci companii de telefonie mobila, desi ea sustine ca are un singur abonament telefonic. Femeia a declarat anchetatorilor ca nu cunoaste sursa depozitelor in contul sau, cu exceptia celor facute de catre "logodnicul sau si prietenii lui".

Potrivit surselor citate de New York Times, presupusa victima a mai spus anchetatorilor ca a declarat in cererea sa de azil in Statele Unite ca a fost violata in trecut, insa acest lucru nu apare mentionat in solicitare. Ea a declarat, de asemenea, ca a fost victima unei mutilari genitale, dar acest element difera de ceea ce se afla in cererea de azil.

Potrivit cotidianului Liberation, avocatii lui Strauss- Kahn ar putea contesta legalitatea identificarii lui DSK de catre presupusa sa victima, pe 15 mai, la o zi dupa arestarea la New York a fostului sef al FMI. Tot ziarul francez relateaza ca avocatii apararii vor sustine ca menajera de la hotelul Sofitel a vazut fotografii si imagini ale lui DSK chiar inainte de a-l identifica in sediul politiei new-yorkeze, din spatele geamului.

Initial, potrivit raportului publicat de biroul procurorului, presupusa victima l-a identificat pe DSK in momentul in care conducerea hotelului i-a aratat o fotografie a fostului sef al FMI, sambata, in ziua agresiunii. Ulterior, ea a vazut la televizor imagini cu presupusul agresor, atunci cand se afla la sediul politiei din Harlem.

La randul sau, cotidianul New York Times sustine ca avocatii lui DSK pun la punct detalii legate de prezenta fostului sef al FMI si a fiicei sale intr-un restaurant din New York, imediat dupa presupusa agresiune sexuala. Comportamentul relaxat sau nu a lui DSK in cursul acelei intalniri s-ar putea dovedi crucial pentru aparare, scrie ziarul american.

Strauss-Khan a fost arestat pe 14 mai pentru agresiune sexuala si tentativa de viol asupra unei cameriste de la hotelul Sofitel din Manhattan. El a fost retinut chiar cand se pregatea sa paraseasca Statele Unite, pentru a se intoarce in Franta. Fostul director al FMI a fost eliberat din arest pe 19 mai, in schimbul unei cautiuni de 1 milion de dolari. Pe 6 iunie, fostul director al FMI a pledat nevinovat la cele sapte capete de acuzare aduse de catre autoritatile americane.


Citeste mai multe despre   


















24541 vizualizari

  • +16 (30 voturi)    
    circ (Vineri, 1 iulie 2011, 7:00)

    altul [anonim]

    Asta era, deci, camerista care nu a reactionat de frica sa nu isi piarda locul de munca. Ha ha !! Si cand spuneam ca e cusuta cu ata alba povestea, ce de minusuri imi mai luam !!! Si asta pentru ca stiu ca nu exista om de conditia celor multi care sa se poata pune cu cei obscuri, pentru ca lumea in care traim nu este dreapta. E totul circ.

    " in ultimii doi ani, in numerar, un total de 100.000 de dolari in contul bancar al cameristei in varsta de 32 de ani.''
    • -10 (24 voturi)    
      da, ma, ai dreptate (Vineri, 1 iulie 2011, 10:19)

      Doboritorul de Bizoni [utilizator] i-a raspuns lui altul

      jos Basescu, nu-i asa? el este de vina! n-a troscanit-o de-ajuns!
    • +11 (13 voturi)    
      TEORIE CONSPIRATIONISTA (Vineri, 1 iulie 2011, 11:33)

      Dorel Damboviteanu [anonim] i-a raspuns lui altul

      Necrezand in coincidente imi vine greu sa accept ca tocmai procurori americani, incep sa aibe dubii exact dupa ce un nou sef FMI a fost instalat iar DSK nu mai are cum sa isi retraga demisia....

      Cel mai grav sunt posibilele motive ce au stat la inlaturarea lui DSK de la sefia FMI, legate pare-se de ne-existenta aurului american la Fort Knox fapt ce ar explica pe deplin cum a fost mentinut pretul acetuia la niveluri scauze timp de 2 decenii...
      • 0 (0 voturi)    
        ceva nu se pupa (Vineri, 1 iulie 2011, 18:00)

        miticosul [anonim] i-a raspuns lui Dorel Damboviteanu

        nu uita ca el poate sa ii dea in judecata si poata as ceara despagubiri cat tot bugetul FMI pe 10 ani daca se dovedeste ca e nevinovat.
        • 0 (0 voturi)    
          despagubire in dolari ? (Luni, 18 iulie 2011, 18:33)

          Andrei [anonim] i-a raspuns lui miticosul

          Si ca despagubire sa ceara dolari care dupa cum vroia sa declare numai au acoperire deloc (conform teoriei conspiratiei mentionata mai sus ?
    • +1 (1 vot)    
      x (Vineri, 1 iulie 2011, 15:37)

      prigonel [anonim] i-a raspuns lui altul

      asociatia producatorilor de instrumente paramedicale apreciaza ca DSK a platit cea mai scumpa carja din istorie
  • +10 (14 voturi)    
    daca... (Vineri, 1 iulie 2011, 7:20)

    alex [anonim]

    Daca datele investigatorilor sunt adevarate, atunci poate ar fi bine sa-i aducem si in Romania sa investigheze averile judecatorilor, asfaltatorilor si ale POLITICIENILOR !
  • -2 (22 voturi)    
    Nici / nici (Vineri, 1 iulie 2011, 7:23)

    Razvan007 [utilizator]

    Nici camerista nu este usa de biserica, dar nici DSK nu este.

    Cel mai probabil, DSK a violat-o dar va scapa daca femeia este implicata in trafic de droguri & spalare de bani. Nimeni nu va da doi bani pe acuzatiile ei daca trecutul ei este asa murdar.
    • +14 (22 voturi)    
      Cel mai probabil?!?!?! (Vineri, 1 iulie 2011, 9:34)

      a_claudiu [utilizator] i-a raspuns lui Razvan007

      Deci un tip de 62 de ani reuseste sa o violeze pe o tipa de 32 ani, inclusiv sex oral parca se spunea.

      O tipa de 32 de ani implicata in tot felul de afaceri dubioase si care nici nu se putea apara saracuta.

      Nu am alte date decat ce apare in presa, dar pt mine e cusuta cu ata alba.
      • 0 (22 voturi)    
        Sa nu uitam (Vineri, 1 iulie 2011, 9:51)

        Razvan007 [utilizator] i-a raspuns lui a_claudiu

        Sa nu uitam ca DSK insusi are un trecut dubios.

        Au existat mai multe femei din trecutul sau care l-au acuzat de tentative de viol
        sau agresiune sexuala. Printre ele s-a numarat si o jurnalista din Franta care
        povestit live ce s-a intamplat intr-un moment cand a fost singura cu DSK.

        Femeile astea au cu siguranta ceva mai bun de facut decat sa apara in public in ipostazele acestea.

        Faptul ca are 62 de ani nu are nici o importanta. Omul nu este vecinul tipic de la bloc, stresat de serviciu, stresat de ziua de maine.

        Omul face sport regulat, are access la medicina de top, are bani pt a plati pt o diversitate sexuala foarte mare (si exista indicii ca face asa ceva regulat) etc.

        Un om in postura lui poate fi viril fara probleme si peste varsta de 70 de ani.

        Pe romanii nostri ii coplesesc problemele dupa o anumita varsta. In cazul lui DSK,
        singurele probleme care il coplesesc sunt cele pe care si le face el singur.
        • +3 (17 voturi)    
          Dupa razboi... (Vineri, 1 iulie 2011, 10:06)

          gigi [anonim] i-a raspuns lui Razvan007

          daaa, multe l-au acuzat ca le-a facut avansuri. Era una si pe la Realitatea.

          Mai ramane sa mai apara Pora cu acuzatii si-mi schimb si eu parerea despre DSK.

          E intr-adevar un masochist misogin!
        • +20 (20 voturi)    
          Nu spun ca nu e viril (Vineri, 1 iulie 2011, 10:21)

          a_claudiu [utilizator] i-a raspuns lui Razvan007

          Omul asta nu e usa de biserica si sunt sigur ca a hartuit la viata lui in stilul frantuzesc.

          Nu am experienta in violuri, dar poti sa-mi spui cum poti viola oral o femeie cand esti singur?!? Probabil ai putea sa o ameninti cu un cutit, pistol ceva, dar DSK nu pare stilul asta de persoana.
          • -1 (11 voturi)    
            Raspunsul e tehnica... (Vineri, 1 iulie 2011, 10:41)

            nano2k [utilizator] i-a raspuns lui a_claudiu

            Tehnica se desavarseste odata cu timpul :))
            • +1 (1 vot)    
              :) (Vineri, 1 iulie 2011, 18:10)

              Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

              m-ai terminat cu traspunsul asta!

              Adica a avut tehnica de desavarsita incat tipa a acceptat sa o ia in gura in timp ce zicea "nu", fara sa incaseze o scatoalca macar si nici nu si-a strans dintisorii peste bijuteriile de familie ale lui DSK.
              Posibil.

              Sigur spunea NO si nu OH?
              • 0 (0 voturi)    
                Hehe (Vineri, 1 iulie 2011, 19:21)

                nano2k [utilizator] i-a raspuns lui Lucian*

                Era o gluma, lumea vad ca nu s-a prea prins... E clar ca totul e o facatura.

                Inclusiv timing-ul e bine ales astfel incat mesajul sa fie clar: nu esti cu noi, esti impotriva noastra.
        • +1 (5 voturi)    
          Mai multe... adica una (Vineri, 1 iulie 2011, 11:45)

          Eu [anonim] i-a raspuns lui Razvan007

          care a facut declaratiile respective dupa 10 ani de la presupusul incident!
          In rest... sigur nu este usa de biserica....
          Are bani pentru a plati si asa face regulat... dar comite un viol... este viril! dar un viol "oral" fara urme... este cam dificil...
      • +2 (4 voturi)    
        nu se poate... (Vineri, 1 iulie 2011, 11:15)

        maria [anonim] i-a raspuns lui a_claudiu

        ai dreptate claudiu! nu se poate decat daca a utilizat cine stie ce substante luand-o prin surprindere!
        Prin "lupta" corp la corp ea iesea invingatoare!
        Deci....
    • +7 (9 voturi)    
      mai facea si ea un ban (Vineri, 1 iulie 2011, 11:20)

      marian [anonim] i-a raspuns lui Razvan007

      Nu este vorba ca tipa era implicata in activitati criminale, ci ca, impreuna cu altii, vroia sa-i ia bani in plus dupa ce facuse sex de buna voie. Desi cazul nu este la fel, si Michael Jackson a fost escrocat pentru presupuse relatii sexuale.
      Probabil si Mike Tison stie ceva despre astfel de practici.
    • +1 (1 vot)    
      dee (Vineri, 1 iulie 2011, 16:45)

      Ana Armanca [utilizator] i-a raspuns lui Razvan007

      DSK a violat-o după ce a făcut declaraţia aia privind ne-existenta aurului american la Fort Knox , care nu are legătură cu violul, dar are legătură cu faptul că rezerva de aur a SUA nu a mai fost auditată de câteva decenii... aşa că adevărul va ieşi la iveală poate o dată cu adevărul despre moartea lui JFK...
  • -4 (14 voturi)    
    curat murdar... (Vineri, 1 iulie 2011, 7:29)

    Mockito [anonim]

    normal... mai e un pic si vor zice ca femeia cu pricina facea parte din organizatia al-qaeda... ba ca ar fi avut si o bomba in chiloti care n-a explodat... si uite asa "violatorul" DSK va fi transformat peste noapte intr-o biata nevinovata victima... cu sanse reale de a ajunge presedintele frantei.
    • +14 (18 voturi)    
      ??? (Vineri, 1 iulie 2011, 9:42)

      drivex [anonim] i-a raspuns lui Mockito

      Ideea e simpla: trebuia sa isi dea demisia. Imediat ce a facut lucrul asta, a inceput sa scartaie ancheta. Daca se tinea batos nu ar mai fi iesit nimic la iveala din trecutul "dubios" al cameristei. Sa nu imi spuneti mie ca angajata care facea curat in camera defului FMI nu era verificata si supravegheata pina la rudele de gradul n-spe...
  • +20 (24 voturi)    
    Normalitate (Vineri, 1 iulie 2011, 7:39)

    alegria [anonim]

    De cand nu mai e seful FMI incepe sa se faca lumina. Nu-l simpatizez si sunt sigur ca are destule pacate dar nu e idiot . Cand am auzit ca presupusa victima nu e cetateana americana si lucreaza la un hotel de super lux unde asazisul 'back ground check ' al hotelului este f amanuntit mi s-a parut suspicios. Credeti ca a ajuns camerista prin concurs? Cine a recomandat-o ?Acum se descopera ca victima are legaturi cu crima organizata. Un azilant politic in America se fereste ca de foc de activitati ilegale si presupusa victima o facea de ani. Seful securitatii hotelului stie tot si la cea mai vaga banuiala gaseste HR-ul un motiv legal sa te dea afara. Curios, FBIul putea sa descopere trecutul asazisei victime in cateva ore dar probabil nu i s-a ordonat.
    Cred ca acuzatul va fi eliberat curand,va scrie o carte,va fi platit pentru emisiuni televizate,se va face si un film si apoi se va pensiona cu glorie.
    Cine nu l-a vrut l-a eliminat.
  • +14 (18 voturi)    
    Oare (Vineri, 1 iulie 2011, 7:42)

    Curiosu [anonim]

    Cine va plati enspe miliarde daune materiale, de imagine si morale plus onorariile imense ale avocatilor lui DSK.O afacere care a cam putzit de la inceput.
  • +12 (14 voturi)    
    Bineinteles (Vineri, 1 iulie 2011, 7:59)

    old man [utilizator]

    N-am citit tot articolul, dar era de asteptat dupa numirea unui nou director al FMI...
  • +12 (16 voturi)    
    Sa mai zica cineva (Vineri, 1 iulie 2011, 8:09)

    unul [anonim]

    Sa mai zica cineva ca nu a fost lucratura. Adica a doua zi dupa ce e numit noul director al FMI se constata ca de fapt... clar a fost lucratura. Parerea mea.
    • -9 (15 voturi)    
      Confunzi (Vineri, 1 iulie 2011, 9:55)

      Razvan007 [utilizator] i-a raspuns lui unul

      Confunzi justitia din America cu cea din Romania.
      • 0 (2 voturi)    
        las-o moarta (Vineri, 1 iulie 2011, 16:44)

        Serpico [anonim] i-a raspuns lui Razvan007

        cand e vorba de interese mari, Justitia se face pres oriunde in lume, doar e condusa de membri ai protipendadei, nu de sfinti justitiari
        • 0 (2 voturi)    
          Mda (Vineri, 1 iulie 2011, 18:01)

          gamma [utilizator] i-a raspuns lui Serpico

          Inca un NUP pt un grangur .
          Lumea se tavaleste pe jos cu spume .
          E mai usor sa conspirez ca i-au bagat aia 100k dolari in cont cu tot cu istoric (la urma urmei nu prea apela la ei daca tot stergea bude de 3 ani ).

          Dar in fine sa vedem cum se termina , oricum treaba asta o sa puta indiferent de final (sperma exista deci in cel mai bun caz nu s-au inteles la bani - o fi vrut DSK sa o faca pe gratis si tipa nu s-a lasat jefuita de rodul muncii )
  • +10 (12 voturi)    
    Putin stia (Vineri, 1 iulie 2011, 8:26)

    Vlaston Stefan [utilizator]

    http://www.hotnews.ro/stiri-international-8748326-vladmir-putin-acuzatiile-impotriva-lui-dominique-strauss-kahn-sunt-false-exista-conspiratie-care-distruga.htm
    • +5 (5 voturi)    
      un alt articol interesant ... !!! (Vineri, 1 iulie 2011, 10:25)

      fabiani [anonim] i-a raspuns lui Vlaston Stefan

      http://www.razbointrucuvant.ro/recomandari/2011/06/02/sua-fara-aur-in-trezorerie-ce-spune-fsb-ul-lui-vladimir-putin-despre-presupusul-motiv-al-arestarii-lui-strauss-kahn-seful-fmi-ar-fi-o-victima-a-conspiratiei-sua-ni-se-pregateste-oare-o-rasturnare-s/
    • +7 (9 voturi)    
      sigur ca stia (Vineri, 1 iulie 2011, 10:49)

      me [anonim] i-a raspuns lui Vlaston Stefan

      stia si de ce a fost facuta inscenarea:
      http://www.eutimes.net/2011/05/russia-says-imf-chief-jailed-for-discovering-all-us-gold-is-gone/

      Daca ne mai gandim si ca rezerva de aur a SUA nu a mai fost auditata de cateva decenii lucrurile incep sa se lege.
      In curand va iesi totul la iveala, asa ceva nu se poate ascunde la nesfarsit.
  • +10 (16 voturi)    
    opa (Vineri, 1 iulie 2011, 8:26)

    Liberty NOII GOLANI [utilizator]

    Sa vad acuma ce mai zic critici , saraca musulmana care nu se ocupa cu afaceri ilegale. Probabil i-a dat la mosu cu funduletul pe la nas si dupa aceea l-au reclamat la politie.
  • +12 (14 voturi)    
    Incepe sa fie mai clar (Vineri, 1 iulie 2011, 8:40)

    Eu [anonim]

    Se pare ca omul trebuia sa plece si nu a vrut cu frumosul, asa ca au trecut baietii la fapte si l-au determinat sa isi dea demisia.

    Ce societate corecta mai exista pe globul asta?
    • +1 (3 voturi)    
      Societatea e corecta! (Vineri, 1 iulie 2011, 9:21)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui Eu

      Chiar si cea romaneasca respecta niste reguli clare chiar daca nu sunt scrise-n legi. Doar ca se mai trezesc unii care se cred sfinti si vor sa-i forteze si pe ceilalti sa se supuna principiilor lor. Societatea ale regulile ei independente de vointa unuia sau altuia.
      • 0 (0 voturi)    
        corect (Vineri, 1 iulie 2011, 16:45)

        Serpico [anonim] i-a raspuns lui Constantin

        intreresele Marii Mafii cer ca imparatul sa nu fie prezentat ca fiind gol, chiar daca este.
  • +11 (13 voturi)    
    Dar postul i l-a luat Lagarde ! (Vineri, 1 iulie 2011, 8:54)

    martin [anonim]

    M-am asteptat ca totul sa fie un complot ticalos.
    Urmeaza sa se confirme, dar oricum istoria e scrisa !
  • +16 (16 voturi)    
    coincidenta (Vineri, 1 iulie 2011, 9:07)

    zorro [anonim]

    ca din" intamplare" aflam asta abia acum cand tocmai a fost inlocuit la FMI, Grecia e pe butuci, G8 a trecut si omul a ratat cursa la alegerile din Franta... Dar nu, nu, nu, nu e vorba de nici un complot, asa a fost sa fie, intamplarea domne...
    • +17 (17 voturi)    
      Oamenii sunt orbiti (Vineri, 1 iulie 2011, 10:08)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui zorro

      Oamenii sunt orbiti, ei cred ca tot ce vine din Vest este imaculat, perfect. Ei uite ca nu este asa. Asta insa nu inseamna insa ca trebuie sa devenim anti-occidentali, ci inseamna doar ca trebuie sa privim totul cu o doza de distanta.

      Oamenii si-au facut rau de cand ne stim pe pamant. S-au ucis si se ucid frati intre ei etc, isi insceneaza lucruri pentru a prelua puterea si asa mai departe.

      Rusul vine cu cizma peste tine, occidentalul te lucreaza pe la spate. Personal, prefer a 2-a varianta, insa ce am invatat si din acest episod? Lumea nu e alb-negru, ci un amestec de culori si nu merita sa sustii o cauza cu atata patima, mai ales cand nu cunosti acea cauza decat din povestile pe care le auzi prin diverse canale.

      O zi buna tuturor.
  • +7 (7 voturi)    
    dsk (Vineri, 1 iulie 2011, 9:09)

    cornel19 [utilizator]

    De vazut daca probele aparari (armata de birouri de avocatura + detectivi particulari, samd) sunt pe fondul problemei si nu procedurale, conjuncturi din trecutul mai indepartat sau apropiat al ,,victimei,,. Personal ma intreb dace este posibil materializarea unui viol, de catre un singur barbat asupra unei femei sanatoase/tinere/etc. Din literatura de specialitate, rezulta ca nu, sa nu mai adaugam varsta ,,pacientului,, care indiscutabil a facut greseli tactice in comportamentul de la hotel si nu numai.
  • -4 (8 voturi)    
    avocatii (Vineri, 1 iulie 2011, 9:19)

    am [anonim]

    Adevarul este greu de deslusit.....dar avocatii erau de la inceput increzatori ca il vor scoate basma curata. Deci ,au angajat un scenarist,au implicat prieteni influenti,poate si Mosadul si in scurt timp lucrurile au luat o infatisare noua,victima se transforma in monstru si violatorul in arhanghel iar
    publicul sta cu gura cascata la spectacol. Ce a fost sau ce nu a fost se va uita curand.
    Care o fi adevarul ? inclusiv adevarul istoric? eh?
    • +7 (9 voturi)    
      darth vador (Vineri, 1 iulie 2011, 11:18)

      quetzal [utilizator] i-a raspuns lui am

      da, da, l-au adus si pe superman care a dat timpul inapoi si pe mickey mouse care i-a umplut conturile cameristei
      • 0 (2 voturi)    
        Haha (Vineri, 1 iulie 2011, 18:04)

        gamma [utilizator] i-a raspuns lui quetzal

        Deci prietenii sefului FMI nu mai pot umple conturile unei camerise ? Am luat noi si grecii toti banii ? WOW , asta da stire !!!
  • +9 (9 voturi)    
    rad si cu fundul (Vineri, 1 iulie 2011, 9:24)

    cristi [anonim]

    de toti clovnii astia, bine ca a fost ales un nou sef si la 24 de ore iese si asta din arest, spectacolul lumii...
  • +11 (11 voturi)    
    Mda (Vineri, 1 iulie 2011, 9:27)

    SKB [anonim]

    Vrei sa distrugi o persoana publica? Arunca-o intr-un scandal sexual. Chiar daca va scapa de acuzatii, ii termini cariera.

    Bill Clinton, Julian Assange, DSK, etc, scenariul devine cam invechit. Cu DSK a fost chiar usor, nu a fost nevoie de un scenariu complicat, avand plangeri anterioare la activ.

    Pe scurt: FMI a luat-o pe un drum "neaprobat" sub conducerea lui DSK si acum asta se va regla.
  • +7 (11 voturi)    
    Mazaltov (Vineri, 1 iulie 2011, 9:39)

    Ruben G. [anonim]

    Faptul ca un evreu aflat intr-o pozitie inalta a fost arestat a starnit valuri de bucurie mascata in lume.
    Toti cei care se bucura pentru corectitudinea justitiei americane sunt satisfacuti pentru ca a patit-o un evreu.

    Totul este un circ care i-a stricat imaginea acestui om iar acuzatiile nu stau in picioare decat pentru ignoranti.
    Strauss-Kahn nu avea nevoie sa violeze o camerista de culoare, dumnealui isi permite sa aiba cele mai frumoase femei.
    Paradoxal, cand ajungi la o varsta, ai o reputatie, un renume si bani, femeile vin singure la tine, in numar mare.
  • 0 (8 voturi)    
    ADN (Vineri, 1 iulie 2011, 9:49)

    traiang [utilizator]

    Singurele certitudini sunt testele criminalistice care indica un act sexual(ADN), deci daca isi tinea nadragii acasa nu era nimic .Restul sunt numai supozitii in ambele sensuri (fie un aranjament contra lui DSK sau discreditarea unei cameriste persoana total insignifianta cand miza este de bani multi)
  • -3 (5 voturi)    
    justitie corecta (Vineri, 1 iulie 2011, 9:54)

    gaga [anonim]

    procurorii sunt cei care isi reconsidera cazul date fiind descoperirile pe care tot ei le-au facut cu privire la credibilitatea victimei. actul sexual e confirmat de probele adn, precum si activitatea violenta, totusi , daca credibilitatea victimei poate fi pusa la indoiala, va fi greu de probat un act sexual neconsimtit.
    vom trai si vom vedea. descoperirile procurorilor ne arata tocmai faptul ca teoriile conspiratiei sunt ridicole. avem de a face cu o fata africana cu un anturaj dubios si asta le strica cazul procurorilor.
  • +7 (11 voturi)    
    Pam-pam-pam... (Vineri, 1 iulie 2011, 9:57)

    Heruvim [utilizator]

    Si uite asa s-a facut de kko "justitia" americana. Mai pierde un pic din imagine SUA. Mai are un pic si o sa ajunga la acelasi nivel de incredere ca si germania nazista. "Marea" democratie da iar cu mucii in fasole. DSK ar trebui sa ceara DEMISIA celor care l-au arestat pentru compensatie. Toti, de la detectivul sef al New York-ului pana la procuror.
    • +7 (7 voturi)    
      E ca-n zborul lui Icar! (Vineri, 1 iulie 2011, 10:05)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui Heruvim

      Cu cat te apropii mai mult de ideal, societatea cinsitita si dreapta, cu atat risti sa-ti ia foc aripile si sa te prabusesti zdrobindu-te de realitate.
    • +2 (6 voturi)    
      Param-Param (Vineri, 1 iulie 2011, 10:45)

      Nea Ilie de la Scularie [anonim] i-a raspuns lui Heruvim

      Baiatul tatei, ia fa tu un calcul simplu pe degete: cine s-a facut de cacao? Justitia americana? Sau gura-casca la panouri ca noi? Eu zic ca justitia aia il ajuta, altfel, un eveniment ca asta petrecut intr-un alt regim juridic i-ar fi cauzat destule probleme.
      • +2 (2 voturi)    
        ??? (Vineri, 1 iulie 2011, 16:48)

        Murphy [anonim] i-a raspuns lui Nea Ilie de la Scularie

        DSK a pierdut sefia FMI si posibila sefie a Frantei! ce alte probleme puteau sa-i mai cauzeze?
  • +5 (5 voturi)    
    ce-a fost si cum a fost.... (Vineri, 1 iulie 2011, 10:41)

    costica [anonim]

    nu mai conteaza.... L-au terminat, daca asta a fost obiectivul.... Adio FMI, adio Presedinte al Frantei!!!! Ce mai conteaza de-acum .....ce-a fost acolo stiu numai el si camerista....
  • +4 (4 voturi)    
    pt autoarea articolului (Vineri, 1 iulie 2011, 10:57)

    bubu [anonim]

    rog frumos, modificati termenul "iregularitati". ce s-a intimplat cu the good old "nereguli"?
  • +5 (7 voturi)    
    Macar acum stim cum stam. (Vineri, 1 iulie 2011, 11:47)

    AlinN [utilizator]

    1.Indobitocirea americana a functionat pe cei care macar nu s-au indoit de ce li se prezenta. Chiar acum o zi era o stire cu menajerele din NY care fac un curs anti viol si mi-am zis: propaganda americana forjeaza la maxim, trebuie sa aibe probleme in proces.
    2.DSK sustinea tarile PIIGS. Cat timp era el la FMI tarile PIIGS aveau spatele asigurat si Euro avea credibilitate si preferabilitate dolarului. Tot mai multe state constiente ca "imparatul este gol", ca economia americana si engleza este falita, singura explicatie din spatele prosperitatii acestor doua natii fiind TIPARIREA de dolari si lire, s-ar fi indreptat catre euro, care desi o hartie fara valoare intrinseca la fel ca dolarul avea in spate economii mai functionale.
    3.Americanii constienti ca daca nu le mai da nimeni resurse contra hartie, economia lor falita va colapsa, au mers pe conspiratii ieftine precum aceasta.
    4.Stirile de zilele trecute cu Germania care tipareste marci erau date tot de presa engleza sau americana, "intamplator", desigur. Agitatia din Grecia este logic sa fie sustinuta de americani.pentru a da o lovitura in inima hartiei concurente.
    5.Acum stim cum stam: America falita si ineficienta economic se lupta cu o Europa cu tarele ei, dar mai functionala. Eu cred ca Europa va invinge.
    • +1 (3 voturi)    
      Da mai Aline (Vineri, 1 iulie 2011, 18:11)

      gamma [utilizator] i-a raspuns lui AlinN

      Nu dau 2 bani pe finantele americii ,dar tu crezi ca porcii o duc excelent ? Lumea se duce de rapa singura fara sa se impiedice de un mosneag care-si lasa sperma pe la toate hotelurile .
      Daca eram sef la CIA cu obiectivul asta era mai simplu de aranjat o boamba . Mai puneam de inca 10 ani in Irak si ascultarea telefoanelor inclusiv in buda :) .
  • +3 (3 voturi)    
    liniste si pace (Vineri, 1 iulie 2011, 12:04)

    MirceaA [utilizator]

    totul se linisteste dupa ce se numeste noul director FMI... care, culmea, tot din Franta vine si nici nu-l concureaza pe Piticul Sangeros.
  • +1 (3 voturi)    
    e ciudat... (Vineri, 1 iulie 2011, 12:13)

    curios [anonim]

    ca procurorii au descoperit nereguli din partea victimei, cand ei ar trebui sa caute probe care sa-l acuze nu care sa-l apere. N-am intrat pe alte site-uri sa vad exact despre ce-i vorba, poate fi o problema la traducere?
    • +2 (2 voturi)    
      justitie (Vineri, 1 iulie 2011, 12:44)

      quetzal [utilizator] i-a raspuns lui curios

      treaba justitiei e sa afle adevarul de ce ar trebui sa caute doar probe care neaparat sa acuze?
  • +1 (3 voturi)    
    Conturi in banci? (Vineri, 1 iulie 2011, 12:26)

    Gogu [anonim]

    Altceva de remarcat in povestea asta: exista oare posibilitatea de a-ti deschide cineva un cont bancar de care tu sa nu stii si sa-ti trimita bani acolo, eventual sa treaca la referinte - droguri etc. ? Evident, contul deschis cu ceva ani in urma, fata de data x.
    • 0 (0 voturi)    
      Computer (Vineri, 1 iulie 2011, 18:12)

      gamma [utilizator] i-a raspuns lui Gogu

      Daca ai acces la computerul care trebuie te fac din barbat femeie :)))
  • -1 (5 voturi)    
    Adevarul? (Vineri, 1 iulie 2011, 13:08)

    MucCelMic [anonim]

    Mie mi se pare suspect cum sunt atatia "cunoscatori" in Romania. Toti stiu totul despre tot.
    Cand Strauss-Kahn a fost acuzat de viol (ceea ce nu mi se pare de domeniul paranormalului, de vreme ce a mai avut probleme), toti au sarit ca arsi ca e o teorie a conspiratiei.
    Cand camerista africana e acuzata ca ar face trafic cu droguri, spalare de bani, etc, toti vin si confirma: DA, ASA E!
    Si intrebarea logica: De unde stiti voi, romanasilor, cine are dreptate?
    Eu emit 3 ipoteze:
    - romanului ii plac teoriile conspirationiste.
    - romanului ii place sa aiba dreptate, indiferent care e adevarul.
    - barbatii romani cred un violul nu e chiar atat de grav, ca sigur femeilor le place.
    • +1 (3 voturi)    
      Conspiratia 2 (Vineri, 1 iulie 2011, 13:42)

      tomane [anonim] i-a raspuns lui MucCelMic

      Abia de acum incepe conspiratia !
    • -1 (3 voturi)    
      cu siguranţă (Vineri, 1 iulie 2011, 14:11)

      razvratit [anonim] i-a raspuns lui MucCelMic

      că tu ştii dacă le place sau nu... să nu îmi spui că ţie nu ţi-ar place să fi „violat“...

      comparativ cu alte violenţe, „violul“ e o nimic toată
    • 0 (0 voturi)    
      Muc, muc ... dar si mic? (Vineri, 1 iulie 2011, 18:39)

      Dani.El [utilizator] i-a raspuns lui MucCelMic

      Da , asa-i, frate!

      Ar trebui sa credem ca, de fapt, cei care lucreaza in SUA sunt negrii ... Ca traficantii de droguri nu sunt, de regula, negrii ... Ca negrii din SUA nu sunt nici unul implicati in activitati criminale ...

      Frate, daca vin si-ti spun ca tiganii nu fura tu chiar ma crezi?
    • 0 (0 voturi)    
      Chiar asa? (Sâmbătă, 2 iulie 2011, 5:21)

      T+C [anonim] i-a raspuns lui MucCelMic

      Ai citit trascriptia telefonica intre camerista africana sui un traficant de droguri al carui telefon era ascultat de politia americana?

      In aceasta conversatie avuta loc cu 24 de ore dupa acest "viol" camerista africana stia despre DSK cine este si spunea ca ar fi interesant daca l-ar continua sa-l acuze pe pe DSK de agresiune sexuala si sa obtina

      http://www.reuters.com/article/2011/07/01/us-strausskahn-accuser-testimony-idUSTRE7605PL20110701

      http://www.lefigaro.fr/international/2011/07/01/01003-20110701ARTFIG00652-dans-le-bronx-on-croit-a-la-manipulation.php
  • 0 (2 voturi)    
    s-ar putea,totusi (Vineri, 1 iulie 2011, 15:33)

    nicolae [anonim]

    ca DSK sa fi actionat in calitatea(?) sa de shef la IMF fata de faptul ca ,,,,camerista primea fonduri bancare ilegale - nunumai dreptul insa si datoria lui.
    Ceace ma mira cel mai mult la tata povestea asta este cum draku au reusit s-o lege cu atza,bineinteles alba
    De unde atata atza?omu este,totusi circumcis
  • 0 (0 voturi)    
    Straus! (Vineri, 1 iulie 2011, 18:46)

    Tzepes [anonim]

    S-ar putea ca Sarcozy sa fie initiatorul acestei manarii ca sa scape de uh adversar puternic la alegerile prezidentialae din Franta.
    • 0 (0 voturi)    
      Si americanii au picat de fraieri (Vineri, 1 iulie 2011, 21:08)

      Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui Tzepes

      cu zelul lor pentru dreptate.
  • -1 (1 vot)    
    Vad ca nu vedeti padurea... (Vineri, 1 iulie 2011, 23:22)

    Costica [anonim]

    Nici una din chestiile descoperite nu ataca esenta, violul...Va comportati de parca judecati victima...ce nu a declarat ii afecteaza credibilitatea, dar probele fizice nu sunt false...Plus ca individul era un "crai"... Indiferent ce a vrut sa ascunda, probele fizice trebuie desfiintate de apararea lui...si de voi, aparatorii unui necunoscut...un individ despre care nu stiu ,cum se face dar numai voi ati auzit de bine ! Poate va da si voua osul de la cina, cine stie...
    • +1 (1 vot)