UPDATE Siria: Manifestatie de amploare in Hama, fortele de ordine au deschis focul - cel putin 25 morti

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 3 iunie 2011, 15:52 Actualitate | Internaţional


Fortele guvernamentale siriene au deschis focul in Hama, oras din centrul tarii unde peste 50.000 de oameni s-au adunat pentru a aduce un omagiu copiilor ucisi in urma represiunii miscarii de protest, anunta Reuters, care citeaza o organizatie pentru drepturile omului.

Cel putin 25 de oameni au fost ucisi.

Acestea sunt cele mai ample manifestatii de la inceputul miscarii de contestare a regimului condus de presedintele Bachar al-Assad, la jumatatea lui martie.

Rami Abdel-Rahmane, directorul Observatorului sirian pentru drepturile omului, a vorbit despre "tiruri sustinute" ale serviciilor de securitate pentru a dispersa manifestantii.

In 1982, o represiune sangeroasa s-a soldat cu 20.000 de morti la Hama, in momentul in care Fratia Musulmana s-a ridicat impotriva regimului Hafez al-Assad, tatal lui Bachar.

In nordul tarii, zeci de mii de persoane s-au adunat la Maaret al-Nouman, a declarat un participant la proteste. Peste 5.000 de persoane protesteaza la Qamichli, Amouda si Ras al-Aïn, a afirmat un militant kurd pentru drepturile omului.

In sud, fortele de securitate au tras in aer pentru a dispersa o manifestatie la Jassem, in apropiere de Deraa, focarul miscarii de contestare.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















917 vizualizari

  • +2 (6 voturi)    
    cucu (Vineri, 3 iunie 2011, 16:07)

    MirceaA [utilizator]

    ONU nu da vreo rezolutie, ceva, sau aici nu-i interesant?
    • 0 (4 voturi)    
      Siria, o banala dictatura araba (Vineri, 3 iunie 2011, 17:31)

      Assad, familie shiita alauita [anonim] i-a raspuns lui MirceaA

      E notoriu ca nici un stat arab nu e democratic, peste tot sunt dictaturi.

      Vreo 2 dictatori au fost alungati dupa ce USA au renuntat sa mai sprijine regimuri arabe totalitare in numele luptei contra terorismului (in trecut, contra comunismului).
      Dar in Tunisia guvernarea a fost preluata tot de nomenklaturisti (stim si noi in Romania cat de greu e sa democratizezi o tara dupa dictatura), iar in Egipt a fost lovitura de stat militara, seful guvernului e seful armatei !

      Siria e genul de tara care exporta marfuri 'fake' copiate prost la Damasc si etichetate 'made in UE', sau incurajeaza traficul de masini furate, de valuta falsa (Siria si Coreea de Nord sunt principalele producatoare de dolari falsi, treceti pe la banca daca un sirian va ofera dolari..).

      Exista si retele infractionale siriene bine puse la punct care se ocupa cu frauda la TVA/taxe de import-export in tari straine.

      Se vine cu pasaport pe nume fals (eliberat corect de complici din politia siriana), se face societate, se fac afaceri cu facturi false, se incaseaza pe facturile false TVA de la stat, se fuge din tara respectiva inapoi in Siria (care nu are tratate de extradare aproape cu nimeni). Acolo infractorul sirian plateste dreptul autoritatilor siriene si sta linistit 'la oaza'.

      Numele Omar Hayssam va spune ceva? Era un afacerist sirian..

      Siria are recordul de servicii secrete (mukhabarat), vreo 18 care se supravegheaza intre ele si terorizeaza populatia.
      Tara e condusa de un clan familial, Assad, ce face parte din minoritatea shiita a sectei alauite.

      Clanul e sustinut de Iranul shiit in schimbul alierii contra Israelului.

      Siria are si 10% crestini (primii locuitori ai tarii, primele triburi arabe au ajuns in sec.7-8, apoi a urmat islamizarea fortata), precum si circa 7-9% kurzi grupati compact in nord-estul tarii, la frontiera cu Kurdistanul turc si aproape de cel irakian.

      Ca in yemen, dictatorul e decis sa-si apere putere impotriva populatiei, ucide fara discutii pe orice opozant !
    • +1 (3 voturi)    
      kac (Vineri, 3 iunie 2011, 17:32)

      neww [anonim] i-a raspuns lui MirceaA

      Vorbeste cu prietenii tai rusi, care au anuntat in repetate randuri ca nu sustin o interventie in Siria asemanatoare cele din Libia.
      Si-asa, de-abia au adunat 3 avioane deasupra Libiei, cu ce sa intervina in Siria? :))
      • +1 (3 voturi)    
        pai (Vineri, 3 iunie 2011, 19:52)

        MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui neww

        pai da si tu un telefon la ONU sa-i trezesti din somn, macar sa ia o atitudine, sau altitudine.
    • +1 (3 voturi)    
      ONU... (Vineri, 3 iunie 2011, 21:30)

      A.Corneliu [utilizator] i-a raspuns lui MirceaA

      ...nu da nicio rezolutie pentruca nu e interesant.
      Daca Israelul ar fi indraznit sa se apere de inca vreo agresiune araba, in mod sigur nu s-ar mai fi auzit in mass media altceva decat huiduieli contra sa, ca sa nu mai spunem de valul de rezolutii si condamnari oficiale.
      Asa functioneaza codul moral al lumii.
  • +3 (5 voturi)    
    Crimele comise in Siria (Vineri, 3 iunie 2011, 17:22)

    Revolutionarul [anonim]

    Este o rusine ca nimeni nu ia o pozitie clara impotriva crimelor care se petrec in Siria. Unde sunt tarile puternice si ONU in acest caz? Pana cand vor sta cu ochii inchisi adoptand pozitia strutului? Sarkozy, Obama, Merkel, Cameron se aude?
    • +1 (3 voturi)    
      hoo mah (Vineri, 3 iunie 2011, 17:52)

      The Saker [utilizator] i-a raspuns lui Revolutionarul

      ca nu e chiar asa, imediat puneti botu la oficinele de manipualre imperialista gen reuters care citeaza " o organizatie" blabla
      Aveti internet, mai studiati, americanii se screm din toate puterile sa gaseasca motiv sa invadeze Siria, care e aliatul Iranului, si in coasta Israelului.
      la aceeasi vrajeala veche, puneti botul iar si iar, ca si cu "rebelii" din Libia, aia inamrmati de CIA si de europeni, etc.
      in fine, imi bat gura (tastatura) de pomana, sunteti prea brainwash.
      consumati cu plalcere in continuare portia de prosteala. pofta buna :)
      • +1 (1 vot)    
        ? (Vineri, 3 iunie 2011, 19:53)

        MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui The Saker

        nu ti-ai dat seama ca intrebarea e la misto?
  • 0 (4 voturi)    
    ???????? (Vineri, 3 iunie 2011, 18:54)

    Ioan [anonim]

    Dupa numarul de morti in Siria, publicat zilnic, se
    pare ca pana la sfarsitul anului nu va mai fi niciun sirian viu. Prea se minte.
    • +2 (2 voturi)    
      Din pacate... (Vineri, 3 iunie 2011, 21:25)

      A.Corneliu [utilizator] i-a raspuns lui Ioan

      ...nu se minte.
      Tatal actualului criminal Bashar el Assad (Hafez el Assad) a casapit in 1982 in exact acelasi oras 30.000 de rasculati in decurs de cateva zile.
      Asa ca baietzelul mai are de invatat...
      Mai sunt inca sperante sa ajunga la nivelul lui taica-su.
  • 0 (0 voturi)    
    Cititi aici (Sâmbătă, 4 iunie 2011, 10:42)

    A.Corneliu [utilizator]

    http://www.ynetnews.com/articles/0,7340,L-4077963,00.html