Conducerea unei scoli din Anglia si-a cerut scuze dupa ce le-a spus elevilor ca a inceput al Treilea Razboi Mondial, iar Londra e bombardata

de A.N.     HotNews.ro
Sâmbătă, 22 ianuarie 2011, 19:01 Actualitate | Internaţional


Elevii unei scoli din Bacup (Marea Britanie) sustin ca au fost traumatizati, dupa ce conducerea institutiei de invatamant le-a spus ca a inceput al Treilea Razboi Mondial si ca Londra este bombardata, transmite FoxNews. Incidentul a avut loc in timpul adunarii desfasurate la scoala romano-catolica St. Mary's, unde avea loc un exercitiu de aparare.

Dupa ce sirenele aeriene au dat alarma, profesorii i-au condus pe elevi in pivnita scolii. In acelasi timp, mai multe focuri de artificii si petarde au fost declansate pentru a simula sunetul exploziilor.

DailyMail precizeaza ca profesorii au organizat exercitiul pentru a le prezenta elevilor cum se desfasoara viata cotidiana in timpul unui conflict militar.

Mike Richards, directorul scolii, a declarat ca profesorii au decis sa organizeze exercitiul pentru ca elevii studiau Al Doilea Razboi Mondial, iar scoala a vrut ca ei sa  vada ce s-ar intampla cu adevarat in viata reala. "Din nefericire, am facut ca exercitiul sa fie prea real. Dupa exercitiu, ne-am petrecut toata dupa-amiaza explicandu-le ca nu era un lucru adevarat".

Richards a adaugat ca a primit mai multe plangeri din partea parintilor, care reclamau faptul ca elevii au cosmaruri din cauza exercitiului.

"Iti trimiti copilul la scoala dimineata si acolo el afla ca e razboi. Nicio persoana care are o farama de bun-simt n-ar trebui sa-i faca sa experimenteze asa ceva", a declarat una dintre mame.

Richards si-a cerut scuze "pentru stresul provocat de incident".






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2596 vizualizari

  • +15 (15 voturi)    
    what doesnt kill you (Sâmbătă, 22 ianuarie 2011, 19:10)

    gigel de luxembourg [utilizator]

    makes you stronger
    • 0 (0 voturi)    
      Aproape (Sâmbătă, 22 ianuarie 2011, 22:48)

      a_claudiu [utilizator] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

      Ce nu te omoara, te face mai puternic, sau handicapat pt toata viata :)
  • -3 (5 voturi)    
    you hit me... (Sâmbătă, 22 ianuarie 2011, 20:12)

    iceman [anonim]

    We hit you. Asta trebuiau sa spuna parintii.
  • +1 (15 voturi)    
    si mai si (Sâmbătă, 22 ianuarie 2011, 20:28)

    inglesu [anonim]

    or sa fie si mai traumatizati cand or afla ca anglia e deja ocupata de pakistan :))))) ...si de data asta pe bune
    • +1 (1 vot)    
      corect (Duminică, 23 ianuarie 2011, 12:41)

      me [anonim] i-a raspuns lui inglesu

      Da, trupele pakistaneze si indiene sunt deja in Anglia :) ... Vanzatori in magazine, ospatari in restaurante, lucratori prin hoteluri...
  • +5 (13 voturi)    
    Stupefiant! (Sâmbătă, 22 ianuarie 2011, 20:54)

    Daniel [anonim]

    Sa-ti ceri scuze pentru ca ai facut un lucru prea bine! Incredibil ce monstri poate naste democratia prost inteleasa!!!

    Si cand te gandesti ca bunicii lor nu erau deloc traumatizati facand asta zilnic, intr-un razboi real, cu bombardamente reale, in adaposturi reale, cu oameni reali care mureau real! Nu aveau timp sa fie traumatizati, ei au avut de luptat si de invins intr-un razboi imens! Intr-adevar, nu se chema "al treilea razboi mondial" ci "al doilea ..."

    Intrebarea care ramane suspendata in aer este ... "Dar daca ar incepe de-adevaratelea acel razboi, cine ar mai da doi bani pe traumele lor?"
    • +1 (5 voturi)    
      ... (Sâmbătă, 22 ianuarie 2011, 21:52)

      victordragos [utilizator] i-a raspuns lui Daniel

      Stai linistit,ca si bunicii au fost traumatizati...pune-te in locul lor si,daca nu cumva ai facut antrenamente pe la scolile S.R.I. sau S.I.E. , la fel te-ai simti si tu...
  • +1 (1 vot)    
    niste oi speriate (Sâmbătă, 22 ianuarie 2011, 23:31)

    spy [utilizator]

    sint mai usor de condus. si e bine sa incepi cit mai repede sa le terorizezi.
  • +1 (1 vot)    
    e ok (Duminică, 23 ianuarie 2011, 13:36)

    MirceaA [utilizator]

    totul face parte din vasta operatiune "mentinerea terorii" pe baza careia se mareste bugetul de inarmare.