Al-Qaida pregateste atentate in Occident in perioada Craciunului

de Carla Dinu     HotNews.ro
Vineri, 17 decembrie 2010, 6:56 Actualitate | Internaţional


Reteaua terorista Al-Qaida se pregateste de atacuri in Statele Unite si Europa, inclusiv in Marea Britanie, cu ocazia Craciunului, a declarat joi generalul Dhiya Hussein, responsabil al serviciilor antiterorism din cadrul Ministerului irakian de Interne, scrie Reuters.

Aceste informatii, a spus el, au fost obtinute de la un militant islamist capturat luna trecuta impreuna cu 38 de camarazi ai sai de catre fortele de securitate irakiene.

In luna noiembrie a fost capturat unul dintre principalii lideri ai aripii Al-Qaida din Irak, "Statul islamic Irak" (ISI) si membrii din conducerea miscarii aflati in provincia Anbar.

"Unul dintre barbati a recunoscut ca ISI a vrut sa desfasoare atacuri in Statele Unite, Marea Britanie si in alte tari europene si ca pregatirile erau in curs in acest scop", a declarat General Hussein.

Autoritatile de la Bagdad au informat tarile in cauza si anchetatorii americani l-au interogat pe militantul islamist, a adaugat el.

In Statele Unite, FBI si Departamentul pentru Securitate Interna a avertizat miercuri asupra unor posibile amenintari teroriste in timpul sarbatorilor de sfarsit de an, a declarat un oficial federal.

Nu exista informatii precise sau credibile despre un posibil atac, dar alerta se bazeaza pe informatii din strainatate, a adaugat acesta.


Citeste mai multe despre   


















1463 vizualizari

  • -1 (15 voturi)    
    alQaida sau CIA ? (Vineri, 17 decembrie 2010, 9:57)

    george [anonim]

    stiri de astea pt a semana panica au devenit ceva obisnuit , doar trebuie sa sustinem cu totii la unison invadarea Afganistanului sau Irakului.

    Asa ca din cand in cand mai primim o inregistrare de la nea binLaden ( barbosul care se ascunde prin pesterile Afganistanului si care este de negasit de 10 ani, sic!!) sau vreo stire cu vreun terorist care calatoreste din Africa in America cu escala in Europa fara a avea pasaport sau viza, ciudat nu-i asa?Sau alt terorist prin in Times Square, pakistanez luat de pe strada si arestat fara probe desi pe inregistrare se vede clar ca teroristul este blondin si caucazian....Plus presupusul atentat de la Stockolm unde Daily Mail publica stiri bazandu-se pe un site anonim si nu pe ancheta politiei ,scriind ca nevasta suspectului este romanca samd
    • -1 (9 voturi)    
      hmmm (Vineri, 17 decembrie 2010, 10:17)

      ampersand [anonim] i-a raspuns lui george

      Nu mai ieri s-au detonat doi în mijlocul conaţionalilor lor în Irak, omorând vreo 20 de oameni?
      • +2 (8 voturi)    
        da? (Vineri, 17 decembrie 2010, 13:44)

        Marcel Ionita [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

        Ai vazut tu cum s-a aruncat ala in aer? Ai mirosit sangele si fumul explozibilului? Ai vazut cum zburau bile si cuie?

        Nu, n-ai vazut. Doar ai citit o stire sau ai vazut la TV. Mai bine muta canalu pe ProTV. E un nou episod din "Dansez pentru tine!"

        Remember?

        http://www.youtube.com/watch?v=bkOCIfNQXP0
        http://www.youtube.com/watch?v=cGQaPYzFZ8o
        http://www.guardian.co.uk/world/2003/mar/18/usa.iraq

        Unde s-a ajuns? Cine are minte sa judece judeca.

        Artizanii lumii moderne au la indemana unelete foarte bune pentru a tine masele sub control.
        • -2 (2 voturi)    
          o fi (Sâmbătă, 18 decembrie 2010, 12:07)

          ampersand [anonim] i-a raspuns lui Marcel Ionita

          O fi cum zici tu, nu zic ba. Doar atât că eu nu sunt în România de ceva ani, am destui musulmani în zonă, iar la televiziunile de ştiri nu m-am mai uitat de vreo patru ani. Ca amănunt inedit, n-am urmărit nici o microsecundă din campania prezidenţială a lui obama :)))
          • +3 (3 voturi)    
            mai incearca! (Sâmbătă, 18 decembrie 2010, 14:12)

            Marcel Ionita [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

            Pai nici usturoi n-ai mancat si nici gura nu-ti miroase! Cum de ti-ai format o opinie, generala sa zicem, influentat fiind de o stire despre un atentat? Dar cine a produs stirea aia?

            Ce ai facut tu ca sa treci dincolo de aceste informatii care iti sunt bagate cu forta in cap? Ai cautat tu sa vezi care mai e situatia prin Iraq si ca sa vezi, ai gasit niste informatii despre un atentat?! Nu, nu-i asa. Cineva ti-a inoculat acea stire intr-un fel sau altul.

            Tu nu vrei sa stii ce se intampla in Iraq, dar tu trebuie sa stii. De ce?! Ca apoi tu sa reactionezi conform "planului" cand se ia o hotarare si sa nu ridici semne de intrebare. Totul trebuie sa fie justificat.

            A, da. Ai tot dreptul sa stii aceste informatii, doar traim intr-o lume libera, desi tu nu prea te uiti la televiziunile de stiri. Ciudat.

            In final, si tu faci parte din cei care vor sa ne arate ei cat de conectati sunt la adevaratele probleme interculturale ale lumii si cum traiesc ei in mijlocul comunitatilor musulmane din marile metropole ale lumii. E, stai tu linistit, ca nici eu n-am scos acum capul de sub pamant. Ich bin nicht von gestern, wie der Deutsche sagt! ;)

            BTW, "Dansez pentru tine" se difuzeaza si pe ProTv international!
    • +1 (11 voturi)    
      iti trece tie (Vineri, 17 decembrie 2010, 11:34)

      cet23 [anonim] i-a raspuns lui george

      Nu te stresa. Occidentul se va retrage si din Iraq, si se vor ucide intre ei decenii si secole de acum inainte, prin atentate de astea cu bombe. Si din Afganistan se vor retrage si va ramen acceasi mizerie existentiala cu lupte intertribale la nesfarsit, iar de resursele de minerale descoperite acolo, in principal chinezii vor beneficia (daca urmaresti subiectul, americanii sunt cu soldatii dar chiar deja chinezii au semnat multe contracte).
      Dar "multiculturalismul" european, respectiv zecile de milioane de musulmani cu cetatenie eruopeana nu pleca nicaieri.
      Daca tie iti place sa crezi ca CIA organizeaza atentate, omorandu-si fara probleme concetatenii, numai ca un grup sau altul american sa obtine nu stiu ce avantaje, ok, n-ai decat sa crezi asta! Oricum, cand ajungi sa crezi ca CIA e in spatele atator atentate impotriva americanilor si europenilor, atunci clar nu te poate nimeni sa convinge ca poate nu e tocmai asa si filmele SF sau de groaza nu sunt chiar intotdeauna inspirate din realiatete.
      • +3 (5 voturi)    
        Hmmm (Vineri, 17 decembrie 2010, 14:56)

        MRSmrs [utilizator] i-a raspuns lui cet23

        Cum se face ca irakienii nu se omorau intre ei pana nu au aparut americanii(nu occidentul!)sa le impuna "democratia"?!Stii cam cati irakieni au ucis "democratii" americani sau cati au murit din cauza lor?In "dictatura "nu se mai omorau intre ei..."noroc" ca a venit "democratia" americana(pe tancuri,evident) ca sa moara sute de mii de oameni.
        • -2 (6 voturi)    
          simplu (Vineri, 17 decembrie 2010, 15:50)

          cet23 [anonim] i-a raspuns lui MRSmrs

          Irakienii nu se omorau intre ei pe vremea dictaturii fiindca nu apucau sa se omoare, ca ii omorau fortele de securitate inainte.
          Daca studiezi un pic problema, o sa vezi cate zeci sau sute de mii de morti au fost pe vremea lui Sadam Husein, de-a lungul timpuuljui. Dupa "venirea amercianolor", cum spui tu, cu toate atentatele existente, nici poveste de sute de mii de morti, cum spui tu.
          Dar ma rog, haideti sa uram de moarte orice forma de democratie, mai ales, mai ales pe americani. Pana la urma ura este gratuita si nici nu ne solocita neuronii prea mult! Noi uram si gata! Punct!
          • +2 (4 voturi)    
            brain washed (Vineri, 17 decembrie 2010, 18:25)

            Marcel Ionita [utilizator] i-a raspuns lui cet23

            Bine mai cet23. De ce nu se duc americanii sa faca putina democratie si-n Coreea de Nord, ca doar si aia sunt un pericol in regiune.

            Aaa..stai, am uitat. In Coreea de Nord nu-i petrol.

            De ce n-a zis America nimic cand au intrat chinezii cu tancurile peste oameni in Tienanmen? Aaa, stai, chinezii au voie sa se omoare intre ei, si oricum regimul comunism e prietenul nostru, ca doar ei ne finanteaza datoria externa.

            Logica ta ca america vrea binele lumii, sa aduca democratie, pace si tot ce e frumos pe lume este penibila. Americanu' vrea petrol si gata.

            Asta-i america: http://www.youtube.com/watch?v=a6fq1bvdLGI tara consumatorismului. Parazitii planetei care exploteaza resursele mondiale cum pot mai bine.
            Vezi si filmul asta ca sa-ti faci o idee despre cultura americana in general de la cel mai de baza element al ei, alimentatia.
            http://topdocumentaryfilms.com/food-inc/
        • -3 (3 voturi)    
          Hmmm (Sâmbătă, 18 decembrie 2010, 12:12)

          ampersand [anonim] i-a raspuns lui MRSmrs

          Nu mai ţin minte ce francez (?) a zis o chestie dură de tot când Algeria lupta pentru independenţă: "Vreţi independenţa? Bine, luaţi-o. Şi crăpaţi". Morala, mi se pare mie, e următoarea, deja cunoscută: dacă ai libertate şi nu ştii cum să procedezi, situaţia "devine groasă".
    • -4 (6 voturi)    
      Evident ca CIA (Vineri, 17 decembrie 2010, 11:45)

      BX [utilizator] i-a raspuns lui george

      Evident ca CIA. Mai e vreo urma de indoiala ?
      Bine...ca unii-s 'Betemen' e partea a doua.
  • -6 (10 voturi)    
    Se repeta tiparul (Vineri, 17 decembrie 2010, 10:15)

    Adi [anonim]

    "stiri de astea pt a semana panica au devenit ceva obisnuit , doar trebuie sa sustinem cu totii la unison invadarea Afganistanului sau Irakului."

    Corect.

    In plus, daca astia sunt o organizare terorista atunci pregatesc atacuri tot timpul.
  • +1 (5 voturi)    
    hmmmmm (Vineri, 17 decembrie 2010, 15:15)

    me [anonim]

    al quaeda a devenit mai mult o sperietoare decat ceva rau cu adevarat...
    e interesat daca o sa fie numai un zvon ca sa mai distraga atentia prostilor de la raul real, sau o sa atace unele din oiectivele dezvaluite de wikileaks pentru a arata cum poate libertatea de exprimare sa distruga lumea si cum o cenzura severa este necesara pentru binele omenirii...