BBC: Arestarea fondatorului Wikileaks e iminenta

de Red. Stiri     HotNews.ro
Vineri, 3 decembrie 2010, 16:44 Actualitate | Internaţional


Autoritatile britanice considera "iminenta" arestarea lui Julian Assange, fondatorul Wikileaks, anunta BBC. Procurorii suedezi au cerut un mandat european de arestare, Assange fiind cautat de Politia suedeza dupa ce doua femei au depus plingeri impotriva sa pentru hartuire sexuala. BBC spune ca Assange s-ar afla intr-o locatie secreta din Marea Britanie, in timp ce avocatul sau a spus ca Politia stie adresa la care acesta locuieste.

Este al doilea mandat cerut de procurori, dupa ce primul a fost refuzat pe motive legale. De data aceasta, Curtea Suprema a Suediei a aprobat eliberarea unui ordin de retinere pentru Assange.

La ora la care BBC a publicat informatia, Assange dialoga online cu cititorii ziarului The Guardian.

Julian Assange, cetatean australian, este fondatorul Wikileaks, aflata in centru unui urias scandal international dupa publicarea telegramelor diplomatice ale SUA.


Citeste mai multe despre   


















5529 vizualizari

  • -28 (38 voturi)    
    Foarte bine! (Vineri, 3 decembrie 2010, 16:50)

    Sandu [anonim]

    Assange a ratat sansa de a fi el cel care se preda autoritatilor. S-a ascuns ca un las mai bine de o luna in loc sa accepte sa se prezinte in fata justitiei pentru a-si sustine nevinovatia. Asta da foarte mult de gandit in legatura cu acest individ.
    • +6 (14 voturi)    
      de fapt doar o sa-l martirizeze (Vineri, 3 decembrie 2010, 17:17)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui Sandu

      cu arestarea asta si o sa creeze o turma de prozeliti.
      • -17 (17 voturi)    
        Pai o are (turma) deja (Vineri, 3 decembrie 2010, 18:00)

        Sandu [anonim] i-a raspuns lui gigi

        O parte din turma de prozeliti e prezenta si pe-aici. Nu-i vezi? Doar sunt extrem de activi si violenti.

        P.S. Si ce sa faca? Sa-l lase in pace chiar daca este vinovat? Pai in primul rand este suspect in doua cazuri de viol pe care trebuie sa le lamureasca in justitie si mai apoi in mod evident complice la un caz de tradare si spionaj. La urma urmei vorbim de documente strict secrete publicate ilegal, documente a caror confidentialitate se afla sub protectia legilor americane.
        Mie-mi este limpede ce hram poarta Assange daca se ascunde de lege de mai bine de o luna... Daca este curajos si nevinovat sa mearga in fata justitiei si sa-si demonstreze nevinovatia. Faptul ca se ascunde si fuge de raspundere nu-l avantajeaza deloc.
        • +12 (12 voturi)    
          Nu ptr. viol (Vineri, 3 decembrie 2010, 18:17)

          Adrian C. [utilizator] i-a raspuns lui Sandu

          E arestat ptr. ca nu a folosit prezervativ, e o lege suedeza care te obliga sa porti prezervativ. Nu glumesc:

          http://www.zerohedge.com/article/arrest-warrant-sex-crimes-against-wikileaks-founder-julian-assange-only-sex-without-condom
          • +3 (3 voturi)    
            safe leaks!!! (Vineri, 3 decembrie 2010, 20:56)

            atent [anonim] i-a raspuns lui Adrian C.

            trebuia sa-si protejeze si "scurgerile"....Acuma problema e ca s-a bagat prea adanc si ramane "captivusd"
        • +9 (15 voturi)    
          nu zau? (Vineri, 3 decembrie 2010, 18:21)

          arici [anonim] i-a raspuns lui Sandu

          si daca sunt "documente strict secrete publicate ilegal, documente a caror confidentialitate se afla sub protectia legilor americane." ce?in america ta e interzis sa afli adevarul. ei uite ca in spatiul virtual NU E
          Esti tu ala de zice ca e vinovat de viol, un viol care apare taman cand se publica niste documente, obiectiv tata
          Ia citeste si dincolo de hotnews si vezi ca nu se ascunde, de unde palaria lui stie politia unde e? nu's daca ai observat da' avocatul lui e in permanenta legatura cu ANUMITE autoritati. Ia mai documnenteaza-te nu vorbi din burta.
        • +16 (16 voturi)    
          nevinovati (Vineri, 3 decembrie 2010, 18:46)

          FLORIN [anonim] i-a raspuns lui Sandu

          total offtopic sau nu....
          nu mergi in justitie sa iti demonstrezi nevinovatia. pentru ca exista "innocent untill proven guilty". indiferent de situatie este treaba procurului sa demonstreze vina.
    • +14 (20 voturi)    
      Asculta-l (Vineri, 3 decembrie 2010, 17:18)

      Florin [anonim] i-a raspuns lui Sandu

      Nu, asta da foarte mutle de gandit despre 'justitia' din tarile 'democratice'.

      Ca sa nu ghicesti prea mult, asculta-l cum si ce vorbeste:

      http://www.youtube.com/watch?v=qDvfQ5gZ-Jw

      Apoi trage concluziile.

      A te prezenta in fata unei justitii corupte si partinitoare nu este dovada de lasitate.

      Lasitatea este de partea procurorilor si politicienilor care folosesc trucuri din manualul KGB-ului ca sa distruga reputatia unui individ 'incomod'.
      • -18 (18 voturi)    
        Nu ma intereseaza Assange!!! (Vineri, 3 decembrie 2010, 18:05)

        George [anonim] i-a raspuns lui Florin

        Poate ca nu este decat un alt agent al FSB. Stim noi cu adevarat cine este oare acest personaj si al cui joc il face? Inteleg ca nu are casa dar avocatii roiesc in jurul lui... De unde atatia bani? Ca doar din biete "sponsorizari" ale unor naivi si anarhisti de tot felul din intreaga nu poate trai el si toata gloata care lucreaza pentru el.
        Assange face un joc murdar cu care nu sunt de acord. E problema ta daca crezi in bunele intentii ale acestui individ. Eu nu cred in acest sarlatan.
        • +9 (13 voturi)    
          Esti in urma (Vineri, 3 decembrie 2010, 19:06)

          the last emperor [utilizator] i-a raspuns lui George

          Nu intelegi ca cei ca tine sunt din ce in ce mai putini. "Anarhisti" si "naivi" suntem din ce in ce mai multi, avem bani sa il sponsorizam si suntem interesati de adevar, oricat de incomod ar fi. Nu ma intereseaza intentiile lui. Putem specula la nesfarsit pe aceasta tema.
          • 0 (2 voturi)    
            anarhisti si naivi (Sâmbătă, 4 decembrie 2010, 7:42)

            ta31 [utilizator] i-a raspuns lui the last emperor

            Te imbeti cu apa rece. Din fericire nu sunteti voi chiar asa multi, chiar daca incercati sa dati impresia asta, cu diverse trucuri care va permit asta. Cei care nu gandesc ca tine nici nu umplu forumurile cu idiotenii. E clar ca nu te intereseaza decat scandaluri cat mai mari. Ti-ai consolidat apetitul la stirile de la ora 17 la protv si acum vrei mai mult.
        • +4 (6 voturi)    
          Esti in urma (Vineri, 3 decembrie 2010, 19:06)

          the last emperor [utilizator] i-a raspuns lui George

          Nu intelegi ca cei ca tine sunt din ce in ce mai putini. "Anarhisti" si "naivi" suntem din ce in ce mai multi, avem bani sa il sponsorizam si suntem interesati de adevar, oricat de incomod ar fi. Nu ma intereseaza intentiile lui. Putem specula la nesfarsit pe aceasta tema.
    • +11 (17 voturi)    
      BRAVO (Vineri, 3 decembrie 2010, 17:57)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui Sandu

      esti o sluga asa cum trebuie. Crezi tot ce-ti spun stapanii si iei si atitudine.
    • +13 (13 voturi)    
      Sandule (Vineri, 3 decembrie 2010, 18:23)

      bobo21 [utilizator] i-a raspuns lui Sandu

      Vinovatia trebuie demonstrata, nu invers. Sa demonstreze autoritatile ca-i vinovat si apoi sa-l aresteze.
      • -14 (14 voturi)    
        ? (Vineri, 3 decembrie 2010, 18:44)

        Sandu [anonim] i-a raspuns lui bobo21

        Am afirmat ca Assange este cel care trebuie sa-si demonstreze nevinovatia. Si nicidecum altceva. Faptul ca se ascunde de atata vreme nu-l avantajeaza in nici un fel. Nu crezi?
        • +11 (13 voturi)    
          Nope (Vineri, 3 decembrie 2010, 19:09)

          Droper [utilizator] i-a raspuns lui Sandu

          Tot n-ai inteles ce ti-a zis omul mai sus. (...fara sa vreau sa intram intr-o polemica)
        • +8 (10 voturi)    
          Esti chiar pro$t (Vineri, 3 decembrie 2010, 20:19)

          un roman [utilizator] i-a raspuns lui Sandu

          Ti-au explicat mai sus cum functioneaza prezumtia de nevinovatie iar tu o dai tot inainte cu tampeniile tale.

          Noroc ca nu sunt toti oamenii asa ca si tine ca altfel trebuia sa emigrez pe Marte. :(
          • +3 (3 voturi)    
            hahahahaha (Sâmbătă, 4 decembrie 2010, 0:02)

            MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui un roman

            deh, mama pro$tilor e mereu gravida.
    • 0 (0 voturi)    
      Veniti cu texte noi (Sâmbătă, 4 decembrie 2010, 20:11)

      T+C [anonim] i-a raspuns lui Sandu

      Veniti cu texte noi, acelasi comentariu l-am citit in original (in engleza pe siteuri americane) acum 2 saptamini.

      Ca sa vezi cum citiva dolarii si-au schimbat stapinul (in cazul tau) si dai cu comentarii bombastice.
  • +17 (25 voturi)    
    degeaba (Vineri, 3 decembrie 2010, 16:54)

    donache [anonim]

    Nu Assange face publice acele "wikileaks". El este doar liderul, PR-ul. In spatele lui sta o echipa intreaga pe care nu o vor putea opri cu acuzatii aiuristice.
    Go Wikileaks!
    • -19 (23 voturi)    
      Infantil (Vineri, 3 decembrie 2010, 17:11)

      George [anonim] i-a raspuns lui donache

      Presupun ca faci parte din generatia teribilista a Facebooks... Nu te-ar interesa absolut deloc daca inconstientul asta si iresponsabilii care-i tin trena se fac vinovati de moartea unor oameni, distrugerea unor destine si declansarea unor conflicte globale, nu?
      Acum ca te-ai indragostit asa de tare de idolul tau Assange, in mod evident ca i-ai ierta orice incalcare a legii. Oricate dovezi ar exista in acest sens. Esti jenant de infantil.
      • +18 (20 voturi)    
        Imatur (Vineri, 3 decembrie 2010, 17:30)

        Ovidiu [anonim] i-a raspuns lui George

        Presupun ca faci parte din generatia teribilista a Facebooks... Nu te-ar interesa absolut deloc daca INCONSTIENTII AIA (USA) si iresponsabilii care-i tin trena (UK, poate RO) se fac vinovati de moartea unor oameni, distrugerea unor destine si declansarea unor conflicte globale, nu?

        In ceea ce priveste dovezile, vezi pe net detalii. "Fetele" alea doua nu zic ca ar fi fost "violate", el a avut consimtamantul lor, ci ca tipul e cam brutal cand face sex... practic e cuvantul lor impotriva cuvantului lui... ghici cine are dreptate in cazul asta... USA evident :)
      • +1 (5 voturi)    
        mai intai vezi ce srie prin telegrame (Vineri, 3 decembrie 2010, 17:33)

        warchild [anonim] i-a raspuns lui George

        si dupa zi ce crezi depre oamenii care au scris acele lucuri. intreabate ce fel de oameni sunt eu cum gandesc? si dupa poate, dar mare mi-ar fi mirarea, ai sa intelegi ca acei oameni au distus deja vieti, detine si de decizia lor a depins viata unor oameni. e incredibil cati oameni care tine exista in lumea asta!
        • -13 (13 voturi)    
          Propaganda si discurs gaunos (Vineri, 3 decembrie 2010, 18:08)

          George [anonim] i-a raspuns lui warchild

          Din punctul meu de vedere Assange e doar un sarlatan. Si, ca orice sarlatan, i-a fost extrem de facil sa-si adune prozeliti fanatici. Asa ca tine.

          P.S. Dar de vietile distruse de Assange nu-ti pasa, nu? Esti cam selectiv pacifistule. Nu vad care este diferenta intre raul facut de Assange si cel invocat de tine.
          • +10 (10 voturi)    
            ok da-mi un exemplu de viata distrusa de (Vineri, 3 decembrie 2010, 18:12)

            warchild [anonim] i-a raspuns lui George

            assange. sunt sidpus sa te ascult zi! vezi in procente cate vieti distrug cei care conduc incepe te rog cu victimele din randul civililor in irak!
      • +12 (14 voturi)    
        omule, esti beat? (Vineri, 3 decembrie 2010, 18:01)

        MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui George

        tu spui asa "se fac vinovati de moartea unor oameni, distrugerea unor destine si declansarea unor conflicte globale". Pai acum mor oameni cu sutele de mii, victime colaterale, chiar in coflictele de care ziceai. Macar sa se stie ca in spatele tuturor acestor razboaie sta numai dorinta de a talhari si minciuna.
  • -13 (23 voturi)    
    Asa merita (Vineri, 3 decembrie 2010, 17:03)

    Cetateanul [anonim]

    Tot felul de coate goale, incearca de 150 de ani sa rastoarne ordinea stabilita, sperand ca vine o lume mai buna asa ca prin minune. De parca transparenta diplomatica aduce industrie tehnologie si comert automat. Esta ca si cand la o cina de familie sotul si sotie in fata rudelor si copiilor isi povestesc mizeriile sexuale facute aiurea, ca rezultat familia devine prospera economic si isi mareste coeziunea membrilor. Daca dv. erati ambasadori americani, sigur ati fi avut un limbaj corect cu usile inchise? ce facem, dam o lege unde justitia sa studieze mesajele ambasadorilor romani si sa-i amendam pe cei care au insultat pe cineva?
    • 0 (0 voturi)    
      analogia e incorectă... (Sâmbătă, 4 decembrie 2010, 16:34)

      ptc [utilizator] i-a raspuns lui Cetateanul

      O analogie mai aproape de corectitudine ar fi ca cei doi soți sa fie expuși de vărul primar pentru că și-au violat copii, și-au pus în pericol familia, au făcut tot felul de acorduri pentru ca să angajeze în sweat shop-uri pe ceilalți membri ai familiei. Pe alți membri i-au ținut în spatele celorlalți în timp ce pe vecini îi vorbeau de rău și se dădeau prieteni cu ei.

      Practic o experiență catarhică pentru familie și cartier, adică e de bine.
  • +15 (19 voturi)    
    Foarte rau! (Vineri, 3 decembrie 2010, 17:05)

    Emil [anonim]

    Odata prins, Assange isi poate astepta linistit moartea. Prea le-a dat peste bot americanilor, demonstrandu-le ca nu pot ascunde de oameni la nesfarsit secrete cu care, de fapt, acestia aservesc tari si populatii intregi.
    Slugile americanilor, britanici, suedezi si ce-or mai fi, s-au ingramadit sa-i ajute sa puna mana pe un om care, prin gestul sau, ar putea schimba istoria.
    Inca odata, omul obisnuit va fi intemnitat alaturi de Assange.
    • -16 (18 voturi)    
      ? (Vineri, 3 decembrie 2010, 17:14)

      George [anonim] i-a raspuns lui Emil

      Tu oare a cui sluga esti? Nu-mi spune. Presupun deja. Au mai incercat si altii sa schimbe istoria... Nimeni pe lumea asta, nici macar teribilisti si puerili ca tine nu vor schimba nimic.
      • +11 (13 voturi)    
        georgica, fa lampa mai mica (Vineri, 3 decembrie 2010, 17:44)

        stoian [anonim] i-a raspuns lui George

        Asa, asa, Georgica combate bine, da' vezi ca casieria de la ambasada se inchide in curind, asa ca mars si-ti ia tainul!
        • -8 (10 voturi)    
          Tu stinge lampasul ala de miner! (Vineri, 3 decembrie 2010, 18:14)

          George [anonim] i-a raspuns lui stoian

          Daca ai ceva de spus fa-o cu argumente si nu cu ironii ieftine de bolsevic sadea.

          P.S. Da tovarase stoian, exact!, sunt platit gras in dolari si droguri de catre americani. Esti multumit de dezvaluire? Acum, ca ai aflat adevarul de la mine, si nu de la idolul ta Assange, ai de gand sa vii sa-mi tragi o bata in cap ca sa rezolvi "problema"?
          • +6 (6 voturi)    
            Pa tovarase Geroge (Vineri, 3 decembrie 2010, 20:23)

            un roman [utilizator] i-a raspuns lui George

            Bastonul de securist nu te mai ajuta in ziua de azi, hai pa si mars la lada de gunoi a istoriei!
  • +15 (17 voturi)    
    Adevarul... ca uleiul! (Vineri, 3 decembrie 2010, 17:13)

    Ioan [anonim]

    Afla acum si americanii si toti politicienii ca adevarul se ridica TOTDEAUNA la suprafata precum untdelemnul deasupra apei! Este o lege a naturii! Oricat ar omora in dreapta si stanga.
    • +6 (6 voturi)    
      cum se face (Vineri, 3 decembrie 2010, 17:47)

      kairos [anonim] i-a raspuns lui Ioan

      că la ruşi uleiul îşi pierde proprietăţile?

      tot o lege a naturii?
      • +5 (5 voturi)    
        Ei folosesc alt fel de apa (Vineri, 3 decembrie 2010, 18:26)

        bobo21 [utilizator] i-a raspuns lui kairos

        cu multe multe grade
        • +4 (4 voturi)    
          hehe (Vineri, 3 decembrie 2010, 20:32)

          boogiewoogie [utilizator] i-a raspuns lui bobo21

          buna asta... +1

          Lasand un pic gluma la o parte, as zice ca e de apreciat faptul ca publicarea acelor telegrame este facuta de comun acord cu acele prestigioase firme de mass-media care au selectat din totalitatea celor puse la dispozitie.

          "and the truth shall set you free" (asa, sa intelegea si americanii ;) )
          • -1 (3 voturi)    
            "and the truth shall set you free" (Vineri, 3 decembrie 2010, 21:01)

            Pierre de Vara [anonim] i-a raspuns lui boogiewoogie

            deci nu mai e munca (arbeit, original)?
            • +4 (4 voturi)    
              Nu, originalul e cu adevarul, nu cu munca (Vineri, 3 decembrie 2010, 21:48)

              TheBorg [utilizator] i-a raspuns lui Pierre de Vara

              Are vreo 2000 de ani citatul cu adevarul:

              To the Jews who had believed him, Jesus said, "If you hold to my teaching, you are really my disciples. Then you will know the truth, and the truth will set you free."

              They answered him, "We are Abraham's descendants and have never been slaves of anyone. How can you say that we shall be set free?"

              Sau in varianta King James: "And ye shall know the truth, and the truth shall make you free." Chestie pe care, culmea ironiei, CIA-ul si-a ales-o ca motto.
      • +2 (2 voturi)    
        pt ca (Vineri, 3 decembrie 2010, 20:32)

        The Saker [utilizator] i-a raspuns lui kairos

        macar aia nu pretind ca sunt democratici, liberi, etc...
        intr-un fel, aia macar nu sunt atat de ipocriti ca astia, care iti spun ca esti liber, si iti mai bat o zabrea la celula invizibila, aia a mintii..
        toata lumea stie ca e dictatura in Rusia, dar multi spalati pe creier cred sincr ca in USA e libertate :)))
  • +20 (22 voturi)    
    penibil, ridicol, murdar (Vineri, 3 decembrie 2010, 17:13)

    gimini [utilizator]

    Carevasazica "guru" Bivolaru, despre care exista probe filmate ca regula fete de de 13-14 ani, e bun sa primeasca azil politic in Suedia.
    In schimb Assange trebuie musai arestat pentru ca 2 fufe s-au trezit sa-l acuze de "hartuire sexuala".
    Penibil. Mai marii lumii nu isi dau seama ca se fac si mai mult de ras...
    • -9 (11 voturi)    
      cam da (Vineri, 3 decembrie 2010, 17:28)

      toma [anonim] i-a raspuns lui gimini

      Pe cat de ipocrit suna, pe atat e de adevarat, pentru ca guru bivolaru sustine sus si tare ca este o relgie si ca el doar is profeseaza religia (ceea ce ii da libertate se pare sa faca multe porcarii). Pe cand imbecilul de Assange a dat drumul in lume unor documente secrete. Daca era inteligent le dadea doar la ziare, isi tinea numele ascuns, si scria o carte sau o serie de carti pe baza documentelor astea. Eah, asta e!
    • +8 (8 voturi)    
      ... (Vineri, 3 decembrie 2010, 17:33)

      Marcu [anonim] i-a raspuns lui gimini

      Cred ca ii doare la bascheti ca radem noi de ei.
    • +2 (4 voturi)    
      Bivo (Vineri, 3 decembrie 2010, 17:33)

      Ovidiu [anonim] i-a raspuns lui gimini

      Diferenta e ca Romania nu este SUA. Iar acuzatiile pe care i le-au facut sunt puierile si f. greu de demonstrat.
      • +1 (1 vot)    
        Povestea ... (Vineri, 3 decembrie 2010, 21:50)

        anonim [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

        Povestea este mai veche. Pentru aceeas suspiciune de viol Interpolul a mai fost pus in miscare; un mandat de aducere a fost emis vineri 20 august 2010 dar Curtea Suprema de Justitie din Suedia l-a anulat sambata 21 august 2010, inainte de a trece 24 ore, ca fiind lipsit de substanta ["a rape accusation against him lacked substance"]

        Julian Assange Rape Case: Sweden WITHDRAWS Arrest Warrant KARL RITTER |Saturday, 21 August 2010
        http://www.huffingtonpost.com/2010/08/21/julian-assange-rape-case-_n_690009.html
    • -3 (5 voturi)    
      Esti un ..... (Vineri, 3 decembrie 2010, 17:47)

      Ionica [anonim] i-a raspuns lui gimini

      Lasa-l pe Guru in pace ca esti un habarnist... Nu il inghit nici eu pe guru dar sa nu schimbam adevarul. Guru asta a fost acuzat ca a intretinut relatii sexuale cu Mihaela care avea la vremea respectiva aproape 17 ani - si nu 13-14 - si care la inceput a sustinut ca ea si-a dorit asta, apoi si-a schimbat declaratia ca cica poate a fost influentata. Acuma mie nu prea imi place de Guru si nici de organizatiile astea care fac si dreg dar totusi daca te legi de un om care a facut sex cu fata de 16-17 ani atunci trebuie inchisi sute de mii de barbati.
    • -8 (10 voturi)    
      Lasa bre gimini! (Vineri, 3 decembrie 2010, 17:51)

      George [anonim] i-a raspuns lui gimini

      Ca Assange asta e tot un fel de guru. Pentru fraierii ca tine. De-aia esti tu asa de revoltat proletarule? Ca-ti aresteaza idolul care se ascunde ca un las de mai bine de o luna?
  • +5 (7 voturi)    
    Leaks (Vineri, 3 decembrie 2010, 17:32)

    qaq [anonim]

    Precis a fost un cable din USA catre Stockholm, care va fi publicat mai tarziu de un wikileaks
  • -7 (11 voturi)    
    Oamenii saraci cu duhul au nevoie de idoli (Vineri, 3 decembrie 2010, 17:49)

    IC Breteanu leberalul socialist [anonim]

    Iar Assange stie prea bine asta. E doar un alt individ avid dupa publicitate, scandal si faima. Care stie prea bine cat de usor e sa-ti faci prozeliti peste tot in lume dintre anarhisti, stangisti, pacifisti, fundamentalisti islamici, antiamericani, indivizi antisistem, verzi, ipocriti, frustrati de tot felul. Toti acestia vor crede pana in panzele albe (deja acest fenomen exista) in Assange chiar daca acesta este dracul in persoana. Asta e lucrurl cel mai grav. Ca un impostor, un anarhist, un infractor sa devina eroul unor indivizi saraci cu duhul.

    P.S. Foarte interesant este faptul ca "dezvaluirile" wikileaks (pe baza documentelor obtinute ilegal in urma unui act de tradare) nu compromit America, asa cum toti antiamericanii de profesie ar fi sperat. Din contra. Aceste "dezvaluiri" arata defapt fata urata a altora. Ironia e ca antiamericanii se bucura degeaba. Asteptarile lor nu sunt pe masura celor oferite de wikileaks.
    • -6 (6 voturi)    
      Perfect deacord (Vineri, 3 decembrie 2010, 18:05)

      Vlad_I [anonim] i-a raspuns lui IC Breteanu leberalul socialist

      Am citit pe forumuri sud-americane indivizi care se aratau deranjati ca nu apar conspiratiile americane impotriva natiunilor lor, ei cred ca sunt saraci si lenesi datorita conspiratiilor americii.
    • +8 (8 voturi)    
      si tu? (Vineri, 3 decembrie 2010, 18:07)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui IC Breteanu leberalul socialist

      tu unde te incadrezi? "anarhisti, stangisti, pacifisti, fundamentalisti islamici, antiamericani, indivizi antisistem, verzi, ipocriti". Probabil esti un omulet cuminte, care se uita la TV ca sa stie ce sa faca maine.
      • -5 (5 voturi)    
        Eu stiu cine sunt si in ce cred (Vineri, 3 decembrie 2010, 18:22)

        IC Breteanu leberalul socialist [anonim] i-a raspuns lui MirceaA

        Si nu ma intereseaza absolut deloc ce cred cei ca tine despre mine. Mai stiu insa si faptul ca tu esti un antiamerican notoriu. Si, evident, un antisemit notoriu. Oricat te-ai stradui sa maschezi asta. Te tradeaza comentariile pe care le faci pe forumurile hotnews.
        Ca sa fie totul ok pe lumea asta toti ar trebui sa credem in Assange? De ce? Care sunt argumentele tale tovarase MirceaA?

        P.S. Nu-ti face probleme. Iti inteleg enervarea... Te-ai recunoscut printre cei enumerati de mine, nu?
        Si inca ceva... E problema mea daca ma uit sau nu la tv. Desi nu vad care ar fi infractiunea. Cert este ca nu-mi fac programul zilei de maine (asa cum ti-l faci tu), dupa programul tv. Nu taoata lumea e ca tine tovarase MirceaA. E greu de acceptat asta, nu?
        • +2 (2 voturi)    
          vai si amar (Vineri, 3 decembrie 2010, 20:44)

          The Saker [utilizator] i-a raspuns lui IC Breteanu leberalul socialist

          ce om trist trebuie sa fii...
          din dooj'de randuri scrise de tine, nu a reiesit nimic, doar frustrari si laturi aruncate...nefericit mai trebuie sa fii..
          get a life, man ;)
        • +1 (1 vot)    
          pai (Vineri, 3 decembrie 2010, 22:00)

          MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui IC Breteanu leberalul socialist

          pai tu i-ai enumerat pe toti. Mai raman ateii, nazistii si alte categorii cu handicap.
        • +1 (1 vot)    
          am uitat (Vineri, 3 decembrie 2010, 23:43)

          MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui IC Breteanu leberalul socialist

          si da, ma incadrez la pacifisti. Nu suport maimutele urlatoare cu bate in labe.
  • +8 (8 voturi)    
    suntem siguri (Vineri, 3 decembrie 2010, 18:08)

    MirceaA [utilizator]

    arestarea este iminenta, la fel ca si a lui Osama. De vreo 5 ani e tot eminenta.
  • +15 (15 voturi)    
    mda (Vineri, 3 decembrie 2010, 18:09)

    simplex [utilizator]

    show-ul asta de abia a început, îmi place ca acum toata presa este cu ochiul pe documentele lansate de curând
    Eu unul cred ca trebuie susținuți prin sprijin financiar ca dezvăluirile sa continue, asa cum este susținută Wikipedia prin donațiile pe care le primește în fiecare an.
    Nu am donat la Wikipedia dar aici voi dona pentru ca:
    - Amazon a decis sa ii alunge de pe server-le lor
    - la fel a facut si EveryDNS cu domeniul lor
    - DDoS-uri la greu pentru ca au îndrăznit sa publice astfel de conținut
    - acuzații care pica la fix.
    - sprijin dreptul la libera exprimare chiar și atunci când e vorba de documente secrete.
    Sa fim serioși, cine crede ca nu sunt interese mari pentru a rade site-ul de pe Internet și a-l pune pe asta la răcoare pana în viata cealaltă se înșeală..
  • -10 (10 voturi)    
    In sfarsit! (Vineri, 3 decembrie 2010, 18:27)

    Costi [anonim]

    In mod evident stanga retrograda si anarhista si-a gasit un alt reper si idol de mucava: impostorul Assange. Si-l merita cu varf si indesat.
  • +3 (3 voturi)    
    hahahahaha (Vineri, 3 decembrie 2010, 19:11)

    smen [anonim]

    marele leagan al democratiei,stalpul capitalismului,stapanul oamenilor liberi,foloseste metode securiste si imprumutate de la Urss,inventeaza o acuzatie,au fost si destepti au gasit ceva care e relativ,maine poate se trezeste una sa zica de oricine ca a agresat-o sexual,e greu de dovedit daca e adevarat sau nu,in privinta acuzelor americanii au fost destepti ceea ce ma incanta este ca sunt atat de prosti incat nu isi dau seama ca prin astfel de metode atrag si mai multa ura,trebuie sa fii dement de-a binelea sa nu iti dai seama ca e facatura obezilor aici,va dati seama un purice a inraznit sa se ia de obezul planetei,sa arate lumii ca fata vopsita de capitalisti democrati a vacarilor e de fapt o mascarada,prin arestarea sa Lagrange va devenii un fel de guru,o sa castige si mai multi bani,iar din pct de vedere al imaginii tot SUA va pierde
  • +5 (5 voturi)    
    multa confuzie in mintea unora (Vineri, 3 decembrie 2010, 21:27)

    Adrian [anonim]

    Incredibil ce prostii pot sa debiteze unii despre persoane, conflicte si situatii complet straine lor. Mai ales cand le exprima de parca ar adevarul absolut.

    Bagati teste IQ pentru cei care vor sa comenteze. ty :)


    Indiferent de apucaturile sexuale ale lui Assange, parerea mea este ca ramane imaginea unui "fenomen" fara precedent in viata multora, iar acest lucru cred ca se vede in amploarea reactiilor.

    Nu cred ca persoanele care muncesc la wikileaks incearca sa schimbe vreo ordine mondiala, sa dezamorseze sau sa porneasca conflicte, sa pericliteze viata unor persoane mentionate direct sau indirect in documentele prezentate si ce alte "adevaruri" terifiante au fost expuse de antevorbitori. Cred ca incearca sa ne arata o alta fata a celor care au ajuns in pozitia de a defini binele si raul in functie de interesele lor, ca apoi sa ni-l prezinte la televizor.

    Buna dimineata.....metaforic vorbind :)
    • -5 (5 voturi)    
      Bati campii! (Vineri, 3 decembrie 2010, 22:09)

      Costi [anonim] i-a raspuns lui Adrian

      Bradley Manning, in definitiv cel care a facut posibila publicitatea si faima wikileaks, este un tradator. Iar Assange este un impostor care a profitat de sansa pe care i-a oferit-o ego-ul paranoid al lui Manning. Unul si-a tradat tara iar altul a profitat de inconstienta si teribilismul altuia. Amandoi sunt responsabili in fata legii. Restul sunt povesti.

      P.S. E simplu sa stai in fotoliu si sa dai sentinte, nu? Naivitatea cu care tratezi ticalosia lui Assange dar si a grupului lui de infantili este revoltatoare. Indivizii aia, pentru publicitate, teribilism dar si alte motive mai mult sau mai putin cunoscute de public, au pus in pericol viata unor oameni. Punct. Cine crede ca nu este asa si ca sunt exagerari dovedeste pur si simplu ca este un naiv incurabil si ca, mai mult, nu se pricepe la astfel de lucruri. Cati dintre cei care bat campii vorbind despre eroismul lui Manning si curajul lui Assange cunosc cu adevarat ce anume inseamna securitatea nationala a unei tari????
      Asa fi tare curios sa aflu ce IQ ai "inteligentule"... Desi ar fi irelevant. La urma urmei nu oricine are si un IQ ridicat are si dreptate in ceea ce afirma. Nu asta e criteriul.
      • +5 (5 voturi)    
        ai si exemple? (Vineri, 3 decembrie 2010, 23:08)

        Adrian [anonim] i-a raspuns lui Costi

        :) clar. documentele au periclitat viata diplomatului german demis si a iepurelui fugarit de Sarkozy.

        Mai lasa mentalitatea asta totalitara in care fiecare are "locul lui" si nu are voie sa faca mai mult caci omul a publicat niste povesti nemuritoare cu diplomati si nu coduri de lansare la vreo jucarie nucleara.

        Daca a gresit va fi judecat si o sentinta va decide ce si cum. Pana atunci bucura-te de niste "opinii sincere" din partea americanilor.
      • +3 (3 voturi)    
        haha (Vineri, 3 decembrie 2010, 23:48)

        MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui Costi

        stii de ce imi place Assange? Pentru ca demonstreaza ca cei care sapa o groapa pot cadea singuri in ea.
        • 0 (0 voturi)    
          :) (Sâmbătă, 4 decembrie 2010, 1:43)

          Adrian [anonim] i-a raspuns lui MirceaA

          sau ca sunt destui "ochi albastri" out there care se ofera voluntari sa arate lumii intregi cat de adanca e.
  • +2 (2 voturi)    
    am donat (Sâmbătă, 4 decembrie 2010, 2:46)

    eTati [utilizator]

    da. Am donat o suma mica de bani pt wikileaks. Ca mine sunt milioane.

    Sper intr-un viitor in care guvernele si companiile mari sa fie motivate sa se comporte moral (ca sa nu mai zic legal).

    no more secrets
  • +1 (1 vot)    
    Si ce vor rezolva? (Sâmbătă, 4 decembrie 2010, 11:19)

    dragos [anonim]

    Arestarea lui Assange nu va rezolva nimic. Cum spunea cineva in The Economist acum cateva zile: 'Jailing Thomas Edison in 1890 would not have darkened the night'.
  • 0 (0 voturi)    
    arestare (Duminică, 5 decembrie 2010, 20:00)

    Lechi [anonim]

    Arestarea ar putea fi si o actiune favorabila domnului Ansange, deoarece sansele teoretice de a fi lichidat ,
    ar fi , cel putin teoretic mai mici.
    O alta consecinta ar fi aceea ca volumul de informatii postate de catre Wikileaks ar exploda, prin activarea celor 100.000 de posesori ai datelor criptate. Sa vedeti atunci ; este aproape imprevizibil ce vom mai afla.
    Dar , revin, la ce ne va folosi, ? ne miram la maxim,
    punem mesaje pe forumuri, etc;