SUA nu mai platesc daune Spaniei pentru un accident in care doua bombe cu hidrogen au cazut langa un sat din Almeria, in 1966

de A.N.     HotNews.ro
Marţi, 24 august 2010, 14:17 Actualitate | Internaţional


Statele Unite au oprit plata compensatiilor financiare anuale pe care le facea Spaniei pentru un accident din 1966, cand doua bombe cu hidrogen au cazut langa un sat din regiunea Almeria si au explodat la impactul cu solul, a declarat luni o sursa guvernamentala de la Madrid, citata de AFP. Potrivit informatiilor oferite de un oficial din Ministerul Stiintei si Inovarii, intelegerea existenta dupa accident intre cele doua state "a expirat" anul trecut.

In ianuarie 1966, un bombardier B-52 al US Air Force s-a ciocnit in aer cu un avion cisterna KC-135, in timpul unei operatiuni de alimentare cu combustibil desfasurata deasupra sudului Spaniei.

Doua din cele patru bombe cu hidrogen de tip Mk28 aflate in bombardier au explodat dupa ce au cazut in apropiere de localitatea Palomares, imprastiind plutoniu radioactiv. O a treia bomba a fost recuperata intacta, iar cea de-a patra nu a fost gasita inital, in ciuda unor operatiuni de cautare intense. Proiectilul a fost recuperat ulterior, dupa ce un pescar local a relatat marinei americane ca l-a vazut cazand in mare.

Accidentul a provocat moartea a sapte militari americani, aflati la bordul aparatelor. Patru aviatori au supravietuit.

Dupa accident, Guvernul de la Washington a oferit compensatii anuale Spaniei, pentru a monitoriza nivelul de poluare si a efectua analize de sange celor peste 1.000 de locuitori din zona. Publicatia El Pais a precizat ca suma oferita anual era de 403.000 de dolari.

Ziarul spaniol a mentionat ca "urme de plutoniu si americiu au ramas pe aproximativ 20 de hectare", din cele 260 de ha contaminate initial.

In 2007, autoritatile de la Washington si Madrid au semnat un acord prin care SUA erau de acord sa curete zona. Astazi insa, Guvernul spaniol "vrea ca Washingtonul sa accepte inlaturarea plutoniului" deoarece Spania nu detine un spatiu adecvat de eliminaresa deseurilor radioactive.

Departamentul american al Energiei a declarat luni ca "aranjamentul de repartizare a costurilor cu Regatul Spaniei, care a inceput in 1966, s-a terminat in anul fiscal 2008" si ca verificarile realizate la fata locului in 2009 au fost acceptate de catre Agentia Internationala pentru Energie Atomica.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3715 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    A patra bomba... (Marţi, 24 august 2010, 14:27)

    ddanescu [utilizator]

    ... a fost recuperata pana la urma, in caz ca va este frica dintr-o data sa mai mergeti la plaja in Spania :-)
  • +9 (9 voturi)    
    Au explodat ??? (Marţi, 24 august 2010, 14:35)

    mihair [anonim]

    Rog redactia Hotnews sa corecteze: bombele nu au explodat, ci au fost avariate si foarte putin din materialul fisionabil a contaminat o mica zona. Daca 2 bombe cu hidrogen explodat, nu numai satucul acela nu mai exista ci o treime din Spanie ar fi fost depopulata deja. Bomba cu hidrogen este de sute de ori mai puternica decat bomba clasica cu uraniu 235 de la Hiroshima, luata ca referinta in domeniu.
    • 0 (0 voturi)    
      nici nu mai trebuia spus! (Marţi, 24 august 2010, 15:43)

      Crisian Ioan [anonim] i-a raspuns lui mihair

      Ewste absolut evident chiar pt un copil de rgadinita, cum eram eu pe vremea aia, ca daca una, nu mai vorbesc de doua, bombe cu hidrogen ar fi EXPLODAT, dipsarea toata problema, americanii nu mai trebuiau sa plateasca despagubiri, ca nu aveau cui!!!

      da, eram mic, dar tin minte, autoritatile comuniste au facut mare balci de iresponsabilitatea imperialistilor doritori de razboaie, in vreme ce noi eram cu pasnica Uniune sovietica ...
  • +5 (5 voturi)    
    documenta-ti-va cum trebuie! (Marţi, 24 august 2010, 14:38)

    Andrewi [anonim]

    Daca tot dati link catre articolul de pe Wikipedia puteti sa-l si cititi. Acolo se specifica clar ca ce de-a patra bomba a fost descoperita dupa doua luni de cautare.
    Deasemenea, nu spuneti ca bombele au explodat pentru ca se intelege ca a avut loc cel putin o explozie nucleara. De fapt au explodat explozivii non-nucleari ai bombelor, lucru care a imprastiat materialul radioactiv.
  • +1 (1 vot)    
    Explozie? (Marţi, 24 august 2010, 14:46)

    Iesanul [anonim]

    Ha ha ha! Mai baieti bombele cu hidrogen nu explodeaza decat daca exista o amorsare (explozie atomica anterioara) si daca se intampla asta credeti ca sunt contaminate doar cateva ha?
  • 0 (0 voturi)    
    n-a explodat chiar nimic..... (Marţi, 24 august 2010, 15:13)

    dorinteodor [anonim]

    la ce-au spus cei dinaintea mea, foarte corect de altfel, vreau sa adaog doar ca o bomba cu hidrogen explodeaza doar daca este amorsata de o explozie nucleara a unei "mici" bombe atomice de tip hirosima din interiorul ei.

    evident ca mica bomba atomica din interior nu a explodat. totusi, uraniul sau plutoniul (nu stim exact desi cel mai probabil ar fi fost sa fie cu plutoniu) uraniul sau plutoniul zic, desi sint slab radioactive, au impact psihologic mare.....

    spania nu a avut pagube reale dar americanii au platit pentru impactul psihologic.... asta e totata poveste iar sistarea platii este corecta dat fiind faptul ca dupa 44 de ani nu s-au vazut nici un fel de efecte negative ale accidentului....
  • +1 (1 vot)    
    nu tin parte la americani dar (Marţi, 24 august 2010, 15:21)

    etger [anonim]

    nu tin parte la americani dar de exemplu cine ne-a dat ceva despagubiri pentru Cernobal?
    • 0 (0 voturi)    
      Pfff (Marţi, 24 august 2010, 16:38)

      Daniel [anonim] i-a raspuns lui etger

      Cernobalul nu e in Romania daca nu stiai.
      • +1 (1 vot)    
        pfff (Marţi, 24 august 2010, 17:18)

        dragonfly [utilizator] i-a raspuns lui Daniel

        dar a afectat si romania printre altele
        • 0 (0 voturi)    
          Si Germania... (Miercuri, 25 august 2010, 13:13)

          Bucur [anonim] i-a raspuns lui dragonfly

          Nemtii mai vaneaza si in ziua de azi porci mistreti radioactivi...
  • 0 (0 voturi)    
    Nu au explodat (Marţi, 24 august 2010, 15:26)

    HESS [anonim]

    Lumea era panicata .Cazusera in mare.Ca urmare Manuel Fraga presedintele Partidului Popular impreuna cu un oficial american de la ambasada cred ca ,au facut o baie demonstrativa.Ca lumea sa vada ca nu exista nici un pericol.