Sistemul solar este mai batran decat se credea

de I.R.     HotNews.ro
Duminică, 22 august 2010, 20:49 Actualitate | Internaţional


Sistemul solar ar putea fi mai batran cu aproape 2 milioane de ani decat se credea pana acum, potrivit unui studiu publicat duminica de revista Nature Geoscience, citata de AFP.

Dovada provine de la un meteorit de 1,5 kilograme, gasit in desertul marcoan in 2004. Acesta contine un mineral fosil care este unul dintre cele mai vechi materiale solide formate dupa nasterea Soarelui.

Analizele au aratat ca mineralul s-a format in urma cu 4,456 miliarde de ani, astfel ca meteoritul este cel mai vechi obiect gasit vreodata.

Ca rezultat, sistemul solar este, probabil, cu 300.000 pana la 1,9 milioane de ani mai batran decat estimarile precedente, spune lucrarea.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5460 vizualizari

  • +2 (6 voturi)    
    miliarde (Duminică, 22 august 2010, 20:52)

    alpha [anonim]

    poate 2 miliarde de ani, ca la scara planetara 2 milioane e un mizilic.
    • +4 (10 voturi)    
      nu (Duminică, 22 august 2010, 21:40)

      PaulR [utilizator] i-a raspuns lui alpha

      Daca ar fi fost 2 miliarde ar fi fost ditamai stirea. Ar fi aratat ca masuratorile de pana acum sunt gresite rau. 2 milioane e o corectie acceptabila la scara de care vorbim.
    • +3 (7 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Duminică, 22 august 2010, 21:53)

      [anonim] i-a raspuns lui alpha

      • -6 (8 voturi)    
        Ca tot e vb despre masurari in timp... (Duminică, 22 august 2010, 22:28)

        Droper [anonim] i-a raspuns lui

        Oare cat timp au unii oameni in viata asta?.... :)
        • +3 (3 voturi)    
          Comentariu sters de utilizator (Luni, 23 august 2010, 0:19)

          [anonim] i-a raspuns lui Droper

      • -4 (4 voturi)    
        dinozaurii au murit acum 65milioane de ani (Luni, 23 august 2010, 0:27)

        dan [anonim] i-a raspuns lui

        Dinozaurii au aparut acum 230 MILIOANE de ani.
        Dupa mintea ta au trait in spatiu? Iar dupa aia a aparut sistemul solar si pamantu

        Toti incultii isi dau cu parerea si dau minusuri la cei care se pricep. tipic pentru romania; sa va vad ce o sa faceti cand veti ramane doar voi in tara

        Exista roci de 3-4miliarde de ani vechime. Si astea o fi mai tinere decat pamantu dupa mintea ta?
        • -2 (4 voturi)    
          baliverne (Luni, 23 august 2010, 7:47)

          AlinP [utilizator] i-a raspuns lui dan

          Inca mai crede lumea balivernele astea su milioane si miliarde de ani? Probabil ca cei care au studia piatra aceia din 2004 incepand, au ramas fara fonduri si au zis ca e mai bine sa produca o stire decat sa ramana fara...

          Pentru mai multe detalii:
          http://www.ustream.tv/channel/csetv
    • -1 (11 voturi)    
      gainarii stiintifice ,se baga in seama (Duminică, 22 august 2010, 21:55)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui alpha

      chiar nu are nici o importanta
      • +4 (6 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Duminică, 22 august 2010, 23:19)

        [anonim] i-a raspuns lui Eneas

        • -2 (2 voturi)    
          dar nu e mentinut,se recunoaste vizita (Luni, 23 august 2010, 6:33)

          Eneas [anonim] i-a raspuns lui

          vikingilor!
          iar in templele din America Centrala exista simbolul yin-yang, specific chinez sculptat in piatra ,dar se incearca acoperirea informatiei!
          de fapt s-au descoperit unii pe altii ,nu exista intaietate
  • -6 (6 voturi)    
    nici macar... (Duminică, 22 august 2010, 20:58)

    marius [anonim]

    2 mil. de ani pline? pai pentru atata lucru ne deranjati?...
  • +12 (14 voturi)    
    Cata precizie! (Duminică, 22 august 2010, 21:04)

    SoulHealer [anonim]

    Asta e ca in bancul acela cu un grup de vizitatori la un muzeu de stiinte ale naturii din Londra. Ghidul le spune la un moment dat vizitatorilor aflati in fata unui impozant schelet de dinozaur:
    -Scheletul acesta are 65.000.005 ani vechime.
    -Wau! Dar cum s-a datat cu atata precizie? intreaba un vizitator, stupefiat.
    -Nu stiu dar acum 5 ani cand m-am angajat eu avea fix 65.000.000 ani vechime!
    • -3 (9 voturi)    
      mda (Duminică, 22 august 2010, 21:41)

      PaulR [utilizator] i-a raspuns lui SoulHealer

      Bancul e bun. dar nu situatia de fata nu are nimic de a face cu bancul.
      • +3 (3 voturi)    
        Nț ! Bancul se potriveste la fix (Luni, 23 august 2010, 5:51)

        MIHAI 2 [anonim] i-a raspuns lui PaulR

        Meteoritul a fost descoperit in 2004....inseamna ca intre timp sistemul solar
        a mai imbatranit cu vreo 6 ani ...deci doua milioane si 6 ani...
        *
        6 ani nu inseamna cine stie ce raportat la
        cronologia inventata de oamenii de stiinta - in schimb pentru un om, un popor sau o tara 6 ani
        pot fi esentiali.
        Iote de pilda Romania cat s-a schimbat in bine - in 2004 nici nu eram in UE.
  • -10 (12 voturi)    
    STIINTA CONFIRMA GENEZA (Duminică, 22 august 2010, 21:51)

    Marduk [anonim]

    - Descrierile antice ale sistemului solar sunt exacte... Secretele Antarcticii – fragmente ale unei planete disparute... Un satelit al planetei Nibiru a despicat-o pe Tiamat, jumatate formand “Cerul“, centura de asteroizi dintre Marte si Jupiter, din cealalta jumatate formandu-se Pamantul cu o orbita independenta:
    http://cristiannegureanu.blogspot.com/2010/08/descrierile-antice-ale-sistemului-solar.html
    • +3 (5 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Duminică, 22 august 2010, 23:12)

      [anonim] i-a raspuns lui Marduk

    • 0 (4 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Duminică, 22 august 2010, 23:21)

      [anonim] i-a raspuns lui Marduk

    • +2 (4 voturi)    
      pt. Marduk (Duminică, 22 august 2010, 23:37)

      Jeleu [anonim] i-a raspuns lui Marduk

      M-am nascut intr-o familie foarte religioasa ca a ta, pot sa spun ca Geneza are multe greseli in comparatie cu marturiile fizice, nu mai citi doar dintr-o singura sursa, de la fratiit tai. Adevarul este adevar, Faptul ca nu se cunosc zeci de mii de fapte din viata unor personaje istorice, nu inseamna ca nu au existat. Explicatia evolutiei are 10 mii de dovezi fizice, faptul ca nu se intelege 3-4 pr. nu inseamna ca este falsa, este ca si cand am avea 10 cadavre asasinate langa rau si nu stim prea bine ordinea faptelor, asta nu implica automat ca nu avem un asasinat multiplu. Explicatiile fratilor cu potopul sunt infantile rau.
    • +1 (3 voturi)    
      cum s-a intamplat de asimov (Luni, 23 august 2010, 0:30)

      dan [anonim] i-a raspuns lui Marduk

      Fratele meu începuse să-mi dicteze în stilul său oratoric inconfundabil, stilul cu care vrăjise toate triburile, făcându-le să-l asculte încremenite:
      ― La început, cu exact 15,2 miliarde de ani în urmă, s-a produs o explozie uriaşă în Univers...
      Dar eu mă oprisem din scris.
      ― Cincisprezece miliarde de ani? am întrebat pe un ton sceptic.
      ― Exact. Sunt în plină inspiraţie divină, să ştii.
      ― Nu-ţi pun la îndoială inspiraţia! (Şi bine făceam. Fratele meu e cu trei ani mai mic decât mine, dar nu îndrăznesc să-l contrazic. De fapt, dacă cineva ar îndrăzni să se îndoiască de inspiraţia lui, ar da pur şi simplu de bucluc.) Mă gândesc numai cum o să reuşeşti să spui povestea Creaţiei pe o perioadă de cincisprezece miliarde de ani...
      ― Aşa trebuie, atât a durat. Am totul aici, mi-a răspuns el, atingându-şi fruntea cu degetul. Nu uita că totul provine de la cea mai înaltă autoritate.
      Eu, însă, îmi lăsasem deja stylusul deoparte.
      ― Ştii cât costă papirusul? l-am întrebat.
      ― Ce?
      O fi fost el inspirat, ce-i drept, dar, după cum puteam să-mi dau seama, inspiraţia nu-i era de nici un folos în probleme meschine precum preţul papirusului. Am zâmbit în sinea mea şi am început să-i explic:
      ― Să zicem că descrii un milion de ani pe un sul de papirus. Asta presupune că vei avea nevoie de cincisprezece mii de suluri. Va trebui să vorbeşti până vei umple cincisprezece mii de suluri, şi ştii că eşti bâlbâit. Eu, în schimb, va trebui să le scriu, şi iar o să mi se pună cârcel. Şi chiar dacă ne-am putea permite să cumpărăm atâta papirus, chiar dacă tu nu te-ai bâlbâi, iar mie nu mi s-ar pune cârcel, cine ar fi în stare să copieze toată lucrarea? Ştii doar că avem nevoie de cel puţin o sută de copii, înainte de publicare. Altfel de unde vrei să încasăm drepturi de autor?
      Fratele meu s-a gândit o vreme la cele auzite, apoi m-a întrebat cu naivitate:
      ― Crezi că ar trebui să mai reduc puţin?
      ― Puţin mai mult!
      ― Ce zici de o sută de ani?
      ― Ce zici de şase zile?
      ― Cum să înghesuim Creaţia în şase z
      • 0 (0 voturi)    
        Te rog! (Luni, 23 august 2010, 11:24)

        Ducu [anonim] i-a raspuns lui dan

        Pari f. informat si detinator de explicatii pt. orice!
        Spune-mi te rog care este marja de eroare a metodei/lor de datare care detemina vechimi de 1 - 2 - .....milioane de ani, miliarde, ....!

        Multzumesc!
  • -2 (4 voturi)    
    datare (Duminică, 22 august 2010, 23:09)

    hâtru [anonim]

    Nu-i adevarat.. Varsta lui e de 5 miliarde de ani. Si diferenta conteaza, nu?
  • 0 (4 voturi)    
    vrajeala peste vrajeala (Luni, 23 august 2010, 2:50)

    Aurelia [anonim]

    Din cand in cand mai auzim o vrajeala de asta cu milioane si miliarde de ani, cand singurele dovezi despre ceva le avem doar de cateva mii de ani.

    Nu m-ar surprinde ca in curand sa aflam ca de fapt soarele se invarte in jurul pamantului si de aceea avem incalzirea globala ...
    • +1 (1 vot)    
      E vrajeala (Luni, 23 august 2010, 9:36)

      Orpheus [utilizator] i-a raspuns lui Aurelia

      E vrajeala doar pentru ignoranti.
    • +1 (1 vot)    
      sigur ca da (Luni, 23 august 2010, 11:28)

      flo [anonim] i-a raspuns lui Aurelia

      Aurelia draga, cand ajungi acasa duminica pe la 12:30 fa bine maica si uita-te putin pe canalele care incep cu Discovery (science, history, etc) sa vezi acolo "minciunele" despre schelete de dinozauri de zaci da milioane de ani. A drecu oameni de stiinta...cum fabrica ei dovezi de dragul audientei. Cand noi stim foarte clar ca e de cateva mii de ani. PT ASA ZICE POPA!
  • 0 (2 voturi)    
    coana mare (Luni, 23 august 2010, 5:36)

    cornel [anonim]

    Daca ar fi sa luam la alta scara, articolul asta s-ar putea translata intr-o stire de genul urmator: coana mare e mai batrana cu 1.5-9 minute!
    Felicitari autorului!
  • +1 (3 voturi)    
    Dar daca meteoritul provine din afară...? (Luni, 23 august 2010, 6:11)

    MIHAI 2 [anonim]

    Intrucat obiecte din sistemul nostru solar au depasit limitele acestuia si vor ajunge candva
    in apropierea altor stele (exista cel putin o sonda spatiala trimisa de aliatii americani) ....atunci si invers e valabil...meteoritul sa provina din alta parte...prin urmare sa nu ofere nici un indiciu referitor la vechimea Soarelui si anexelor lui.
    *
    Si eu am in casa un ceas fabricat in Franta in 1928 si pe care bunicu l-a furat in 1932....nu mai dau detalii pentru ca oricum s-a prescris, iar tata mare e mort....conform logicii cercetatorilor ar insemna ca eu am vreo 78 de ani...
    Or in realitate nu am decat 76 de ani jumate.