UPDATE MAE confirma ca diplomatul Gabriel Grecu a ajuns in tara

de Olga Popescu     HotNews.ro
Miercuri, 18 august 2010, 9:00 Actualitate | Internaţional


Diplomatul Gabriel Grecu, retinut, luni, la Moscova, sub acuzatia de spionaj si declarat persona non-grata de autoritatile ruse, a ajuns in Romania, a confirmat purtatorul de cuvant al MAE, Doris Mircea, citat de Agerpres. Surse diplomatice rusesti declarasera anterior pentru Interfax ca Grecu ar fi parasit deja teritoriul Rusiei. "Potrivit datelor noastre, el nu mai este la Moscova", au declarat interlocutorii agentiei.

Interfax nota miercuri dimineata ca informatia nu a fost confirmata oficial de partile rusa si romana.

Gabriel Grecu a fost retinut luni, la Moscova, in urma unui flagrant realizat intr-un magazin din capitala rusa. FSB a spus ca asupra lui Grecu s-au descoperit "obiecte specifice activitatii de spionaj". El a fost declarat persona non grata si a fost obligat sa paraseasca teritoriul Federatiei Ruse in 48 de ore.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2702 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    Spionul (Miercuri, 18 august 2010, 10:10)

    karenina [anonim]

    Nu este nici primul nici ultimul.
    • +2 (2 voturi)    
      Depinde ce face FSB (Miercuri, 18 august 2010, 13:48)

      Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui karenina

      Daca FSB are interese va mai fabrica in curand si altii. Poate ca e cazul ca o vreme noi, romanii sa nu mai vizitam Rusia, ca cine stie ce ni se poate intampla. Pacat Tara e frumoasa si interesanta.
      • 0 (0 voturi)    
        tu ciar nu intelegi (Miercuri, 18 august 2010, 23:44)

        xxx [anonim] i-a raspuns lui Un roman anonim

        ca Romania este ce mai varza tara din NATO?
        si tot timpul va fi carne de tun.
  • +2 (2 voturi)    
    nu se poate... (Miercuri, 18 august 2010, 15:01)

    vid [anonim]

    Pe Grecu nu-l asteapta nimeni la aeroport? Boc? Basescu? Geoana? Nu se poate atata ingratitudine...
    • +1 (1 vot)    
      Pai sa stii ..... (Miercuri, 18 august 2010, 15:57)

      SHEAPA [utilizator] i-a raspuns lui vid

      Ca ar trebui sa-l asteptam la aeroport, si sa-i multumim ........ daca am mai avea o urma de simt civic in noi, ca sa nu mai mentionez patriotismul, ca s-a "fumat" cuvantul asta de tot in Romania.

      Imaginati-va ce ar fi scris presa rusa/internationala daca acest om ar fi fost asteptat de concetateni de-ai lui cu multumiri la aeroport?

      Ce gest frumos. Dar nu in Romania ......
  • 0 (0 voturi)    
    Aiurea'n tramvai (sau ma rog, in avion!) (Miercuri, 18 august 2010, 17:27)

    Ion [anonim]

    Hai sa spunem lucrurilor pe nume: Grecu n-are de ce sa fie asteptat cu flori si felicitari intrucat se afla la Moscova in misiune si si-a indeplinit-o prost, oferind rusilor o buna ocazie (pretext) sa traga Romaniei (si NATO) o palma rasunatoare intens mediatizata ! Sigur, la fel de mediatizata precum a fost si cea data de americani rusilor pentru reteaua lor de "ilegali" amatori, desi este evident ca n-are legatura cu aceasta, fiind foarte clar raspunsul tipic agresiv, grosolan si golanesc rusesc la intalnirea si interviul comun Basescu-Ghimpu din 13 August a.c. .
    Vedeti faptele din filmul FSB-ului: rusii stiau cu exactitate traseul pe care URMA SA-L AIBA Grecu in Supermarket, l-au asteptat sa-l "umfle" cu materialele compromitatoare la el, dar si sa-l filmeze cu camerele mobile pregatite, nu mai adaug ca cele fixe (digitale) erau firesc indreptate spre "locul actiunii". Desigur, legatura lui era sub controlul rusilor, probabil ca a fost de la bun inceput si nici Grecu, nici predecesorul lui nu l-au verificat suficient. Dar organizarea actiunii complet controlata de rusi justifica toate "bastoanele" pe care cu siguranta le vor primi atat Grecu cat si cei care i-au aprobat-o, conditiile fiind demne de un film prost: cum ar fi putut evita supravegherea video a locului actiunii intr-un Supermarket? cum ar fi putut fi "protejat" de un alt coleg in aglomeratia dintr-un supermarket? ce retragere in caz de esec a avut in vedere intr-un asemenea loc, inclusiv de debarasare de materialele compromitatoare? Nici nu mai merita comentata fantasmagoria cu cheia casetei (de obicei fiecare caseta are O SINGURA CHEIE), pe care intr-un fel anume (probabil) a luat-o sau dat-o legaturii sale ... Bref, cea mai proasta si inchisnovata modalitate de organizare a unei astfel de actiuni in exterior , cu consecintele de rigoare pe care le vedem in desfasurare si, probabil, n-am vazut inca nimic, iar cei responsabili de esec trebuie sa-si asume consecintele.
  • +2 (2 voturi)    
    De ce spionii nostri sunt prosti ... (Miercuri, 18 august 2010, 20:15)

    worker [anonim]

    ... si cei rusi sunt eroi? Pentru ca Putin ii ridica in slavi pe spionii rusi si ii ameninta pe cei ce le-au facut posibila caderea iar noi stam cu nasul in batista. Eu vreau sa spun ca si Putin: BRAVO GRECU! Cei ce te-au tradat nu vor avea viata usoara.
    • 0 (0 voturi)    
      De ce sunt prosti ? (Joi, 19 august 2010, 15:31)

      BANEASA [anonim] i-a raspuns lui worker

      Pai de aia,Worker,pentru ca isi fac meseria precum amatorii. Iar acest "Bravo Grecu" al tau este echivalent cu "Bravo amatorismului si aproximatiilor" intr-o meserie care nu admite asa ceva. Asa ca nici un bravo,nici lui Grecu,nici tie,Worker. Work,dar mai si think ...când ai timp.
  • 0 (0 voturi)    
    patetic (Marţi, 31 august 2010, 12:18)

    nigga [anonim]