Bataie intre 200 de credinciosi musulmani de la o moschee din Plovdiv

de A.N.     HotNews.ro
Joi, 12 august 2010, 17:51 Actualitate | Internaţional


Circa 200 de credinciosi musulmani s-au luat la bataie intr-o moschee din Plovdiv (Bulgaria), cu cateva ore inainte de inceputul sarbatorii de Ramadan, transmite Novinite. Incidentul a avut loc la moscheea Dzumaya.

Novinite precizeaza ca bataia a avut loc intre sustinatorii lui Nedim Gendzhev si cei ai lui Mustafa Ali Hadzhi, doi lideri religiosi musulmani. Martorii sustin ca au vazut la locul incidentului trei parlamentari din partea partidului minoritatii turce Miscarea pentru Drepturi si Libertati (DPS), aflati sub influenta alcoolului. De asemenea, martorii au relatat ca au vazut mai multe persoane batandu-se cu cutite.

Conducerea DPS a negat orice implicare in bataie.

Suporterii lui Gendzhev au declarat ca bataia a inceput cand 100 de persoane asociate cu Hadzhi au navalit in moschee. Mai multe persoane, inclusiv un agent de paza, au fost ranite usor, in timp ce geamurile lacasului de cult au fost sparte. Bataia a luat sfarsit dupa interventia politiei.

Gendzhev a declarat ca adversarii lor au platit tigani din cartierul Stolipinovo din Plovdiv sa-i atace pe cei din moschee.

Novinite afirma ca incidentul intervine dupa o serie de proteste organizate de imami din Bulgaria dupa ce, la 12 mai, Curtea Suprema de Casatie a decis ca Gendzhev sa fie numit muftiu-sef.

In octombrie 2009, Conferinta Nationala a Musulmanilor l-a ales muftiu-sef pe Mustafa Ali Hadzhias. Gendzev a facut apel si a fost reinstalat in functie, insa liderii religiosi musulmani sustin ca Mustafa Ali Hadzhi este singurul muftiu-sef ales legal.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1512 vizualizari

  • +1 (5 voturi)    
    Alah sa-i ierte.... (Joi, 12 august 2010, 17:59)

    lili [anonim]

    Astia-s credinciosi ??!!! Ma intreb ce-or propavadui la slujbele lor ???!!!!
    • +3 (5 voturi)    
      Cine-s islamizatii astia retarzi din Bulgaria? (Joi, 12 august 2010, 21:37)

      Racnetul islamic balcanic [anonim] i-a raspuns lui lili

      Oficial, ar fi 10% din populatie (adica 750.000), cifra care ar corespunde cu ponderea minoritatii turce din Bulgaria (Bulgaria, precum Romania, are o pondere insemnata de tigani, intre 5-10%, insa mai are si turci 10% in timp ce noi avem maghiari si secui 6%, avantaj noi !).

      Realitatea e totusi mai complicata, nu toti musulmanii sunt etnici turci, o parte sunt bulgari islamizati, numiti 'pomaci' (circa 150.000 in Bulgaria si probabil alti 800.000 fugiti in Turcia pe vremea comunistilor).

      Mai rau, o parte din asa zisii 'turci' sunt de fapt tigani turcofoni, exista sate intregi de tigani turcofoni in toata regiunea fostului Cadrilater (asa cum in Romania o parte din tigani sunt maghiarofoni, cei din Ardeal, unii au intrat si in conflicte cu secuii pt ca le fura caii).

      Bataia de la Plovdid e si pe chestiuni etnice, Mustafa Hagi fiind sustinut de clanuri de tigani turcofoni, care au atacat moscheea si pe sustinatorii lui Nedim Ghencev, un etnic turc.

      Mai nou, Bulgaria vrea sa redea cetatenie bulgarilor islamizati din Turcia, care daca vor reveni in Bulgaria cu sutele de mii, vor complica si mai mult organizarea musulmanilor din Bulgaria (pt ca vor fi in competitie cele 3 etnii, bulgara, turca si tigana). Poate asta e si planul guvernului nationalist de dreapta !

      Bulgaria se confrunta cu o cadere demografica foarte grava, mai mare ca in Romania sau Ungaria, de aceea doreste sa ofere cetatenie 'bulgarilor macedoneni', circa 1,4 milioane slavi din Macedonia, unii politicieni bulgari considerand Macedonia o provincie istorica bulgara ce va reveni treptat la tara-mama. Mai ales ca asta ar micsora imediat procentajul musulmanilor in populatia totala a Bulgariei Mari, la fel cum la noi re-unirea cu Basarabia ar cobora sub pragul de 5% ponderea etnicilor vorbitori de maghiara (UDMR face propaganda pe forumuri contra moldovenilor si unirii si spera la autonomie regionala)..
      • +1 (3 voturi)    
        felicitari... (Vineri, 13 august 2010, 7:31)

        ktalin [anonim] i-a raspuns lui Racnetul islamic balcanic

        pentru acest post.
        este singurul care explica ce se intampla in mod coerent.
      • -1 (1 vot)    
        Da, are sens ... (Vineri, 13 august 2010, 11:56)

        Marse [anonim] i-a raspuns lui Racnetul islamic balcanic

        ... prabushirea demografica a Bulgariei este inspaimantatoare, au ajuns la 7 mil de la 10 in 1990 (vezi Wiki sau, mai bine www.cia.gov) .
        ROmania, totusi, a ramas la 22, desi peste 2 mil din ei lucreaza in strainatate .
  • +4 (6 voturi)    
    Religia păcii lovește din nou (Joi, 12 august 2010, 18:20)

    Viorelu [utilizator]

    Să fie oare o încercare de preluare a puterii?

    Luptele violente în interiorul islamului au fost mereu prezente de la bun început. Ca un exemplu, marea schismă din islam shia/sunni a apărut ca urmare a unei lupte rezultate în urma conflictului între Ali și Abu Bakr, ambii pretinzând că sunt urmașii de drept ai lui Mahomend, după moartea acestuia.

    Ce să zic, religia păcii...
    • -1 (3 voturi)    
      ... (Joi, 12 august 2010, 18:42)

      x [anonim] i-a raspuns lui Viorelu

      ce parere ai despre luptele catolici-ortodocsi? religia pacii?
      • +1 (5 voturi)    
        Așa își spun ei musulmanii, religia păcii (Joi, 12 august 2010, 19:37)

        Viorelu [utilizator] i-a raspuns lui x

        Este irelevant ce au făcut alții în trecut, aici vorbim despre islam și ce face ASTĂZI, iar creștinii își zic mai nou religia iubirii.
  • +2 (4 voturi)    
    ... (Joi, 12 august 2010, 18:42)

    d [anonim]

    Noroc cu Stefan :), ca altfel vedeam asa ceva si la noi.
    • -1 (3 voturi)    
      Ștefan a fost un bou că l-a atacat pe Țepeș (Joi, 12 august 2010, 22:37)

      Viorelu [utilizator] i-a raspuns lui d

      Ștefan a fost un bou că l-a atacat pe Țepeș ca să-i ia Chilia. Dacă se alia cu Țepeș să-i bată pe turci, atunci poate acum România era altfel.
      • 0 (0 voturi)    
        Dați minusuri, retarzi fără cultură (Luni, 16 august 2010, 18:45)

        Viorelu [utilizator] i-a raspuns lui Viorelu

        Dați-i minusuri și lui Xenopol și lui Ureche, dați minusuri retarzilor fără cultură și care habar n-aveți istorie. Citiți dracu istorie și nu va inflamați ca niște pițipoance când cineva spune ce prostii a făcut un personaj pe care-l admrați.
  • +1 (3 voturi)    
    va fi interesant (Joi, 12 august 2010, 19:33)

    ampersand [anonim]

    când musulmanii vor începe să se stabilească prin Craioviţa Nouă sau Vitan, mânca-ţi-aş.
  • +3 (3 voturi)    
    Regimul Comunist de tip Sovietic (Joi, 12 august 2010, 20:00)

    PSD-erbedeul [utilizator]

    i-a invatat sa bea pe tovarasii musulmani / mahomedani / adepti ai islamului !
  • 0 (2 voturi)    
    cam putini (Joi, 12 august 2010, 22:12)

    cititor hotnews [anonim]

    Astept cifre mai mariin viitoarele batalii.
  • -1 (1 vot)    
    nu faceti confuzii regretabile! (Joi, 12 august 2010, 22:18)

    cet23 [anonim]

    NU confundati mususlmanii din estul Europei, inclusiv din Romania cu musulmanii radicalizati din vestul Europei! E o diferenta fundamentala!
    Cei radicalizati din vestul Europei se arunca cu avioane in zgaraie nori, arunca in aer trenuri pline de civili, pun bombe la metroul londonez si urasc din tot sufletul lor tarile occidentale ale caror cetateni sunt.
    Comparati toate astea cu ce s-a intamplat azi in Bulgaria! Si luati in considerare ca intamplarea de azi de acolo este una grava la standarde musulmane est-europene.
    Asa cum nu toti oamenii sunt la fel, la fel, nu toti musulmanii sunt la fel!
    Asa ca, mai usor cu jignirile la adresa muslmanilor din estul Europei: NU merita asa ceva! Unii dintre musulmanii din vestul Europei sunt alta mancare de peste, dar stirea nu era despre ei!
    Si sa nu uitam de conflictele - uneori violente - intre crestinii ortodocsi si cei greco-catolici din Romania! Stiti voi vorba aia din crestinism... cu paiul din ochiul celui de langa noi si barna din proprii ochii...
  • 0 (4 voturi)    
    adevarul este (Joi, 12 august 2010, 22:59)

    Alsta [utilizator]

    ca de boboteaza, sau cum se numeste chestia aia cand sfanta fantoma se spala - va dati seama cum pute daca o face odata pe an, cafturile care se isca intre crestini sa ia din apa aia ar fi demne de o epopee... a dreptcredinciosului care calaca in picioare femei si copii, ii da un pumn in gura jandarmului dar e fericit ca a luat el primul apa...de la robinet.
    Asa e, tare necivilizati tipii astia.