Presedintele sarb critica trimiterea de forte speciale de politie in nordul Kosovo: "O amenintarea la razboi"

de A.N.     HotNews.ro
Sâmbătă, 10 iulie 2010, 18:12 Actualitate | Internaţional


Presedintele sarb Boris Tadic si-a exprimat ingijorarea in legatura cu informatiile potrivit carora forte speciale ale politiei kosovare vor fi trimise in nordul Kosovo, transmite Novinite. Tadici a afirmat ca masura este "o amenintare foarte serioasa la adresa pacii si stabilitatii din Kosovo" si "o amenintare deschisa la razboi".

Presedintele sarb s-a referit la o declaratie a ministrului kosovar de interne, Bayram Rexhepi, care a spus recent ca va trimite forte speciale ale politiei in nordul Kosovo, o zona unde sarbii sunt majoritari. Rexhepi a adaugat ca are o intelegere scrisa cu misiunea EULEX a Uniunii Europene, lucru negat insa de catre oficialii europeni.

Tadic a spus ca responsabilitatea revine doar autoritatilor de la Pristina.

Declaratiile lui Tadic vin dupa mai multe incidente violente in nordul Kosovo.

Luni si marti, presedintele Consiliului UE, Herman Van Rompuy, a efectuat o vizita in Balcanii de vest, unde a reiterat hotararea UE privind integrarea zonei. El a mers si la Pristina, unde a cerut respectarea legii si stoparea violentelor.

Joi, Parlamentul European a adoptat o declaratie in care cere celor cinci state membre care nu au recunoscut independenta Kosovo (Cipru, Grecia, Spania, Romania si Slovacia) sa faca acest lucru.

Pe de alta parte, mai multe informatii publicate in aceasta saptamana sugerau faptul ca autoritatile de la Belgrad iau in considerare sa pemita aderarea Kosovo la UE in schimbul unor teritorii. Serbia ar oferi Kosovo regiunea sudica Preševo Valley, unde albanezii sunt majoritari, cerand in schimb nordul Kosovo.

Serbia ar renunta astfel la obiectiile legate de aderarea Kosovo la UE.

Potrivit informatiilor, Serbia s-ar fi consultat cu Rusia inainte sa faca aceste propuneri, care vor fi prezentate dupa ce Tribunalul de la Haga va anunta decizia privind legalitatea declararii independentei Kosovo in februarie 2008.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















1202 vizualizari

  • +1 (9 voturi)    
    ma sarbilor (Sâmbătă, 10 iulie 2010, 18:24)

    smen [anonim]

    adintre toate popoarele europei voi sunteti cei mai demni si patrioti,intrati tata peste ei sa vedem daca zice nato ceva
    • +1 (11 voturi)    
      daca Serbia ataca acum Kosovo si scoate toti (Sâmbătă, 10 iulie 2010, 18:42)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui smen

      ..albanezii in Albania natala ,SUA nu mai poate actiona avand 2 razboaie in derulare intre picioare !cred ca este momentul istoric sa se faca dreptate pentru Serbia si biserica ortodoxa,umilite de politica lui Clinton Saxofon-ezul, prietenul trabucului!
      • 0 (0 voturi)    
        Esti naiv (Duminică, 11 iulie 2010, 8:09)

        romanul de dincolo [anonim] i-a raspuns lui Eneas

        Am vecini americani ostasi si rezervisti. Vin si pleaca la razboi cu zambetul pe buze. Familiile lor nu comenteaza pentru ca s-au obisnuit si material o duc excelent acum cand cu criza se scartie. Armata americana e mai bine pregatita pentru un razboi conventional decat era pe vremea razboiului rece cand ostasii stationau in Europa de vest si erau grasi numai buni de caltabosi. Acum nu au pic de osanza,lunar sunt cantariti si au regim special alimentar. Cine depaseste limita e dat afara.
        Fara exagerare,la momentul actual armata americana e capabila sa duca zeci de conflicte iar popoare ca sarbii sunt cantitati neglijabile. De ce crezi ca pupicuristii europeeni i-au dat lui Obama premiul Nobel ?
        Pentru cel putin 50 de ani nimeni nu poate sa creeze o forta militara pregatita ca cea americana
        • -2 (4 voturi)    
          Romanul din EU (Duminică, 11 iulie 2010, 10:10)

          Bufon [anonim] i-a raspuns lui romanul de dincolo

          Bai filfizonule.Pai daca e razboi'face to face'americanii tai nu fac doi bani.Miza pentru sarbi este tara lor pe cand miza pentru partarii tai de americani este dolarul-cei care se duc in Afganistan si Iraq sunt niste nulitati care nu sunt in stare sa se realizeze in US.Nu le trebuie o saptamana sarbilor sa le scoata razbelul din cap.
          • 0 (2 voturi)    
            Romanul din USA (Duminică, 11 iulie 2010, 17:02)

            romanul de dincolo [anonim] i-a raspuns lui Bufon

            Razboi 'face to face' va fi numai intre clanurile de rromi cu parul si suriul. Sarbii au fost scosi din Kosovo in mai putin de doua luni fara lupte ' face to face'.
            Tara lor era si Yugoslavia prin anii 80 cand era o isterie la televiziunea sarba 'Jivena Yugoslavia, sirtze moie druje Tito,etc'.
            Majoritatea militarilor americani nu sunt nulitati pentru ca nu ar stii sa foloseasca echipament militar din secolul 21, echipament pe care alte armate se dau de ceasul mortii sa il obtina cu bani grei sau prin spionaj. Vorbesti de realizare la militari americani, afla ca cei care trec in rezerva vin din armata cu cel putin o meserie, primesc burse de studiu si integrare,au prioritate la job-uri sigure ca pompier,politist,functionar public,industria militara,spitale,aviatie,porturi,constructii civile avansate ca poduri suspendate,etc, au dreptul la credite ff mici pentru case,masini.
            Personalul tehnic militar are acces la tehnologie avansata pe care civilii o vad la cinematograf. In armata se duc in general cei saraci si ambitiosi pentru ca li se da o sansa pe care majoritatea nu o rateaza.
            Am invatat multe lucruri bune muncind cot la cot cu ei si ma feresc de lucrurile care numi convin.
            sa traiesti bine.
            • 0 (0 voturi)    
              pregatirea armatei americane nu are a face (Duminică, 11 iulie 2010, 18:08)

              ... [anonim] i-a raspuns lui romanul de dincolo

              oricat ar fi de pregatiti, asta nu le da mai multa dreptate sa intervina in alte tari - tot ocupatie se numeste. probabil ca ce s-a intamplat in anii '90 nu se va repeta, dar americanii au pe constiinta bombardarea iugoslaviei. ma rog, nu ca dupa aceea nu si-ar fi patat mainile cu atata sange incat sa nici nu se mai vada momentul iugoslavia.
              dar ce s-a intamplat in (fosta) iugoslavie dupa '90 a fost in ultimul rand vina sarbilor, croatilor, bosniecilor. si, hai sa concedem, desi nu merita, a albanezilor. da, sarbii sunt apucati, croatii au avut ustasii lor, albanezii sunt in mare parte niste barbari, dar fara arme si interese din exterior nu s-ar fi intamplat ce s-a intamplat. din pacate, pe la judecati nu au ajuns decat vinovatii oficiali.
              respect pentru sarbi.
        • -2 (2 voturi)    
          soldatul tau obez (Duminică, 11 iulie 2010, 17:11)

          smen [anonim] i-a raspuns lui romanul de dincolo

          si drogat american fara drone si aviatie,artilerie si tancuri e zero barat,nu are in cap decat coke si reviste playboy,de fapt nici in 99 nu au indraznit sa intre cu soldatii ci doar cu aviatia au bombardat ca niste la lasi,de frica pentru ca ii avertizase arkanu sa isi pregateasca sacii de cadavre,halal curaj american
    • -4 (14 voturi)    
      pasol (Sâmbătă, 10 iulie 2010, 18:43)

      stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui smen

      Mai bine du-te tu acasa la tine in Rusia si scuteste Europa de bolsevismele tale.
      • 0 (6 voturi)    
        sarbii nu sunt rusi (Sâmbătă, 10 iulie 2010, 22:35)

        fghh [utilizator] i-a raspuns lui stefan2008

        insa dvs dati dovada de gandire imperialista asimiland toti slavii mamei rusii :D
        sarbii sunt un popor independent si cu mult mai multa personalitate decat vecinii lor tembeli de la nord - ma refeream la noi, daca nu ati recunoscut cumva prototipul. din pacate pentru ei, sunt si mai aprigi, si cine a vrut a putut sa provoace niste maceluri pe cinste in zona in anii '90.
        in al treilea rand, kosovo este problema lor, inca... dar de razboaie cred ca au cam obosit si ei.
      • -2 (4 voturi)    
        mi-e mila (Sâmbătă, 10 iulie 2010, 22:41)

        smen [anonim] i-a raspuns lui stefan2008

        de tine hamburgerii te-au distrus totalmente,imi pare rau ca trebuie sa traiesti cu osanza cat casa pe tine
  • -5 (11 voturi)    
    DREPTATE (Sâmbătă, 10 iulie 2010, 19:17)

    Ion Ionescu [anonim]

    S-a facut atunci cand usor usor Serbia a pierdut aproape tot avand in vedere politica pe care a dus-o timp de cateva decenii. Daca erau inteligenti si stiau sa faca o echipa buna cu restul etnicilor din Yugoslavia ar fi fost acum departe. Din pacate pentru ei de 10 ani primesc numai ce au semanat ! Dupa fapta si rasplata !
    • +3 (7 voturi)    
      Kosovo (Sâmbătă, 10 iulie 2010, 19:57)

      Gino [anonim] i-a raspuns lui Ion Ionescu

      Am o intrebare, albanezi ce sport practica in adara de fotbal....nu am auzit de ei la alte sporturi...stie cineva ceva de lucrul asta...De ce suntem obligati sa recunoastem Kosovo...eu as face-o in schimbul finantari a 2000 km autostrada in Romania din bani UE si construiti repede in 5 ani....Sa nu mai indraznesca sirbi sa ne bata cu 5-0 la fotbal era bun si un egal...ca sa fim prieteni..
      • +2 (4 voturi)    
        Imi place!! (Sâmbătă, 10 iulie 2010, 22:10)

        Inna [anonim] i-a raspuns lui Gino

        Haaaaa!! Esti practic!! Nu m-am gandit la santaj, pentru a semna acel document nenorocit!!
        Sarbii sunt vecinii nostri, sunt prietenii nostri si sunt un popor curajos si foarte patriot ( chiar daca ne-au batut cu 5-0 la fotbal) . Si stim ca daca nu era presedintele de acum, acel document de recunoastere a provinciei kosovo, era deja semnat , la ce politica de servilism se duce de regula, pe aici pe la noi.
        Insa daca PE , ne forteza , ne forteaza , si nu mai avem scapare. atunci sa punem si noi condittii .. chestia cu autostrazile este ingenioasa. Sa stii. La urma urmei, ne folosim cu totii , absolut cu totii de infrastructura.. Insa totul sa fie european :de la finantare, la proiectare, la materiale si la executie. Haaa.. sa moara regii asfaltului de pe la noi.
        Dar eu inca sper sa nu se ajunga aici. Sarbii merita respect si solidaritate, noi autostrazi dar pe cinstite ( daca mai exista acest termen)
        • -1 (3 voturi)    
          @ Inna (Duminică, 11 iulie 2010, 12:19)

          priatno [anonim] i-a raspuns lui Inna

          daca imi spui de cand sunt sarbii prietenii nostri, jur ca te cred, ca poate om fi citit istorii diferite. suntem niste prieteni de conjunctura, mai exact nu ne mai iau la misto atat timp cat nu recunoastem independenta unilateral proclamata a provinciei Kosovo sub administrare UN, iar noi facem asta, chipurile, ca am putea avea probleme similare cu ungurii. aiurea in tramvai, ca UDMR e de douazeci de ani la putere.
          in rest, draga Inna, sarbii astia de-ti sunt prieteni numai tie, precum raul, ramul etc., ne-au tras-o de-a lungul istoriei de n-am avut aer. bafta!
          • 0 (4 voturi)    
            ma belenghere (Duminică, 11 iulie 2010, 17:13)

            smen [anonim] i-a raspuns lui priatno

            noi n-am avut niciodata razboi cu sarbii,doar atunci cand alaturi de otomani de ne mai ataca vreun print supus lor,esti varza la istorie,sarbii sunt singurul popor din zona cu care nu n-eam razboit
    • +3 (7 voturi)    
      mai usor cu morala (Sâmbătă, 10 iulie 2010, 22:46)

      ? [anonim] i-a raspuns lui Ion Ionescu

      politica aia... a facut ca iugoslavia sa arate de zeci de ori mai bine decat romania, ca tarile fostei iugoslavii, desi apoi strivite de razboaie organizate cu arme, bani, si influente externe, sa se descurce mult mai bine decat noi...
      "de 10 ani"? - de 20 de ani acolo si-au bagat codita te miri cine... le-au pus unora si altora arme in maini, au decis cand e cazul sa bombardeze si pe cine si cati morti sa numere ca sa declare genocid acolo unde le convenea.
      cat despre morala, sarbii au, de bine de rau, niste principii peste care nu trec niciodata, in timp ce romanul si-ar vinde si parintii. nu avem nici un motiv sa aruncam cu noroi in ceilalti, pentru ca lucrul asta nu o sa ne faca mai grozavi.
  • +1 (3 voturi)    
    ministrul de externe roman (Duminică, 11 iulie 2010, 11:35)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    dl. Baconschi, a spus clar ca Romania nu recunoaste Kosovo, in ciuda declaratiei parlamentului european.
    Clar.
    • -1 (1 vot)    
      @bec (Duminică, 11 iulie 2010, 12:22)

      lampa [anonim] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      iti dai seama? a zis Baconschi, frate! :)))
      fericiti cei saraci cu duhul, caci lor nu li se va aprinde niciodata becul