Autoritatile din Singapore l-au convocat pe ambasadorul roman la discutii, in cazul Silviu Ionescu

de R.P.     HotNews.ro
Marţi, 27 aprilie 2010, 9:17 Actualitate | Internaţional


Ministerul de Externe din Singapore l-a convocat pe ambasadorul roman la discutii, saptamana aceasta, in ceea ce priveste imunitatea de care se bucura fostul insarcinat cu afaceri Silviu Ionescu. Autoritatile din Singapore spun ca asteapta un raspuns din partea ambasadorului Aurelian Neagu, care se afla in Tokyo, transmite Channel News Asia.
 
Luni, ministrul de Externe George Yeo a declarat in Parlament ca autoritatile romane au transmis pe 23 aprilie o nota prin care au informat ca Silviu Ionescu se bucura in continuare de imunitate diplomatica. Yeo a spus ca mandatul international de arestare a fost suspendat pe motivul ca autoritatile romane interpreteaza diferit un articol din Conventia de la Viena a Drepturilor Diplomatice.

Potrivit guvernului din Singapore,  in baza Articolului 39, un diplomat isi pierde imunitatea pentru activitati private in momentul in care isi paraseste postul in tara in care se afla, ceea ce inseamna ca Ionescu nu beneficia de imunitate cand se afla la volanul masinii.

La finalul saptamanii trecute, fostul insarcinat cu afaceri al Romaniei in Singapore a depus la Curtea de Apel Bucuresti o actiune penala impotriva statului singaporez, cerand anularea mandatului international de arestare preventiva emis pe numele sau in cazul accidentului din decembrie 2009 soldat cu moartea unei persoane.

Pe 2 februarie, fostul diplomat roman la Singapore, Silviu Ionescu, a fost oficial pus sub urmarire penala de catre Parchetul de pe langa Inalta Curte de Casatie si Justitie, pentru ucidere din culpa, parasirea locului accidentului si fals in declaratii. In consecinta, raporturile de munca cu MAE ale lui Silviu Ionescu au fost suspendate potrivit legii romane, pana la finalizarea investigatiei.

Silviu Ionescu, fostul insarcinat cu afaceri al Romaniei in Singapore, este acuzat de autoritatile din aceasta tara ca a provocat, in decembrie 2009, un grav accident de circulatie, soldat cu moartea unei persoane si ranirea altor doua. Una dintre victime, Tong Kok Wai, in varsta de 30 de ani, a suferit un traumatism cranian si a murit in ziua de Craciun, iar ceilalti doi pietoni au fost, de asemenea, raniti.


Citeste mai multe despre   


















876 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    ... (Marţi, 27 aprilie 2010, 9:34)

    pamfletaru [utilizator]

    Am facut atata gura in cazul Teo Peter si acum ce facem?!

    Sa rupa legaturile diplomatice cu statul roman. Asta meritam ca aparam un nenorocit ca Silviu Ionescu.
    • -3 (3 voturi)    
      Cum ar fi corect.... (Marţi, 27 aprilie 2010, 9:03)

      Geo [anonim] i-a raspuns lui pamfletaru

      Adica americanul nu extradeaza cetateanul, dar romanul sa o faca! Nu spun ca Silviu Ionescu nu-i vinovat, dar cred ca ar trebui judecat la noi, asta dupa ce statul Singapore pune la dispozitia noastra toate dovezile...puneti-va in postura lui, faci o "prostie" in nu stiu ce tara, iar statul roman nu intervine deloc, ce parere aveti, nu faceti mare tam tam? Hai sa ne aparam si noi ctatenii cum o fac si americanii...si alte state civilizate, chiar daca ei sunt "nenorociti" cum spunea cineva mai sus...
      • 0 (0 voturi)    
        legea e lege... (Marţi, 27 aprilie 2010, 12:51)

        vikingu [anonim] i-a raspuns lui Geo

        ... peste tot. Daca faci tampenii stai acasa!

        Dupa rationamentul tau si preotii astia acuzati de abuzuri sexuale ar trebui sa fie judecati in Vatican, unde varsta consimtamantului este 12 ani.
        • 0 (0 voturi)    
          preotii sunt cetateni ai statelor lor (Marţi, 27 aprilie 2010, 16:23)

          ... [anonim] i-a raspuns lui vikingu

          ambasadorii sunt cetateni ai statelor pe care le reprezinta.
          preotii nu au "imunitate", ci, invers, sunt obligati sa fie mai morali decat cere legea. asa ca argumentul nu e valabil.
          diplomatii au, insa, imunitate. dar asta nu inseamna ca statul roman nu este obligat sa il judece pe cetateanul sau. si ar fi de dorit sa o faca obiectiv si cu severitate maxima, avand in vedere ca fapta acestui "diplomat" a declansat, la randul sau, un incident diplomatic.
    • +1 (3 voturi)    
      La cat de insisteni sunt (Marţi, 27 aprilie 2010, 9:40)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui pamfletaru

      nu cred ca vor rupe legaturile. Cel mai slab va ceda pentru rezolvarea problemei. Cine crezi ca e mai slab statul roman sau cel singaporez?
      • +1 (1 vot)    
        ... (Marţi, 27 aprilie 2010, 9:50)

        pamfletaru [utilizator] i-a raspuns lui Constantin

        Nu ma face sa raspund... :)
  • +2 (2 voturi)    
    Baconschi - ia mana de pe nemernicu asta (Marţi, 27 aprilie 2010, 10:06)

    Radu [anonim]

    Alo Base"
    Alo Ministerul de Externe, Ministrul Baconschi ..preda-l ma o data pe nemernicu asta!!!

    Nu e cum ca daca il aparati pe asta creste respectul pt Romania pe acolo....si nici nu iesiti mai bine in fata Americii care poate nu ar vrea sa renuntati ca nici ei sa nu fie pusi in pozitie proasta vizi a vis de cazuri gen Teo Peter.

    Si Singapore e aliat al SUA!!!

    Ca sa nu mai zic ca prin ambasadele Romaniei de prin Asia de Sud Est sunt numai trantori adisi pe celebrul sistem teleormanoid, feudal pile%relatii ...niste incompetenti de clasa mondiala...care nu au habar de nimic de prin zona, comert, industrie, potential economic, R&D, pana la cultura si civilizatie sau gastronomie si obiceiuri.

    Inchide-i Baconschi ca aia someaza pe bani nostrii si aia multi de tot!!!
  • +2 (2 voturi)    
    imunitate (Marţi, 27 aprilie 2010, 10:12)

    Viorel [anonim]

    Faptul ca beneficiaza de imunitate nu insemna ca nu poate fi judecat, ci insemna ca va fi judecat in Romania.
  • +1 (1 vot)    
    Respect (Marţi, 27 aprilie 2010, 10:20)

    Bogdan [anonim]

    In diplomatie este la fel ca si in viata si ca de altfel in orice domeniu: daca vrei sa fi respectat si apreciat, este obligtoriu ca si tu sa acorzi celorlalti respectul cuvenit si sa le apreciezi statutul.
    In momentul in care te comporti ca un borfas sa nu ai pretentia de a fi tratat altfel.
  • +1 (1 vot)    
    rusine (Marţi, 27 aprilie 2010, 10:36)

    vali [anonim]

    ce face statul roman, apara infractorii atit in tara cit si in afara? RUSINE!!!!!!!!!!!!!!! sintem neam de mafioti si de corupti. am facut atita caz de teo peter... dar sintem inca o data niste demagogi si atit. mi-e rusine ca sint roman, mi-e rusine ca sint reprezentat de astfel de criminali, mi-e rusine ca ministerul nostru de externe face ceea ce face.