O caricaturista din Seattle a declarat 20 mai "Ziua in care toata lumea il deseneaza pe Mahomed"

de A.N.     HotNews.ro
Luni, 26 aprilie 2010, 20:10 Actualitate | Internaţional


O caricaturista din Seattle a declarat 20 mai "Ziua in care toata lumea il deseneaza pe Mahomed", dupa ce realizatorii serialului de desene animate South Park au fost amenintati cu moartea de site-ul islamic RevolutionMuslim.com, transmite mynorthwest.com.  "Caricaturistii trebuie sa puna la incercare liniile corectitudinii politice", a afirmat Molly Norris.

Saptamana trecuta, realizatorii sitcom-ului animat South Park au cenzurat episodul in care profetul Mahomed apare imbracat in costum de urs, acoperind replicile acestuia cu beep-uri si afisand mesajul CENZURAT. In locul lui Mahomed, creatorii serialului l-au imbracat pe Mos Craciun cu acelasi costum.

Creatorii serialului, Matt Stone si Trey Parker, au fost "avertizati" de site-ul islamic RevolutionMuslim.com dupa ce episodul a aparut pe site-ul oficial South Park, printr-un mesaj in care li se spunea ca "ceea ce fac este stupid si probabil vor ajunge ca Theo Van Gogh daca difuzeaza episodul." Site-ul afisa si o imagine cu Van Gogh, un regizor olandez ucis in 2004 de un militant islamic dupa ce a facut un film in care Islamul era acuzat de violenta impotriva femeilor.

"Ca si caricaturist, am simtit foarte intens ce s-a intamplat si am vrut sa contrabalansez mesajul pe care cei de la Comedy Central l-au transmis, si anume ca se tem", a declarat Norris. Ea a cerut altor artisti sa trimita caricaturi ale unor personaje religioase, ca parte a actiunii Citizens Against Citizens Against Humor (CACAH), ce va avea loc la 20 mai.

Ea a afirmat ca nu vrea sa jigneasca vreo religie, ci sa protejeze dreptul oamenilor de a se exprima.


Citeste mai multe despre   


















1563 vizualizari

  • +9 (13 voturi)    
    ... (Luni, 26 aprilie 2010, 19:39)

    dragos [anonim]

    Bravo. Jos Cenzura!
  • -12 (16 voturi)    
    Ok, dar.... (Luni, 26 aprilie 2010, 20:55)

    gigi [anonim]

    dar cand a fost stabilita ziua "in care toti s-o desenam pe fecioara Maria"?

    Dar ziua "in care toata lumea deseneaza holocaustul"?

    Cand vor fi TOTI caricaturizati, atunci se va putea vorbi de "libertate de exprimare". Dar asta nu se va intampla niciodata!

    Apropo, in ce zi s-a desfasurat "Concursul de caricaturi 11/9"?
    • +7 (13 voturi)    
      Pe 11-13 septembrie (Luni, 26 aprilie 2010, 20:08)

      muciflenduri [anonim] i-a raspuns lui gigi

      Concursul a fost pe 11-13 Septembrie, cand toti arabetii dadeau bairam ca au murit 3000 de cetateni.
      Ia zi, ai sarbatorit si tu?
    • +7 (9 voturi)    
      Compari mere cu masini (Luni, 26 aprilie 2010, 21:23)

      MihaiC1988 [utilizator] i-a raspuns lui gigi

      Ma, da te opreste cineva sa caricaturizezi tot ce ai spus acolo?

      Si oricum , nu poti sa o compari pe fecioara Maria cu holocaustul. sunt 2 lucruri TOTAL diferite. 1 e o icoana religioasa, cealalta un genocid. Cred ca sunt sute, mii, zeci de mii de caricaturi cu Iisus si cu fecioara Maria, si ce...sau bombardat tarile intre ele?

      Zi si mie ce este mohamed, icoana religioasa sau genocid( nu cred ca poti sa imi dai un raspuns coerent aici)
      • -6 (8 voturi)    
        Incercare de raspuns (Luni, 26 aprilie 2010, 21:43)

        gigi [anonim] i-a raspuns lui MihaiC1988

        Ca sa iti dau un raspuns coerent ar trebui ca tu (sau "ma" cum crezi tu ca se poarta un dialog!) sa formulezi o intrebare coerenta. Poti incerca!

        Totusi, pentru informare ta, eu n-am facut o "comparatie", ci o "analogie"! Cee ce e complet diferit.

        Daca tot sunt zeci de mii de caricaturi cu fecioara Maria, pune si tu vreo 3-4 linkuri, macar!
    • +6 (6 voturi)    
      gigi, habar n'ai (Luni, 26 aprilie 2010, 21:40)

      ghiorghe [anonim] i-a raspuns lui gigi

      intr'un muzeu in ny a fost expus un tablou al Mantuitorului. pictat cu baliga de elefant.in cartierul brookyn, muzeul de arta moderna. tot in ny la o expozitzie a fost expusa o cruce cufundata intr'o stical cu urina.
      chiar azi, pe hbo ro a fost difuzat filmul jesu christ superstar.
      curatorul muzeului din brooklyn ca si autorul operetei jesus christ superstar nu's crestini.

      crestinizmul e batjocorit, nu caricaturizat...
    • +7 (7 voturi)    
      >>> (Luni, 26 aprilie 2010, 22:03)

      max [anonim] i-a raspuns lui gigi

      uite aici: http://www.cartoonstock.com/directory/v/virgin_mary.asp , dar nu am auzit sa fie ucis cineva pentru aceasta. Intrebari???
      • -2 (4 voturi)    
        Multumesc, (Luni, 26 aprilie 2010, 23:00)

        gigi [anonim] i-a raspuns lui max

        nu le stiam!
        Oricum, mie mi se par nevinovate, de aia probabil nimeni nu ameninta cu moartea pentru ele.
    • 0 (2 voturi)    
      in mod evident (Luni, 26 aprilie 2010, 22:10)

      ws [anonim] i-a raspuns lui gigi

      tu habar nu ai ce vorbesti. dar iti dai cu presupusul, toti ne pricepem la religie.

      Iisus, fecioara Maria, apostolii, toti au fost reprezentati in fel si chip, faptele lor au fost interpretate si rasinterpretate, au fost batjocoriti, insultati, desfiintati, li s-a negat existenta. uite exemple, ca sa nu zici ca vorbesc aiurea: " codul lui da vinci" al lui brown; "evanghelistii" alinei mungiu; expozitia din ny in care Maria era zugravita din fecale de elefant; "evanghelia lui Iisus" a lui saramago; piesa de teatru in care Iisus e homosexual.

      lista nu e nici pe departe exhaustiva, il poti folosi pe amicul google pentru detalii. cererea ta ca sa existe o zi in care sa o caricaturizam pe fecioara Maria e hilara. ea e caricaturizata zi de zi.

      islamul, pe de alta parte, e practic virgin, nu s-a mai confruntat cu astfel de lucruri. au fost "versetele satanice" si inca cateva lucruri, si s-a lasat nasol, cu condamnari la moarte, executii si alte alea.

      chiar mai rau, lumea in occident, de teama violentei islamice, a ajuns sa se auto-cenzureze (imi vine in minte cazul princeton university press, care a decis sa nu publice o carte care nu le-a convenit musulmanilor...)

      ma rog, mai sunt multe de zis. cert e ca esti pe langa subiect.

      regards,
      ws
    • +5 (7 voturi)    
      dar, dar... (Luni, 26 aprilie 2010, 22:12)

      teodors [anonim] i-a raspuns lui gigi

      Nu cred ca ar sari nimeni cu amenintari cu moartea daca s-ar stabili ziua in care facem caricaturi cu Fecioara Maria. De altminteri am auzit bancuri cu Iisus si nu a protestat absolut nimeni.
    • +1 (1 vot)    
      de ce-i dati minusuri lui gigi??? (Marţi, 27 aprilie 2010, 13:14)

      cucu [anonim] i-a raspuns lui gigi

      daca tot va bateti joc cu glume democratice de credinta unora, pai faceti acelasi lucru si cu a altora, daca tot nu respectati traditiile si credintele nimanui. are dreptate gigi. daca zici holocaust cu voce nepotrivita, platesti scump, daca caricaturizezi ceva ce tine de papa este criticat de occident. mahomed nu are si el un fel de CASCO asemanator celorlalte doua exemple de mai sus????
  • -6 (10 voturi)    
    Şi dacă, undeva, ... (Luni, 26 aprilie 2010, 22:00)

    Paganel [anonim]

    ... pe la anul 1400/1500, cineva îşi permintea să îl "caricaturizeze" pe profetul Moise sau pe Ilie Tesviteanul, pe 20 mai, ce ar fi păţit???? Ce s-ar mai fi "bucurat" Inchiziţia fiindcă nu ar fi şomat!!! Ce vârstă are Islamul, de îşi permit unii idioţi occidentali, în numele "corectiudinii politice" să insulte un profet??? De bun-simţ şi respect, la adresa a câteva sute de milioane de credincioşi musulmani (care n-au nici o legătură cu terorismul fundamentalist islamic), mai vorbeşte cineva????
    A, să nu uit: sunt român, creştin (nu cretin!) ortodox şi, în primul rând OM!!!
    • +3 (5 voturi)    
      Respect pt libertate (Luni, 26 aprilie 2010, 22:59)

      Dubia Kamel [anonim] i-a raspuns lui Paganel

      Foarte bine ai subliniat, desi fara sa vrei, ca lumea islamica e retardata, de vreo 500 de ani fata de lumea crestina europeana.

      Inchizitia catolica a facut circa 25.000 de victime in cateva secole, adica mai putin decat terorismul musulman in doar cativa ani !

      E discutabila calitatea de "profet" a lui mahomet, acesta era angajat la unchiul sau cu paza camilelor, era analfabet (scribul sau crestin a scris coranul, dupa dictare), a avut relatii sexuale cu o fetita de 11 ani, Aysha (pe care a cumparat-o ca ultima sotie, era poligam), a taiat si omorat oameni cu mana lui, la Mecca! Varsta ideologiei islamice e cu 700 de ani mai mica decat a crestinismului si cu 1.200 fata de a budismului.

      Poti avea respect pt oameni fara sa ai respect pt ideile lor. Poti intelege omul Hitler si discuta cu el ecologie fara sa fii de acord cu ideile sale despre suprimarea evreilor!

      Dupa logica ta deficitara, daca mie imi plac manelele si tie nu, inseamna ca nu ma respecti:)), o mentalitate care exista, e adevarat, dar numai la oameni redusi mintal, extrem de ignoranti!

      Musulmanii vor obtine mai mult respect in calitate de credinciosi probabil dupa ce isi vor reforma religia lor, religie care e inca medievala, brutala si intoleranta cu orice forma de libertate.

      Nu toate religiile sunt la fel, simplul fapt de a fi "o religie" nu inseamna ca esti perfect umana, repsectabila si de dorit. La fel cu ideologiile, religiile fiind ideologii dogmatice, inchise. Faptul de a fi ideologie nu atrage automat "respect", exista ideologii dovedite criminale, genocidare, inutile umanitatii.

      Existau religii vechi, antice, care promovau canibalismul, incestul, pedofilia, asasinatele rituale. Trebuiau "respectate"? Nu cred, e bine ca au fost lichidate. S-ar putea ca in timp sa se intample la fel cu islamul, pt ca nu se observa nici o alta religie in numele careia sa fie atatea masacre si atata violenta. E trist, dar mai bine scapi de religie, decat sa "scapi" de adeptii ei, oameni simpli!
    • +1 (3 voturi)    
      Paganel, (Luni, 26 aprilie 2010, 23:46)

      haril [anonim] i-a raspuns lui Paganel

      lumea islamica gandeste acum, in secolul 21,precum crestinii in secolul 15 - 16.Acesta este motivul,care ii face pe musulmani sa devina atat de furiosi la contactul cu orice opera umoristica sau critica in raport cu preceptele religiei islamice si cu profetul Mohamad.Daca ti se pare normala reactia furioasa dusa pana la crima,dupa fiecare semn de libertate a presei,incep sa ma intreb daca nu cumva negatia din paranteza facuta de tine,devine afirmatie.Toti aceia,care nu pot accepta sa traiasca conform legilor,scrise sau nescrise,secolului 21 sunt invitati sa se izoleze intr-un spatiu bine inchis,pentru a nu mai fi deranjati la nivel spiritual al sec.15 de cei din sec.21.Nici afirmatia apartenentei la specia homo sapiens,nu pare a se verifica,decat cel mult la homo islamicus.
    • +1 (3 voturi)    
      omul din trecut... (Luni, 26 aprilie 2010, 23:50)

      omul din trecut [anonim] i-a raspuns lui Paganel

      esti cumva din trecut ? ce treaba are anul 1500-1600; cred ca ai dormit prea mult, noapte buna.

      Revenind la anul 2010
      Problema nu e islamul, ci modul cum este acesta inteles; care e diferenta dintre Mohamad si Scufita Rosie? pentru mine - NICI UNA; in schimb pentru paranoicii religiosi daca il desenez pe Muhi risc sa fiu ucis.
  • +3 (3 voturi)    
    unii nu inteleg nimic (Luni, 26 aprilie 2010, 22:55)

    cet23 [anonim]

    Toata povestea asta e atat de simpla: e vorba de libertate de exprimare!
    E ok sa faci caricaturi cu Mahomed? Eu zic ca nu. N-are sens, jignesti niste oameni inutil. E ok sa faci caricaturi cu Isus? La fel, eu zic ca nu, jignesti alti oameni inutil.
    Dar ai DREPTUL legal sa faci asta! De aia e democratie. Cum exact la fel si altii au dreptul sa protesteze vehement pentru ca tu ai facut acele caricaturi! Dar NIMENI nu are dreptul sa te ucida pentru asta! Si nici sa te ameninte cu moartea!
    Asta e toata problema. Cei care deplang caricaturizarea lui Isus sau Mohamed - desi au dreptate - n-au sesizat adevarata problema! Nu despre asta este vorba aici! Ci despre dreptul de a fi magar fara a fi ucis pentru asta!
  • +1 (1 vot)    
    Libertate de exprimare:::: (Marţi, 27 aprilie 2010, 16:38)

    cucu [anonim]

    tot in acest jurnal a aparut stirea "James Jones, consilierul lui Obama si fost sef NATO, nevoit sa-si ceara scuze dupa ce a spus un banc cu evrei". aici de ce nu mai functioneaza libertatea de exprimare?