Presedintele interimar polonez va merge la Moscova de 9 mai, la invitatia lui Medvedev

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 19 aprilie 2010, 15:52 Actualitate | Internaţional


Presedintele interimar al Poloniei, Bronislaw Komorowski, a acceptat invitatia lansata duminica de presedintele rus Dmitri Medvedev de a participa, pe 9 mai, la Moscova, la festivitatile consacrate implinirii a 65 de ani de la sfarsitul celui de-al Doilea Razboi Mondial, informeaza AFP.

Komorowski "a acceptat invitatia si se va deplasa la Moscova", a anuntat purtatorul sau de cuvant, Jerzy Smolinski, citat de agentia PAP.

Bronislaw Komorowski, presedintele Camerei inferioare a Parlamentului polonez, a preluat conducerea interimara a Poloniei dupa moartea presedintelui Lech Kaczynski, la 10 aprilie, in catastrofa aviatica de la Smolensk (Rusia).

Fostul presedinte Kaczynski fusese invitat sa participe la ceremoniile de la Moscova, insa nu confirmase oficial daca va lua parte. El urma sa-si anunte decizia dupa vizita la Katyn, unde aveau loc comemorarile a 70 de ani de la masacrarea celor peste 22.000 de ofiteri polonezi de catre politia secreta sovietica. Insa nu a mai ajuns acolo, avionul sau prabusindu-se la aterizare pe aeroportul din Smolensk.

Pentru prima oara dupa 1945, soldatii polonezi au fost invitati sa ia parte la parada militara din Piata Rosie, care marcheaza victoria Moscovei impotriva Germaniei naziste, alaturi de soldati francezi, britanici si americani.

Tragedia aviatica de la Smolensk a dus la o incalzire a relatiilor ruso-poloneze, tensionate pana in prezent.


Citeste mai multe despre   


















663 vizualizari

  • +1 (5 voturi)    
    . (Luni, 19 aprilie 2010, 16:37)

    Ivanu [utilizator]

    Pe noi nu ne-a invitat nimeni. Iar suntem fraierii Europei.
    • 0 (4 voturi)    
      tot cu avionul se duce sau la tren cu el ? (Luni, 19 aprilie 2010, 16:01)

      GeorgeT [anonim] i-a raspuns lui Ivanu

      risca , da cine nu risca nu cistiga :)
    • +1 (3 voturi)    
      pai du-te tu ca turist (Luni, 19 aprilie 2010, 16:56)

      Ghita [anonim] i-a raspuns lui Ivanu

      adicatelea pe persoana fizica asa cum s-a dus jeoana. te duci acolo sa te bucuri de ce? 45 ani de comunism 15 ani de neocomunism si ciopartirea neamului?
      • -3 (3 voturi)    
        . (Luni, 19 aprilie 2010, 17:07)

        Ivanu [utilizator] i-a raspuns lui Ghita

        N-ai inteles ironia din postul meu. Polonii au suferit la fel de mult ca si noi din cauza rusilor, si totusi ei au fost invitati si se duc. In schimb musculosu de la Chisinau nu se duce ca el e orientat spre vest iar pe noi nici macar nu s-au obosit sa ne invite.
        • -2 (4 voturi)    
          fina ironia ... (Luni, 19 aprilie 2010, 18:01)

          dragon [anonim] i-a raspuns lui Ivanu

          ... mester carmaciul :) Mare paguba-n ciumperci. N-am fost invitati la Moscova. Ce sa-ti spun ... Ani de zile am tot fost invitati la Moscova si ... ??? Davai cias, davai sotie, harasho tovarasie !!! Du-te Ivane la Moscova. Si ramai acolo. E foarte bine pentru cei ca tine. Si pentru noi.
        • -1 (1 vot)    
          Care noi? (Luni, 19 aprilie 2010, 19:25)

          Dianora [utilizator] i-a raspuns lui Ivanu

          ... esti tu roman? Nu prea cred.
    • +2 (4 voturi)    
      n-ai prea prins ideea (Luni, 19 aprilie 2010, 17:05)

      englezu [anonim] i-a raspuns lui Ivanu

      deci: noi am pierdut razboiul, da ? am intrat in crimeea, dar ne-am luat-o la stalingrad si am batut in retragere pana-n rdg :)
      stiu ca eroica divizie t.vladimirescu a intrat cu tancurile sa elibereze neamul, doar ca neamul era deja liber.. iar la sfarsitul razboiului am platit, pe langa teritoriile pierdute, datorii de razboi.
      ia gandeste-te..
  • -2 (2 voturi)    
    Avion (Luni, 19 aprilie 2010, 17:37)

    Vizitiul [utilizator]

    Cu ce avion va zbura? :)
  • -2 (2 voturi)    
    de curiozitate intreb si eu... (Luni, 19 aprilie 2010, 17:58)

    anne [anonim]

    cu ce merge? :)
  • +1 (1 vot)    
    Katyn (Luni, 19 aprilie 2010, 18:31)

    Tania [anonim]

    KATYN 2. After Putin has eliminated an enemy, the US might be freer to launch an attack against Iran
    Publication time: Today at 12:12 Emirate time

    The world continues to discuss the Second Katyn Massacre, in which the Kremlin is suspected.