China: Sanctiunile nu pot rezolva problema nucleara iraniana

de R.P.     HotNews.ro
Marţi, 13 aprilie 2010, 14:15 Actualitate | Internaţional


Impunerea de sanctiuni impotriva Iranului genereaza controverse in China si Statele Unite ale Americii. China a anuntat marti ca sanctiunile nu sunt solutia pentru a convinge Iranul sa renunte la programul nuclear. Anuntul vine insa la scurt timp dupa o discutie intre presedintii celor doua state, pe care oficialii de la Washington au rezumat-o in felul urmator: SUA si China au cazut de acord sa sustina o noua rezolutie ONU impotriva Iranului, potrivit AFP.

Purtatorul de cuvant al Ministerului chinez de Externe, Jiang Yu, a anuntat insa ca tara sa are in vedere o "dubla strategie": continuarea dialogului cu Teheranul si mentinerea posiblitatii unei actiuni punitive, daca negocierile esueaza. Purtatorul chinez de cuvant a iesit cu aceasta declaratie dupa o serie de discutii intre presedintele chinez Hu Jintao si omologul sau american Barack Obama, "gresit" intelese de partea americana.

"China crede intotdeauna ca dialogul si negocierile sunt cele mai bune solutii pentru aceasta problema. Presiunea si sanctiunile nu pot sa o rezolve", a explicat Jiang. Atat Washington, cat si Beijingul sunt implicate in negocieri cu Teheranul, alaturi de Marea Britanie, Franta, Germania si Rusia, in contextul in care Barack Obama vrea sa impuna sanctiuni dure impotriva Iranului. China si Rusia, ambele state cu drept de vot in Consiliul de Securitate al ONU, au declarat intotdeauna ca este de preferat diplomatia sanctiunilor impotriva Iranului.

La inceputul saptamanii, ambasadorul Iranului la ONU a lansat un atac virulent catre noua politica nucleara a presedintelui american Barack Obama, calificand-o drept "terorism de stat" pentru faptul ca nu exclude folosirea armei atomice impotriva republicii islamice. "Poate fi noua politica nucleara a Statelor Unite, care nu exclude folosirea bombei atomice impotriva altori tari, printre care si Iranul, numita altfel decat terorism de stat? ", a spus Mohammed Khazaee in fata unei comisii a Adunarii Generale intr-o dezbatere asupra masurilor de eliminare a terorismului international. Washingtonul a afirmat saptamana trecuta ca va folosi arme atomice doar in "conditii extreme" si ca nu va ataca statele care nu detin armament nuclear, insa Iranul si Coreea de Nord au fost evidentiate drept exceptii de la aceasta politica.


Citeste mai multe despre   


















657 vizualizari

  • -2 (10 voturi)    
    marile puteri occinentale (Marţi, 13 aprilie 2010, 13:28)

    cucu [anonim]

    incep sa primeasca critici. e bine, prea erau doua-trei voci care credeau ca le stiu pe toate
  • +4 (8 voturi)    
    Si un singur raspuns (Marţi, 13 aprilie 2010, 13:51)

    Cristi [anonim]

    Pentru ca Iranul este condus de un regim fundamentalist, nedemocratic. Ai cumva dubii in privinta asta???? Acolo sunt spanjurati oameni in public de macarale. Acolo se striga in piete si in cadru organizat "Moarte Americii!", "Moarte Israelului!", "Moarte Marii Britanii!"... Acolo se ard steaguri ale unor tari. Acolo, presedintele marioneta al unui regim islamic fundamentalist a declarat ca Israelul trebuie sters de pe harta lumii... Vrei sa continui? Iti ajung argumentele astea???? Mai vrei si altele???? Eu zic ca unui om cat de cat rational, inteligent, i-ar ajunge. Tu ce zici?
    • 0 (0 voturi)    
      Erata (Marţi, 13 aprilie 2010, 14:17)

      Cristi [anonim] i-a raspuns lui Cristi

      A se citi spanzurati in loc de "spanjurati". Scuze!
    • -2 (4 voturi)    
      .... (Marţi, 13 aprilie 2010, 15:15)

      maze [anonim] i-a raspuns lui Cristi

      Si niste bombe or sa rezolve problema?

      La fel cum au rezolvat problema in Serbia, Afghanistan, Irak?!

      Daca te uiti la omul de rand din toate tarile astea, o duce mai bine? E mai fericit? Cati au murit ca victime colaterale ale acestor conflicte?

      Pana la urma care a fost scopul? Exportul de democratie? Si-au dorit are asta? I-a ajutat cu ceva? I-am intrebat inainte? Chiar ne pasa de ei, sau doar repetam ce vedem la televizor?
      • +2 (4 voturi)    
        Stii ceva??? Bati campii! (Marţi, 13 aprilie 2010, 14:36)

        Cristi [anonim] i-a raspuns lui maze

        Care sunt defapt solutiile tale???? Tu ai citit cu atentie postarea mea???? Am afirmat cumva ca problema nucleara iraniana trebuie rezolvata cu ajutorul bombelor???? Dar cumva ai impresia ca si "dialogul" nesfarsit poate avea vreo finalitate fericita in ecuatia asta??? Crezi oare cu adevarat ca mergem in directia buna daca acceptam nuclearizari ale unor tari conduse de despoti fanatici cand ar trebui sa militam cu totii pentru neproliferare nucleara si denuclearizare???? De fapt ce anume propui? Ca practic n-am inteles mai nimic in afara de niste insinuari si ironii de doi bani la care ai apelat disperat din lipsa de argumente.
        • -1 (3 voturi)    
          oare?! (Marţi, 13 aprilie 2010, 16:08)

          maze [anonim] i-a raspuns lui Cristi

          Daca "dialogul" nesfarsit nu e o solutie.
          Sanctiunile economice nu functioneaza, intr-o lume infometata de petrol, atunci singura solutie ramane razboiul. Razboiul terestru nu e o solutie singura solutie viabila sunt loviturile aeriene.

          Deci nu bat campii cum iti permiti sa ma caracterizezi.

          Problema care nu vrei sa o intelegi e una foarte simpla.America duce razboaie exclusiv pe baza de interese. Prosteala cu exportul de democratie dictatorii nebuni care se inarmeaza nu tine.

          Problema fundamentala e ca US doreste sa securizeze resursele din Asia Centrala. Iar pentru asta varsa tot felul de texte prin media.

          Esti atat de manipulat ca nici nu realizezi ca esti de acord cu o politica de atacuri militare preventive bazata pe informatii care pot fi eronate(vezi Irak)
          • +1 (3 voturi)    
            Da, vai! (Marţi, 13 aprilie 2010, 17:16)

            Cristi [anonim] i-a raspuns lui maze

            Cum naiba n-am realizat pana acum ca am fost atat de manipulat???? Multumesc din suflet "maze" ca mi-ai aratat calea ce-a dreapta pe care vine adevarul. Hai, zau ca esti penibil... Chiar nu realizezi?
          • 0 (0 voturi)    
            ai dreptate de ce nu ataca (Miercuri, 14 aprilie 2010, 23:26)

            noahh [utilizator] i-a raspuns lui maze

            americanii Coreea de Nord sau China? Cel putin Coreea a amenintat SUA de multe ori, iar in China regimul comunist face instructie cu poporul si-i impusca din orice fleac .

            De ce nu ataca americanii Rusia unde KGB-istul Putin taie si spanzura si este o amenintare ptr intreaga omenire?

            Daca SUA chiar avea intentii de justitiari atacau tarile sus amintite , in felul demonstreaza doar ca vor petrol gratis in continuare
    • -2 (4 voturi)    
      De ce oare... (Marţi, 13 aprilie 2010, 15:38)

      Ironfist [anonim] i-a raspuns lui Cristi

      ... se striga "moarte Americii!", "moarte Israelului!", "moarte Marii Britanii!"? De ce nu se striga "moarte Braziliei", "moarte Japoniei" sau "moarte Hondurasului"?

      Iranul poate ca o fi condus de un regim nedemocratic. Acum da exemple de regim democratic... orice o fi insemnand aia... democratic...
    • +1 (1 vot)    
      Marea "democratie" evreieasca are dreptul la atom (Marţi, 13 aprilie 2010, 19:40)

      Ban [anonim] i-a raspuns lui Cristi

      Am inteles.....!!!
      Si pt ca Israelul e democratic America si Franta a decis acu vreo trej de ani sa le dea prin contrabanda 80 de focoase ...si tot pt acest motiv al democratiei de tip sionist evreii au drept sa bombardeze Libanul, Ghaza cu fosfor alb, au dreptul de a exproria civilii palestinieni din casele lor, evreii au dreptul si libertatea de a terorisa ziua cat mai ales noaptea familiile de crestini care mai traiesc in Palestina, au dreptul de a incercui cu gard de beton de cca 600 km o tara intrega ...separand sate de sate, familiile intre ele samd.
      Deci in datorilta unei asa mari democratii sioniste fundamentaliste cu dementi cu tichie si talmudul in mana care dau din cap de 8 ori pe zi deci datorita acestui lucri evreii au dreptul de a bombarda si mai ales de a incita pe sclavii lor militari america de a bombarda cu bomba atomica.

      Ceva de neincipuit?!!
      Dupa ce a vazut omenirea oroarea bombei atomice si a infierat utilizarea ei tot de catre americani iaca acum vin evreii si ne spun ca e o mantuire de-a dreptul utilizarea bombeleor atomice si ca ei doar ei au voie sa le utilizeze si mai ales sa le aibe...pai de ce oare??? Ca sa aibe cu ce sa ameninte restul omenirii si sa le impuna dominarea economica si mai ales financiara!!!
  • 0 (10 voturi)    
    O intrebare..de fapt 2 (Marţi, 13 aprilie 2010, 14:31)

    bgd [utilizator]

    De ce este tolerat programul nuclear israelian iar cel iranian nu?
    Cumva dubla masura?
    • +4 (6 voturi)    
      Pentru ca musulmanii au demonstrat (Marţi, 13 aprilie 2010, 13:49)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui bgd

      ca isi pun convingerile religioase mai presus de propria viata. Ce-i opreste, cu asemenea convingeri, sa foloseasca bomba daca o au?
      • +1 (3 voturi)    
        Gresit (Marţi, 13 aprilie 2010, 15:10)

        Adix [anonim] i-a raspuns lui Constantin

        Fiindca au fost adusi in situatia asta - fiindca este saracie ceea ce duce la lipsa de educatie, posibilitati etc. Vestul o boiereste pe spinarea celor asupriti si saraci - o realitate dura. Ce-i opreste pe europeni de exemplu sa plateasca mai mult pentru mancare si sa mai echilibreze discrecpantele? (agricultara este foarte subventionata in UE) .

        De aia celor puternici (bogati) le este permis sa aiba arsenal nuclear.

        P.S. Opinia proprie este ca intreg arsenalul nuclear sa dispara - din pacate o utopie.
      • 0 (2 voturi)    
        .... (Marţi, 13 aprilie 2010, 15:23)

        paraipan [anonim] i-a raspuns lui Constantin

        Continuand rationamentul tau....
        Romanii pun binele personal peste viata altora. Coruptia in esenta ei pana la urma la asta duce.

        Doctorii care conditioneaza actul medical, procurorii/judecatorii care nu inchid criminali si corupti, care iesiti in libertate fac ceea ce stiu mai bine. Deturnarea fondurilor spre dinspre santatea publica in buzunarele privatilor.
        Distrugerea sistemului de pensii...

        Inainte sa ne dam cu parerea despre altii sa ne uitam la noi.
      • +1 (1 vot)    
        dar Partidele de Zelosii si farisei ce sunt? (Marţi, 13 aprilie 2010, 19:47)

        Gompu [anonim] i-a raspuns lui Constantin

        Pai nici pe fundamentalistii zelosii -si nu ortodoxi cum vor ei sa se confunde- de evrei pare ca nu-i oreste nimic!!!

        Si de altfel nu i-a oprit nimic pana acum iar in razboaiele alea pe care le-au avut cu fratii lor de semintie semitica doar faptul ca nu au avut bombe atomice i-a oprit sa nu foloseasca bombe atomica caci le ar fi folosit fara nici cea mai mica problema de constiinta zeloasa.
    • +2 (4 voturi)    
      Si un singur raspuns (Marţi, 13 aprilie 2010, 14:16)

      Cristi [anonim] i-a raspuns lui bgd

      Pentru ca Iranul este condus de un regim fundamentalist, nedemocratic. Ai cumva dubii in privinta asta???? Acolo sunt spanjurati oameni in public de macarale. Acolo se striga in piete si in cadru organizat "Moarte Americii!", "Moarte Israelului!", "Moarte Marii Britanii!"... Acolo se ard steaguri ale unor tari. Acolo, presedintele marioneta al unui regim islamic fundamentalist a declarat ca Israelul trebuie sters de pe harta lumii... Vrei sa continui? Iti ajung argumentele astea???? Mai vrei si altele???? Eu zic ca unui om cat de cat rational, inteligent, i-ar ajunge. Tu ce zici?

      P.S. Am reluat postarea de mai devreme pentru ca n-a aparut unde am dorit sa apara.
    • +1 (3 voturi)    
      Dar pe tine chiar nu te duce capul singur (Marţi, 13 aprilie 2010, 14:21)

      George [anonim] i-a raspuns lui bgd

      ca sa-ti dai un raspuns rational??? Iranul e cumva vreo democratie???? Acolo manifestarile publice (incurajate oficial) impotriva occidentului si a Israelului sunt extrem de violente. Crezi ca un Iran dotat cu arma nucleara ar trebui sa ne faca cumva sa ne simtim mai linistiti? Crezi ca este normal ca un presedinte de tara (ce-si zice ca ar fi pasnica si care ar dori pacea) sa afirme ca Israelul trebuie sters de pe harta lumii????? Te-am lamurit?
      • 0 (4 voturi)    
        lista dictatorilor ce sunt aliati ai usa (Marţi, 13 aprilie 2010, 15:35)

        maze [anonim] i-a raspuns lui George

        Abacha, General Sani ----------------------------Nigeria
        Amin, Idi ------------------------------------------Uganda
        Banzer, Colonel Hugo ---------------------------Bolivia
        Batista, Fulgencio --------------------------------Cuba
        Bolkiah, Sir Hassanal ----------------------------Brunei
        Botha, P.W. ---------------------------------------South Africa
        Branco, General Humberto ---------------------Brazil
        Cedras, Raoul -------------------------------------Haiti
        Cerezo, Vinicio -----------------------------------Guatemala
        Chiang Kai-Shek ---------------------------------Taiwan
        Cordova, Roberto Suazo ------------------------Honduras
        Christiani, Alfredo -------------------------------El Salvador
        Diem, Ngo Dihn ---------------------------------Vietnam
        Doe, General Samuel ----------------------------Liberia
        Duvalier, Francois --------------------------------Haiti
        Duvalier, Jean Claude-----------------------------Haiti
        Fahd bin'Abdul-'Aziz, King ---------------------Saudi Arabia
        Franco, General Francisco -----------------------Spain
        Hitler, Adolf ---------------------------------------Germany
        Hassan II-------------------------------------------Morocco
        Marcos, Ferdinand -------------------------------Philippines
        Martinez, General Maximiliano Hernandez ---El Salvador
        Mobutu Sese Seko -------------------------------Zaire
        Noriega, General Manuel ------------------------Panama
        Ozal, Turgut --------------------------------------Turkey
        Pahlevi, Shah Mohammed Reza ---------------Iran
        Papadopoulos, George --------------------------Greece
        Park Chung Hee ---------------------------------South Korea
        Pinochet, General Augusto ---------------------Chile
        Pol Pot---------------------------------------------Cambodia
        Rabuka, General Sitiveni ------------------------Fiji
        Montt, General Efrain Rios ---------------------Guatemala
        Salassie, Halie ------------------------------------Ethiopia
        Salazar, Antonio de Oliveira --------------------Portugal
        Somoza, Anastas
        • +1 (3 voturi)    
          cine??? (Marţi, 13 aprilie 2010, 16:54)

          cet23 [anonim] i-a raspuns lui maze

          Papadopoulos George din Grecia, primul ministru sud-coreean - dictatori? :)))))))))))))
          Cred ca ai dat copy-paste de unde nu trebuia! :)) In plus, unii din lista ta sunt un pic cam... morti, deci e mai greu sa fie aliati ai SUA, cum spui tu. (folosesti timpul prezent).
          Dar ca sa inchei intr-o nota care sa iti placa, o sa spun atat: moarte americanilor, imperialistii americani care sug sangele poporului si traiesc pe spinarea romanilor, a somalezilor si afganilor. Si a haitienilor, sa nu uitam! :))))))
          • 0 (2 voturi)    
            singura greseala e actuali sau fosti aliati (Marţi, 13 aprilie 2010, 17:00)

            maze [anonim] i-a raspuns lui cet23

            When President Lyndon Johnson offered a solution to the Greek Ambassador for the dispute between Greece and Turkey over Cyprus, the Ambassador protested, saying the solution was unacceptable to the Greek parliament and constitution. Three years later, in 1967, a military coup overthrew the freely elected government of Andreas Papandreou. The coup was headed by CIA employee and ex-Nazi George Papadopoulolis. He had been on the CIA payroll for 15 years when he came to power, and during WW ll he was a captain in the Nazi Security Battalions, whose main purpose was to catch members of the Greek Resistance. Almost anyone who even said the word "communist" was jailed. During Papadopoulos's first month in power, 8,000 so-called "leftist" were imprisoned and tortured. Greece was expelled from the European Commission on Human Rights, but continued to receive US aid. In return, Greece kept the world safe for democracy by housing US military bases. Papadopoulos was ousted in 1973 after falling from grace with the inner clique that helped him rule. When the entire government fell in 1974, he and his comrades were tried for human rights abuses.
          • 0 (2 voturi)    
            Istoria nu a inceput astazi. (Marţi, 13 aprilie 2010, 17:04)

            maze [anonim] i-a raspuns lui cet23

            Ceea ce nu intelegi e ca nu doresc moartea nimanui, doar respect VIATA.

            PARK CHUNG HEE
            President of South Korea
            Free and open expression has not come easily to South Koreans. Beatings, torture, and execution of the regimes' political opponents have been a way of life since the Korean War. The tenure of former President Park Chung Hee, who came to power in a 1961 military coup, exemplifies the kind of leader South Koreans have been forced to endure. Park's virulent anti-communism won him U.S. support. The water torture, which leaves no physical marks on the victim, was a favored technique of Park's security forces. Cold water was forced up the nostrils through a tube, while a cloth was placed in the victim's mouth to prevent breathing. Many anti-communist interrogations were run by the KCIA, a US creation modeled after the American CIA. One victim told Amnesty International, " I was taken to KCIA headquarters, my hands tied together, and I was tied to a chair. I was not allowed to have any sleep. At night, they would drag me to the basement where they would beat me with a long, heavy stick, and jump on me. They were trying to make me confess that I was a spy. Despite such brutal behavior, the US has maintained a first-rate strategic relationship with South Korea, providing successive repressive regimes with extensive US aid. Park Chung Hee was assassinated by the KCIA in 1979, but South Korea is still a nation troubled by lack of human rights.
          • -1 (1 vot)    
            lasa-l (Marţi, 13 aprilie 2010, 20:38)

            baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui cet23

            ca maze si bgd sint postaci pnldsr. Intotdeauna postarile lor respecta linia trasata de Inalta poarta rosie de la moskova.
            Anti base in interior, antiamericani in exterior.
            Deci pro Iran, pro palestinieni, prochavez, pro castro, etc.
            In general proteroristi.
            Dupa atentatele de la metroul moscovit, au tacut.
        • +1 (3 voturi)    
          Hahahahaha!!! (Marţi, 13 aprilie 2010, 17:13)

          Dorin [anonim] i-a raspuns lui maze

          Ce penibil esti! Unii dintre ei sunt oale si ulcele de multa vreme. Pe de alta parte dezinformezi intr-un mod ordinar. Unii dintre ei n-au fost nicicand dictatori (Hassan II, Papadopoulos, Park Chung Hee, etc) iar altii n-au fost niciodata sprijiniti de americani!!! Dovada aberatiei tale? Idi Amin, Hitler, Pol Pot, Duvalier, Botha, Mobutu Sese Seko, etc. sprijiniti de americani???? Hahahahaha!!!! Esti nebun???? Oricum... ce legatura are lista ta nereala cu subiectul in discutie???? Ai probleme mentale baietel.
          • -1 (3 voturi)    
            oare?! (Marţi, 13 aprilie 2010, 17:56)

            maze [anonim] i-a raspuns lui Dorin

            POL POT
            Commander of the Khmer Rouge

            The bombing of Cambodia by the US from 1969 to 1972, left 600,000 civilians dead, millions of refugees, tens-of-thousands dying from disease and starvation, and the Cambodian economy and culture in ruins. Cambodians blamed the US and the puppet regime of Lon Nol for the country's destruction, and gradually sided with the guerrilla army of the Khmer Rouge led by Pol Pot, which finally defeated Lon Nol, and took power in April, 1975. Once in power, Pol Pot emptied the cities, forcing the people into the countryside. Virtually all educated people were killed and more than 1.5 million people perished in this "holocaust". Only when the Khmer Rouge was ousted by Vietnam in 1979, did the terror stop. Washington took steps to preserve the Khmer Rouge as a counter force to the Vietnamese. International relief agencies were pressured by the US to provide food and humanitarian assistance to the Khmer Rouge, which had fled to Thailand, and the US sent military aid as well. In 1982, in an effort to isolate the Vietnamese, the US forced together the three contending anti-Vietnamese groups, insisting that the Khmer Rouge be part of the negotiations. Cambodia continues to suffer from the devastation produced by both the US bombing and the Khmer Rouge atrocities. Pol Pot is considered to still be the power behind the Khmer Rouge, which has a strong presence in Cambodia today, thanks to the US.
          • -1 (3 voturi)    
            oare?! (Marţi, 13 aprilie 2010, 17:58)

            maze [anonim] i-a raspuns lui Dorin

            dincolo de faptul ca iti permiti niste calificative la adresa mea care te desconsidera total iti raspund

            ADOLF HITLER
            Chancellor of Germany

            As German bombs fell on London and Nazi tanks rolled over US troops, Sosthenes Behn president and founder of the US based ITT corporation, met with his German representative to discuss improving German communication systems. ITT was designing and building Nazi phone and radio systems as well as supplying crucial parts for German bombs. Our government knew all about this, for under a presidential order, US companies were licensed to trade with the Nazis. The choice of who would be licensed was odd, though. While the Secretary of State gave the Ford Motor Company permission to make Nazi tanks, he simultaneously blocked aid to German-Jewish refugees because the US wasn't supposed to be trading with the enemy. Other US companies trading with the Third Reich were General Motors, DuPont, Standard Oil of New Jersey, Davis Oil Co., and the Chase National Bank. President Roosevelt did not stop them, fearing a scandal might lead to another stock market crash or lower US moral. Besides, the same companies that traded with Hitler were supplying the US with its armaments, and some corporate leaders threatened to withdraw their support if Roosevelt exposed them. Henry Ford was a good friend of Hitler's. His book -- The International Jew -- had Inspired Hltler's Mein Kampf. The Fuhrer kept Ford's picture in his office, and Ford was one of only four foreigners to receive Germany's highest civilian award. As for Sosthenes Behn, at the end of the war, he received the highest civilian award for service to his country -- the United States of America.
  • -2 (4 voturi)    
    China are dreptate (Marţi, 13 aprilie 2010, 15:12)

    eunuamid [utilizator]

    sanctiunile economice nu dau nici un rezultat,
    deci sa trecem la palnul B, invazie si ocuparea iranului de catre ocidentali impreuna cu china si rusia!
    sa se imparta ciolanul in mod egal la 4: sua, europa, chian si rusia!
    • 0 (4 voturi)    
      A decretat eunuamid (Marţi, 13 aprilie 2010, 14:45)

      Cristi [anonim] i-a raspuns lui eunuamid

      Fii sincer cu noi, esti cumva postac proiranian??? Esti de acord cu neproliferarea nucleara ori cu inarmarea nucleara??? Fii sincer si spune-ne si noua, chiar crezi ca "dialogul" la infinit poate rezolva problema???? Istoria a dovedit ca cedarile, compromisurile, n-au rezolvat niciodata problemele cu adevarat. Corea de nord reprezinta cel mai recent exemplu. Altul, ceva mai vechi, legat de Germania lui Hitler, a dus la cel mai mare macel mondial din istoria omenirii. Ce vrem defapt? Un Iran nuclear doar pentru ca Israelul este deja nuclear? Pai daca vrea Iranul apoi o sa vrea si Irakul isr apoi o sa zica si altii ca ei de ce sa nu aiba dreptul si tot asa. Pana o sa ajungem sa avem cu totii arme nucleare in miniatura chiar la purtator.
    • +2 (2 voturi)    
      Invazie nu (Marţi, 13 aprilie 2010, 15:37)

      marpo [anonim] i-a raspuns lui eunuamid

      dupa cat sunt de prinsi in Afganistan si Iran. Cam cu cati soldati s-ar oferi sa participe Romania intr-o astfel de situatie?
      Din pacate se cam intrezareste o "interventie chirurgicala" in care sa se elimine instalatiile nucleare.
      Probabil ca si-o vor asuma SUA pentru a nu intra Israelul in hora.
      • +2 (2 voturi)    
        tocmai (Marţi, 13 aprilie 2010, 18:42)

        cet23 [anonim] i-a raspuns lui marpo

        Tocmai fiindca acum americanii sunt prinsi in Afganistan si Iraq, tocmai de asta isi permit liderii iranieni sa procedeze cum preoceaza. Din punctul lor de vedere - si e corect - acum e momentul! Ultimul lucru de care ii arde acum Statelor Unite e sa mai deschida un front, in Iran! Numai ca lucurile nu sunt asa simple nici pentru iranieni, din fericire.
  • +2 (2 voturi)    
    China (Marţi, 13 aprilie 2010, 16:30)

    Dragos_D [utilizator]

    "China crede intotdeauna ca dialogul si negocierile sunt cele mai bune solutii pentru aceasta problema. Presiunea si sanctiunile nu pot sa o rezolve"
    A devenit cumva China tara dialogului si a negocierii, unde toata lumea e fericita?!?
    • +1 (1 vot)    
      petrol (Marţi, 13 aprilie 2010, 21:10)

      Psycon [utilizator] i-a raspuns lui Dragos_D

      China ia petrolul iranienilor.
  • +1 (3 voturi)    
    cum vad eu (Marţi, 13 aprilie 2010, 17:00)

    cet23 [anonim]

    China are dreptate. Cititnd printre ransuri, mesajul ei e extrem de clar: degeaba introduceti sanctiuni economice, asta nu va afecta decat poporul iranian, nu conducatorii lor si visele lor psihopate atomice.
    China spune ca are o dubla strategie: convorbiri dimplomatice si actiuni punitive. Ce e asa de greu de tradus asta? Asa, ca sa fac o analogie, e ca si cum ii spui foarte politicos, discuti, analizezi cu cineva o situatie in care vrei sa cedeze. Iar in timp ce esti politetea si bunoavointa intruchipata, te joci cu un pistol pe masa, pistol pe care interlocutorul tau nu il are.
    Sorry, eu cred ca asta e singura solutie cu Iranul. Poate parea cinic sau brutal, dar arma atomica in mana unor degenerati ca aia din conducerea Iranului e curata nebunie!
    Astia nu stiu decat de frica. Daca vad ca treaba realmente se impute (pentru ei) sunt sanse sa se potoleasca. Sanctiuni economice???? Frectie cu apa rece!
    Concluzionand, eu cred ca in cazul asta chinezii nu sunt impotriva americanilor, dimpotriva!