VIDEO Eugene Terreblanche, lider al extremistilor albi din Africa de Sud, a fost ucis de doi angajati de culoare

de A.N.     HotNews.ro
Duminică, 4 aprilie 2010, 13:21 Actualitate | Internaţional


Eugene Terreblanche
Foto: Agerpres
Un lider al miscarii extremistilor albi din Africa de Sud a fost ucis sambata de catre doi angajati de culoare, in urma unei dispute legate de salarii, transmite CNN. Eugene Terreblanche (69 de ani) era liderul gruparii neo-naziste Weerstandsbeweging (Miscarea de Rezistenta Afrikaner sau AWB). AWB a anuntat ca "va razbuna" moartea liderului sau. Expertii se asteapta ca tensiunile rasiste sa ia amploare in tara.

Terreblanche a fost batut cu bate si injunghiat cu o maceta, a anuntat politia. Cadavrul sau a fost descoperit la ferma al carei proprietar era. Doi dintre angajatii sai, unul in varsta de 16 ani si unul de 21 de ani, s-au predat politiei, urmand sa apara marti in fata judecatorilor.

Presedintele sud-african Jacob Zuma a ceut populatiei sa fie "calma". La randul ei, organizatia AWB i-a sfatuit pe membrii sai sa ramana "linistiti", insa a anuntat ca va razbuna moartea lui Terreblanche.
 
Potrivit CNN, moartea lui Terreblanche intervine intr-un moment in care tensiunile rasiste iau amploare in Africa de Sud. Luna trecuta, un tribunal a interzis difuzarea unui cantec numit "Kill the Boer", mostenit din perioada apartheidului, ale carui versuri inseamna "Ucide fermierul".

Miscarea AWB este cunoscuta pentru incercarile sale de a bloca eforturile Africii de Sud de a pune capat politicii de apartheid in anii '90. In lupta sa, gruparea a recurs la actiuni teroriste, in urma carora au fost ucise peste 20 de persoane.

Terreblanche a fost condamnat pentru tentativa de asasinat, dupa ce a incercat, in 1996, sa-l omoare pe Paul Motshabi, o persoana de culoare ce lucra ca agent de paza la ferma sa. El a efectuat circa doua treimi din pedeapsa de cinci ani de inchisoare. De asemenea, Terreblanche a fost condamnat si pentru ca si-a folosit cainele pentru a ataca un negru.



Citeste mai multe despre   
















2654 vizualizari

  • -3 (11 voturi)    
    Adevarul (Duminică, 4 aprilie 2010, 15:06)

    dobrica [anonim]

    Albii ar trebui sa plece de acolo, este imposibil ca tara sa evolueze bine, negrii au io inteligenta inferioara albilor si nu o spun eu, o zice James D. Watson premiul nobel si tatal ADN-ului, numai ca in actuala situatie politica, nici un guvern nu finanteaza studii al caror rezultat sa nu fie conform politicii corecte. Care este diferenta intre democratie si un regim autoritar, daca in ambele ascund adevarul?
  • -2 (10 voturi)    
    de ce 'extremist'? (Duminică, 4 aprilie 2010, 15:28)

    a [anonim]

    de ce il catalogati pe extremist? el nu doreste decat dreptul poporului sau la autodeterminare. Avram Iancu era extremist ? politica oficiala a AS este una extremist deoarece ii persecuta pe albi. faptul ca albii vor un stat liber de persecutia negrilor si a stapanilor lor e un lucru rau? asta ii face extremsti? ca nu vor sa se supun politicilor genocidale ale marilor puteri ce au sacrificat albii din AS?
    • -1 (11 voturi)    
      bine zis! (Duminică, 4 aprilie 2010, 15:33)

      george [anonim] i-a raspuns lui a

      de cand s-a termniat apertheidul Africa de sud a ajuns pe locul 1 la crima violenta.
  • +3 (11 voturi)    
    roata morii (Duminică, 4 aprilie 2010, 16:04)

    MirceaA [utilizator]

    deh... ce semeni, aia aduni
  • 0 (8 voturi)    
    Da (Duminică, 4 aprilie 2010, 17:29)

    babilou [anonim]

    Acum cateva luni Canada a acordat, in premiera, unui alb sud-african azil politic..... dovedise ca fusese amenintat cu moartea de mai multe ori....No comment.....
  • +3 (5 voturi)    
    Cum se spune adevarul cum apar si "liberali" (Luni, 5 aprilie 2010, 0:10)

    T+C [anonim]

    Care este statul condus de negrii care este dezvoltat economic? Un trist exemplu este Africa de Sud este pe cale de a deveni un doilea Zimbabwe, un alt caz in care un dictator negru a distrus o tara prospera.

    Mai toatele statele africane dupa obținerea independentei si după decolonizare o duc mai rau decit in perioada in care erau colonizate.

    Ce este mai rau este faptul ca li s-a permis cetatenilor din aceste state africane sa emigreze in toata lumea.

    Cum se spune adevarul cum apar si cei cu minusurile.
    • -3 (5 voturi)    
      adevarul? (Luni, 5 aprilie 2010, 2:23)

      amanides8 [utilizator] i-a raspuns lui T+C

      Un stat condus de negrii si dezvolata enconomic? SUA! :) Serios acum, albii au o vina serioasa pentru ca statele foste colonii nu s-au dezvoltat si nu se dezvolta economic. Dar cum tot albii scriu istoria, astea sunt lucruri nestiute.

      In fine, e trist sa vezi atat rasism si incultura la cititorii hotnews. Mai toate opiniile pe care le citesc imi lasa un gust amar.
      • +1 (3 voturi)    
        rasism. (Luni, 5 aprilie 2010, 5:59)

        Demigod [utilizator] i-a raspuns lui amanides8

        Rasismul e o stare de spirit.
        E adevarat ca albii franeaza dezvoltarea negrilor; dar acum sincer... ce naiba au facut aia 2000 de ani? Le-a stat ceasul, sau ce?
    • +2 (2 voturi)    
      pai in fiecare zi (Luni, 5 aprilie 2010, 10:02)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui T+C

      mor de moarte violenta mai multi in AS decit in Iraq cind erau 2-3 atentate pe zi.
      Cind au venit doi emisari ai FIFA sa constate stadiul pregatirilor pentru CM 2010, unul a fost ucis iar cealalt abia a scapat cu viata, in scop de jaf, bineinteles. Ca iti taie mina ca sa-ti ia ceasul, acolo e o realitate, nu o simpla vorba.
      Dar astea sint fapte care nu prea apar in media ''progresista'', ca dauneaza grav la ficatul ideologic al criptocomunismului numit ''corectitudine politica''.
  • +1 (1 vot)    
    sclavii (Luni, 5 aprilie 2010, 5:58)

    Demigod [utilizator]

    Ii s-o rasculat sclavii.
    Trebuia sa se astepte... traim vremuri tulburi. Lumea e cu susul in jos! :)
  • -3 (3 voturi)    
    Africa de Sud (Luni, 5 aprilie 2010, 7:12)

    un cititor [anonim]

    Dupa ce albii au casapit negrii atat de mult timp, e cam greu sa scapi de tensiuni rasiale dupa doar 20 de ani de la abolirea apartheidului....
  • +2 (2 voturi)    
    discriminare pozitiva (Luni, 5 aprilie 2010, 11:56)

    touretul [utilizator]

    Se pune accentul pe orientarea neo-nazista a albului. Dar nu se spune nimic de regimul de teroare pe care negrii din paturile sociale inferioare il mentin in Africa de Sud. Eu am un prieten care s-a casatorit acolo si a emigrat inapoi in Romania pentru ca nu suporta continua amenintzare la care se simtzea supus. " Iti intra in casa, te omoara si-ti violeaza nevasta. Te imbusca la stop", imi spunea cand s-a intors. Si totul, de cand a murit Nelson Mandela. Acum s-a intors inapoi, dar nu mai sta in Pretoria ci in Durban, unde spune ca lucrurile nu sunt la fel de grave.
    • +1 (1 vot)    
      Cind a murit Mandela, nene? (Luni, 5 aprilie 2010, 16:39)

      T+C [anonim] i-a raspuns lui touretul

      Cind a murit Mandela, nene?
  • 0 (0 voturi)    
    Stop Atrocitatilor! (Marţi, 6 decembrie 2011, 0:47)

    Ned [anonim]

    E teribil ce se intampla acolo, se tot vortbeste atata de rasismul albilor ca este asa si pe dincolo cand de fapt rasisti albii din ziua de azi sunt doar niste papusoi care defileaza si fac parade cu steaguri si imbracati ca de carnaval. Insa cu negrii este adevarata teroare am vazut si eu recent imagini si filmulete pe net cu crimele savarsite impotriva albilor din Africa de sud si practic mi-a stat inima-n lo la ce am putut sa vad. Oameni maturi, barbati femei ,minori precum si copii mici macelariti si atarnati de franghii in propriile case precum porcii dupa taiere ..n-am mai mancat 2 zile,.e groaznic!. Oare se merita ca in secolul21cand se vb atat de dreturile si egalitatile omului sa se mai faca semenea atrocitati..idiferent de trecutul istoric si culoarea pielii?????