Benjamin Netanyahu cere Rusiei sa sustina sanctiuni reale impotriva sectorului energetic iranian

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 15 februarie 2010, 17:47 Actualitate | Internaţional


Premierul israelian Benjamin Netanyahu i-a cerut luni presedintelui Rusiei, Dmitri Medvedev, sa sustina sanctiuni reale impotriva sectorului energetic iranian, a afirmat un oficial evreu, sub acoperirea anonimatului, relateaza Reuters.

Benjamin Netanyahu s-a intalnit luni, la Moscova, cu presedintele Dmitri Medvedev.

Anuntul recent al Iranului legat imbogatirea uraniului la 20% a alimentat temerile Occidentului legate de dezvoltarea unui program nuclear militar, in ciuda dezmintirilor repetate ale Teheranului.

Dar Israelul, care se considera primul vizat de acest program, a afirmat deja ca ar putea ataca preventiv facilitatile nucleare ale Iranului, daca diplomatia internationala nu reuseste sa impuna o solutie in acest dosar.

Moscova - care detine un drept de veto in Consiliul de Securitate al ONU - s-a declarat dezamagita de refuzul Teheranului de a trimite uraniul in Rusia, pentru a fi imbogatit aici.

Mai multi oficiali rusi au indicat, in ultimele zile, ca Moscova ar sustine o pozitie mai dura impotriva Iranului, desi nici Medvedev si nici premierul Vladimir Putin nu au facut comentarii publice in acest sens in ultimele saptamani.


Citeste mai multe despre   


















339 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    a afirmat un oficial evreu (Luni, 15 februarie 2010, 18:21)

    Virgil [anonim]

    Corect este : a afirmat un oficial israelian!

    Se confunda cetatenia cu religia.
    • -1 (1 vot)    
      Bibi a cerut si interzicerea bauturii in Rusia (Luni, 15 februarie 2010, 21:06)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui Virgil

      afirma un oficial rus... Mai nea Virgilius,mai romane, religia e iudaica -iudaism-iudeu
      Evreu arata apartenenta la un popor ,evreii sunt un popor !
      Israel este statul evreilor care are si neevrei printre cetatenii lui !
      deci hotnews nu a confundat ,forumul se cufunda !
      shalom!
  • -1 (1 vot)    
    Este corect si "evreu" (Luni, 15 februarie 2010, 19:43)

    Robert [anonim]

    (null)
  • 0 (2 voturi)    
    Tre sa (Luni, 15 februarie 2010, 19:45)

    HESS [anonim]

    Fie nebun Medvedev.Nu au decat sa rezolve singuri treaba ca doar sant viteji cu palestinienii care trag cu prastia.
    Sa-i vad acum cu iranienii marele TZAHAL
    Tupeist si obraznic Bibi asta.Ca toti oficialii evrei.
    Poate Shimon Perez e mai civilizat .
    • +1 (1 vot)    
      sant (Luni, 15 februarie 2010, 21:06)

      ness [anonim] i-a raspuns lui HESS

      parca am mai vazut pe cineva care scria tot asa.
      in alta parte...

      bine zis, cere. mai corect : cere !
      adica cu semnul vocativitatzii. tipic pentru diplomatia ....
    • -1 (1 vot)    
      asa este , daca tot se cred (Luni, 15 februarie 2010, 22:25)

      george [anonim] i-a raspuns lui HESS

      mari razboinici sa -si rezolve singuri problemele, masacrarea palestinienilor din Gaza a fost usoara, aia aruncau pietre astia aveau armata acuma cand au un adversar serios ca Iranul apeleaza la rusi
  • -1 (1 vot)