Consiliul Evreilor din Germania este de acord cu reeditarea adnotata a Mein Kampf

de Marius Mihaiescu     HotNews.ro
Miercuri, 5 august 2009, 13:45 Actualitate | Internaţional


Presedintele Consiliului central al evreilor din Germania s-a pronuntat miercuri in favoarea unei reeditari adnotate a cartii-manifest a lui Adolf Hitler, "Mein Kampf" (Lupta mea), lucrare interzisa in prezent in Germania, anunta AFP.

"Cred ca are sens si este important sa publicam o editie a 'Mein Kampf', insotita de comentariile cercetatorilor", a afirmat Stephan Kramer, la postul de televiziune ZDF.

"Trebuie sa pregatim inca de acum o editie universitara, insotita de notele istorice, inainte ca neo-nazistii sa beneficieze" de expirarea drepturilor de autor, a spus el. Drepturile de autor pentru aceasta carte, interzisa imediat dupa cel de-al Doilea Razboi Mondial, vor inceta in 2015, la 70 de ani dupa moartea autorului.

Hitler a redactat "Mein Kampf" inainte de a ajunge la putere, cand era inchis pentru tentativa de lovitura de stat. Aici, el a elaborat fundamentele ideologice ale nazismului. In prezent, drepturile asupra cartii sunt detinute de statul Bavaria.

Un ministru bavarez s-a declarat recent in favoarea reeditarii cartii

"Exista riscul ca sarlatanii si neo-nazistii sa profite de aceasta carte detestabila, dupa ce Bavaria nu va mai detine drepturile de autor. Cred ca este bine sa pregatim o editie critica si bine documentata pana la acel moment", a declarat Wolfgang Heubisch, ministrul pentru Stiinta si Cercetare al Bavariei.

In ianuarie, un editor britanic a generat o polemica dupa ce a republicat in Germania facsimile din ziarul nazist Volkischer Beobachter, insotite de comentarii ale istoricilor.

Un proces intentat de statul bavarez, care detine si aceste drepturi de autor, a reusit sa interzica vanzarea facsimilelor datand dupa 1939.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1586 vizualizari

  • +1 (5 voturi)    
    si in romania? (Miercuri, 5 august 2009, 14:50)

    at [anonim]

    stie cineva daca este sau a fost tradusa / publicata in ultimii 20 de ani ? (eu am citit o editie de prin anii 80, cred)

    cu siguranta este un text important, si majoritatea studentilor de istorie / sociologie / stiinte politice ar trebui sa aiba acces la ea - pentru ca daca nu stim cum s-au petruecut ororile trecutului, nu ne dam nici o sansa sa le prevenim in viitor.

    Nu ma convinge ideea de a o adnota, pentru ca notele de subsol si astersicurile imi par o tentativa de a explica? (indulci? cenzura?) niste idei atat de nebunesti incat numai aceia deja indoctrinati le mai pot crede.

    din 2015, pe neo-nazisti nu ii va putea impiedica nimeni sa publice si sa promoveze cartea. Da, libertatea de exprimare naste monstri, dar numai cu libertate de gandire ne putem apara de ei...
    • +1 (1 vot)    
      Este.... (Miercuri, 5 august 2009, 15:30)

      Puky Puk [anonim] i-a raspuns lui at

      In anii 90 am gasit-o tradusa la o taraba de pe Bulevardul Magheru.
      • 0 (2 voturi)    
        Din pacate... (Miercuri, 5 august 2009, 15:38)

        Unul_din_Astia [utilizator] i-a raspuns lui Puky Puk

        ... in Romania cineva a avut grija sa o interzica. In anii 90 nu am cumparat-o pentru ca mi s-a parut prea scumpa. Acum am cumparat-o in limba engleza, de pe Amazon.

        Merita citita.
      • -2 (2 voturi)    
        Cu o prefata semnata de Mazare cumva ? (Miercuri, 5 august 2009, 20:19)

        Eneas [anonim] i-a raspuns lui Puky Puk

        interesant!
    • -1 (1 vot)    
      da (Miercuri, 5 august 2009, 15:37)

      cosmo [anonim] i-a raspuns lui at

      da, sigur a fost editata in Romania undeva prin 94-95 cred, in doua volume. eu o am. nu-mi amintesc editura, dar nu era una cunoscuta
      • +2 (2 voturi)    
        Frumusetea rasei europene a Greciei antice (Miercuri, 5 august 2009, 19:14)

        Leni Riefensthal [anonim] i-a raspuns lui cosmo

        Pe You Tube inca mai gasiti celebrele filme (chiar daca cenzura a lasat doar versiunile cele mai dregradate, inclusiv Triumful Vointei, cu scena extraordinara a Congresului de la Nurenberg, Hitler inaintand singur intre zeci de mii de soldati aliniati) ale regizoarei Leni Riefensthal, care, acum peste 70 de ani, revolutiona maniera de a filma. Si asta in beneficiul entuziasmului declansat initial de ascensiunea ideologiei celui de-al III-lea Reich.

        http://www.youtube.com/watch?v=x6-0Cz73wwQ

        Fragmentul de mai sus e pe muzica de Vanghelis, va sugerez sa aveti rabdare pana la capat, inteligenta imaginilor e impresionanta, iar frumusetea corpului uman in miscare e magnifica.

        Mens sana in corpore sano ! Grecii antici, romanii, germanii anilor '30 sau sovieticii au pus in aplicare acest sanatos principiu. Societati sclavagiste, naziste sau bolshevice au avut grave erori dar si reusite de netagaduit.

        Sa facem diferenta si sa analizam in mod echitabil, just, astfel de societati, cu ce au facut rau, dar si cu ce au avut exemplar, demn de urmat !
  • +3 (5 voturi)    
    Stupoare... (Miercuri, 5 august 2009, 14:59)

    Unul_din_Astia [utilizator]

    De ce 'editie adnotata'? De ce le e frica evreilor? De ce re-editam istoria?

    Asta suna ca in vremurile comuniste 'editie revizuita si adaugita', numai ca ultima editie avea mai putine pagini ca prima - aveau grija tovarasii sa scoata acele pasaje care deranjau.

    Si, nu in ultimul rand, de ce sa interzicem cartile, indiferent de continut? Ce diferenta este intre situatia actuala si, sa zicem, Versetele Satanice ale lui Salman Rushdie? Ambele sunt interzise undeva, pe motiv ca ar leza anumite grupuri de persoane!

    Sa nu uitam ce a zis marele Goethe pe patul de moarte: Licht... mehr licht! Din intuneric nu se naste nimic, niciodata!
    • -3 (5 voturi)    
      de ce le e frica? (Miercuri, 5 august 2009, 16:28)

      at [anonim] i-a raspuns lui Unul_din_Astia

      de un nou Holocaust, evident. Cartea asta este un simbol al celui mai mare genocid din istoria "umanitatii". Mie mi se pare cat se poate de normal sa ne fie tuturor frica.

      e o reactie normala sa fie interzisa cartea, dupa cum este interzisa afisarea de insemne naziste in Germania, ca si in Romania. Pur si simplu pentru ca simbolul este terifiant si oamenii nu stiu cum altfel sa se apere de ceea ce reprezinta / autoritatile incearca ce stiu, ce pot sa mentina linistea.

      Dupa o vreme insa, e timpul sa se faca lumina si culmea, statul bavarez e cel care continua sa interzica aceasta carte in timp ce reprezentantii comunitatii evreiesti sunt OK sa fie republicata.
      • +2 (4 voturi)    
        Ha! (Miercuri, 5 august 2009, 16:58)

        Unul_din_Astia [utilizator] i-a raspuns lui at

        Un nou Holocaust! De ce nu interzicem 'operele' lui Lenin, Marx si Engels? Am impresia ca numarul de victime datorate comunismului este mult mai mare!

        Cartile nu trebuie interzise! Orice carte interzisa a generat mai mult rau decat libera ei circulatie. Trebuie sa existe libertate de exprimare si liberul acces la informatie. Doar asa avem certitudinea ca istoria nu va fi falsificata in folosul unui grup restrans de persoane.
      • +1 (3 voturi)    
        Simboluri (Miercuri, 5 august 2009, 17:06)

        Unul_din_Astia [utilizator] i-a raspuns lui at

        Simbolul a fost utilizat cu mult inainte de aparitia nazismului, fara sa aiba nimic terifiant in asta. Interzicerea lui nu denota decat lipsa de cultura. Ce ar fi sa interzicem simbolul soarelui, pentru ca a fost un simbol utilizat de multe guverne comuniste (ati uitat campania "Votati Soarele!").
      • +2 (4 voturi)    
        free speech (Miercuri, 5 august 2009, 17:45)

        unu [anonim] i-a raspuns lui at

        ma faci sa rad cu ideile tale precum ca evreilor le este frica de un nou holocaust
        tot ce vor sa faca este sa atraga atentia asupra lor si sa ceara despagubiri in continuare, totul este legat de bani dar nu stiu cat le va merge pentru ca lumea sa saturat de acuzatiile de antisemitism
      • -1 (1 vot)    
        ce-i (Miercuri, 5 august 2009, 17:57)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui at

        ala holocaust? Si de ce scrii cu majuscula? Ce simbol este terifiant si de ce?
        • 0 (0 voturi)    
          detalii (Joi, 6 august 2009, 16:23)

          at [anonim] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

          Loerincz, de acord ca nu ar trebui interzise cartile, am spus numai ca e o reactie umana - vina, rusine reprimate sau mai stiu eu ce - care a dus la interzicerea unei carti.

          Cand ma refeream la simboluri, ma refeream la "insemne naziste", care sunt, impreuna cu conceptul de nazism, infricosatoare pentru unii.

          dar daca vorbim de szastica si altele, stiu ca zvastica este un simbol vechi, tibetan daca nu ma insel, dar de vreo 70 de ani incoace este simbolul a altceva.

          si nu e exact ca si comunismul, pentru ca scopul comunismului a fost sa creeze un alt tip de societate pana s-au trezit unii ca au putere si s-au gandit ce bine, iupiii, putem face ce ne taie capul - in timp ce ideologia nazista a fost rasiala si rasista in esenta, scopul declarat a fost exterminarea unei "rasei" (trec peste faptul ca suntem cu totii indo-europeni).
  • -1 (5 voturi)    
    Stop antisemitismului (Miercuri, 5 august 2009, 16:21)

    Observatorul [anonim]

    Consiliul Evreilor din Germania este antisemit.

    PS: Fara carti de Adolf Hitler in biblioteci.
  • +1 (3 voturi)    
    puteti downloada pdf-ul de aici (Miercuri, 5 august 2009, 17:18)

    the dark one [anonim]

    http://der-fuehrer.org/mk.htm