Slovacia: O fosta candidata la presedintie se retrage din Parlament, dupa ce a votat in locul altcuiva

de D.G.     HotNews.ro
Joi, 23 aprilie 2009, 17:53 Actualitate | Internaţional


Iveta Radicova, o fosta candidata la alegerile prezidentiale slovace, a anuntat joi ca demisioneaza din functia de deputat, dupa ce a votat marti si in locul unei colege, relateaza AFP.

"Am gresit. Singurul lucru pe care il pot face pentru a ma justifica este sa renunt la mandatul meu de deputat", a declarat ea in fata ziaristilor.

Radicova, in varsta de 52 de ani, a votat in locul unei alte deputate din partidul sau, Tatiana Rosova, care isi uitase cartela de vot. Or, acest lucru contravine reglementarii parlamentare.

"Nu renunt la mandat pentru a parasi politica, ci pentru a-mi pastra viitorul in politica", a declarat Radicova, respingand acuzatiile de frauda.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















427 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    o femeie cu bun simt (Joi, 23 aprilie 2009, 18:34)

    turistul [anonim]

    nu ca norica nicolai ... care e si "top of the list" la pnl pt europarlamentare ...
    • +1 (1 vot)    
      numarul 1 pe lista!!!! (Joi, 23 aprilie 2009, 21:33)

      eu [anonim] i-a raspuns lui turistul

      este si unul din motivele pentru care tinerii nu vor mai vota pentru PNL
  • +2 (2 voturi)    
    NORICA!!!!! (Joi, 23 aprilie 2009, 18:38)

    diktatoru' [anonim]

    Norico!!! vezi ce se intampla daca cineva are coloana vertebrala????? Tu trebuia sa fii in pushcarie dupa faza cu nepoata, dar nu, ne esti bagata pe gat din nou, ca nu e gusa plina inca. ce nu inteleg io e cat de tampit tre sa fie cineva ca sa te voteze. infinit de tampit.
    • 0 (2 voturi)    
      Domnule diktator... (Joi, 23 aprilie 2009, 19:47)

      bogdan [anonim] i-a raspuns lui diktatoru'

      Dumneata vorbesti despre coloana vertebrala(verticalitate) ,constiinta(bun simt) si responsabilitate? Si ce legatura au toate astea cu politicianul roman? Pai acolo in fieful lor(parlament) se acopera unul pe altul si se ajuta chiar sa voteze sau nu legile dupa nevoile personale. Nu mai departe de anul trecut vroia D-na Nicolai sa fie numita la Justitie!!!!!!! Uitati-va prin cele partide politice si daca gasiti politicieni cu o conduita corecta fata de cetatean si tara sa-i nominalizati. Sa-i stim si noi...
      Domnul diktator dicteaza in spatiul dictatorial anglo-saxon, ca la noi, in spatiul mioritic putea cel mult sa dicteze, dictatorul... Ce ti-e si cu limba noastra.
  • +1 (1 vot)    
    Pai... (Joi, 23 aprilie 2009, 18:38)

    ion [anonim]

    La noi era nepoata cea care a votat si nu avea legatura cu parlamentul si a votat- intelegeti, mai oameni buni. Drept multumire partidul doamnei noastre deputat a solicitat s-o numeasca ministru justitiei(!) -pe doamna deputat. Refuzata fiind scuipasi acum venin cand si pe unde poate.....
  • +1 (1 vot)    
    norica rulles (Joi, 23 aprilie 2009, 19:15)

    valentin [anonim]

    eu i-am trimis un email noricai la nnicolai[at]cdep.ro cu articolul asta! :P
  • 0 (0 voturi)    
    norica, sau ceea ce meritam ca popor! (Joi, 23 aprilie 2009, 19:23)

    The Saker [utilizator]

    auzisi , popor roman? cam asa stau treburile prin lume; prostilor! asa si-au batut joc comunistii de voi timp de 50 de ani, asa isi bat joc astilalti de vreo 20 de ani! tot de voi!
  • +1 (1 vot)    
    Norica Nikolai este victima diktatorului base (Joi, 23 aprilie 2009, 20:34)

    ionescu [anonim]

    Norica nu este decat o alta victima a diktaturii criminale a lui base si a sotiei lui, Maria Basescu.
    Care pentru o greseala mai mult decat minora - anume faptul ca in parlament nepoata dumneaei a votat o lege , iar initial Norica a tagaduit adevarul, dar a recunoscut totusi dupa ce a fost pusa in fata inregistrarilor video - nu a primit validarea in functia de ministru a justitiei.
    Diktatorul base s-a pus ca mitzu'n unghii ca sa nu poata fi numita ministru a justitiei cu toate ca doamna Norica era fara pata si de cea mai inalta tinuta morala.
    Dara noi poporul putem repara aceasta nedreptate mergand si votand-o pe listele europene ale PNL, ascultand indemnnul lui Crin si Calin PopescuTariceanul si indreptand aceasta nedreptate.
    Cea din Cehia a plecat din parlament pentru ca acolo este democratie, iar la noi ca si in republica Moldova este diktatura unde mor oameni si sunt arestati ziaristi.
    Drept dovada este faptul ca acum eu sunt singurul care are curajul s-o apere pe Norica, ceilalti care au facut-o pana acum nu mai au curajul de teama represaliilor pe care le-au suferit de-a lungul acestor cinci ani (nu sunt sigur ...).
    Salvarea reala a ziaristilor va fi doar atunci cand marele Adrian Nastase va reusi sa castige alegerile si presa va fi din nou libera cu adevarat.
    Toti ziaristii stiu ca doar Adrian Nastase sau Calin Tariceanu pot fi garantii acestei libertati.
    • 0 (0 voturi)    
      alt diktator? (Joi, 23 aprilie 2009, 21:13)

      bogdan [anonim] i-a raspuns lui ionescu

      Domnule diktator Ionescu, stimabila D-na Nicolai a incalcat LEGEA. E clar? In plus a mai si mintit, desi stia ca nu are dreptate. Sa mai vorbim acum despre "inalta tinuta morala si nepatare" este de-a dreptul ridicol.
      Poporul care poate repara aceasta"nedreptate" se gaseste, unde? In spatele Dvs.? Sa nu uitati ca la ultimele alegeri parlamentare D-na Nicolai a ratat castigarea circumscriptiei electorale.
      Ca Dvs. sunteti un om curajos si singurul care-o apara pe D-na Nicolai va onoreaza. E bine sa aparam si protejam sexul slab (inclusiv pe marele Adrian Nastase, fireste) numai ca nu stiu daca ajutorul Dvs. le va folosi "garantilor acestei libertati"...Care libertate? Aia cu poze colorate scoasa de Ringier? Mai bine va apucati sa numarati oute la Cornu,e mai folositor...
      • +1 (1 vot)    
        draga bogdane! (Joi, 23 aprilie 2009, 21:37)

        Max [anonim] i-a raspuns lui bogdan

        cuvintul "ironie" iti spune ceva?
        • 0 (0 voturi)    
          nu (Vineri, 24 aprilie 2009, 0:07)

          baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Max

          cred ca ii spune, dar postarile ironice ar trebui marcate intr-un fel, ca prea multi nu se prind, ceva de genul -atentie, ironie ! - sau - cad glume !-