Hamas conditioneaza incetarea focului de retragerea armatei israeliene din Fasia Gaza in decurs de o saptamana

de Alina Neagu     HotNews.ro
Duminică, 18 ianuarie 2009, 18:15 Actualitate | Internaţional


Gruparea islamista Hamas conditioneaza incetarea focului de retragerea armatei israeliene din Fasia Gaza, in decurs de o saptamana. Ayman Taha, purtatorul de cuvant al Hamas, prezent la convorbirile cu mediatorii egipteni, pentru incetarea focului, a declarat ca organizatia sa si alte factiuni urmeaza sa anunte, oficial, incetarea focului, daca Israelul isi retrage fortele din Fasia Gaza, in termen de o saptamana, anunta Rador.

Si liderul politic al Hamas, Khaled Mashaal, aflat in exil, la Damasc, unde este gazduit de autoritatile siriene, a anuntat, intr-un mesaj televizat, ca organizatia va inceta focul, daca Israelul isi inceteaza orice activitate militara in Fasia Gaza si se retrage in interval de o saptamana.

Raspunsul din partea Israelului a venit prin purtatorul de cuvant al premierului israelian, Mark Regev, care a spus ca Israelul nu vrea sa ramana in Fasia Gaza si va face tot ceea ce este posibil pentru mentinerea calmului pe termen lung. Duminica dimineata, premierul israelian, Ehud Olmert, avertizase ca armata va ramane in Fasia Gaza, pana cand Hamas va inceta atacurile cu rachete.

De altfel duminica dimineata, miscarea Hamas si-a reluat tirurile cu rachete impotriva Israelului. In cursul diminetii a explodat intai o salva de rachete, iar la orele pranzului, inca doua.

Hamas a respins initial incetarea focului, dupa care a conditionat acest lucru de retragerea armatei israeliene din Fasia Gaza in decurs de o saptamana.

Potrivit corespondentului Radio Romania in zona, la Ierusalim, impresia generala este ca, daca incetarea unilaterala a focului nu va fi respectata de Hamas, Israelul va fi nevoit sa intre masiv in Gaza.

Liderul Autoritatii Palestiniene, Mahmoud Abbas, citat de consilierul sau politic, Nabil Abu Rudeina, a spus ca decizia unilaterala a Israelului, de incetare a focului, trebuie urmata de retragerea trupelor din Fasia Gaza.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















745 vizualizari

  • -1 (9 voturi)    
    Hamas-Fatah ca PNL-PD-L (Duminică, 18 ianuarie 2009, 18:42)

    Raluca [anonim]

    Toti conducatorii importanti ai Hamas traiesc boiereste prin Iran si prin Siria lasandu-si adeptii fanatici sa moara in Gaza ca niste sobolani...Iar acesti conducatori nu vor in ruptul capului sa fie pace in zona, facand de fapt jocurile celor doua state mentionate mai sus...si in nemernicia lor pun arme in mainile unor copii de 10 - 12 ani, ii instruiesc si apoi se plang ca mor copii si femei... Si sa nu uitam ca Hamas a venit la putere in urma unei lovituri de forta, inlaturand din guvern toti membri Fatah, moderati...au facut cam ce a facut la noi PNLul cu PD-Lul...
    • +4 (10 voturi)    
      Geniule! (Duminică, 18 ianuarie 2009, 20:49)

      tariceanu [anonim] i-a raspuns lui Raluca

      Da, exact cum a facut PNL-ul!!
      Te pricepi, nu gluma! Oameni ca tine ar trebui sa posteze mai mult. Hmm, de fapt, chiar posteaza.
  • +7 (13 voturi)    
    Islamofascismul masochist distruge Gaza (Duminică, 18 ianuarie 2009, 20:40)

    Hamastan [anonim]

    Hamasul seamana cu prostul batut din bancul ala masochist:
    un individ nervos si muschiulos intra intr-un bar din Far West si intreaba "cine e Fred", dupa cateva clipe de ezitare, unul din clienti, mic si slab, spune timid, "eu sunt Fred", dupa care tipul nervos il bate pe ala mic pana il lasa lat pe jos. Da sa iasa din bar si ala mic, fara dinti, plin de vanatai, abia vede cu ochii umflati, rade stirb si zice "haha, ce te-am pacalit, nu-s Fred" :)))
    Tsahal a intrat in Gaza, a masacrat sute de hamasisti + niste lideri, a daramat infrastructura, acum da sa se retraga si iese prostul islamist din beci si zice "haha, victorie" :)))
  • +5 (11 voturi)    
    Acum Hamas e legat de maini (Duminică, 18 ianuarie 2009, 20:47)

    Camilar gazauit [anonim]

    Israelul are rol "pacificator" acum, arata ca nu vrea nici sa ocupe Gaza, nici sa omoare toti palestinienii cu orice pret, asa cum mintea propaganda araba!
    Doar Hamas poate incalca incetarea focului declarata unilateral de Israel. Si daca o face, toata planeta va vedea cine e de vina pentru provocare!
    Daca Hamas trage rachete, pierde razboiul mediatic.
    Daca Hamas nu face nimic, pierde razboiul politic cu Fatah, arabii din Gaza vor spune "ce dracu ati vrut sa faceti, am obtinut doar bombe in cap, la ce a folosit toata propaganda voastra"?

    Felicitari Israelului pentru victoria militara! Arabii sperau la un "scenariu Hezbolah", insa Tsahal a reusit tot ce si-a propus cu pierderi insignifiante.
    • 0 (8 voturi)    
      Insignifiante, zici? (Duminică, 18 ianuarie 2009, 23:16)

      vioet [anonim] i-a raspuns lui Camilar gazauit

      Imaginea de stat care omoara civili pe care si-a castigat-o Israelul ti se pare putin?
      Pacificarea prin bombardament timp de 3 saptamani arata ca nu au vrut sa omaore cu orice pret?
      Faptul ca nu a distrus Hamasul, asa cum promisese, ti se pare victorie?
      • -1 (3 voturi)    
        Israel omoara teroristi (Luni, 19 ianuarie 2009, 11:58)

        Arabela [anonim] i-a raspuns lui vioet

        Din pacate, lasitatea Hamas e notorie, marii "razboinici ai islamului" se ascund intre fustele muierilor in speranta ca bombele evreilor nu-i vor gasi. Dar uite ca i-au gasit.
        Cand te culci cu o "bomba umana", s-ar putea sa-ti zboare si tie capul de pe umeri !

        Numarul locuitorilor gazauiti e de 1,5 milioane arabi, numarul mortilor e de 1.350, adica mai putin de 0,1% din total !! Sau ca sa pricepi, Israel a avut mila si umanitate, rezultatul e ca dupa 3 saptamani de bombardamente, 99,9% din arabii din Gaza sunt in viata !! Sincer, Israel demonstreaza astfel ca a facut tot ce e omeneste posibil sa protejeze viata civililor.

        Israel nu a "promis" distrugerea Hamas, ci "slabirea lui" si "distrugerea infrastructurii Hamas" (ceea ce e foarte diferit si a fost reusit).
        Israel nu are un interes imediat ca Hamas sa dispara, e mai bine sa fie ura si diviziune intre arabii din Fatah si din Hamas, e mai bine sa se omoare intre ei islamicii decat sa omoare evrei sau crestini. oricum lor le place asta si falsul lor profet ii si indeamna la omor (vezi cum se masacreaza intre ei in Irak, Somalia, Darfur sau Pakistan).

        Hamasul a pierdut pentru ca s-a dovedit ca nu numai ca nu poate apara populatia de "sionisti" dar nici macar liderii lor cei mai importanti si extremisti nu s-au putut proteja (2 din cei 5 au fost lichidati, erau cei mai anti-israelieni, Nizar si Siam). Iar civilii arabi din Gaza nu vor uita ca problemele lor apar atunci cand Hamas trage rachete. Pana la urma se vor satura si se vor debarasa chiar ei de islamisti, ca sa aiba liniste si pace, cum au arabii din Cisiordania!
        • +1 (1 vot)    
          ce fel de sinceritate? (Marţi, 20 ianuarie 2009, 15:02)

          niv [utilizator] i-a raspuns lui Arabela

          in aprecierea pretinsei "mile si umanitati" a Israelului, demonstrata in Gaza, cum zici, de idf, cand, dimpotriva, relatarile actuale, in direct, indica orice altceva decat "sincera" (!?) ta afirmatie pe chestia cu Israelul facator de "tot ce e omeneste posibil sa protejeze viata civililor" ...Vai si amar de asa ...protectie! Cat despre "omeneste posibil", sa inteleg ca te referi, cumva (oare?) la GENOCID ca la ceva strict omenesc, asta-i adevarat, da, se stie !...
          Israelul s-a descalificat inca o data in plus, frustrand ziaristii, corespondentii de razboi sa
          informeze in direct, democratic, necenzurat ceea nici macar in
          vremea razboiului din Vietnam nu s-a intamplat, cand, dimpotriva, relatarile corespondentilor acreditati au fost din plin,IN DIRECT si foarte indestulatoare pentru intreaga opinie publica .
          Administratia lui G.W.Bush a deteriorat si devalorizat democratia americana, iar israelienii au profitat de aceasta degringolada, cum vedem! Dar, cu Barak Obama presedinte si cu Hillary Clinton Secretar de Stat se va termina si cu acest "razgai" al speculantilor sionisti!
  • +1 (7 voturi)    
    Si vorba aceea... (Duminică, 18 ianuarie 2009, 23:33)

    Iosif [anonim]

    ...prostul nu e prost destul daca nu e si fudul.
    Acuma ati inteles cu cine are lumea de a face?
    • +1 (7 voturi)    
      falss (Luni, 19 ianuarie 2009, 1:05)

      jonelu [anonim] i-a raspuns lui Iosif

      esti indoctrinat de propaganda sionista si chiar crezi ce spui !!!! este dreptul fundamental al palestinienilor sa traiasca pe pamanturile lor , fara blocade fara teritorii ocupate luate ilegal, fara sa aiba pistolul la tampla!!! masacrarea palestinienilor , a femeilor a batranilor si a copiilor a incetat pentru ca la Casa Alba se schimba administratia, altfel se continua cu crimele!!!!
  • -1 (5 voturi)    
    Bai Jonelu... (Luni, 19 ianuarie 2009, 8:02)

    Iosif [anonim]

    ...poate ca intr-adevar nu stii care sunt pretentiile Hamasului.
    Dar poate ca le stii si esti de acord cu ele.
    Si ca sa lamurim pe toata lumea: doctrina fundamentala a Hamasului este distrugerea Israelului, fara posibilitati de compromis. Ea este inscrisa in statutul organizatiei si nimeni din membrii sai nu se poate abate nici macar un milimetru de la ea.
    Tot restul este vorbarie goala, bla-bla-bla, pentru opinia publica mondiala naiva.
    Iti dai seama ca Israelienii stiu si ei exact despre ce e vorba si actioneaza in consecinta.
    Iti dai seama ca orice ar fi parerile tale despre Israel, acest stat va continua sa lupte pentru existenta, suveranitatea si integritatea sa, la fel ca orice alt stat din lume. Noroc ca el nu depinde de avizul tau.
    Iar manifestarile de tampenie aroganta ale inamicilor sai, ca si comentariile dusmanoase ale unora ca tine vor starni acolo doar zambete condescendente.
  • 0 (0 voturi)    
    Toata lumea a pierdut (Luni, 19 ianuarie 2009, 18:20)

    warchild [anonim]

    vieti, simpatie, intelegere, compasiune. imi e greu sa cred ca acolo mai e ceva de genul asta. si tot ce ar fi putut fi bun o sa dispara de tot. o sa ne intoarcem la problemele de zi cu zi si peste astfel de probleme o sa se aseze o mare nepasare nu sa mai vedem nu o sa mai intelegem si nu o sa ne mai intereseze! ce rost ar avea?