Hillary Clinton ameninta ca va desfiinta OPEC

de A.N.     HotNews.ro
Marţi, 6 mai 2008, 15:00 Actualitate | Internaţional


Unul dintre candidatii democrati la investitura pentru Casa Alba, Hillary Clinton, si-a continuat atacurile legate de cresterea artificiala a preturilor la petrol, amenintand cu adoptarea de masuri pentru desfiintarea OPEC, sustin blogurile americane de campanie.

"Vom ataca direct OPEC", a spus fosta Prima Doamna a SUA, adaugand ca Organizatia Statelor Exportatoare de Petrol "nu mai poate fi un cartel, un monopl care se intruneste la cateva luni intr-o sala de conferinte intr-un loc luxuriant si decide cat petrol vor produce si ce preturi sa puna".

"Aceasta nu este o piata. Este un monopol", a declarat Clinton, afirmand ca, daca va fi aleasa presedinte al SUA, va apela la legile anti-trust si la Organizatia Mondiala a Comertului pentru a reglementa situatia OPEC.

Fosta Prima Doamna a Americii a afirmat ca este un "aparator al oamenilor muncii" impotriva industriei petroliere si a "speculatorilor rai".

Hillary Clinton a facut aceste declaratii la o intrunire electorala in Indiana, in preziua alegerilor preliminare in cadrul Partidului Democrat. Astazi au loc alegeri in Indiana si Carolina de Nord, care insa nu vor transa problema nominalizarii democrate pentru alegerile din 4 noiembrie.

Analistii sustin ca mesajul sau a fost foarte puternic, fiind asemanator cu cel indreptat impotriva "samsarilor de pe Wall Street", insa asteapta sa descifreze semnificatia exacta a amenintarilor sale la adresa OPEC.

Tabara lui Barack Obama a reactionat imediat, afirmand ca Hillary Clinton nu a sprijinit o lege care declara ilegale cartelurile producatoare si exportatoare de petrol. Consilierii lui Hillary au declarat insa ca ea a votat o versiune initiala a legii in 2007 si ca a sustinut mereu depunerea unei reclamatii la Organizatia Mondiala a Comertului impotriva OPEC.


Barilul de petrol se apropie de 121 de dolari

Declaratiile lui Hillary Clinton au fost facute in aceeasi zi in care pretul barilului de petrol a depasit 120 de dolari la bursa din New York.

Petrolul a fost cotat la 120,21 dolari/baril in primele ore de tranzactionare, pentru a se stabiliza apoi la 119.84 dolari. Expertii sustin pretul aurului negru va continua sa creasca, in contextul situatiei din Nigeria si Iran, precum si a deprecierii monedei americane.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2421 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    Traiasca Marxismul! (Marţi, 6 mai 2008, 15:28)

    Ranjetul lui Stahanov [anonim]

    "Luptator al oamenilor muncii"!??? Foarteee taareeeeee,frate!!!
    • 0 (0 voturi)    
      "marxismul" american... (Marţi, 6 mai 2008, 16:41)

      Mustata lui Stalin [anonim] i-a raspuns lui Ranjetul lui Stahanov

      ..e ca Vanghelie, "care nu ezista" :)).
      Hillary Clinton are ca scop sa ii sape lui Obama imaginea de "stangist" pt. a-l condamna definitiv ca "elitist" (acuzatie care i-a distrus campania si lui Kerry in fata lui Bush).
      Asa ca mesajele ei se adreseaza prioritar bazei electorale a partidului democrat (albii saraci, catolicii moderati, evreii, pensionarii). In aceste categorii Obama e net depasit de Hillary.
  • +1 (1 vot)    
    Oare? (Marţi, 6 mai 2008, 15:39)

    Gaby [anonim]

    Era un banc simpatic din Amintiri din copilarie.

    - Ioane iti place Marioara?
    - Da, imi place Marioara!
    - Dar Marioara te place pe tine?
    - Da, si ea mie!

    Morala: Ar vrea lui Ion, dar important e ce zice Marioara!
  • +1 (1 vot)    
    ce gluma!!! (Marţi, 6 mai 2008, 15:44)

    just me [anonim]

    "Fosta Prima Doamna a Americii a afirmat ca este un "aparator al oamenilor muncii" impotriva industriei petroliere si a "speculatorilor rai"."...serios???? mai lasa-ma...oricum...deloc interesanta strategia folosita de Fosta Prima...
    • 0 (0 voturi)    
      amazoana hilarioza (Marţi, 6 mai 2008, 16:27)

      jorj [anonim] i-a raspuns lui just me

      pai, sa natzionalizeze opecu in numele oamenilor muncii globalizati.
    • 0 (0 voturi)    
      "glume" cu efect :) (Marţi, 6 mai 2008, 16:37)

      just you [anonim] i-a raspuns lui just me

      Se pare ca strategia lui Hillary Clinton de a parea mai radicala si mai "progresista" (asta e termenul utilizat pt. stangisti in USA) decat metisul Obama da rezultate.
      Ultimul sondaj Gallup din 5 mai la nivel national arata ca 51% din electorii democrati o prefera pe senatoare si doar 44% pe senatorul de Illinois !
      Mesajul de a "distruge" OPEC (perceput in general de americani ca un grup de seici arabi miliardari) e efectiv foarte "puternic" si vom vedea daca are efect in alegerile primare de azi din Indiana.
  • 0 (0 voturi)    
    uite cine vorbeste (Marţi, 6 mai 2008, 16:33)

    Ciupacabra [anonim]

    Mai bine s-ar angaja sa semneze Protoc de la Kyoto. Adica, domana C. vrea sa aiba petrol mai ieftin, sa consume mai mult?Ce ipocrizie.
    Sau o facut o fobie la fata de puturi si ce iese din ele, in mod normal dupa munca grea...
    Astaa e grija ei cea mai mare? Petrolul? Sa vaza filmul ala romanesc cu Petrolul, dolarii...sa traga invataminte temeinice.
    • 0 (0 voturi)    
      Vorbeste o senatoare US ;) (Marţi, 6 mai 2008, 17:20)

      Ciungaciunga [anonim] i-a raspuns lui Ciupacabra

      Nu, nu a cerut petrol mai "ieftin", a spus ca ce e inacceptabil e situatia de quasi-monopol al OPEC-ului.
      Un mic grup de tari care reprezinta doar o treime din productia zilnica mondiala, apasa cat pot pe frana productiei pt. a crea artificial o penurie.
      Ar trebui sa existe o adevarata concurenta intre "petrolisti" mai ales ca nu sunt sanse credibile ca pretul la baril sa scada spectaculos, va ramane oricum la cote inalte, in jurul a 100$.
      Daca legislatia US permite un astfel de "atac la OPEC", nu e nici o problema juridica, nici una morala, ramane doar una politica.
      Pt. ca din considerente strategice de moment, USA ii lasa pe arabii din Golf sa se creada mai importanti decat sunt (acolo e o mentalitate obsesiva, sa fii "respectat"-pt. arma, masina, camila, muiere, nu conteaza).
      Economie, energii alternative, centrale nucleare, consum mai selectiv si OPEC-ul va ramane sa santajeze chinezi si africani, atat.
      • 0 (0 voturi)    
        hai petrolul ! (Marţi, 6 mai 2008, 20:04)

        jorj [anonim] i-a raspuns lui Ciungaciunga

        opecu creste pretzul pen'ca fedul tzine dolarul jos. petrolul se tranzactionaeaza in dolari.
        iar dolarul e tinut jos pentru c'a venit scadenta si datoria e enorma..
        razboiul din golf costa. masina de razboi are nevoie da petrol, arapii pun dolarii la ciorap si'asteapta inzdravenirea dolarului.
        statzi sa vedetzi pretzuri dupa ce incepe dansul si'n iran..
  • 0 (0 voturi)    
    hillary (Marţi, 6 mai 2008, 16:41)

    baron [anonim]

    hillary are kwae, fata de obama care are ovare.
  • 0 (0 voturi)    
    De la mine de la tara (Marţi, 6 mai 2008, 17:20)

    Gheorghe [anonim]

    Mai stim si noi pe cineva care voia sa bage rasdaqu' la puscarie. No, io ce sa zic, mult succes!
  • 0 (0 voturi)    
    Rade ciob de oala sparta (Marţi, 6 mai 2008, 18:37)

    whoswho [anonim]

    Inainte sa se pronunte referitor la monopol in general si la monopolul impus de OPEC in special, recomand tovarasei Clinton sa se catere in varful monopolului Microsoft, de exemplu. Abia atunci, de la inaltime stratosferica, isi poate face o parere mai de ansamblu asupra lucrurilor. Apropo, voi, cei care cititi aceste randuri, ce monopol de operare aveti instalat pe calculatorul personal? Ma scuzati, sistem am vrut sa scriu...
  • 0 (0 voturi)    
    MonoPol (Marţi, 6 mai 2008, 21:59)

    CataLin [anonim]

    Dar cine te-a obligat domnul whosho sa folosesti sistem de operare produs de Microsoft. In magazin poti opta pentru un calculator cu Linux care are tot ce trebuie pentru lucru. Mai exista si varianta Apple Mac care poate fi superioara windowsului pe multe planuri. Nu e bine sa existe multe sisteme de operare (a nu se confunda cu aplicatii/programe). Ce ar fi daca fiecare autoturism ar avea altfel de volan, pedale diferite, schimbator si elemente de bord?
    • +1 (1 vot)    
      Monopol? (Miercuri, 7 mai 2008, 9:20)

      Razvan [anonim] i-a raspuns lui CataLin

      Da pe tine, d-le, cine te obliga sa iei petrol de la tarile OPEC? Au nu stiti stimabililor ca iegzizda si tari exportatoare de petrol care nu sint in OPEC?
      Mai mult, ele conteaza pentru 60% din petrolul exportat, la nivel mondial. Care sint ele: Rusia, Norvegia si Kazakstan , asa, de inceput. Mai sint si altele.

      So. Ca sa revenim la intrebarea ta? Cine te obliga sa iei de la OPEC? Asa ca observatia cu Microsoft, ramine in continuare pertinenta.

      Oricum, tanti Clinton e deranjata doar de cartelul petrolului. De altele nu. De ex. de monopolul diamantelor (de Beers - elevetian parca), de cel al cerealelor modificate genetic (Monsanto, Pioneer) , de cel al tutunului (Phillip Morris, British American Tobbacco, JIT care au impreuna aproape 40% din piata) ( http://www.who.int/tobacco/en/atlas18.pdf ) etc. Asa ca dpdv al "eticii", a se lasa.

      E pur realpolitik american. Si da, madam Clinton e e tot atit de simpatica precum un chiwawa in crize. Insa simpatia si etica nu au de-a face cu doctrina politica americana ce are un singur punct central: prezervarea intereselor lor nationale si a suprematiei sua la nivel global.
  • 0 (0 voturi)    
    opec (Miercuri, 7 mai 2008, 8:31)

    gigi [anonim]

    sa distruga tarile din opec nu organizatia ca atare. Asta e o idee buna
  • 0 (0 voturi)    
    amenintare gratuita! Este campanie electorala! (Miercuri, 7 mai 2008, 9:11)

    Lucian* [utilizator]

    Ceea ce spune madam este fara nici o acoperire!
    Este ca si cum ar sustine ca vrea sa desfiinteze UE sau ASEAN.
    OPEC este o asociere intre tarile exportatoare de petrol si nu au nimic de a face cu SUA in afara de a incasa bani pentru petrol.
    Ceea ce sustine madam este contra liberei asocieri, deci contra democratiei.
    Dreptatea este strict intre caini si nu pentru catei.
    Sa vezi ce interesant o sa fie daca Rusia o sa miroase ocazia de a trage una la SUA si se va asocia OPEC-ului. Sunt curios daca va mai aparea cineva in SUA care sa sustina desfiintarea OPEC.
    Norocul SUA ca tarisoarele din OPEC nu au sa accepte un mamut de genul SUA pe langa ele.
  • 0 (0 voturi)    
    Parerea mea! (Miercuri, 7 mai 2008, 22:13)

    Varu Jan [anonim]

    Cu scuze pentru autorul articolului dar titlul corect trebuia sa fie "Hillary Clinton PROMITE ca va desfiinta OPEC" in loc de "HIllary Clinton AMENINTA ca va desfiinta OPEC". Asta pentru ca discursul era pentru americani si nu pentru arabi. Chestie de nuanta!