Scandal internațional: Opozant al regimului Lukașenko, arestat pe aeroport după ce un avion Ryanair a fost interceptat de aviația militară belarusă și forțat să aterizeze la Minsk / Adina Vălean: Avionul a decolat, dar cu 6 pasageri mai puțini / Reacțiile liderilor UE

de Redactia     HotNews.ro
Duminică, 23 mai 2021, 18:45 Actualitate | Internaţional


Roman Protasevici, opozant al regimului Lukasenko
Foto: Twitter
Un jurnalist din Belarus, Roman Protasevici, opozant al regimului Lukaşenko, a fost arestat duminică pe aeroportul din Minsk după ce a coborât dintr-un avion pe ruta Atena-Vilnius. Potrivit canalului de Telegram Nexta al opoziției din Belarus, aeronava de linie a Ryanair a fost interceptată de către Aviația militară belarusă și deviată de pe traiectoria sa în urma unei „alerte cu bombă”, iar preşedintele Lituaniei, Gitanas Nauseda, a vorbit despre „un act abject” și a făcut apel la UE și la NATO să intervină. Liderii europeni au cerut Minskului să permită imediat plecarea avionului oprit, și cu toţi pasagerii de la bord. După aproximativ şapte ore petrecute la sol în Minsk, avionul a decolat spre Vilnius. Potrivit comisarul european pentru transporturi, Adina Vălean, aeronava a sosit la Vilnius cu șase pasageri mai puțini decât la îmbarcarea din Atena.

Desfășurarea evenimentelor:


UPDATE 22.20 Şefii de stat şi de guvern din ţările membre ale Uniunii Europene, care se vor reuni luni şi marţi la Bruxelles, vor discuta despre "posibile sancţiuni" ale blocului comunitar împotriva Belarusului, a anunţat un purtător de cuvânt al Consiliului European.

Șefii de stat și de guvern din UE, care se vor reuni într-un summit luni și marți, vor discuta despre „posibile sancțiuni” ale UE contra Belarusului, care a forțat un avion de linie să aterizeze la Minsk și a arestat un opozant prezent la bord, a anunțat duminică seara Consiliul European.

Președintele Consiliului, Charles Michel, va pune pe ordinea de zi a summitului incidentul cu avionul Boeing al Ryanair care a fost deviat duminică, iar „consecințele, precum și posibilele sancțiuni vor fi discutate cu această ocazie”, a declarat un purtător de cuvânt al instituției europene.

UPDATE 21.40 Pasagerii şi echipajul avionului au petrecut aproximativ şapte ore la sol în Minsk înainte ca avionul să decoleze spre Vilnius, a declarat Ryanair într-un comunicat.

Avionul a aterizat la Vilnius la ora locală 21.25.

UPDATE 21.25 Într-un mesaj ulterior, comisarul european pentru transporturi, Adina Vălean, spune că trebuie „verificate toate datele și pasagerii de la bord”, iar acest lucru nu poate fi făcut până la sosirea aeronavei la Vilnius. Potrivit ei, avionul este aștepat să aterizeze în capitala lituaniană la ora locală 21.19.

„Acest gen de situație va avea consecințe” - a mai transmis comisarul european Adina Vălean.


21.10 Comisarul european pentru transporturi, Adina Vălean, a declarat la Digi24 că avionul a decolat de pe aeroportul din Minsk duminică seară, dar se pare că are la bord doar 117 pasageri, cu șase mai puțini decât la îmbarcarea din Atena.

Digi24 transmite că, potrivit presei internaționale, cinci dintre cei care ar fi rămas la Minsk sunt agenți KGB (serviciul de securitate din Belarus), iar al șaselea este Roman Protasevici.

Informațiile rămân însă de verificat, a atras atenția Adina Vălean.

De asemenea, comisarul european a spus că nu poate confirma sau infirma dacă la bord se aflau și cetățeni români.



Zborul Ryanair deturnat la Minsk (Sursa foto: AFP / AFP / Profimedia)



UPDATE 20.35 Avionul deviat de Belarus a decolat de la Minsk cu destinaţia Vilnius. Anunțul a fost făcut de comisarul european pentru transporturi, Adina Vălean.

Ea nu menționează însă nimic despre soarta lui Roman Protasevici, arestat imediat după aterizarea forțată a aeronavei la Minsk, notează AFP. UE a cerut anterior Belarusului să lase avionul să plece cu „toți pasagerii” care s-au aflat la bord.



UPDATE 19.49 Liderii europeni fac apel la Belarus să permită plecarea avionului Ryanair deviat şi forţat să aterizeze duminică la Minsk şi să lase îi lase pe pasageri să îşi continue călătoria. Ei califică situația drept „inacceptabilă”.

„Guvernul din Belarus este responsabil de securitatea tuturor pasagerilor şi a aparatului de zbor. Toţi pasagerii trebuie să îşi poată continua imediat călătoria”, a scris pe Twitter şeful diplomaţiei UE, Josep Borrell.



Și preşedinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, şi preşedintele Consiliului European, Charles Michel, au făcut apel la Belarus să permită ca pasagerii din avion să îşi continue călătoria.

„TOȚI pasagerii trebuie să își poată continua călătoria către Vilnius imediat și să le fie asigurată siguranța. Orice încălcare a regulilor internaționale de transport aerian trebuie să aibă consecințe”, a scris pe Twitter șefa CE.


Roman Protasevici (26 de ani) a fost reţinut pe aeroportul din Minsk după ce a coborât din avionul Ryanair care venea de la Atena şi avea ca destinaţie Vilnius, capitala Lituaniei, a explicat Nexta pe reţelele de socializare.

Conform acestei surse, avionul a fost deviat de pe traiectoria sa în urma unei „alerte cu bombă”. Serviciul de presă al preşedinţiei belaruse a precizat pentru Telegram că un avion de vânătoare MiG-29 a fost trimis de armată pentru a intercepta această aeronavă.



În noiembrie anul trecut, serviciile de securitate belaruse (KGB) l-au plasat pe Protasevici pe lista „persoanelor implicate în activităţi teroriste”.

Tânărul este fost colaborator al Nexta, o instituţie media care a jucat un rol de prim-plan în marele val de contestare a realegerii în 2020 a preşedintelui Aleksandr Lukaşenko, aflat la putere din 1994.

Reținerea lui Roman Protasevici a fost condamnată imediat de opozanta Svetlana Tihanovskaia, aflată în exil în Lituania. Ea a scris pe Twitter că regimul „a forţat” aterizarea avionului în care se afla Roman Protasevici. În opinia sa, acesta „riscă pedeapsa cu moartea în Belarus”.

La rândul său, preşedintele Lituaniei, Gitanas Nauseda, a spus că arestarea opozantului belarus la Minsk, după deturnarea avionului care îl ducea la Vilnius, este un „act abject”. „Un eveniment fără precedent! Un avion civil de pasageri care zbura spre Vilnius a fost constrâns să aterizeze la Minsk”, a scris pe Twitter şeful statului lituanian.



Opozantul Roman Protasevici „a fost arestat, regimul (de la Minsk) fiind în spatele acestui act abject”, a adăugat Nauseda. „Cer eliberarea de urgenţă a lui Roman Protasevici”, a mai transmis el, făcând apel la NATO şi UE, din care face parte şi Lituania, „să reacţioneze imediat la ameninţarea reprezentată de regimul belarus la adresa aviaţiei civile internaţionale”, conform unui comunicat separat difuzat de biroul său de presă. „Voi vorbi despre asta la summitul UE de la Bruxelles” de săptămâna viitoare, a adăugat el.

Lituania i-a acordat statut de refugiat lui Roman Protasevici, fost colaborator al Nexta. (Sursa: Agerpres)






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















35702 vizualizari

  • +8 (90 voturi)    
    stati linistiti, nobody cares (Duminică, 23 mai 2021, 18:49)

    Gryphus [utilizator]

    l-au arestat in Rusia pe cel mai important opozant al lui Putin si nu s-a intamplat nimic, Germania continua North Stream

    jurnalistul saudit UCIS si taiat in bucati in ambasada saudita din Istambul nu a duc la nici un fel de probleme pt sauditi.

    israel a bombardat gaza si a ucis o gramada de copii, a zis cineva ceva?
    • +35 (79 voturi)    
      Hamas a bombardat Israelul (Duminică, 23 mai 2021, 19:32)

      emil bobu [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      si a ucis 12 oameni, printre care si arabi.

      Daca Hamas nu lansa rachetele, nici Israelul n-ar fi fost fortat sa riposteze ca sa-si apere populatia.
      • -20 (54 voturi)    
        Lol (Duminică, 23 mai 2021, 22:13)

        HP [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

        Hamas au lansat rachete ca urmare a expulzarilor palestinienilor din propriile case si a detonarii se grenade lacrimogene in moscheea cea mai importanta pentru arabi.

        Israelul e un stat de tip apartheid iar coloniile lor sunt ilegale conform ONU.

        Acum nu multi ani, Israelul facea bombardamente cu fosfor alb peste scolile arabe.

        Lasa vrajeala si nu mai apara criminalii care fac epurare etnica.
        • +10 (22 voturi)    
          Bullshit (Duminică, 23 mai 2021, 23:05)

          Luk [utilizator] i-a raspuns lui HP

          .
        • -6 (30 voturi)    
          Avionul lui E Morales forțat de US să aterizeze! (Duminică, 23 mai 2021, 23:25)

          Rower [utilizator] i-a raspuns lui HP

          In 2013, avionul președintelui de atunci al Boliviei, Evo Morales, a fost forțat de Statele Unite să aterizeze la Viena deoarece americanii credeau ca Morales îl duce cu el pe Edward Snowden de la Moscova în Bolivia. Nimeni nu s-a sesizat atunci pentru deturnare, incident grav, încercare de arestare a unui opozant al regimului SUA!!

          Citat:
          https://www.washingtonpost.com/world/bolivian-presidents-plane-forced-to-land-in-austria-in-hunt-for-snowden/2013/07/03/c281c2f4-e3eb-11e2-a11e-c2ea876a8f30_story.html
            () ()
        • +6 (12 voturi)    
          adica? (Luni, 24 mai 2021, 0:30)

          disraeli [utilizator] i-a raspuns lui HP

          daca eu fac ceva in liftul tau, tragi cu rachete? adevarat ca nu este vorba de lift ci de moschee dar ideea este cam tot aia. faci propaganda proasta, nu te crede nimeni. esti muslim?
            ()
        • 0 (10 voturi)    
          Cred ca ... (Luni, 24 mai 2021, 10:35)

          Costique [utilizator] i-a raspuns lui HP

          ...nu știți la ce va uitați. Cat a fost ISIS, mucles, nici o racheta. S-a terminat cu ISIS, a reînceput circul in Israel. Tot timpul aceeasi oameni: radicalii islamiști. Ce scrieți voi aici e ce va spune propaganda, nu si cum s-a ajuns acolo. Si ca sa vezi, ce se întâmplă in camera americana? Pai socialiștii s.-au aliat cu islamiștii si au împins in fata proastele (cele 4 naive) sa ceara "Oprirea suportului SUA către Israel". Așa ca de fapt asta s-a urmărit de la început cu operațiunea asta...toto ce vedeti si auziti este dort ca Occidentul sa isi scada suportul pentru Israel si sa ramana singur in fata islamistilor...Intrebare pentru pårosti: se poopresc ei dupa ce distrtug israel? Ei? Cine e la rand?
            ()
    • -9 (27 voturi)    
      a zis (Duminică, 23 mai 2021, 19:38)

      was [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      A zis, dar nu sa auzit.
      • +6 (12 voturi)    
        Serios,nu s-a (Duminică, 23 mai 2021, 20:44)

        persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui was

        esti sigur ca nu s-a?
    • -11 (29 voturi)    
      pt toti (Duminică, 23 mai 2021, 19:40)

      nicoR [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      care tot dau din pix cu ns2: este in joc bunastarea noastra globala in Europa !! daca nu se face, masina de bani care se cheama germania intra la un randament care nu-i mai permite sa plateasca cele 30% din banii ue (sic) si prin consecinta toate platile scad dramatic (de ex pt RO). plus ca pe termen lung, industria germana, inca localizata puternic in germania, se va delocaliza intr-un ritm alert, pt a mentine costurile competitive. - pt cine intelege, desigur
      • -5 (15 voturi)    
        deci... (Duminică, 23 mai 2021, 20:03)

        Laurentiu78 [utilizator] i-a raspuns lui nicoR

        tot doar din pix, ca sa te completez...Toata industria auto germana cu marcle mari...sute de miliarde...Bayer...43 de miliarde cifra de afaceri in 2019. Daca se opreste motorul german...o s****!
        • 0 (2 voturi)    
          Mai rasfirati, tovarasi, mai rasfirati! (Luni, 24 mai 2021, 11:48)

          Luk [utilizator] i-a raspuns lui Laurentiu78

          .
    • +22 (42 voturi)    
      ... (Duminică, 23 mai 2021, 19:48)

      ak33 [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      banuies c ca rachetele lansate de hamas aveau flori si nu explozibil , si au dat cu roua pe obrazul israelienilor.
    • +32 (48 voturi)    
      Reactie (Duminică, 23 mai 2021, 19:56)

      Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      Reactia normala ar fi ca Ryanair si alte companii sa isi suspende zborurile catre si dinspre Belarus si sa evite spatiul aerian al bolsevicului ala de lukasenko.
    • -1 (21 voturi)    
      Bun punctajul! (Duminică, 23 mai 2021, 19:59)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      Dar tot nu-mi plac trolii :)))
      • -2 (10 voturi)    
        e naspa daca nu te mai suporti pe tine ... (Duminică, 23 mai 2021, 21:35)

        Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui Luk

        e naspa daca nu te mai suporti pe tine ...
    • +5 (15 voturi)    
      ...dăcât (Duminică, 23 mai 2021, 20:43)

      persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      un troll
    • +11 (19 voturi)    
      O dai bine cu primele doua, (Duminică, 23 mai 2021, 21:03)

      izimmer [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      si dupa cu ultima o dai cu bata in balta. Daca nu exista Iron Dome, Tel Aviv era acum Aleppo 2. Sick of this bullshit.
    • +22 (32 voturi)    
      E un act terorist (Duminică, 23 mai 2021, 22:00)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      E foarte simplu! Ce-a facut Belarus se numeste "DETURNARE" si e considerat un act terorist oriunde in lume, nici macar Moscova nu-si permite asa ceva.

      Nu e nicio diferenta intre a ameninta pilotii cu un pistol sau cu un avion de vanatoare, e exact acelasi lucru!

      Blocada internationala si embargo pana cand toti pasagerii acelui zbor ajung la destinatia initiala.
    • +13 (15 voturi)    
      ai uitat (Duminică, 23 mai 2021, 23:20)

      doejohn [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      ai uitat de avionul civil doborat deasupra Ucrainei. Nu a raspuns nimeni si li se rupe
      • +2 (2 voturi)    
        Nu e nici pe departe la fel (Luni, 24 mai 2021, 18:44)

        LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui doejohn

        Nu ca le iau apararea, evident nu s-a procedat bine, dar si in cazul avioanelor doborate de rusi, americani si in cazul ucrainienilor se poate spune ca a fost o greseala, s-a gresit identificarea avioanelor, nu s-a putut comunica sau mai stiu eu ce. Pe cand aici a fost o identificare clara, o deturnare urmata de fortarea aterizarii. Nu e nici o urma de indoiala, mai ales ca nu au plecat mai depatre toti pasagerii.
    • +5 (7 voturi)    
      Putin știa sigur de acțiune. (Luni, 24 mai 2021, 7:19)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      Nu făcea Lukașenko o asemenea acțiune dacă nu avea acordul lui Putin.
      • +2 (2 voturi)    
        Ei si?! (Luni, 24 mai 2021, 10:46)

        Luk [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        Ce legatura are? Ori ai impresia ca Putin il iubeste sincer si ca o sa-si expuna tara unor sanctiuni pentru dobitocul ala?
  • -7 (55 voturi)    
    O idee ar fi... (Duminică, 23 mai 2021, 19:03)

    Nyk1 [utilizator]

    ...să nu zburăm prin spațiul aerian al țărilor pe care le-am înjurat în trecut.
    • +23 (43 voturi)    
      Nimeni Normal la Cap merge pe acolo (Duminică, 23 mai 2021, 19:16)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Spatiul URSS este Zoo cu Animale in libertate, fara custi.
    • +33 (49 voturi)    
      mmm... (Duminică, 23 mai 2021, 19:33)

      Laurentiu78 [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      deci ai minim 50 de calatori din minim 5 tari diferite, dar opresti avionul pentru 1!?! Ca asa vrea p*** ta de dictator?! Fara motive serioase ci doar inventate?!

      Dupa logica ta nu ar mai exista transport de persoane aerian! Ungurii ne opresc pe noi, noi pe ei, etc.

      Fiecare care e suparat pe 1 sa traga la sol un avion.cu 200 de oameni!....meh...de ce nu...aparent se poate!
      • -6 (32 voturi)    
        Da, opresti avionul (Duminică, 23 mai 2021, 20:02)

        Soarele [utilizator] i-a raspuns lui Laurentiu78

        https://en.wikipedia.org/wiki/Evo_Morales_grounding_incident
        • +2 (18 voturi)    
          Alt caz prost... (Duminică, 23 mai 2021, 20:20)

          Laurentiu78 [utilizator] i-a raspuns lui Soarele

          dar macar presedintele Austriei s-a intalmit cu Morales...Poate si-a cerut scuze poate nu (Personal cred ca da!).

          Cu cine se intalneste Lukashenko zilele astea?
            ()
        • -2 (20 voturi)    
          funny (Duminică, 23 mai 2021, 22:31)

          Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Soarele

          Lumea ti-a dat minus pentru FACTS. Probabil tot aia care sunt ultragiati acum, selectiv.
            () ()
        • +7 (11 voturi)    
          nu a fost deturnat (Luni, 24 mai 2021, 0:41)

          disraeli [utilizator] i-a raspuns lui Soarele

          i s-a refuzat intrarea in spatiul aerian al unor tari. piloul a cerut sa aterizeze in Austria
          An audio tape was subsequently released which appeared to be a recording of the flight crew requesting to land in Austria on the grounds they "could not get a correct indication" of their remaining fuel levels.
          the President of Austria, Heinz Fischer, went to greet President Morales in his plane and shared breakfast with him.[citation needed]
          parca este alta mancare de peste.
        • -1 (3 voturi)    
          se pare ca toti rusnacii mint! (Luni, 24 mai 2021, 12:07)

          florin4u [utilizator] i-a raspuns lui Soarele

          in cazul lui evo morales aeronava nu a fost obligata sa aterizeze ci nu i s-a permis sa tranziteze spatiul aerian al Frantei, Spaniei, Portugaliei si Italiei...asa ca au preferat sa aterizeze in Austria decat sa ramana fara combustibil in aer!Asa ca nu mai minti RUSNACULE!!!
            ()
        • -1 (1 vot)    
          Tu stii sa citesti? Se compara cazurile? (Luni, 24 mai 2021, 18:47)

          LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui Soarele

          Daca poti citi vezi ce am spus mai sus lui "Rower".
      • -7 (13 voturi)    
        Pe scurt da (Duminică, 23 mai 2021, 22:53)

        Dodel540 [utilizator] i-a raspuns lui Laurentiu78

        Pentru ca poti. Ce rahat inseamna 50 de cetateni versus un dictator cu o armata la dispozitie ? Cine ii apara? M-as uita de ex si la Ryan Air care au aterizat ca orbii avionul intr-o tara dictatoriala.
    • +20 (42 voturi)    
      Ce gandire de sluga a dictaturii ai (Duminică, 23 mai 2021, 19:35)

      emil bobu [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Intre timp, in lumea democrata si libera, poti sa injuri tara fara sa fii persecutat, dar presupun ca tu ai fost indoctrinat in Rusia sa gandesti ca un turnator.

      Iar ce a facut reporterul n-a fost sa injure tara, ci sa spuna adevarul despre dictatorul Lukashenko, bun prieten cu zeul tau Putin.
      • -30 (48 voturi)    
        auzi (Duminică, 23 mai 2021, 19:56)

        nicoR [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

        da zeul tau bidenache de peste ocean, sau asta mai aproape borelache, sau ala tanar si nelinistit, micronache, eeeeiiii, ce mai zei astia, du-te repede sa tai niste gaini sa le duci zeilor tai ...
    • +9 (29 voturi)    
      altă idee (Duminică, 23 mai 2021, 19:46)

      di livio [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      omu nu și-a înjurat țara...l-o fi înjurat pe batka Sașa, păcăliciu care conduce vremelnic țara
    • +17 (23 voturi)    
      Poate .. (Duminică, 23 mai 2021, 19:55)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      .ne dai niste link-uri care sa arate ca respectivul a injurat Belarus.

      /
    • +6 (18 voturi)    
      Mai corect ar fi, (Duminică, 23 mai 2021, 20:11)

      Parzivall [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      sa nu te amesteci sau sa fii in proximitatea gibonilor si macacilor muscali.....mai Nikalai mai...
    • +4 (14 voturi)    
      si viceversa (Duminică, 23 mai 2021, 20:45)

      persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      reciproca,trollule
    • +5 (15 voturi)    
      ai inebunit nycolas ?! (Duminică, 23 mai 2021, 22:29)

      John_Re [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      pe alt topic le spuneai romanilor sa mearga in vacanta in tarile ruse.

      nu vezi ce se intampla in haznaua rusa? mai rau ca in lumea a 3-a.

      omg.
  • +14 (36 voturi)    
    Am crezut (Duminică, 23 mai 2021, 19:22)

    ipolitic [utilizator]

    ca Borell il va felicita pe Lukasenko pentru succesul lupta impotriva terorismului, dar in mod neasteptat, a declarat ca deturnarea avionului e un act "inadmisibil". Aceasta linie dura a UE in mod categoric il va face pe dictator sa-si puna cenusa in cap si declare multi-pluripartidism in Bielorussia. Un pic mai incolo. Poate nu chiar el. Poate fiul sau. Sau nepotul...
    • -2 (20 voturi)    
      Pune... (Duminică, 23 mai 2021, 19:53)

      Laurentiu78 [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

      si tu niste "emotes" de sarcasm, ca nu suntem toti foarte pe faza pe aici :P
  • +32 (46 voturi)    
    Priviti ce inseamna apropierea de Rusia (Duminică, 23 mai 2021, 19:31)

    emil bobu [utilizator]

    Inapoiere si dictatura.
  • +19 (33 voturi)    
    Un regim abject (Duminică, 23 mai 2021, 19:58)

    ulisev2 [utilizator]

    Am auzit ca ca in Belarus se instaureaza o dinastie.
    Fiul lui Lukasenko se pregateste sa preia fraiele. Protejat de Putin face ce vrea. Sper ca cetatenii onesti dn Belarus sa reuseasca sa-l inlature pe satrap.
    • -6 (12 voturi)    
      Cetatenii onesti?! (Duminică, 23 mai 2021, 20:37)

      Laurentiu78 [utilizator] i-a raspuns lui ulisev2

      Vorbim de Belarus nu?!
  • -4 (34 voturi)    
    UE fara dinti (Duminică, 23 mai 2021, 20:10)

    vangall [utilizator]

    UE e in caine fara dinti, care trage sa moara. Nu au cum constringe belarus, nu o au la mana cu nimic. Zero. Nada; ce a facut Belarus e terorism de stat, si? se va intimpla ce? Nimic. Borell e un fraier, iar nemtoaica aia e degeaba. Pasagerii avionului vor fi eliberati, avionul va zbura la Vilnius dar fara ziarist; Punct;
    • +11 (21 voturi)    
      Si sa vedem cât rezista Belarus (Duminică, 23 mai 2021, 21:28)

      Alui [utilizator] i-a raspuns lui vangall

      …doar cu ajutorul Rusiei.
      Spațiu aerian închis ca la război, sancțiuni economice, practic o blocada pe partea europeană.
      Cred ca Belarus o sa ajungă sa fie absorbită de Rusia cum a fost Crimeea.
      • 0 (14 voturi)    
        Nu te abera că e păcat (Luni, 24 mai 2021, 0:58)

        Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui Alui

        Nu vor fi niciun fel de sancțiuni., După ce anul trecut Lukașenko a violat-o cu strigături pe coana democrația, UE nici măcar nu a îndrăznit să-i impună sancțiuni lui Lukașenko și famigliei sale. Au fost sancționați cu mult curaj tot sooul de cioflenderi de mâna a treia de care n-a auzit nimeni...
      • -2 (10 voturi)    
        :D (Luni, 24 mai 2021, 0:58)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Alui

        Tocmai ai subliniat un potential efect al unor sanctiuni idioate si peste limita. Practic ii alienezi pe aia si-i arunci in bratele rusilor.
        • +3 (7 voturi)    
          Si crezi ca asta e in avantajul Rusiei? (Luni, 24 mai 2021, 8:14)

          Alui [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

          O sa mai aiba un teritoriu cu populatie ostila pe care vor trebuie sa-i controleze.
            ()
    • +5 (19 voturi)    
      oare cu altii mergea ? (Duminică, 23 mai 2021, 22:03)

      unu_de_aiurea [utilizator] i-a raspuns lui vangall

      Oare daca era un avion U.S. puteau face treaba asta ?
      Sau chiar si din Rusia, China, Turcia, Israel, etc...
      Dar UE...sper sa nu vedem ceva masuri de genul: 2 tari din UE expulzeaza 3 diplomati din Belarus, 5 purtatori de cuvant le bat obrazul...

      Hai UE, macar acum cu descultii astia vrem sa vedem o pozitie comuna rapida, o mobilizare de forte, ceva...
      • -1 (11 voturi)    
        Nu mergea nici cu alții (Luni, 24 mai 2021, 1:01)

        Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui unu_de_aiurea

        Și de data asta va fi obișnuitul spectaol al impotenței în publice și zgomotoase a UE. Se vor indigna cale de câteva zile. Apoi vor impune sancțiuni împotriva artelului producătorilor de covrigi și cvas din Moghilev după care totul va muri încetișor de la sine.
        • +3 (5 voturi)    
          Sper sa nu aveti dreptate. (Luni, 24 mai 2021, 10:52)

          Luk [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

          .
  • +5 (21 voturi)    
    deci ca sa se inteleaga (Duminică, 23 mai 2021, 21:01)

    ..13 [utilizator]

    L-au filat pe ziarist la urcarea in avion si au interceptat in aer avionul ca sa isi arate muschii - bai tata este zi mare in UE si in Belarus

    Ma incearca o curiozitate de legata de numele si pasaportul sub care calatorea...

    Imi pare ca o sa fie extrem de complicat de rezolvat problema si asta arata ca inca europenii sunt nascuti poeti in raport cu statele teroriste
    • -12 (22 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Duminică, 23 mai 2021, 23:49)

      [anonim] i-a raspuns lui ..13

      • +5 (9 voturi)    
        Hahahahaha (Luni, 24 mai 2021, 10:54)

        Luk [utilizator] i-a raspuns lui

        Tot cu whataboutism-ul, tovarase? Cum e vremea la Moscova? :))
        • -1 (5 voturi)    
          Comentariu sters de utilizator (Luni, 24 mai 2021, 11:30)

          [anonim] i-a raspuns lui Luk

            ()
    • 0 (4 voturi)    
      intrebarea e (Luni, 24 mai 2021, 8:09)

      mongolul [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      cine l-a filat? serviciile din Belarus sau fratii mai mari?
  • +7 (23 voturi)    
    117 oameni fericiti (Duminică, 23 mai 2021, 22:34)

    revo [utilizator]

    Le-a vajait racheta pe la ureche. Au avut un noroc fantastic ca avionul n-a fost doborat de un proiectil "ratacit". Sau n-a fost sabotat pe aeroport, sa aiba un "accident" nefericit, in aer.

    Ceilalti 6 - Dumnezeu cu mila.

    Belarus trebuie boicotat pe toate caile, pana la eliberarea celor 6. In primul rand, autoritatile din aviatia internationala trebuie sa nu mai permita traficul aerian cu Belarus.
    • +4 (20 voturi)    
      Si cum o sa ocolesti Blarus (Duminică, 23 mai 2021, 22:55)

      Dodel540 [utilizator] i-a raspuns lui revo

      Trafic aerian international ocoleste deja estul Ucrainei dupa doborarea lui Malaesian flight acum ceva ani.
      Tu iti dai seama cat costa in combustibil si timp sa ocolesti bielorusia? Necesitatea economica va prima si se va pune batista pe tzamabal , ca de obicei.
      • +4 (10 voturi)    
        Crezi ca se mai urca cineva intr-un avion (Luni, 24 mai 2021, 8:16)

        Alui [utilizator] i-a raspuns lui Dodel540

        Care nu ocoleste Bieloeusia?
        Actul asta e al unui om nebun!
        • 0 (0 voturi)    
          Să ocolești ca să mergi (Marţi, 25 mai 2021, 6:31)

          nick24 [utilizator] i-a raspuns lui Alui

          mai precis, unde?
          QED!
  • +3 (13 voturi)    
    e mai grav (Duminică, 23 mai 2021, 23:57)

    anonim3 [utilizator]

    Asta este piraterie aeriana realizata cu instrumentele puterii de stat. Totodata, deturnarea a fost la un zbor intre doua aeroporturi (si tari) membre nu doar ale UE, ci si ale NATO. Stiu ca nu merita un razboi, dar cred ca Lukasenko trebuie pedepsit si sunt convins ca se vor gasi mijloace chiar si in dreptul international pentru aceasta. Pacat ca cetatenii Belarus vor avea de platit multe oale sparte. Si de suferit.
  • +2 (10 voturi)    
    informatii interesante ... (Luni, 24 mai 2021, 0:15)

    sile1 [utilizator]

    ....despre Roman Protasevici pot fi gasite pe site-ul

    https://www.foiaresearch.net/person/roman-protasevich
    • -8 (20 voturi)    
      mare lucru (Luni, 24 mai 2021, 1:47)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui sile1

      un agent provocator al CIA
      • 0 (2 voturi)    
        sa intelegem (Luni, 24 mai 2021, 12:23)

        Ahha [utilizator] i-a raspuns lui srpc

        ca preferi primitivul si criminalul KGB?
  • -1 (17 voturi)    
    OK. Scenariul e deja cunoscut (Luni, 24 mai 2021, 0:53)

    Amerlocu [utilizator]

    Tovarășii de la Bruxelles își vor xprima indiganrea. S-ar putea chiar să impună sancțiuni eonomive împotriva ăluia care taie bilete de parcare în centrul Minskului ba cniar și unii plutonier major din miliția bielorusă.

    După aia business as usual cu câteva scheunături ce se veoir stinge cu timpul. Northstream merge de râgâie și nu au curajul să se atingă nici măcar de un cățeluș ca Lukașenko, care nu are cu ce șantaja Europa ca Putler. Dacă nu știați după tot circul de anul trecut UE nu a îndrăznit săi impnă nici un fel de sancțuini lui Lukașenko sau famigliei sale...
    • -3 (9 voturi)    
      Pe scurt (Luni, 24 mai 2021, 7:20)

      rusul.viclean [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

      Ati belit treaba, albiciosilor
    • +1 (5 voturi)    
      Nordstream nu trece prin Belarus! (Luni, 24 mai 2021, 8:20)

      Alui [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

      Si daca Balarus blocheaza vreo teava de gaz, sufera Putin ca nu mai incaseaza bani. Dupa care v-a suferi scurt Lucasenco!
    • +2 (14 voturi)    
      oricum ai da-o rusnacii sunt niste oameni (Luni, 24 mai 2021, 9:13)

      florin4u [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

      demni de comuna primitiva...cei mai prosti din curtea scolii.In timp se va mai schimba si conducerea UE....si pana la urma o sa luam gaz si din alte surse...cum ar fi platforma Marii Negre sau poate gaz lichefiat de la americani si in felul asta ii vom lasa sa ajunga accelerat in epoca de piatra.
      • -3 (11 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Luni, 24 mai 2021, 10:04)

        [anonim] i-a raspuns lui florin4u

        • -2 (8 voturi)    
          gogule... (Luni, 24 mai 2021, 11:52)

          florin4u [utilizator] i-a raspuns lui

          nu te mai uita la filme de propaganda ca ti omori si putinii neuroni pe care ii mai ai.Rusnacii se mandresc cu ceea ce au: IPhoneuri produse de americani, Televizoare produse de sud coreeni, aparate foto produse de japonezi, masini produse de nemti, echipamente de retea produse de chinezi, si asa mai departe.

          Rusia in afara de propaganda si manipulare nu produce nimic si nici nu au cum sa produca...caci pentru asta iti trebuie tehnologie si minti luminate....ceea ce ei duc lipsa.Mai las-o usor cu Cosmosul ca macane!!!
            ()
        • -1 (9 voturi)    
          doar ca acele vremuri au trecut (Luni, 24 mai 2021, 12:37)

          Ahha [utilizator] i-a raspuns lui

          acum Rusia a devenit o cocina de porci, nu mai are nici Cosmos, nici literatura sau realizari in stiinta, nu sunt in stare sa creeze nici macar un vaccin bun sau un simplu procesor, nu mai zic un telefon mobil. Multumeste-le pentru asta idolului vostru Stalin, bosevismului asasin, comunismului rusesc, NKVD-ului, KGB-ului si regimului criminal Putler. Ei au adus Rusia la stadiul de comuna primitiva.
            ()
  • +7 (13 voturi)    
    practic, (Luni, 24 mai 2021, 8:06)

    mongolul [utilizator]

    este un act de terorism de stat sau gangsterism de stat.
    Sa vedem masurile luate de UE/NATO...
    • -1 (3 voturi)    
      lol (Luni, 24 mai 2021, 11:55)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui mongolul

      ma rog+2/8 voturi...
      multi rusofili psdisti pe siteu asta...
  • +4 (14 voturi)    
    si Putin, si Lukasenko (Luni, 24 mai 2021, 8:48)

    mongolul [utilizator]

    sunt primtivi in gindire; cred ca opozitia se rezuma la un singur om si, deci, daca il aresteaza, au rezolvat problema. Opozitia este mare si se va ridica altul. Pina la urma, le va veni unu de hac, daca nu schimba de drum.
  • 0 (4 voturi)    
    daca nici cu (Luni, 24 mai 2021, 11:55)

    liviu_ [utilizator]

    pseudo-tara belarus nu se ia nici o masura
    e clar ca legile internationala nu mai exista....

    daca nu se iau sanctiuni DURE (ma da dure, nu glume proaste), mai bine desfinteaza toate tratatele internationale ca-s degeaba!
  • -2 (2 voturi)    
    NATO (Luni, 24 mai 2021, 13:01)

    naftuliv [utilizator]

    trebuie să dea cu atomica în belaruși și în Lucașenco, Belarusul trebuie să devină democrat.
  • -1 (5 voturi)    
    Si trollul bullshevin Popescu s-a reactivat (Luni, 24 mai 2021, 15:41)

    Parzivall [utilizator]

    Ce viata trista, sa postezi gugumanii pe net pt rusi!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    ATENȚIE LA ASTA: (Marţi, 25 mai 2021, 6:25)

    nick24 [utilizator]

    “ De asemenea, comisarul european a spus că nu poate confirma sau infirma dacă la bord se aflau și cetățeni români.”
    În schimb Belarusul a stiut că la bord se află opozantul lor mult vânat.