Rusia, pregătită să se deconecteze de la internet dacă este nevoie, afirmă Dmitri Medvedev

de S.J.     HotNews.ro
Marţi, 2 februarie 2021, 15:37 Actualitate | Internaţional


Internetul de mâine
Foto: Kevin Ku, Fotis Fotopoulos, Arif Riyanto / Unsplash
Rusia este pregătită „legal și tehnologic” să se deconecteze de la internetul global dacă este nevoie, a declarat luni fostul președinte Dmitri Medvedev pentru agenția Interfax citată de Moscow Times.

Autoritățile de la Moscova au tatonat de mult timp cu ideea unor restricții mai severe asupra internetului și a controlării acestuia pe teritoriul țării.

Deși legea „internetului suveran” adoptată de Rusia în 2019 îi acordă posibilitatea de a se deconecta de la restul World Wide Web, experții și-au exprimat dubiile privind abilitatea autorităților ruse de a implementa o astfel de tehnologie.

Deși Medvedev a afirmat că Rusia este capabilă să își izoleze internetul de restul rețelei globale, acesta a subliniat că nu vede niciun motiv pentru a face asta, catalogând o astfel de măsură drept o „armă cu două tăișuri”.

Medvedev, care în prezent este președinte adjunct al Consiliului de Securitate al Rusiei, a mai afirmat că Statele Unite păstrează „drepturi cheie de control” a internetului ceea ce ar putea duce la deconectarea Rusiei de la internetul global „dacă ar fi să se întâmple ceva extraordinar”.

Oferind un alt exemplu, fostul președinte rus a declarat de asemenea că Rusia ar putea fi de asemenea deconectată de la sistemul de plăți internaționale SWIFT.

„Am fost nevoiți să creăm propriul nostru sistem de transmitere a informațiilor pentru a putea face schimb de mesaje electronice dacă se va întâmpla subit asta”, a declarat Medvedev.

Comentariile acestuia vin în contextul protestelor masive care au izbucnit în peste 100 de orașe ale Rusiei în ultimele două weekenduri după publicarea de către disidentul Alexei Navalnîi a unei investigații privind un palat extravagant care i-ar aparține președintelui Vladimir Putin.

Ancheta lui Navalnîi și a colaboratorilor săi a strâns peste 100 de milioane de vizualizări pe Youtube.

Autoritatea rusă de reglementare a telecomunicațiilor a anunțat săptămâna trecută că va amenda companiile social media care nu elimină de pe platformele lor postările video care promovează protestele.

Citește și:






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


7597 vizualizari

  • +11 (17 voturi)    
    Lol (Marţi, 2 februarie 2021, 15:42)

    mitg [utilizator]

    N-avem noi norocul asta.
  • +11 (15 voturi)    
    N-au decat sa se deconecteze (Marţi, 2 februarie 2021, 15:45)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    Iar orice iese din IP-uri de-ale lor, sa fie tratat ca atac cibernetic in restul lumii.

    Populatia va avea in curand net din cer de la Musk...
  • +5 (9 voturi)    
    Yes please (Marţi, 2 februarie 2021, 16:20)

    Orpheus [utilizator]

    O idee excelenta pentru restul lumii :)
  • +6 (10 voturi)    
    Doamne Ajuta ! (Marţi, 2 februarie 2021, 16:25)

    un domn [utilizator]

    apoi sa construim un zid de la Tarile Baltice pana la Mediterana !
  • +5 (7 voturi)    
    Deci Dmitri Medvedev și-o taie. (Marţi, 2 februarie 2021, 16:25)

    asavreau [utilizator]

    Dacă nu-i mai trebuie,este plăcerea lui.
  • +5 (7 voturi)    
    În 2 ... 3 ani ar ajunge lângă Koreea de Nord. (Marţi, 2 februarie 2021, 16:50)

    backtothedarkages [utilizator]

    .
  • +3 (5 voturi)    
    Singurii cu acces la net vor fi (Marţi, 2 februarie 2021, 16:52)

    Brezan [utilizator]

    Cei ce au o retorica deosebita in sectiunea de comentarii a publicatiilor din tara noastra si din restul tarilor de interes.

    Oare este vreo ramasita de pseudo democratie in est?

    Cand vor realiza si ei ca dictatura nu e buna?

    Puterea corupe!
    De aceea e nevoie de principiul separatiei puterilor in stat!

    Le urez bine! Pacat de popor, dar daca si ei tolereaza, aia e! Cam ca la noi cand ia psd-ul 70%
  • +4 (6 voturi)    
    Moooa (Marţi, 2 februarie 2021, 16:59)

    ursu78 [utilizator]

    Si postacii de aici ce or sa faca saracii? Or sa se zvarcoleasca ca si gaiinile fara cap? Iti dai seama...ramane PSD-ul fara elementele principale de propaganda.
  • +4 (6 voturi)    
    Oare ? (Marţi, 2 februarie 2021, 17:03)

    danmarian [utilizator]

    N-ar trebui sa se deconecteze si de la .... OXIGEN ? Ca tot sunt niste bacterii patogene profund stricatoare - distrugatoare rusnacii lui "putin-cracanatu" ! Sper sa fie PE CALE DE DISPARITIE ! Ca tot am aflat ca S-AU IMPUTINAT CU VREO JUMATE DE MILION ! Votca deh.... lucreaza ! Da-i mai "shugutza" si arabasii prin Siria si Libia - unde i-a trimis tot "cracanatu" vesnic tanar si ... cu averea ascunsa pe la .... Vezi mica resedinta de vara de la Marea Neagra ! Ca alea de pe la Soci .....si de pe unde or mai fi .... Baiat sarac ca tot "securistu" ! (Pardon ! Am vrut sa scriu KGB-istu - vajnic aparator al patriei comuniste si bunurilor proletariatului INFOMETAT - de care beneficiaza reprezentantii .... )