​Donald Trump riscă a doua procedură de destituire, fără precedent în istoria Statelor Unite ale Americii

de R.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 9 ianuarie 2021, 19:58 Actualitate | Internaţional


Donald Trump
Foto: Brendan Smialowski / AFP / Profimedia
Donald Trump ar putea să fie supus luni unei a doua proceduri de destituire, fără precedent în istoria Statelor Unite, în condițiile în care sâmbătă nu arăta niciun semn că ar intenționa să demisioneze sau să facă un pas înapoi după violențele de la Capitoliu, din 6 ianuarie, scrie AFP.

Un text de punere sub acuzare ("impeachment"), redactat de democrați din Camera Reprezentanților, îi reproșează președintelui republican că a "făcut deliberat declarații" care au încurajat invadarea clădirii Congresului de către partizanii săi.

Reuniți de Donald Trump pentru a protesta față de certificarea de către Congres a victoriei lui Joe Biden la prezidențiale, manifestanții au pătruns ulterior în Capitoliu, întrerupând ședința parlamentară. Evenimente nemaivăzute la Washington și în cursul cărora cinci persoane au murit, printre care un polițist.

Actul de punere sub acuzare afirmă și că Donald Trump a "pus în pericol în mod grav securitatea Statelor Unite și a instituțiilor guvernului".

Decizia de a lansa această nou procedură de destituire ("impeachment") va reveni încă o dată șefei Camerei Reprezentanților Nancy Pelosi, care a promis că va acționa dacă președintele republican nu demisionează imediat.

"Este nebun, dezechilibrat și periculos. Trebuie să plece", a afirmat democrata, care a mers până la a discuta cu șeful statului major pentru a se asigura că Donald Trump nu poate folosi codurile nucleare.

Trump, mai izolat ca niciodată

Retras la Casa Albă, Donald Trump și-ar fi informat apropiații că nu are nicio intenție să demisioneze, potrivit New York Times.

Chiar și în tabăra republicană unii dintre parlamentari par deschiși la posibilitatea unui nou "impeachment". Senatorul Ben Sasse a afirmat că va examina capetele de acuzare dacă în camera inferioară se lansează procedura de destituire.

Fără a se pronunța asupra unei potențiale destituiri, o altă parlamentară republicană a cerut plecarea lui Donald Trump.

"Vreau să demisioneze. Vreau să-l văd plecat. A provocat destule pagube", a afirmat senatoarea moderată Lisa Murkowski.

Mai izolat ca niciodată, cu doi miniștri care au demisionat, miliardarul republican, care a rămas vineri și fără canalul său favorit de comunicare, Twitter, nu a dat niciun semn că vrea să facă pasul înapoi.

"Nu vom fi reduși la tăcere", a replicat el, după suspendarea contului său de Twitter, prin intermediul contului său oficial POTUS (președintele Statelor Unite), în atenția celor "75 de milioane de patrioți" care au votat pentru el.

Donald Trump a evocat chiar represalii împotriva rețelei sociale care "interzice libertatea de exprimare" și posibila lansare a propriei sale platforme, prin intermediul unei serii de mesaje imediat retrase de Twitter.

Infamia celui de-al doilea "impeachment"


La putere din 2017, Donald Trump a fost deja vizat de o procedură de destituire, deschisă de Nancy Pelosi la sfârșitul lui 2019 sub acuzația că a cerut ajutorul unui guvern străin, al Ucrainei, pentru a fi anchetat rivalul său Joe Biden. El a fost achitat de Senat, majoritar republican, la începutul lui 2020.

Pentru ca noua procedură de destituire să se finalizeze, ar trebui ca miliardarul republican să fie declarat vinovat de două treimi din Senat, un eveniment care nu are nicio șansă să se producă înainte de depunerea jurământului de către Joe Biden, în 20 ianuarie.

Liderul republicanilor din Senat, Mitch McConnell, a distribuit de altfel un memo în care se afirmă că, potrivit actualelor reguli ale Senatului, niciun proces de destituire nu poate avea loc înainte de învestitura președintelui ales, dacă totalitatea senatorilor nu autorizează o astfel de procedură.

Însă lansarea unei a doua proceduri de "impeachment" ar lăsa o marcă de neînlăturat asupra bilanțului lui Donald Trump: niciun președinte american nu a suferit o astfel de dezonoare.

Senatorul republican Lindsey Graham, un apropiat al lui Donald Trump, a avertizat însă că un astfel de demers riscă să "distrugă și mai mult țara" și a făcut apel la Joe Biden.

"Sper că vă veți folosi de puterea dvs pentru a opri asta înainte de a fi prea târziu", a adăugat el, într-o intervenție la Fox News.

Adoptând imaginea pacificatorului după evenimentele de la Capitoliu, președintele ales să ferit deocamdată să adopte o poziție în chestiunea destituirii. Decizia este a Congresului, a spus el.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


47100 vizualizari

  • -29 (73 voturi)    
    Or sa-i ia boii de la bicicleta (Sâmbătă, 9 ianuarie 2021, 20:05)

    Zapateado [utilizator]

    Nu mai au ei timp de impeachment. Singurul risc pe care il suporta Trump e sa nu mai prinda un al doilea mandat in 2024. Dar in 2028 castiga precis.
    • -4 (60 voturi)    
      E doar pt imagine! NU VA FI NICIO DESTITUIRE (Sâmbătă, 9 ianuarie 2021, 21:14)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui Zapateado

      Democratii stiu prea bine ca NU pot sa il destituie dar fac chestia assta pt imagine, pt ca au niste fanatici in partid si printre votanti care vor sange cu orice pret
      • -1 (37 voturi)    
        Cine vroia sange la Capitoliu (Duminică, 10 ianuarie 2021, 0:40)

        emil bobu [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

        daca nu republicanii care au venit cu bombe artizanale?

        Cineva vrea sange, dar nu democratii, care fac tot ce pot sa uneasca tara, desi e greu de unit tara cand fanaticii trumpisti vor sa o arunce in aer.
        • -1 (21 voturi)    
          Faptele spun alteceva (Duminică, 10 ianuarie 2021, 9:43)

          wintershadow [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

          Si asta conteaza, nu logoreea mass mediei profund subiectiva si partizana.

          Mandatul lui Trump se termina cu o lista impresionanta de realizari. Timp de 4 ani democratii nu au facut decat sa arunce in aer tara si sa o polarizeze pentru a arunca vina asupra lui. Norocul lor cu epidemia.
      • 0 (22 voturi)    
        Dar Trump nu a vrut sange? (Duminică, 10 ianuarie 2021, 1:12)

        GeorgeSb [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

        Trump este singurul vinovat pentru ce s-a intamplat in ultima perioada in SUA. Este un dezaxat care trebuie inlaturat si inchis.
    • +6 (30 voturi)    
      Adică o să-i ia susținătorii... (Sâmbătă, 9 ianuarie 2021, 21:24)

      Kwisatz Haderach [utilizator] i-a raspuns lui Zapateado

      ... trumpiți?
      • +12 (24 voturi)    
        procedura asta (Sâmbătă, 9 ianuarie 2021, 21:46)

        Pacala se intoarce [utilizator] i-a raspuns lui Kwisatz Haderach

        procedura asta e ca suspendare de la noi.
        Cam cum iti imaginezi tu ca "o să-i ia susținătorii"?!
        • +2 (30 voturi)    
          nu este chiar asa (Sâmbătă, 9 ianuarie 2021, 22:36)

          ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Pacala se intoarce

          Lasa urme politice dar si financiare pentru familia actuala a lui Trump.

          pedeapsa mi se pare meritata.

          lucrurile sunt cu mult mai grave decat presa le-a relevat inca - puneti-va numai intrebarea de ce a demisionat sefa comunicarii dnei Trump???

          Nu pot sa uit ca trump cel mai mic, acum inalt cat plopu, nu s-a ridicat in picioare la inaugurarea lui tat-su in 2016 si ofiterul insarcinat cu protectia lui nu stia cum sa il faca un semn, un ceva ca sa se ridice in picioare - deci multa putreziciune acolo.

          Imi pare rau dar uneori viata este extrem de neagra si dura.

          Se prea poate insa ca toata actiunea sa nu conduca la demiterea lui Trump.
          • +4 (14 voturi)    
            as schimba exemplul (Sâmbătă, 9 ianuarie 2021, 23:40)

            paniri [utilizator] i-a raspuns lui ..13

            Nici nu vreau sa stiu cata "putreziciune" e in familia aia, dar am o banuiala ca cel mai mic baiat al lui Trump are o forma usoara de autism. Cineva a facut prin 2016 un clip in care arata mai multe dovezi (indirecte) ca baiatul e autist si, desi clipul nu era facut cu rautate, in final a fost sters pentru ca multi au sarit sa critice simpla sugerare a unui astfel de sindrom. L-am urmarit cu ceva atentie pe baiat dupa ce am vazut acel clip si pare sa fie (cel putin) ciudatzel. Ca atare, nu prea putem lua reactiile lui ca dovezi de ceva.
            • 0 (12 voturi)    
              nu am vazut clipul (Duminică, 10 ianuarie 2021, 10:52)

              ..13 [utilizator] i-a raspuns lui paniri

              Posibil

              Regret enorm ca un presedinte din USA a ajuns pana unde a ajuns Trump.

              Pachetul de stimulus care pare sa fie necesar nici acela nu a ajuns - finantarea pentru armata nici aceea nu ar fi trebuit sa ajunga ca nu vroia Trump, deci nu poti sa conduci o tara dupa muschiul tau - trebuie sa ii intelegi pe toti si sa incerci sa iei decizia cea mai potrivita.

              Zic ca nu este usor sa conduci o tara dar in ultimul an Trump a dovedit ca nu este in stare de nimic bun. Daca in ceilalti ani au fost semnale oarecum amestecate in ultimul a devenit clar.

              Trump a tras in jos, dupa el, partidul Republican
              • -2 (4 voturi)    
                oh yeah? (Duminică, 10 ianuarie 2021, 20:33)

                Ike [utilizator] i-a raspuns lui ..13

                sa vezi tu cum o sa conduca Dems pentru toti, sa nu-ti povestesc... o sa arate degetul mijlociu tuturor celor ce se impotivesc, razboiul de razbunare abia a inceput.
              • -1 (1 vot)    
                era de asteptat (Luni, 11 ianuarie 2021, 7:29)

                paniri [utilizator] i-a raspuns lui ..13

                ca Trump va fi un dezastru. Am avut ocazia sa vad o analiza facuta de un (parca) psiholog (Richard Grannon / youtube) pe seama lui Trump inainte de alegeri si una dintre idei era ca personajul va face fix ce a facut si in trecut, adica va duce orice conduce (inclusiv o tara) la faliment (parca a declarat faliment de vreo 4 ori inainte sa ajunga presedinte). De caracterul lui Trump nici nu are rost sa mai discutam (o mizerie!).
        • +3 (5 voturi)    
          Văzându-l pe bovinul șaman... (Duminică, 10 ianuarie 2021, 16:39)

          Kwisatz Haderach [utilizator] i-a raspuns lui Pacala se intoarce

          ... Jake Angeli (și pe restul de rednecks ortaci care au atacat Capitoliul), i-am echivalat cu „boii de la bicicletă” ai lui Trump :)
    • +4 (26 voturi)    
      mai mult ca sigur (Sâmbătă, 9 ianuarie 2021, 21:25)

      Filbert [utilizator] i-a raspuns lui Zapateado

      Da' ce-o sa faci tu cind n-o sa mai ai bicicleta la care sa tragi?! O sa astepti pina in 2228 cind o sa cistige sigur al doilea mandat?
      • -5 (23 voturi)    
        Nu-mi purta mie de grijă (Sâmbătă, 9 ianuarie 2021, 22:18)

        Zapateado [utilizator] i-a raspuns lui Filbert

        Mai bine pazeste-te sa nu-ti spuna careva bancul cu Dabija.
    • +12 (26 voturi)    
      dupa impeachment nu mai poti candida (Sâmbătă, 9 ianuarie 2021, 22:30)

      TheBorg [utilizator] i-a raspuns lui Zapateado

      ghinion
      • +6 (10 voturi)    
        exact (Duminică, 10 ianuarie 2021, 5:14)

        Ike [utilizator] i-a raspuns lui TheBorg

        exact, doar aste e miza, nu altceva.
    • -5 (13 voturi)    
      De ce sa il destituie daca tot pleaca pe 20? (Duminică, 10 ianuarie 2021, 1:06)

      patrunjel [utilizator] i-a raspuns lui Zapateado

      De ce sa il destituie daca tot pleaca pe 20 ianuarie?
      Pentru 10 zile?

      Le e frica oare de tribunalele militare?
    • +1 (9 voturi)    
      :)) :)) :)) (Duminică, 10 ianuarie 2021, 7:55)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Zapateado

      Și ceaușescu, dacă nu-l împușcau la ”zidul plângerii” din Târgoviște, era președinteacuma, nu?
    • +3 (3 voturi)    
      "Dar in 2028 castiga precis". (Duminică, 10 ianuarie 2021, 18:29)

      Bibishor [utilizator] i-a raspuns lui Zapateado

      Daca nu moare pana atunci.
    • 0 (2 voturi)    
      Sigur. (Duminică, 10 ianuarie 2021, 18:40)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Zapateado

      Va fi destituit pe 20.01.2021.Și nu va primi nici pensie!Înțeleg că sunt jurnaliști de stânga care au fost ofticați de guvernarea lui Trump,dar se fac de rușine scriind astfel de tâmpenii.Trump nu va păți nimic.O anchetă serioasă a arătat că cei care au intrat în clădirea Capitoliu-lui,au fost provocați de democrați și de unii polițiști,motiv pentru care șeful poliției Capitoliu și-a dat demisia.
  • -17 (75 voturi)    
    Hehehe, Sleeping Joe "unifica America", n'asa? (Sâmbătă, 9 ianuarie 2021, 20:06)

    newlook [utilizator]

    Hehehe, Sleeping Joe "unifica America", n'asa? O sa vedeti ce de "unificare" face Sleeping Joe. Ma rog, nu el; el, saracul, nici macar nu-si aminteste evenimente recente din viata lui.
    • +15 (23 voturi)    
      C'mon man (Sâmbătă, 9 ianuarie 2021, 21:30)

      moto33 [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      .
  • -20 (58 voturi)    
    Leftistii cred ca sunt indrepttiti! (Sâmbătă, 9 ianuarie 2021, 20:15)

    Vigilentanonstop [utilizator]

    Dreptatea este aia care o simti!
    Si nu conteaza ca ce te ridica si te sustine!
    Am cunoscut femei in occidennt care prefera oameni negri, un cosmar pt mine!!
    Eu cum ar trebui sa supravietuiesc?
    • -4 (34 voturi)    
      ce e de mirare? (Sâmbătă, 9 ianuarie 2021, 21:26)

      Filbert [utilizator] i-a raspuns lui Vigilentanonstop

      Daca au de ales intre tine si un negru, ce te mira ca-l aleg pe ala?
    • -6 (22 voturi)    
      Fix (Sâmbătă, 9 ianuarie 2021, 22:56)

      martino12 [utilizator] i-a raspuns lui Vigilentanonstop

      asta se va intampla si la noi cam in 10-20 de ani, ideologii lucreaza din greu sa aduca lucrurile in punctul asta (sa inoculeze femeilor ura fata de barbatul alb). Pe mine m-a surprins indiferenta barbatilor din Occident, cati or mai fi. Fata de cei din Est se tin batosi si nasul pe sus, cand de fapt au ajuns mai jos decat niste africani.
    • +8 (18 voturi)    
      WOW (Duminică, 10 ianuarie 2021, 0:02)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Vigilentanonstop

      Nu mai dormi noaptea de ce preferinte sexuale sau de dragoste au femeile din alte tari. Nu stiu eu cum voi supravietui stiind ca tu nu poti supravietui de grija altora.
  • -10 (32 voturi)    
    ? (Sâmbătă, 9 ianuarie 2021, 20:17)

    nick1587873340950 [utilizator]

    risca ? adica daca placa pe 20 cerisca ? sau nu pleaca ?
  • -4 (70 voturi)    
    Memoria are picioare scurte! (Sâmbătă, 9 ianuarie 2021, 20:21)

    Robin_W [utilizator]

    Nota: nu sunt de acord cu discursul tinut de Trump care a incitat oamenii la violentele de la Capitol!
    Dar,
    mai are 11 zile dar Pelosi tine mortis sa-l destituie. De fapt, cine a fost atent, ar putea usor sa remarce ca tot ce au facut democratii de cand Trump a iesit presedinte, nu a fost decat sa il discrediteze, sa il dea jos, sa se opuna la absolut tot si sa il atace incontinuu.
    Cine isi mai aminteste:
    * ... în 2011, când zeci de mii de democrați a iesit pe Wisconsin Capitol (clădire în Madison) și au ocupat-o fizic pentru mai mult de două săptămâni? Ni s-a spus, "Așa arată democrația!"
    * ... în 2016, când Obama a fost președinte și sute de BLM au blocat autostrăzi interstatale și au acostat violent poliția (chiar uciderea unora)? S-a spus, "Să atribuim acțiunile unei singure persoane, întregi mișcări este periculos și iresponsabil!"
    * ... în 2018, în timpul audierilor de la Kavanaugh, când o mulțime de democrați au luat cu asalt clădirea Curții Supreme a SUA din Washington, DC, și au bătut cu pumnii de furie in ușă. S-a spus, "E de înțeles!"
    * Amintiți-vă revoltele din vară 2020 în marile orașe din întreaga țară, când grupuri de democrați mărșăluiau pe stradă, au dat foc clădirilor, au jefuit afaceri, au atacat și chiar au ucis trecători și poliție? S-a spus, "Acestea sunt în mare parte proteste pașnice!"
    * Îți amintești când o gloată nebună s-a adunat după Convenția Națională Republicană și l-a atacat pe Rand Paul, un senator american? S-a spus, "Fără dreptate, nu exista pace!"
    * Amintiți-vă când poliția a fost retrasă, guvernatorii au refuzat să cheme garda națională, și democrații au plătit cauțiune pentru protestatari violenți care au fost arestați? S-a spus, "Acesta este singurul mod în care oamenii oprimați pot fi auziți!"
    ...
    • -8 (42 voturi)    
      Interesanta retrospectiva (Sâmbătă, 9 ianuarie 2021, 21:02)

      Zapateado [utilizator] i-a raspuns lui Robin_W

      N-o stiam, bine faci că ne-o dezvălui, e extrem de instructiva.

      In urma ei trag concluzia că democratii sunt niste CANALII.

      Doamne, si cât ii divinizam...

      Ma rog, poate "divinizam " e mult spus dar oricum , dădeam două cepe degerate pe ei, nu una.
      • +7 (13 voturi)    
        Never concluded Dems are a-holes! (Sâmbătă, 9 ianuarie 2021, 23:25)

        Robin_W [utilizator] i-a raspuns lui Zapateado

        Democratia presupune ca poti trage singur ce concluzie vrei tu! Si despre Dems si despre Reps.
        Canalii? Nu, dar intreb: cum sustii acum ca vrei sa unesti America dupa ce timp de 4 ani nu ai facut decat sa o dezbini? Crezi ca totul se uita peste noapte? Ce credibilitate ti-a mai ramas?
        • -6 (10 voturi)    
          Hai, n-o intoarce ca la Ploiesti! (Duminică, 10 ianuarie 2021, 8:07)

          Zapateado [utilizator] i-a raspuns lui Robin_W

          Adica, mai intai arunci cu lături in capul democratilor si acum, cuprins de remuscari, bati in retragere si ne spui ca nu sunt chiar baieti răi ci doar usor ipocriti.
        • -3 (5 voturi)    
          biden nu a intrat in acest joc (Duminică, 10 ianuarie 2021, 11:17)

          ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Robin_W

          dar chiar si asa imi pare ca nu il ajuta profilul sau oarecum limitat si imbatranit.

          in al doilea rand si-a luat o gloata de femei pentru comunicare - si am vazut prima incercare a lor si mi s-a parut extrem de nereusita,

          Are insa in stafful lui o persoana care a analizat stiintific rupturile produse in societatea americana dar una este analiza si altceva sunt masurile care pot consolida o societate.

          Mai mult, paturile radicalizate aduna o masa mare de oameni - este nevoie de ceva timp ca sa aduci armonia sau macar echilibrul.

          din experienta mea ca manager la o societate comerciala extrem de fragmentata pot spune ca uneori lucrurile se intampla peste noapte daca asiguri echilibrul, dovedesti ca asa cum certi cu stanga certi si cu dreapta, ai masura egala pentru toti, comunici si faci lucrurile sa evolueze transparent.

          Deci se poate si in termen relativ scurt sa aduci echilibru. Mie mi=a luat 2 luni de zile sa aduc echilibrul intre membri la aceea societate comerciala confruntata cu un haos general.

          Mai este o sansa pentru USA - AMerica are in viata niste presedinti care s-au confruntat cu mari provocari in viata lor si le-au depasit Ei pot sa fie vectori de imagine pentru a consolida relatia dintre Republicani si Democrati si a genera concilierea asteptata.

          Mai mult, in Congres au fost atat republicani cat si democrati care au dovedit ca pot aborda echilibrat situatia. Acestia ar trebui sa promoveze mai departe mesaje echilibrate. Unul dintre ei a facut produs un minunat speech cu referire la Ugly Day & Beauty of a Day
        • +4 (8 voturi)    
          actiunea de dezbinare a US a inceput bine-mersi (Duminică, 10 ianuarie 2021, 11:37)

          AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Robin_W

          In timpul lui Obama.
          Sondajele privind opinia americanilor despre rasism spun asta.
          Obama a munct 8 ani de zile ca sa ii convinga pe americani ca sunt rasisti, ca sunt vinovati de toate relele planetei, ca sunt misogini si intoleranti, etc.
          Alegerea lui Trump a fost un efect al politicilor lui Obama nu o cauza.
    • 0 (12 voturi)    
      este totusi o diferenta semnificativa (Sâmbătă, 9 ianuarie 2021, 22:52)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Robin_W

      Intre a face afirmatii ref anumite manisfestari care este adevarat pot le pot incuraja sau sustinere indirect sau chiar nechemarea Garzii Nationale pentru eliminarea unora de pe strada

      vs

      Sustinerea directa, nemijlocita a manifestarilor violente

      Pentru mine
      - momentul in care Trump a refuzat sa cheme Garda Nationala in favoarea apararii membrilor Congresului,
      - incercarea de a opri demersurile normale electorale si
      - minciunile repetate pe care le-a proliferat afrimand ca alegerile au fost furate
      - ultima, cu voia dvs, postarea pe twitterul oficial de la WH ca urmeaza el gogu, sa isi faca propria sa retea de socializare...

      Cantariti si Dvs. daca nu cumva impeachment-ul este pentru Trump/

      Congress has identified three general types of conduct that constitute grounds for impeachment, although these categories should not be understood as exhaustive:

      1. improperly exceeding or abusing the powers of the office;
      2. behavior incompatible with the function and purpose of the office; and
      3. misusing the office for an improper purpose or for personal gain.
    • +1 (21 voturi)    
      Ai postat acelasi lucru de mai multe ori (Duminică, 10 ianuarie 2021, 0:43)

      emil bobu [utilizator] i-a raspuns lui Robin_W

      E clar ca esti platit la postare.

      Si folosesti formatul tipic postacilor: "nu sunt de acord cu Trump dar...", de parca vei convinge pe cineva.
  • -18 (44 voturi)    
    Si cine a facut aceasta procedura? (Sâmbătă, 9 ianuarie 2021, 20:21)

    Vigilentanonstop [utilizator]

    Multum im nu me interesea za gandirea leftista despre lume!!!!!
  • -10 (42 voturi)    
    Si inca ceva (Sâmbătă, 9 ianuarie 2021, 20:27)

    Robin_W [utilizator]

    Astia sunt 'trumpistii'?!?

    https://townhall.com/tipsheet/katiepavlich/2021/01/07/utah-man-with-a-history-of-organizing-blm-protests-was-inside-the-capitol-n2582766
    • +9 (17 voturi)    
      ... (Sâmbătă, 9 ianuarie 2021, 21:12)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui Robin_W

      Mai bine te-ai intreba ce cautau moldovence vorbitoare de rusa dintre care una a avut nevoie de traducator. "Di la Balti di fel" , Eugenia Malimon. Culmea, ambele cu cetatenie americana.
      • 0 (0 voturi)    
        Ce căutat și în România în Dec.1989. (Luni, 11 ianuarie 2021, 8:07)

        asavreau [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

        Asta căutau.Erau/sunt bine instruite în astfel de tehnici de dezinformare și provocare conflicte cu forțele de ordine,care să ducă la busculade și dezordini.Americanii știu să ancheteze,să afle adevărul.Sper să-l aflăm și noi,dre la aceiași jurnaliști care acum fac presupuneri răutăcioase.Putin sa grăbit să declare slăbiciunea democrației americane,dându-se de gol,că este cel care a inițiat asaltul.
  • -9 (41 voturi)    
    O porcărie (Sâmbătă, 9 ianuarie 2021, 20:42)

    Ed___ [utilizator]

    OPOZIŢIA doreşte chipurile demisia sau suspendarea lui Trump

    Şi nici măcar majoritatea senatorilor din opoziţie.

    Doar o mână de oameni vocali.

    Oricum în 11 zile îi expiră mandatul lui Trump, aşa că este doar un mare fâs al nemernicilor care vor să se răzbune pe faptul că Trump a spus că nu vine la festivitatea de investire a lui Biden.

    Până la urmă Trump are libertatea să nu vină, nu îl obligă nicio lege şi ar fi culmea să meargă la investirea lui Biden care a fost cu voturi (unele din ele) posibil viciate.
    • -5 (9 voturi)    
      Democratii il ataca fiindca a instigat la violenta (Duminică, 10 ianuarie 2021, 0:45)

      emil bobu [utilizator] i-a raspuns lui Ed___

      Trump a tot atacat rezultatul alegerilor, iar nebunii care il urmeaza au luat de bune minciunile lui Trump.

      L-a sunat pe secretarul de stat din Georgia, sa-l roage sa "gaseasca" 11780 de voturi, e clar ca a pierdut, dar tot incita la violenta si la atacuri impotriva democratiei.

      De-asta vor sa-l dea jos, pentru ca Trump e un nebun periculos.
  • -8 (42 voturi)    
    Pelosi lost her laptop (Sâmbătă, 9 ianuarie 2021, 21:07)

    marc.andre [utilizator]

    Doamna Pelosi si-a pierdut laptopul in situatia creata la Capitoliu. De fapt, multi erau atat de ingroziti incat au uitat de laptopuri si au fugit. Asa se face ca 15 laptopuri au ajuns exact acolo unde trebuie. Acesta este si motivul pentru care doamna Pelosi a intrat in panica maxima si actioneaza asa cum actioneaza. Este sindromul "laptopului", cunoscut deja de la Hunter Biden.
    • +9 (11 voturi)    
      tare logica (Sâmbătă, 9 ianuarie 2021, 23:44)

      paniri [utilizator] i-a raspuns lui marc.andre

      deci daca iti fura cineva (pe care tu il percepi ca fiind de rea-credinta) laptopul (pe care detii informatii importante pentru servici, poate unele clasificate la care ai acces prin natura meseriei) si te apuca panica, suferi de sindromul "laptopului", nu de motive reale de ingrijorare?
      • -3 (9 voturi)    
        Bingo! (Duminică, 10 ianuarie 2021, 8:49)

        marc.andre [utilizator] i-a raspuns lui paniri

        :)
        Sunt motive reale de ingrijorare, acolo, in laptop.
        • +3 (7 voturi)    
          siguuur (Duminică, 10 ianuarie 2021, 9:54)

          paniri [utilizator] i-a raspuns lui marc.andre

          la fel cum gasirea unei masini de scris automate la sediul PNT de catre mineri era un "motiv real de ingrijorare"....
          • -3 (5 voturi)    
            ce e aia "masina de scris automata"? (Duminică, 10 ianuarie 2021, 12:23)

            AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui paniri

            Poti sa ii dictezi si scrie singura?
            • +2 (2 voturi)    
              nu ai decat (Duminică, 10 ianuarie 2021, 16:08)

              paniri [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

              sa ii cauti pe minerii care au facut afirmatia si te "lamuresc" ei
            • +1 (3 voturi)    
              Întreabă-i pe securiștii... (Duminică, 10 ianuarie 2021, 16:43)

              Kwisatz Haderach [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

              ... lui Ilici și pe mineri, ei au inventat sintagma :)
  • +20 (40 voturi)    
    Donald Duck out (Sâmbătă, 9 ianuarie 2021, 21:09)

    Plagarus [utilizator]

    Naționalist fără scrupule și fără un strop de integritate
  • +11 (53 voturi)    
    Ce de postaci trumpisti deasupra (Sâmbătă, 9 ianuarie 2021, 21:19)

    emil bobu [utilizator]

    S-a rasturnat caruta cu postaci trumpisti.

    Trump incita la o revolutie, la daramarea statului american si cine il apara pe Trump? Avocati? Nu. Armata? Nu. Politrucii republicani? Nu.

    Mai degraba cei mai inutili oameni din lume, postacii de pe net.
    • -7 (29 voturi)    
      Emil Bobu ?! He, he ! (Sâmbătă, 9 ianuarie 2021, 22:07)

      Idealistu [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

      Stiam ca Emil Bobu e tampit, dar chiar asa ?
      • +5 (25 voturi)    
        Imediat ai aparut, postac trumpist (Duminică, 10 ianuarie 2021, 0:46)

        emil bobu [utilizator] i-a raspuns lui Idealistu

        Si inafara de atacuri la persoana, nu ai nimic de zis.

        Ce va invata acolo la scoala de propaganda din Sankt Petersburg? Esti slab rau.
  • +15 (45 voturi)    
    Pare ca s-a rasturnat caru' (Sâmbătă, 9 ianuarie 2021, 21:26)

    persuasiv [utilizator]

    cu frustrati.Ho,bă,ce dati asa navala???Zici ca voi ati pierdut,nu clovnu'.Lasati-o,naibii,mai usor.Ca va creste tensiunea.
    • -11 (37 voturi)    
      Bai la ce minciuni ne spun media ! (Sâmbătă, 9 ianuarie 2021, 22:10)

      Idealistu [utilizator] i-a raspuns lui persuasiv

      La ce te astepti. Patru ani de minciuni si manipulari ale mass media din SUA si Europa, plus Twiter si Facebook, nu-ti sunt de ajuns. In Romania sursa informatiilor sunt posturile media anti Trump, preluate necritic de o presa de doi lei.
    • -8 (16 voturi)    
      Un alt doilea comentariu aproape identic... (Sâmbătă, 9 ianuarie 2021, 22:54)

      Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui persuasiv

      ...care folosește zicala cu carul răsturnat în decurs de câteva minute, postat de către un alt utilizator.

      Mai răsfirați, tovarăși postaci, că e prea evident ce faceți!
      • +3 (7 voturi)    
        daca ziceam ''caruta cu prosti'' (Duminică, 10 ianuarie 2021, 7:07)

        persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

        eram mai deosebiti???
        P.S.,n-avem nimic in comun.
    • -1 (13 voturi)    
      Astia sunt platiti sa minta pentru Trump (Duminică, 10 ianuarie 2021, 0:48)

      emil bobu [utilizator] i-a raspuns lui persuasiv

      De-asta posteaza asa mult, sunt platiti la postare.

      De ce ar avea nevoie Trump sa fie aparat in comentarii, daca nu cumva Trump e absolut tot ce spun democratii despre el, adica faptul ca e nebun si periculos?

      De ce ar avea nevoie de o armata de postaci, daca ar fi fost un presedinte normal, nu unul care instiga la demolarea democratiei americane?

      Iti dai seama ca Trump a comis ceva grav, atunci cand apare o armata de postaci sa-l apere.
      • 0 (6 voturi)    
        "the real Emil Bobu" (Duminică, 10 ianuarie 2021, 12:28)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

        Daca tu crezi ca pe Trump sau pe republicani ii doare grija de ce scrie pe un site de stiri din sud-estul Europei la comentarii iti meriti numele pe deplin.
  • -5 (35 voturi)    
    Sunt departe.. (Sâmbătă, 9 ianuarie 2021, 22:14)

    Observatory [utilizator]

    și m-a amuza dragostea nemarginita a multora pentru un nou comunism( acum sanki) se spune socialism... nimic nu se mai spune pe nume, ce caraghios) negrii sun cenușii , ciorile sunt rromi șamd ...
    De ce m-a amuza .
    Pentru ca in ‘89 unii susțin ca ați făcut o revoluție sa nu va mai plăcea comunismul .
    Acum , se pare ca prima “iubire” nu se uita ușor .
    Este păcat , poate greșesc , dar in special cultura unora care scriu aici , nu am auzit nici in cartierele rău famate.
    PS
    Scrie un “fugar” din epoca de aur , zâmbesc și mi spun singur “ Bhai... ai luat o decizie corecta !
    • +3 (7 voturi)    
      Las' ca noi suntem... (Duminică, 10 ianuarie 2021, 10:07)

      rsumy_ [utilizator] i-a raspuns lui Observatory

      ... vaccinati cu Dragnea.

      Poate stim mai bine decat tine cum stau lucrurile.
    • +2 (8 voturi)    
      Hmmmm.... (Duminică, 10 ianuarie 2021, 10:34)

      paulbutoi [utilizator] i-a raspuns lui Observatory

      Nu stiu daca am inteles corect ...
      Vreti sa spuneti ca cine nu este un admirator neconditionat al Marelui Barbat Care a Salvat Universul nu poate fi decat un pui de comunist ?
      Stiu si eu ...
      Oare o judecata atat de transanta nu ar aminti de cea aplicata de comunisti , " cine nu e cu noi e impotriva noastra" ?
      Parca nici John McCain nu era chiar un mare admirator al Inegalabilului ...
      ( Bine, nici Marele Barbat nu ii admira " pe cei care s-au lasat capturati "; evident , El avea ascendentul moral al celui care - in momentul respectiv - a ales sa nu raspunda la chemarea la arme a tarii ... )
      Oare daca republicanii s-ar debarasa de El , ar fi dovada ca - in Realitate - si ei sunt doar
      niste pui de comunisti ?
  • +2 (16 voturi)    
    asta intra la puscarie... (Sâmbătă, 9 ianuarie 2021, 22:53)

    comentacu [utilizator]

    va intra in istorie ca primul presedinte care a intrat la puscarie. Noroc ca nu e Kovesi acolo, ca sigur se plangea pe Twiteer ca e dosar politic, cam ca Dragnea, asa.
  • -7 (13 voturi)    
    Ar trebui sa intereseze soarta lumii libere ! (Sâmbătă, 9 ianuarie 2021, 22:55)

    Cugetator [utilizator]

    Desigur ca atacarea totusi putin violenta a Capitoliului , l-a lichidat practic politic pe Trump. Se incearca totusi si distrugerea politicii lui , ceea ce ar putea sa impieteze chiar soarta lumii libere adica cea care nu vrea stangism socializant . Nu numai ca nu s-a lamurit fraudarea alegerilor americane, dar s-au creat premizele ca aripa stanga a democratilor sa creasca mult in timp si sa duca la transformari importante in SUA si intreaga lume . Sa nu se uite ca revolutia rusa a avut loc dupa primul razboi mondial si razboiul civil si a creat o dictatura de peste 70 ani . SUA este inca cea mai puternica tara a lumii si ar fi ingrozitoare si nejustificata o revolutie socialista a celor carora nu le place munca si vor veni de peste tot acolo !
    • 0 (10 voturi)    
      Ai auzit de "working poor"?! (Duminică, 10 ianuarie 2021, 8:55)

      John M. [utilizator] i-a raspuns lui Cugetator

      Adica oameni care muncesc 40+ ore pe saptamana si de-abia isi platesc chiria si mancarea de la o luna la alta?!
      "Socialistul" Biden a afirmat deja ca va ridica minimum wage la 15 dolari pe ora, ceea ce un republican n-ar face niciodata pentru ca ar lovi in bogati.
      2. Ai fost vreodata spitalizat in America?! O saptamana acolo si te-ai facut dator pe 10 ani. Vreo 50 de milioane de americani asta risca la o spitalizare.
      3. Studii superioare?! 20 de mii de dolari pe an ca popa!
      Mai citeste, America are nevoie de reforme, dar nu de alea propuse de Trump...
      • 0 (6 voturi)    
        daca acum (Duminică, 10 ianuarie 2021, 12:07)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui John M.

        creste salariul minim in conditiile date in 2021 si chiar si in 2022 afacerile, in special cele mici, intra in colaps. Asta se doreste?

        In ceea ce priveste studiile superioare este adevarat ca ele sunt scumpe dar merita pentru ca accesezi cunostiinte valoroase, dezvolti competente iar profesorii sunt unii dintre cei mai buni/valorosi. dovada este ca laureatii Premiilor Nobel vin in mare parte din USA unde si cercetarea este ...

        Spitalul este scump pentru ca dotarile sunt in mare parte de ultima generatie - nu stiu cat costa, posibil sa fie extrem de costisitoare.

        daca economia/afacerile nu functioneaza toate sunt intoarse: salarii mici, costuri pe care nu ti le permiti si din pacate cam asta este starea actuala.

        Se produc/vand pe FB, twitter, zoom, instagram, youtube doar multe vorbe /imagini - ajuta dar nu hranesc fizic organismul omului si nici nu contribuie la plata cheltuielilor, poate doar le cresc, pentru ca sunt virtuale.

        Atentie la ce va doriti!
      • 0 (4 voturi)    
        minimum wage-ul nu a rezolvat nimic, niciodata (Duminică, 10 ianuarie 2021, 12:51)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui John M.

        nicaieri.
        Va lovi fix in aia pe care sustine ca trebuie protejati.
        2- Zici ca 50 milioane americani risca... si restul de 275 milioane? Pentru ei functioneaza sistemul? Pai poate problema este la cei 14% care nu isi platesc asigurarile de nici un fel nu la sistemul de sanatate. Hai sa ii bagam obligatoriu pe sistemul romanesc, toti aia 50 milioane sa plateasca 10% din salariu.
        3- studii superioare? nu sunt obligatorii nicaieri in lume.
  • +4 (14 voturi)    
    odata demis... (Sâmbătă, 9 ianuarie 2021, 23:35)

    John_Re [utilizator]

    nu mai poate candida in 2024.

    maga hahaha :))
    • -4 (12 voturi)    
      Deci, "sus China"? (Duminică, 10 ianuarie 2021, 8:51)

      marc.andre [utilizator] i-a raspuns lui John_Re

      Daca MAGA - ha -ha -ha, rezulta ca strigi "sus China"?!
      • -1 (3 voturi)    
        fortezi raspunsuri (Duminică, 10 ianuarie 2021, 15:12)

        John_Re [utilizator] i-a raspuns lui marc.andre

        pentru a-ti confirma convingerile false.

        btw, sa stii ca asia este sute de ani ca civilizatie peste america.

        ignora mesajul daca ai trait numai in Romania.
  • +1 (9 voturi)    
    hollywood-ul nu a prea produs anul acestsa (Duminică, 10 ianuarie 2021, 0:45)

    richter [utilizator]

    trebuia ceva "actiune" ca se plictisea lumea de moarte -sau de viata!- asa ca, na "hollywood " pe paine...episodul..?!?..am uitat nr.-ul, e ca in "familia Ewing".,fara cap si fara coada,..figuranti, gramada, gratis..se poate politica fara ..hmm...cum le zice...aaaa..am un ...un...na,asta,de se nu prea uita-
  • -3 (13 voturi)    
    America (Duminică, 10 ianuarie 2021, 9:46)

    rana [utilizator]

    Măreața Americă s-a ridicat la urne împotriva dictatorului și l-a înlăturat de le putere !
    Măreția ei va crește și mai mult de acum... !
  • -4 (6 voturi)    
    Ce e mai plauzibil (Duminică, 10 ianuarie 2021, 17:10)

    Setalcott [utilizator]

    Iata doua teorii ale conspiratiei:
    1) Trump a pus la cale o lovitura de stat, insurectie, tradare, toate la un loc. Habar nu avem cum ar fi trebuit sa functioneze in mintea lui Trump reprezentata in mintea democratilor. Armata, care s-a dovedit de atatea ori ostila lui Trump ar fi instaurat o dictatura militara pentru a-l tine la putere?
    2) Deep state a pus la cale deraierea marsului lui Trump pentru a impiedica discutarea in congres a dovezilor de frauda, care conform versiunii oficiale nu exista. Infiltrarea grupurilor indezirabile de catre agenti FBI este binecunoscuta. Cooptarea politiei in manevre destabilizatoare a fost practicata si la Charlotesville.
    A doua teorie a conspiratiei a reusit, chiar daca n-a fost.
    Aproape toti congresmanii care initial au anuntat ca vor obiecta la colegiul electoral si-au retras obiectiile ca urmare a evenimentelor. Care e logica aici nu ma intrebati pe mine. Important e ca le-au da democratilor ce vroiau.