Împușcături pe treptele unei catedrale din New York: Un bărbat, ucis de poliție după ce a deschis focul asupra mulțimii

de Redactia     HotNews.ro
Luni, 14 decembrie 2020, 7:49 Actualitate | Internaţional


Impuscaturi pe trepetele unei catedrale din New York (twitter)
Foto: Hotnews
Un bărbat a fost împuşcat mortal de poliţia din New York după ce a deschis focul asupra mulţimii adunate duminică pentru un concert de colinde de Crăciun în faţa unei biserici din oraş, relatează AFP citată de Agerpres.

Nicio persoană din public nu a fost lovită de aceste tiruri în împrejurimile catedralei St John the Divine din Manhattan, a afirmat comisarul Dermot Shea de la poliţia din New York.

Trei membri ai forţelor de ordine au intervenit la locul incidentului şi au tras de peste 15 ori în direcţia bărbatului, a cărui identitate nu a fost comunicată, lovindu-l cel puţin o dată la cap, a precizat comisarul Shea.

Poliţia a găsit două arme de mână la faţa locului şi un sac în vecinătate conţinând o canistră plină de benzină, corzi, cablu şi numeroase cuţite, a adăugat el.

Anterior, o purtătoare de cuvânt a poliţiei din New York declarase că poliţiştii au făcut uz de armele din dotare după ce bărbatul a început să tragă.

O corespondentă a agenţiei France Presse martoră a scenei a povestit că individul a deschis focul în faţa acestei biserici din Manhattan în timp ce câteva sute de persoane plecau la sfârşitul colindelor. "Am auzit două sau trei împuşcături", a spus ea. M-am uitat în sus şi poate la zece metri de mine pe trepte se afla un tip care trăgea", a spus ea. "Vedeam flăcările cum ies pe ţeava armei, am început să fug ca să-mi salvez pielea", a mai spus ea.

Martha Stolley, o altă martoră, a estimat că bărbatul a tras de opt sau zece ori înainte de a fi doborât de poliţie. "Trăgea la nimereală", a spus ea pentru AFP, adăugând că individul striga "Împuşcaţi-mă, ucideţi-mă!".








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3607 vizualizari

  • +8 (18 voturi)    
    Religia păcii? (Luni, 14 decembrie 2020, 8:05)

    PuerAeternus [utilizator]

    Nu cred că e alb. Altfel se vorbea imediat de white supremacy.
    • +7 (17 voturi)    
      nu cred ca e nici negru... (Luni, 14 decembrie 2020, 9:23)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui PuerAeternus

      .. altfel erau deja proteste cu praduieli beleme ca saracu' a fost omorat nevinovat.
  • +6 (8 voturi)    
    Sensul cuvintelor (Luni, 14 decembrie 2020, 8:19)

    NoFive [utilizator]

    Nu orice biserica e catedrala.
    • +1 (5 voturi)    
      chiar asa? (Luni, 14 decembrie 2020, 12:03)

      IpseAnton [utilizator] i-a raspuns lui NoFive

      Mai citeste. E cea mai mare din America de Nord si este denumita oficial (pe site-ul ei):
      The Cathedral of St. John the Divine is the Cathedral of the Episcopal Diocese of New York.
      Asa ca ...
  • +3 (11 voturi)    
    Mă mir că nu a strigat Allah Akbar (Luni, 14 decembrie 2020, 9:02)

    BEDE [utilizator]

    Atentat la catedrală, la concertul de Crăciun nu te duce cu gândul la americanul frustrat de cum a fost tratat la locul de muncă sau fostul loc de muncă, care vrea să se răzbune pe colegi. Te face să te gândești mai curând la o motivație care ține de fanatism religios, au atât mai mult cu cât a tras fără a ținti pe cineva anume în mod special.
    Așteptăm detalii cu privire la atentator.
    • +3 (11 voturi)    
      ai grje la cuvinte... (Luni, 14 decembrie 2020, 9:25)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      .. negru nu a fost, ca inseamna ca esti rasist. arab nici atat.. astia-s cu religia pacii. chinezoi, nu cred.. astia au 50 kile uzi, nu pot tine in mana decat betele alea cu care mananca orezul.
      deci, ce mai ramane?
      • +1 (7 voturi)    
        Extraterestru ?! (Luni, 14 decembrie 2020, 9:49)

        asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

        Poate.Unii se cred extratereștri.
        • +2 (2 voturi)    
          poate... (Luni, 14 decembrie 2020, 11:42)

          Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

          ... pana la urma cine suntem noi sa le gaurim bula lor sensibila.
  • +2 (10 voturi)    
    Altul care a luat-o pe ulei (Luni, 14 decembrie 2020, 10:35)

    feroviarul123 [utilizator]

    Nebuni sunt peste tot, doar în US au arme. Cel puțin nu a avut un kalashnikov. Bine ca politia a avut curajul sa-l umple de plumb si nu au chemat un negociator BLM.
  • 0 (2 voturi)    
    O catedrala (Luni, 14 decembrie 2020, 15:41)

    Setalcott [utilizator]

    Nu e o catedrala, e catedrala New Yorkului - catedrala episcopala - religia oficiala a fondatorilor orasului. Ar mai fi catedrala catolica St. Patrick, dar aceea nu poate revendica acelasi statut istoric.