Trump l-a grațiat pe fostul său consilier Michael Flynn

de N.O.     HotNews.ro
Miercuri, 25 noiembrie 2020, 23:34 Actualitate | Internaţional


Michael Flynn
Foto: Captura YouTube
Președintele SUA, Donald Trump, l-a grațiat miercuri pe fostul său consilier pe securitate națională Michael Flynn care a pledat vinovat că a mințit FBI-ul în cadrul anchetei cu privire la amestecul Rusiei în alegerile prezidențiale din 2016, relatează Reuters.

”Am marea onoare de a anunța că generalul Michael T. Flynn a beneficiat de grațiere totală. Felicitări generalului Flynn și familiei sale minunate. Știu că veți avea cu adevărat o minunată Zi a Recunoștinței”, a scris Trump pe Twitter.





Discuţiile secrete dintre Michael Flynn şi ambasadorul Rusiei la Washington în decembrie 2016, înainte de învestirea lui Donald Trump, au fost punctul central al anchetei desfăşurate ulterior de procurorul special Robert Mueller asupra suspiciunilor privind existenţa unei înţelegeri secrete între echipa de campanie a lui Trump şi Rusia.

După mai mult de doi ani de anchetă, echipa lui Robert Mueller nu a găsit dovezi privind existenţa unei asemenea înţelegeri secrete.

Michael Flynn a fost constrâns să demisioneze la numai 22 de zile după ce a devenit consilierul lui Trump în probleme de securitate naţională. Însă preşedintele Trump a afirmat întotdeauna că ancheta a fost "o vânătoare de vrăjitoare" politică şi că Flynn, fost general de armată şi fost şef al Agenţiei de Informaţii a Apărării (DIA), este un om de bine.

După ce a participat la campania lui Trump, Flynn a avut discuţii confidenţiale cu ambasadorul Rusiei la Washington, Serghei Kisliak, în decembrie 2016.

Devenit consilier pentru securitate naţională, el a fost interogat pe 24 ianuarie 2017 de poliţia federală, însă a ascuns aceste contacte. A trebuit să demisioneze rapid şi pentru că l-a minţit pe vicepreşedintele Mike Pence. În 2017, Michael Flynn a acceptat să pledeze vinovat de sperjur şi să coopereze în ancheta asupra suspiciunilor privind o înţelegere secretă cu Rusia.

Anul trecut, ameninţat cu o pedeapsă de şase luni de închisoare, el şi-a schimbat avocaţii şi strategia de apărare. El a cerut de atunci anularea procedurii, declarându-se victima unei manipulări.

În mod excepţional, Ministerul american al Justiţiei şi-a retras plângerea împotriva lui Flynn în luna mai, estimând că ancheta împotriva fostului general nu are bază legitimă şi că declaraţiile lui, "chiar dacă ar fi false, nu au importanţă". Astfel, ministerul i-a oferit o victorie politică lui Trump, care a reiterat că Michael Flynn este nevinovat. Însă un judecător federal a cerut o revizuire judiciară a dosarului. O graţiere acordată de Trump ar scoate această afacere de sub competenţa tribunalelor.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















11055 vizualizari

  • -11 (39 voturi)    
    Trebuie grațiați Snowden și Assange! (Miercuri, 25 noiembrie 2020, 23:46)

    Nyk1 [utilizator]

    Trump nu trebuie să scape această oportunitate politică!
    • -3 (27 voturi)    
      Mai are totusi cateva zile (Joi, 26 noiembrie 2020, 0:27)

      baimarean [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Doar ca in agenda lui urmeaza IRANUL.
      Nu la rubrica "gratieri" :)
    • +10 (32 voturi)    
      pai (Joi, 26 noiembrie 2020, 2:58)

      gopo2016 [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      ce aia l-au ajutat sa cistige alegerile acum 4 ani? isi gratiaza lacheii, am vazut ca si pe governatorul de illinois la gratiat, jegul care lua bani de la orice business care se deschidea in Illinois, un hot dovedit, trumpeta e pt oameni cum e lupul pt oi
      • -7 (27 voturi)    
        hohohohahaa... (Joi, 26 noiembrie 2020, 10:32)

        Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui gopo2016

        .. zise nentu gicu din voluntari cu wc in fundu curtii.
    • +3 (15 voturi)    
      gratiere (Joi, 26 noiembrie 2020, 11:33)

      Calin123 [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Trebuie schimbata constitutia in SUA sa nu lase sa mai faca gratieri dupa alegeri. Normal ca omul se vede infrant si acum face abuz de putere cat mai poate. Trebuia sa faca aceste gratieri inainte de alegeri astfel incat oamenii care voteaza sa poata sa judece daca au fost bune sau rele acele gratieri.
      • -2 (8 voturi)    
        esti dus cu pluta? (Joi, 26 noiembrie 2020, 17:35)

        srpc [utilizator] i-a raspuns lui Calin123

        cum sa faca gratieri inainte de alegeri? in calitate de candidat sau cum? mare e turma retardatilor globalisti, totusi...
  • +30 (62 voturi)    
    A pledat vinovat de doua ori (Joi, 26 noiembrie 2020, 0:02)

    emil bobu [utilizator]

    Trump a zis ca l-a concediat pentru ca a mintit.

    Si acum il scapa de dosar.

    Buna treaba, Tudorel Toader ar fi mandru.
    • -12 (38 voturi)    
      n-ai înţeles nimic! nici măcar nu citeşti atent! (Joi, 26 noiembrie 2020, 6:51)

      let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

      a pledat vinovat pt. sperjur, nu pentru complot cu ruşii...
      • -9 (29 voturi)    
        lol, ti-ai luat minusuri (Joi, 26 noiembrie 2020, 9:49)

        numaiamnume [utilizator] i-a raspuns lui let_s_twist_again

        Multi sunt incapabili sa citeasca textul.
  • +15 (43 voturi)    
    hehe (Joi, 26 noiembrie 2020, 0:10)

    transpenibilus [utilizator]

    Nu degeaba i se zice oranjutanului PUTYN'S POODLE
    • -10 (34 voturi)    
      vezi şi cine ii spun astfel... (Joi, 26 noiembrie 2020, 6:53)

      let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui transpenibilus

      troglodiţii de extremă stângă care vor să pună america pe butuci!
      • +4 (24 voturi)    
        hehe (Joi, 26 noiembrie 2020, 9:54)

        transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui let_s_twist_again

        Mama ce twist i-ai bagat! Dumnezeu sa-ti tie obiceiul rusnakule.
      • +4 (14 voturi)    
        lol (Joi, 26 noiembrie 2020, 12:03)

        YamamotoIsoroku [utilizator] i-a raspuns lui let_s_twist_again

        SUA este pe butuci dar inca se crede buricul pamantului. Cat de curand va vedea ca Trump nu a fost decat inceputul sfarsitului pentru ea.
  • +9 (37 voturi)    
    Pe Trump cine-l va gratia? (Joi, 26 noiembrie 2020, 1:13)

    Ioan.Toma [utilizator]

    Biden? No way! Kamala Harris? Nici atata!
    • +9 (27 voturi)    
      Buna intrebare (Joi, 26 noiembrie 2020, 3:46)

      Caprioara [utilizator] i-a raspuns lui Ioan.Toma

      Asta e in stare sa se auto-gratieze,inca de acum.;)
    • -8 (32 voturi)    
      nu fi atât de sigur că troglodiţii ăia doi (Joi, 26 noiembrie 2020, 6:55)

      let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui Ioan.Toma

      vor ajunge vreodată la casa albă...
      procesul electoral în us nu s-a încheiat încă ci abia la începutul lui ianuarie.
    • -1 (9 voturi)    
      Biden (Joi, 26 noiembrie 2020, 10:29)

      levierul [utilizator] i-a raspuns lui Ioan.Toma

      Biden a promis ca nu va punde DOJ pe el asa cum ar face altii. Justitie independenta my ass
  • -5 (35 voturi)    
    ... (Joi, 26 noiembrie 2020, 5:54)

    rocknum [utilizator]

    2 chestii

    1: Habar n-aveti cum functioneaza justitia americana si va dati cu parerea aiurea.

    2: N-o sa mai doarma saracu Flynn la noapte ca si-au dat cu parerea niste postaci de pe HN.
  • +6 (30 voturi)    
    Si Iliescu l-a gratiat pe Miron Cozma (Joi, 26 noiembrie 2020, 8:35)

    parush [utilizator]

    Marii mafioti ai istoriei procedeaza la fel. Din fericire pe Trump nu il va mai gratia nimeni.
  • -8 (36 voturi)    
    Rolul intern si extern al politicii lui Trump ! (Joi, 26 noiembrie 2020, 8:45)

    Cugetator [utilizator]

    Deoarece consider ca HotNews este un site echidistant politic si nu ca majoritatea presei americane tot mai orientate politic spre stanga , imi exprim aprecierea nu pentru omul Trump, ci pentru politica sa interna si externa. Desigur ca si contestarii lui Trump de pe acest site , au dreptul sa se manifeste, dar nu inteleg cum poate fi apreciat pozitiv un politician relativ senil ca Biden , fost vicepresedinte cam inactiv al celui mai slab presedinte american adica Barak Husein Obama , posesor al unui premiu Nobel pentru pace , total nejustificat !
    • -8 (28 voturi)    
      aaah bine ai venit (Joi, 26 noiembrie 2020, 10:41)

      Point [utilizator] i-a raspuns lui Cugetator

      la hn,unde stangacii se unesc cu lgbtqwertyuiop si blm,unde apar minusuri in ritm de mitraliera de nici nu apuci sa citesti toate comentariile,ca apar subit cate 10-15 minusuri,unde oricine indrazneste sa judece cu creierul personal e ridiculizat,jignit sau mascarit de activistii corectitudinii politice,sau esti facut ''agent rus''.
      unde ''redactorii'' se intrec in articole PC si alea traduse vai mama lor,cu goagal translate.
      unde chiar logica cea mai normala e inlocuita de gandirea de turma...
      echidistant politic?poate la inceputuri!
    • +5 (15 voturi)    
      Trump (Joi, 26 noiembrie 2020, 12:07)

      YamamotoIsoroku [utilizator] i-a raspuns lui Cugetator

      Trump a fost elefantul din magazinul de portelanuri..iar magazinul nu era atat SUA cat intreaga lume.
      Un elefant sustinut de interesele fabricantilor de arme si de petrolistii care au distrus lumea.
      • 0 (0 voturi)    
        va sa zica lumea era un magazin de portelanuri? (Joi, 26 noiembrie 2020, 22:46)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui YamamotoIsoroku

        Portelanuri in Siria, portelanuri in Yemen, portelanuri in Tibet? peste tot portelanuri pe care petrolul si armamentul le-au dezechilibrat si spart?
  • -7 (25 voturi)    
    mda (Joi, 26 noiembrie 2020, 10:34)

    sentenced [utilizator]

    Headline-ul te face sa crezi ca a complotat cu rusii, dupa ce citesti tot articolul nu doar ca nu este mentionata natura minciunii dar se spune foarte clar ca nicio acuzatie nu a fost dovedita.

    "După mai mult de doi ani de anchetă, echipa lui Robert Mueller nu a găsit dovezi privind existenţa unei asemenea înţelegeri secrete."
  • -10 (26 voturi)    
    Cenzura, linsaj mediatic, "liste negre" (Joi, 26 noiembrie 2020, 10:36)

    animatron [utilizator]

    Acest militar a preferat sa mearga la inchisoare decat sa accepte presiunile la care il supuneau procurorii pt a obtine de la el marturisiri false contra lui Trump.

    Toata povestea "Rusiagate" s-a dovedit la fel de prosteasca si manipulatoare ca si sondajele care-l dadeau castigator "detasat" pe Biden cu 10% inaintea lui Trump.

    Activistii si presa de stanga din USA au promovat constant o "teorie a conspiratiei", din 2016 pana acum, aceea ca presedintele USA este ales de fapt de dictatorul rus Putin.

    Propria lor ancheta, condusa pe banii publici de zeci de agenti FBI si procurori speciali, procurorul-sef fiind el insusi un democrat ridicat in slavi de media obedienta, a concluzionat ca nu exista nici o dovada despre acuzatiile Partidului Democrat.

    Imediat dupa aceea au inceput insultele stangiste contra procurorului Mueller si daca pana la final era mare vedeta pe canalele de stiri de stanga, ulterior a fost exilat si cenzurat. Nimeni nu mai pomeneste de el.

    Presedintele Trump e venit din afara politicii, nu are lasitatea clasica politicianista, nu renunta la opinii de teama sondajelor asa cum face orice politician "normal".

    E ceea ce contribuie la imaginea sa foarte puternic ancorata in electoratul de dreapta, satul de ipocrizia, demagogia si diktatul mass-mediei "mainstream".

    Presa favorabila PD nu mai publica sondaje, mai ales dupa socantul exit-poll din NY Times, am gasit doar doua.

    Politico (stanga), sondaj 6-9 nov, 2% eroare:

    "alegerile au fost corecte si echitabile" ?
    DA spun 90% din electorii de stanga
    NU spun 70% din electorii de dreapta

    "rezultatele sunt de incredere"?
    DA spun 86% din electorii de stanga
    NU spun 64% din electorii de dreapta

    Monmouth (univ.), sondaj 12-16 nov, 3,5% eroare:
    Vot negativ-
    73% din electorii de stanga sunt "fericiti" ca a pierdut Trump, doar 57% sunt "fericiti" ca castigat Biden.

    "trebuie mai multe informatii despre rezultate"?
    DA spun 88% republicani, 38% din votantii altor candidati, 46% din absenteisti si 4% dems.
    • +1 (5 voturi)    
      its hopeless ... (Joi, 26 noiembrie 2020, 11:39)

      Pacala se intoarce [utilizator] i-a raspuns lui animatron

      https://www.newyorker.com/magazine/2017/02/27/why-facts-dont-change-our-minds
    • +1 (11 voturi)    
      Ia si tu o pauza (Joi, 26 noiembrie 2020, 13:13)

      palos [utilizator] i-a raspuns lui animatron

      Nu ai obosit sa reciti aceleasi minciuni zi de zi?
    • +5 (9 voturi)    
      Daaaa ... (Joi, 26 noiembrie 2020, 14:46)

      paulbutoi [utilizator] i-a raspuns lui animatron

      " Acest militar a preferat sa mearga la inchisoare decat sa accepte presiunile la care il supuneau procurorii pt a obtine de la el marturisiri false impotriva lui Trump ."
      Un mesaj ffff puternic ...
      Mi-au dat imediat lacrimile ...
      Chiar daca n-am inteles deloc chestia cu " decat sa accepte presiunile la care il supuneau procurorii " ...
      Si nici faza cu " In 2017 , M F a acceptat sa pledeze vinovat de sperjur "
      Pe vremuri , se credea ca sperjurul nu e tocmai onorabil pentru un general US Army ...
      Foarte probabil ca avocatii presedintelui Trump vor avea castig de cauza in instanta , daca vor prezenta sondajele de opinie despre parerile oamenilor ; acestea reprezinta un argument ( juridic ) ffff puternic in dovedirea falsificarii rezultatului alegerilor ...
  • +9 (23 voturi)    
    pe El Chapo (Joi, 26 noiembrie 2020, 10:45)

    mmmircea [utilizator]

    il gratiaza in ultima zi de presedintie.
  • +5 (21 voturi)    
    A gratiat criminali de razboi (Joi, 26 noiembrie 2020, 12:42)

    kolbar [utilizator]

    A gratiat corupti. Acum gratiaza si lichele tradatoare care si-au pus pielea la bataie pentru el. Dar va veni si rasplata justitiei americane.