Summit virtual UE-China, în ciuda tensiunilor în creștere / „UE nu trebuie să devină un câmp de bătălie pentru tensiunile chino-americane”

de R.M.     HotNews.ro
Duminică, 13 septembrie 2020, 16:28 Actualitate | Internaţional


Xi Jinping
Foto: David Himbert / AFP / Profimedia
Liderii UE, cancelarul german și președintele chinez Xi Jinping vor încerca luni, în sistem de videoconferință, să obțină avansuri în negocierea unui acord privind investițiile - pe fondul disputelor legate de Hong Kong, Taiwan și provincia Xinjiang, scrie AFP.

Prevăzut inițial sub forma unui summit extraordinar în septembrie la Leipzig (Germania), întâlnirea va avea loc în cele din urmă în format redus, din cauza pandemiei.

În timpul acestei reuniuni virtuale, prezidate de Charles Michel, șeful Consiliului European (care reprezintă statele membre), în fața lui Xi se vor regăsi doar șefa Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, și cancelarul german Angela Merkel, în condițiile în care Germania asigură președinția rotativă a UE.

Pe agenda discuțiilor figurează în special acordul chino-european privind investițiile, a cărui semnare până la sfârșitul anului este considerată "posibilă" de către Beijing.

Europenii și chinezii negociază de șapte ani acest acord privind protecția investițiilor străine între UE și gigantul asiatic, care abordează proprietatea intelectuală, sfârșitul transferurilor de tehnologie impuse firmelor externe de China și subvențiile acordate companiilor publice chineze.

"Accelerarea negocierilor"

"Dorim să garantăm accesul la piața chineză pentru companiile noastre, vrem reguli echitabile ale concurenței, cerem reciprocitate" în termeni de deschidere, subliniază un responsabil european, care a preferat anonimatul.

Sarcina se anunță însă delicată: "Sperăm să ne înțelegem luni asupra uei foi de parcurs pentru a aplana diferendele", dar "chiar dacă obiectivul politic este accelerarea negocierilor și încheierea lor până la finalul lui 2020, vom accepta un acord numai dacă merită", a subliniat el.

Niciun progres major sau declarație comună nu sunt așteptate luni, dar europenii speră să-l convingă pe Xi Jinping să dea un impuls prin acordarea unei marje de manevră mai mare negociatorilor chinezi.

Un alt dosar, climatul: în condițiile în care UE își propune un obiectiv de neutralitate carbon pentru 2050, europenii vor să determine Beijingul la obiective mai ambițioase, respectiv o neutralitate carbon în 2060 și stoparea construcțiile de centrale pe cărbune.

"În mod normal, prietenii noștri chinezi nu vor să promită mult și să nu-și respecte în întregime angajamentele. Dar nu mai este momentul pentru prudență excesivă", spune o altă sursă europeană.

Între ciocan și nicovală


Reuniunea intervine în condițiile în care relațiile se deteriorează continuu între China și Statele Unite, pe fondul războiului comercial, al escaladării tensiunilor în marea Chinei de sud, închideri reciproce de consulate, acuzații de spionaj și de încălcare a drepturilor omului.

În fața acestei confruntări între primele două puteri mondiale, Europa este prinsă între ciocan și nicovală: în iunie, secretarul american de Stat Mike Pompeo a cerut europenilor să aleagă "libertatea" și nu "tirania" Chinei.

Șeful diplomației chineze Wang Yi a vizitat la sfârșitul lunii august cinci țări europene, lăudând legăturile dintre China și UE, care "au responsabilitatea" să conlucreze pentru "o lume mai stabilă".

Bruxellesul merge pe sârmă, considerând în același timp China atât un "partener" de neocolit cât și un "rival strategic".

"UE se arată inflexibilă asupra propriilor interese și valori, dar vrea să coopereze cu China. Este esențial ca UE să nu devină un câmp de bătălie pentru aceste tensiuni, ci să fie un element stabilizator", subliniază oficialul european.

Bruxellesul ar urma să exprime luni în fața lui Xi preocupările legate de Hong Kong, unde aplicarea unei noi legi privind securitatea este considerată un atac împotriva libertăților. Cei 27 au decis deja să limiteze exporturile de echipamente care pot fi folosite pentru supraveghere și represiune în Hong Kong.

Chestiunea Taiwan - insulă guvernată de manieră independentă dar pe care China o consideră o parte a sa - ar urma să figureze și ea pe agendă: recenta vizită a președintelui Senatului ceh Milos Vystrcil la Taipei a fost calificată drept o "provocare" de către China, care a amenințat Praga cu sancțiuni. Europenii și-au afișat solidaritatea în privința Cehiei.

Un alt subiect de îngrijorare: soarta uigurilor, minoritatea musulmană din vestul Chinei, unde au loc deportări masive în lagăre potrivit cercetătorilor, ONG-urilor și diplomaților, și care a antrenat deja sancțiuni americane.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3039 vizualizari

  • -7 (21 voturi)    
    Când părinții divorțează, (Duminică, 13 septembrie 2020, 16:34)

    Mazeta [utilizator]

    copiii au de suferit cel mai mult.
    • +4 (16 voturi)    
      Iti multumesc,.. (Duminică, 13 septembrie 2020, 17:57)

      constatator [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      pt confesiune, dar nu era necesar!?
    • +1 (13 voturi)    
      Aha, deci asa te-a luat Statul pe tine (Duminică, 13 septembrie 2020, 19:08)

      Savitar [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      si te-a facut postac?
    • -1 (1 vot)    
      Iar studiile stiintifice de la Univ. Berkeley (Luni, 14 septembrie 2020, 8:34)

      John M. [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      arata ca raman timorati pe viata. Unii nu se casatoresc deloc, altii o fac. dar renunta repede. cei care stau in casnicie nu fac copii, iar 28% se recupereaza la limita sociabilitatii. Rata divortului in State statea la 55% acum cativa ani. Foarte putini oameni mai sunt dispusi sa stea intr-un mariaj nefericit din doua motive: femeia nu mai depinde de barbat pentru un trai bun (multe femei castiga azi mai mult decat sotul) si relaxarea moralei sociale care a scos divortul de pe lista de stigme. Exista o industrie intreaga azi de consiliere si literatura pentru a combate efectele traumei provocate de divort.
  • +8 (36 voturi)    
    În traducere liberă (Duminică, 13 septembrie 2020, 17:01)

    Amerlocu [utilizator]

    Căpeteniile bruxelleze tocmai o pun de o închinăciune în fața înaltei porți de la Beijing. După ce în aprilie o simplă lătrătură de la Beijing a făcut toată seniorimea de la Bruxelles să se scape în pantaloni și să schimbe urgent declarația comună privind cauzele virusului chinezesc, acum proesul de supunere e ca și încheiat.

    China va avea deplin acces pe piața UE iar UE va avea acces pe piața chineză ca și înainte: Dacă se asociază cu firme chinezești de stat și dacă fac transferuri de tehnologie. În schimb liderii UE se vor bucura de marea cinste de a-i putea linge senzual bucile tovarășului Xi la ocasii festive
    • -10 (12 voturi)    
      Iar tu o sa mori de ciuda (Duminică, 13 septembrie 2020, 21:46)

      galeo [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

      Frustat ca nu mapamondul nu ii mai pupa in cur pe americani.
    • +1 (5 voturi)    
      Invidie (Duminică, 13 septembrie 2020, 22:28)

      Popescul [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

      Te supără tare ca UE negociaza cu China dupa ce acum cativa ani Europa a refuzat propunerea de tratat a americanilor, nu i asa? Te cam supara. Nu i nimic. Iti trece.

      UE are propriul destin. Si nu stiu cum sa subliniez mai bine ultimul cuvant. Suntem o uniune mai mare decat SUA, cu o viata in general mai frumoasa si mai sigura decat ce gasesti in State. N-as face schimb pentru ninic in lume. Stiu ce vei zice, ca nu ma primiti voi acolo. Pana una, alta fluxul de turisti care este? Cand ne strangem mai multi prieteni si vorbim despre Europa, vorbim de cultura, istorie, arta, gastronomie, vinuri fabuloase. Cand mentionam SUA, ne amuzam pret de cateva secunde, dupa care ne intoarcem la lucrurile importante.

      China? Eee, China e alta mancare de peste. China este o mare natiune. Demografic si industrial. In ce viata UE ar trebui sa renunte la o asemenea piata?

      Ma amuza cum multi rad de China. Cred ca o explicatie este ignoranta. Pai, China baga in buzunar o serie intreaga de state la ce istorie, arta, cultura are. Cred ca este cea mai veche civilizatie cu caracter de continuitate. Si n-am zis nimic despre stiinta, economia si dezvoltarea de acolo. Acum nu zic, nu m-as muta acolo, dar n-am niciun argument sa-i iau "la pret de matineu".
  • -3 (27 voturi)    
    În alte știri... (Duminică, 13 septembrie 2020, 17:08)

    Nyk1 [utilizator]

    Premierul britanic, Neville Chamberlain, va negocia un tratat istoric de pace și economic cu respectatul cancelar german, A.Hitler.
  • -3 (23 voturi)    
    Sa inteleg ca China este dispusa sa de a mita,.. (Duminică, 13 septembrie 2020, 17:10)

    constatator [utilizator]

    masiv in Europa? Adica la nemti pt nivelul lor de trai?
    Alo, statul ROMAN, noi romanii am plecat din tara din lipsa locurilor de munca si a salariilor de mizerie!!
    Nu zau, o sa iau in considerare sa emigrez in China ca se pare ca europa va deveni o anexa a chinei si deci o regiune superioara celei germane!!
  • +2 (26 voturi)    
    Negocieri UE- China (Duminică, 13 septembrie 2020, 17:16)

    Ibit [utilizator]

    Intrebarea este : daca Iohannis respinge orice contact cu China , asa cum ii spune Trump , Romania mai face parte din UE ?
  • +5 (25 voturi)    
    Uitati aici dragi romani,. (Duminică, 13 septembrie 2020, 17:18)

    constatator [utilizator]

    cum se pune problema!
    (Liderii UE, cancelarul german și președintele chinez Xi Jinping vor încerca luni,)
    Deci liderii UE prin cancelar, si ceilalti lideri unde sunt?
    I a trimis xi jimping la cate un harem de maseuze fiindca sunt barbati?
    Ce se va intampla cu locurile EUROPENILOR de munca ? Cate vor mai scadea anul acesta pe continent dupa aceasta intalnire cu liderul chinez?
    • -4 (6 voturi)    
      Pe aratura rau.... (Duminică, 13 septembrie 2020, 21:24)

      ABBV [utilizator] i-a raspuns lui constatator

      1) Germania e la presedentia UE
      2) Vezi pe cineva in satul Romania in care ai incredere sa negocieze pentru tine ? Poate vreu "almanahe"
      3) Locuri de munca, din pacate din lacomia generala.....mai multa technologie va insemna industria versiunea 4 ....Si odata cu ea nevoia de recalificare rapida....
  • +12 (34 voturi)    
    Ce, ma ? (Duminică, 13 septembrie 2020, 17:20)

    Zero_Kelvin [utilizator]

    Mars d-aici, chinezoi spurcat ! UE, daca e desteapta, ar trebui sa mute toata productia in Europa, inclusi non-UE ! La ce-ati facut, meritati cel mai mare embargo din istoria omenirii ! Nu credeam ca va exista cineva mai diabolic ca Rusia !
    PS: si cand te gandesti ca dottore vroia sa le dea astora pe mana comunicatiile si Cernavoda !
    • -5 (15 voturi)    
      O muti, o muti, dar unde o vinzi? In China, cumva? (Duminică, 13 septembrie 2020, 19:49)

      CezarN [utilizator] i-a raspuns lui Zero_Kelvin

      Greu cu economia!
  • -10 (16 voturi)    
    Americanii sa-si vada de ciorba lor (Duminică, 13 septembrie 2020, 18:46)

    barc [utilizator]

    Europenii sunt suverani in Europa.
  • +8 (12 voturi)    
    Ce scuza jenanta... (Duminică, 13 septembrie 2020, 18:57)

    Luk [utilizator]

    Astia chiar sunt penibili rau...
  • +5 (11 voturi)    
    nu cred ca se semneaza nimic pana dupa (Duminică, 13 septembrie 2020, 19:30)

    cugetatorul [utilizator]

    alegerile din SUA
    • +4 (10 voturi)    
      Nu baga mana in foc! (Duminică, 13 septembrie 2020, 20:16)

      constatator [utilizator] i-a raspuns lui cugetatorul

      Estamblesul politic, multicultural, nu ii intereseaza ca Trump va mai castiga un mandat sau nu.
      Ei oricum reconsidera democratia si respectarea legilor in functie de mita venita din china sau rusia si pe care o baga in media cu care manipuleaza si s au plateste in strada pt linistea lor!!