A decedat Yuki Okinaga, simbolul uneia dintre cele mai puțin glorioase pagini din istoria SUA

de I.B.     HotNews.ro
Marţi, 21 iulie 2020, 20:11 Actualitate | Internaţional


Yuki Okinaga
Foto: people.com
Yuki Okinaga Hayakawa Llewellyn, o americancă japoneză prezentată într-o fotografie din 1942 stând pe niște bagaje în timp ce aștepta să fie trimisă cu mama ei într-o tabără de internare americană, a decedat la vârsta de 80 de ani, anunță AFP.

Micța Yuki, în vârstă de 2 ani, așezată pe o valiză din Union Station din Los Angeles, a devenit simbolul uneia dintre cele mai puțin glorioase pagini din istoria SUA.

A murit în martie, în vârstă de 80 de ani, o moarte care a trecut neobservată în mijlocul pandemiei coronavirusului până când o persoană iubită a contactat recent Los Angeles Times.

Numele său ilustrează o amintire dureroasă și în mare măsură uitată: după atacul de la Pearl Harbor, 120.000 de civili de origine japoneză au fost internați în lagărele din Statele Unite, fără nicio formă de proces.

Aceste familii întregi, dintre care două treimi erau cetățeni americani, au fost ținute în spatele sârmei ghimpate pentru o perioadă de la unu la trei ani.

Aceasta a fost și soarta lui Yuki Okinaga Hayakawa, deportată și încarcerată în tabăra sinistră din Manzanar, la poalele Sierra Nevada din California.

Această tabără, cea mai cunoscută dintre cele zece tabere de internare a japonezilor-americani pe teritoriul american, a fost fondată prin decretul președintelui Franklin Delano Roosevelt.

Yuki și mama ei au fost printre primii care au ajuns și au fost eliberați printre ultimii din tabăra din Manzanar. După război, familia s-a mutat la Cleveland, în nordul țării.

Țintă a atacurilor rasiste la școala, tanăra Yuki a perseverat totusi, a obtinut o bursă si apoi o diplomă universitară. S-a căsătorit și a avut un copil.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















15457 vizualizari

  • -18 (36 voturi)    
    FDR = Ciuma Roshie in US = Biden (Marţi, 21 iulie 2020, 21:07)

    un domn [utilizator]

    #atat
    • +6 (8 voturi)    
      se numeste tabara de internare americana (Miercuri, 22 iulie 2020, 10:23)

      VaseaV [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      si nu se numeste lagar de concentrare american, unde sute de mii de japonezi au pusi sa aleaga intrea a lupta in razboi impotriva Japoniei sau sa fie inchisi in LAGAR de concentrare pana la sfarsitul razboiului ... da, asa este, "tabara de internare americana " si nu "lagar de concentrare si exterminare", sau "erou in razboi cu tara de origine" sau "exterminat in lagar" ... intr-un final rezultatul a fost acelasi
  • -16 (36 voturi)    
    Inchisi de FDR (Marţi, 21 iulie 2020, 21:34)

    Imperialistu [utilizator]

    Americanii de origine japoneza au fost inchisi de democratul Franklin Delano Roosevel, amic al lui Stalin al carui respect pentru Constitutia americana reiese clar din cele trei mandate de presedinte pe care le-a avut, desi i se permiteau doar doua. Apucaturi vechi la Partidul Democrat, doar si Woodrow WIlson se apucase de inchis in stanga si in dreapta in preajma primului razboi mondial.
    • +20 (26 voturi)    
      Amendamentul al 12-lea (Marţi, 21 iulie 2020, 22:58)

      jcjc [utilizator] i-a raspuns lui Imperialistu

      Amendamentul al 12-lea, care limitează numărul mandatelor la doar două, a fost ratificat abia în 1947, la trei ani după ce FDR a cîștigat al patrulea mandat, și la doi ani după ce a murit. Omul a cîștigat cinstit alegerile, conform regulilor în vigoare la acea dată. A fost pur și simplu un președinte foarte popular, în ciuda apucăturilor rasiste (sau poate și din cauza lor, că doar americanii de rînd nu prea mureau de dragoste pentru minorități pe-atunci).
      • +7 (13 voturi)    
        explicatia ptr deportarea japonezilor e alta: (Miercuri, 22 iulie 2020, 10:31)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui jcjc

        japonezii tocmai atacasera Pearl Harbor si erau in razbou cu SUA. Din acest motiv, plini de ura, americanii au deportat toti japonezii din SUA, chit ca erau cetateni americani, si i-au trimis in lagare de genul rezervatiilor pentru indieni. Nu prea se vorbeste despre asta, erau cam ca deportarile facute de comunisti in Baragan in anii 1950. E o pata pe istoria democratiei americane, de aceea nici ei nu vorbesc despre ea.
      • -2 (2 voturi)    
        In regula (Miercuri, 22 iulie 2020, 19:25)

        Imperialistu [utilizator] i-a raspuns lui jcjc

        Multumesc pentru atentionare. Am gresit in privinta limitarii impuse de Constitutie.

        Nu am gresit in privinta apucaturilor lui FDR, dar bag de seama ca lumea tine la democrati, si de aceea curge cu minusuri.
  • -4 (54 voturi)    
    Alții (Marţi, 21 iulie 2020, 22:18)

    Observatory [utilizator]

    care descoperă “ istoria “ numai pe aceea pe care o vor ei, dar câți americani au murit din cauza încăpățânării Japoniei de a rămâne nazista ?

    Ce impresionata este politica anti americană !
    • +11 (21 voturi)    
      nu este (Miercuri, 22 iulie 2020, 8:08)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Observatory

      o scuza pentru inchiderea propriilor cetateni, nu crezi?
      Prin absurd, sa zicem ca te ataca India. Tu ce faci, bagi in lagar toti romii din tara noastra?
    • +11 (13 voturi)    
      Japonia nu a fost nazistă (Miercuri, 22 iulie 2020, 8:50)

      BEDE [utilizator] i-a raspuns lui Observatory

      A fost însă dintotdeauna militaristă și naționalistă.
      Tot așa, nici Rusia nu a fost vreodată nazistă sau fascistă, cum le place rușilor săi califice pe mult prea mulți, ci a fost doar comunistă și acum este în principal militaristă deși Putin prin doctrinele lui se apropie de fascism...
  • +10 (48 voturi)    
    Traducere aiurea (Marţi, 21 iulie 2020, 22:25)

    belzeb [utilizator]

    Tabără de internare??
    Lagăr!
    Vi se pare prea dur?
    Asta au fost, lagăre in care au închis cetățeni americani!
    Land of the free!
    • -9 (41 voturi)    
      poate preferi taberele de reeducare ale uigurilor (Marţi, 21 iulie 2020, 22:44)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui belzeb

      Din secolul 21?
      Sau le preferai pe cele ale lui Stalin?
      Sau inca mai crezi ca Dej si comunistii au stat in "lagar" la Targu Jiu si ca ei erau doar niste progresistii care doreau binele tarii?
      Hai sctir!
      • +4 (14 voturi)    
        Ce treaba are Stalin si Dej? (Miercuri, 22 iulie 2020, 9:57)

        ankido [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        Aici e vorba de ce au facut americanii. S-au comportat inuman.
        • -4 (6 voturi)    
          Ai Nevoie de Repere Istorice (Miercuri, 22 iulie 2020, 10:13)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui ankido

          Pentru a Intelege Subiectul
        • -1 (7 voturi)    
          Americanii s-au comportat . (Miercuri, 22 iulie 2020, 12:13)

          Alius [utilizator] i-a raspuns lui ankido

          .. inuman de mai multe ori, cel mai grav moment a fost cu nativii.

          Dar, in alta ordine de idei, in aceeasi america, japonezii aflati in lagare au putut sa dea in judecata statul si au avut castig de cauza:

          "The internment camps ended in 1945 following a Supreme Court decision.

          In Endo v. the United States, it was ruled that the War Relocation Authority “has no authority to subject citizens who are concededly loyal to its leave procedure.”

          The case was brought on behalf of Mitsuye Endo, the daughter of Japanese immigrants from Sacramento, CA. After filing a habeas corpus petition, the government offered to free her, but Endo refused, wanting her case to address the entire issue of Japanese internment.

          Two years later, the Supreme Court made the decision, but gave Roosevelt the chance to begin camp closures before the announcement. One day after Roosevelt made his announcement, the Supreme Court revealed its decision.

          Reparations
          The last Japanese internment camp closed in March 1946. President Gerald Ford officially repealed Executive Order 9066 in 1976, and in 1988 Congress issued a formal apology and passed the Civil Liberties Act awarding $20,000 each to over 80,000 Japanese Americans as reparations for their treatment."

          Asta iarasi, ca sa comparam cu ceea ce au facut japonezii si sa punem egal intre cele doua tari, cum faci tu. Plus ca se zice si se scrie "ce treaba AU Stalin si Dej".
        • -1 (1 vot)    
          Mai omule, inumanul asta are si el grade (Miercuri, 22 iulie 2020, 18:40)

          AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui ankido

          Va sa zica ii punem pe americani pe acelasi palier cu nemtii si rusii in WW2 fiindca toti au avut "lagare"?
          Nu conteaza ca lagarele germane erau de exterminare, ca in cele rusesti se murea pe capete iar cele americane erau niste tabere inchise de fapt.
          Am adus aminte de lagarul de la Targu Jiu fiindca istoriografia comunista il prezenta ca pe un lagar infernal in care erau inchisi bravii luptatori comunisti. De fapt, comunistii veneau si plecau cand voiau din lagar si erau cvasi liberi sa planuiasca ocuparea Romaniei de catre rusi.
    • -6 (42 voturi)    
      Asa au fost atunci vremurile. (Marţi, 21 iulie 2020, 23:04)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui belzeb

      Razboi. Iti spune ceva cuvantul asta? Te astepti in vreme de razboi la fluturasi, balonase etc?...

      Ia gadeste-te la cazul in care incepe un razboi intre China si USA? Cum ar trebui sa fie priviti chinezii (cu sau fara cetatenie) din state? Cati ar putea provoca pagube, sau victime?

      Sau un razboi intre tarile arabe si USA? Ce masuri de siguranta ar trebui luate in USA?...

      Sau un alt exemplu, de aici de langa tine: un posibil razboi dintre Ungaria si Romania. Cum i-ai privi pe cetatenii maghiari?..

      Razboi: ti se pare prea dur? Ia cauta si citeste care era viata in statele din Europa si in lagarele din Europa.

      Ce toleranti si viteji sunteti voi, in spatele tastaturii. Votati borfasii si aratati cu degetul la alte tari...
      • +7 (13 voturi)    
        Asa au fost vremurile... (Miercuri, 22 iulie 2020, 9:58)

        ankido [utilizator] i-a raspuns lui Alius

        Ce scuza idioata. Pai atunci nu conteaza cati oameni au ucis nazistii si comunistii. Asa au fost vremurile...
        • +3 (5 voturi)    
          Nu este o scuza. (Miercuri, 22 iulie 2020, 11:54)

          Alius [utilizator] i-a raspuns lui ankido

          Asa au gandit in situatia data la vremea respectiva.

          In alta ordine de idei, nu te-ai chinuit sa dai un raspuns la cum ai actiona intr-o situate similara.
        • +1 (1 vot)    
          Confunzi cauza cu efectul (Miercuri, 22 iulie 2020, 18:45)

          AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui ankido

          Nazistii si comunistii au ucis oameni in lagare si in afara lor fiindca astfel le dicta ideologia(de rasa sau de clasa).
          Faptul ca o tara democrata a luat masuri de internare pe o perioada limitata a unor cetateni nu inseamna ca in Constitutia US a scris vreodata ca japonezii sunt cetateni de mana a 2-a.
          Confunzi grav chestiile.
  • -2 (44 voturi)    
    ... (Marţi, 21 iulie 2020, 22:37)

    cartograful [utilizator]

    ar trebui mentionat prin comparatie si de ce tratament s-au "bucurat" in aceeasi perioada cei de rasa europeana in Japonia.
    • +2 (12 voturi)    
      Au fost lagare in Japonia? (Miercuri, 22 iulie 2020, 9:59)

      ankido [utilizator] i-a raspuns lui cartograful

      ...
      • +10 (10 voturi)    
        Lagare (Miercuri, 22 iulie 2020, 10:20)

        sergiutales [utilizator] i-a raspuns lui ankido

        japoneze au fost peste tot in teritoriile cucerite! Lagare pentru femei, transformate in "obiecte" sexuale, lagare de munca silnica pentru barbati, cu un regim de exterminare, in care cel mai mic semn de neascultare, se pedepsea cu decapitarea cu sabia!
        Cu ceva ani in urma, premierul Japoniei a cerut scuze, oficial, pentru monstruozitatile petrecute in China, Korea, Filipine.
        • -1 (11 voturi)    
          Lagare pentru americani n-au fost (Miercuri, 22 iulie 2020, 10:54)

          ankido [utilizator] i-a raspuns lui sergiutales

          Si stim ca japonezii au fost barbari, insa prin ce a facut SUA si-a anulat pozitia de superioritate morala, s-a coborat la nivelul dusmanilor ei.
          • +6 (12 voturi)    
            Comparatie (Miercuri, 22 iulie 2020, 11:38)

            sergiutales [utilizator] i-a raspuns lui ankido

            Ba da, au fost si lagare de prizonieri americani si englezi! Mai putine, pentru ca japonezii nu luau prizonieri.
            Se pot face comparatii, dar tocmai aceste comparatii fac imposibila "apropierea" dintre lagarele de exterminare japoneze si lagarul, unic din SUA, pentru etnici japonezi.
            SUA nu s-a coborat niciodata la ferocitatea si fanatismul dusmanilor sai!
            • +2 (4 voturi)    
              Comparatie gresita (Miercuri, 22 iulie 2020, 14:23)

              helvig [utilizator] i-a raspuns lui sergiutales

              SUA si-a incalcat propriile norme democratice. Daca stai sa-i compari cu japonezii atunci ajungi sa justifici orice.
          • +1 (9 voturi)    
            Ha! (Miercuri, 22 iulie 2020, 12:05)

            Alius [utilizator] i-a raspuns lui ankido

            Adica ce au facut americanii in situatia prezentata, este echivalentul a ceea ce au facut japonezii pe unde au fost:

            "Large scale massacres, rapes, and looting against civilians were committed, most notably the Sook Ching and the Nanjing Massacre, and the use of around 200,000 "comfort women", who were said to be forced to serve as prostitutes for the Japanese military.[27]

            The Imperial Japanese Army also engaged in the execution and harsh treatment of Allied military personnel and POWs. Biological experiments were conducted by Unit 731 on prisoners of war as well as civilians; this included the use of biological and chemical weapons authorized by Emperor Shōwa himself.[28] According to the 2002 International Symposium on the Crimes of Bacteriological Warfare, the number of people killed in Far East Asia by Japanese germ warfare and human experiments was estimated to be around 580,000.[29]"
            • 0 (4 voturi)    
              Si asta justifica abuzurile americanilor? (Miercuri, 22 iulie 2020, 14:25)

              helvig [utilizator] i-a raspuns lui Alius

              Ei aveau pretentia ca lupta pentru libertate, daca comit abuzuri cu ce sunt ei mai buni?
          • +4 (4 voturi)    
            Ai auzit de The March to Bataan ?! (Miercuri, 22 iulie 2020, 13:03)

            John M. [utilizator] i-a raspuns lui ankido

            De ce discutati istorie daca sunteti analfabeti?!
        • +2 (8 voturi)    
          da, dar Japonia era un imperiu (Miercuri, 22 iulie 2020, 12:32)

          bancher [utilizator] i-a raspuns lui sergiutales

          fara niciun fel de pretentie de democratie, in timp de SUA erau portstindardul democratiei mondiale. De la japonezi nu aveai pretentii, de la americanii aveai toate pretentiile.
          • +2 (4 voturi)    
            Exact (Miercuri, 22 iulie 2020, 14:26)

            helvig [utilizator] i-a raspuns lui bancher

            Asta e argumentul potrivit. Nu poti sa justifici propriile abuzuri cu "explicatia" ca altii au facut mai rau.
  • +13 (37 voturi)    
    la 2 ani (Marţi, 21 iulie 2020, 23:20)

    ras-putin [utilizator]

    sa fii internat in lagar numai pt ca apartii unei anumite etnii, nu face cinste nimanui, ca sa nu mai vorbim de copii.
    USA au fost zapacite de atacul japonez de la pearl harbour, credeau ca nu se atinge nimeni de cireasa de pe tort, dar atacul ala care a intors soarta razboiului cred ca inca are repercusiuni in politica externa a US, si e mai bine asa.

    dar se putea si mai rau, ceva de genul "the man in the high castle".
    • +10 (42 voturi)    
      niste javre!!! (Miercuri, 22 iulie 2020, 0:41)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui ras-putin

      cowboys din conducerea usa au stiut ca japonia va ataca pearl harbour , dar au preferat ca sa lase sa moara peste 2000 de soldati americani pt a avea un motiv pt intrarea in razboi ( populatia era contra intrarii americii in razboi )...
      • +3 (5 voturi)    
        ... (Miercuri, 22 iulie 2020, 11:47)

        samuraijack [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

        Și ce ar fi trebuit să facă? Să atace ei primii? Ah, dar stai, tot ar fi intrat în război. Oricum ai lua-o, intrarea în război a SUA ar fi fost iminentă. Japonezii erau prea hotărâți să îi atace pe americani pentru a le contesta supremația în pacific, indiferent de câtă diplomație ar fi folosit americanii.
      • -2 (8 voturi)    
        Bati campii. (Miercuri, 22 iulie 2020, 12:05)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

        Arata dovezile.
      • +3 (9 voturi)    
        este si asta o varianta, (Miercuri, 22 iulie 2020, 12:36)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

        sustinuta de faptul ca, din pura ,,intamplare'', americanii si-au scos portavioanele departe in larg chiar inaintea atacului japonez. Asa au scapat toate portavioanele americane, si asa americanii au putut sa contraatace. Sunt voci care spun ca Roosevelt stia, inclusiv ca japonezii ii anuntasera cu niste ore bune inainte (pentru a nu incalca codul de razboi Bushido) dar nu a facut nimic pentru ca aceasta era singura cale ca SUA sa intre in razboi.
        Insa, totul e speculatie,...nimic nu s-a dovedit.
        • +1 (5 voturi)    
          ... (Miercuri, 22 iulie 2020, 14:01)

          samuraijack [utilizator] i-a raspuns lui bancher

          Să facă ce? Ce? Ce? Ce? Să zicem că ar fi știut și ar fi evacuat populația, iar armata ar fi fost la arme, cu ce ar fi ajutat? Orice ar fi făcut intrau în război. Ăsta e genul de semi-argumente, care nu sunt duse până la capăt, fără fundație, folosit de obicei de cei care cred în conspirații, dar fără să ofere un argument valid, care să aibă sens.
  • +2 (12 voturi)    
    aiureli (Miercuri, 22 iulie 2020, 12:07)

    randon [utilizator]

    sunt convins ca daca romania intra in razboi cu indonezia, nu o sa fie lasati indonezienii din romania sa umble liber pe strada. la fel si cu japonezii din sua. e normal in timp de razboi.
  • -1 (7 voturi)    
    Romanashii vajnici care au uitat de Reeducare (Miercuri, 22 iulie 2020, 15:44)

    Dalinar [utilizator]

    Arata cu ddejetu pe Americani!!! Hahahahaha, pai voi v-ati omorat vreo 500000 din Proprii Cetateni si acum stetz critici cu altii? Oh wooow!!!