SUA: O statuie a lui George Washington a fost dărâmată de protestatari în Portland, din cauză că primul președinte american a fost proprietar de sclavi

de N.O.     HotNews.ro
Vineri, 19 iunie 2020, 22:10 Actualitate | Internaţional


statuie George Washington
Foto: Captura video
O statuie a lui George Washinton din Portland, Oregon, a fost dată jos de către protestatari joi noapte, în ajunul zilei în care se marchează 155 de ani de la abolirea sclaviei, a relatat KOIN-TV, care este afiliată CBS. Primul președinte al națiunii a fost proprietar de sclavi.

În a 21-a zi a demonstrațiilor împotriva injustițiilor rasiale și rasismului poliției iscate în urma morții lui George Floyd, două grupuri - Rose City Justice și Lavender Caucus - au organizat o manifestație la Jefferson High School, unde membrii comunității și-au împărtășit experiențele proprii cu privire la rasism.

Un grup separat de aproximativ 20 de oameni s-a adunat în jurul orei 22.00 în locul în care se afla o mare statuie de bronz a lui Washington.

Unii au înfășurat capul monumentului într-un steag american și au dat foc steagului.

Numărul acestora a crescut în următoarea oră până când au fost destui oameni ca să dărâme statuia.

O echipă a postului de televiziune Koin a găsit statuia cu fața în jos și acoperită de graffiti.

La scurt timp a ajuns și poliția.





Citește și:






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















8090 vizualizari

  • -2 (42 voturi)    
    He he... (Vineri, 19 iunie 2020, 22:27)

    Nyk1 [utilizator]

    Nu-l uitați pe Jefferson!
    • +2 (30 voturi)    
      L-au daramat deja (Vineri, 19 iunie 2020, 23:59)

      Tyrion.lann [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      https://www.cbsnews.com/news/thomas-jefferson-statue-toppled-in-portland-oregon/


      Trump a fost profetic, in 2017, doar ordinea a fost invers:
      “I wonder, is it George Washington next week?” Mr. Trump said. “And is it Thomas Jefferson the week after?”
      https://www.nytimes.com/2017/08/15/arts/design/trump-robert-e-lee-george-washington-thomas-jefferson.html

      In articolul acesta spuneau ca nici vorba, ca cei doi nu sunt in aceeasi categorie cu generalii sudisti si ca nu se pune problema sa fie eliminate statuile lor.
    • +3 (29 voturi)    
      Schimbati si denumirea New Yorkului (Sâmbătă, 20 iunie 2020, 1:31)

      patrunjel [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Trebuie obligator schimbata si numele New Yorkului, ca e denumit dupa Ducele de York, proprietar a cicra 80 000 - 100 000 de sclavi prin compania indiilor orientale.
    • 0 (24 voturi)    
      hahahaha (Sâmbătă, 20 iunie 2020, 5:03)

      john70 [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Si Mount Rushmore ramane intact?!
      Cred ca n-au curaj pe acolo, ca e pamant al indienilor.
      • -2 (12 voturi)    
        Să vorbească cu Kim Jong-Un (Sâmbătă, 20 iunie 2020, 13:35)

        Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui john70

        Poate le împrumută vreo bazooka și se rezolvă!
    • +11 (19 voturi)    
      hehe (Sâmbătă, 20 iunie 2020, 8:44)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Abia astept sa incepeti sa daramati statuile lui Stalin si Lenin si sa tipati RLM!
      • +1 (1 vot)    
        Lenin e invers (Luni, 22 iunie 2020, 21:58)

        Tyrion.lann [utilizator] i-a raspuns lui transpenibilus

        In Germania tocmai au instalat o statuie a lui Lenin ca sa intelegi cum sta treaba. Comunistii sunt buni, doar nazistii sunt rai.
    • -4 (24 voturi)    
      astia sunt in stare (Sâmbătă, 20 iunie 2020, 10:55)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      sa'l darame si pe lincoln, pe vina ca a fost republican.
      • +2 (2 voturi)    
        l-au spurcat deja (Sâmbătă, 20 iunie 2020, 21:39)

        srpc [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

        desi nu au motivat in vreun fel gestul
  • +25 (77 voturi)    
    . (Vineri, 19 iunie 2020, 22:35)

    radukku [utilizator]

    SUA nu-i tara mea si ma intereseaza destul de putin ce se intampla acolo. Nici macar nu ma consider nationalist roman, iar patriotismul meu e la nivel mediu sau mai jos. Insa daca asa ceva s-ar intampla in Romania, adica acte de vandalism fara noima in numele unui drogat psihopat care ameninta gravide, probabil ca as fi facut parte din sau chiar as fi infiintat o brigada civila anti-vandalism pentru a opri acei derbedei din drumul lor spre distrugere. Probabil ca presa aservita unor interese retrograde m-ar fi considerat neonazist, ultranationalist, extremist, pe cand eu tot ce as face ar fi sa contribui la protejarea bunurilor publice, a comunitatii din care fac parte si pentru a avea un mediu stabil pentru familia mea.
    • -2 (28 voturi)    
      Spot on! (Vineri, 19 iunie 2020, 23:43)

      cinevatus [utilizator] i-a raspuns lui radukku

      .
      • -2 (16 voturi)    
        neah (Sâmbătă, 20 iunie 2020, 7:27)

        zavalitaa [utilizator] i-a raspuns lui cinevatus

        e doar facil
    • +1 (23 voturi)    
      Respect man, mai rar asa oameni!!! (Sâmbătă, 20 iunie 2020, 2:12)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui radukku

      Oameni care gandesc si care intradevar au "umanitate" in ei.
    • -1 (23 voturi)    
      hei (Sâmbătă, 20 iunie 2020, 5:06)

      john70 [utilizator] i-a raspuns lui radukku

      Acum poate vor intelege unii de ce e bine sa ai o arma in USA.
    • -3 (29 voturi)    
      Când aceasta opinie personală (Sâmbătă, 20 iunie 2020, 5:25)

      Observatory [utilizator] i-a raspuns lui radukku

      vine din partea unui “neutru” dezinteresat, ce sa mai spun de cei care iubesc America, nu își bat joc de valorile ei.
      Mi-a plăcut comentariul tău , de la distanță “ miroase” ca ești un personaj cu intelect..
      Bravo !
      Felicitări !
      • -2 (8 voturi)    
        si la tine.... (Sâmbătă, 20 iunie 2020, 18:31)

        exilatul [utilizator] i-a raspuns lui Observatory

        "miroase" de la ...distanta...."""“neutru” dezinteresat"""....auzi si la asta : ""ce sa mai spun de cei care iubesc America, nu își bat joc de valorile ei."""...
    • -1 (23 voturi)    
      sint deja (Sâmbătă, 20 iunie 2020, 5:52)

      gopo2016 [utilizator] i-a raspuns lui radukku

      in citeva orase, oameni isi exercita "the second amendament " right, apara magazinele locale ( sa vazut cred ca si la tv), dar nu peste tot, lumea a avut prea mare incredere in autoritati si acum platesc pretul, nevinovati, cit despre distrugerea de statui, aste e istoria, ar trebui sa invete din ceea ce sa intimplat sa isi aduca aminte nu sa distruga, sa ceara ca acele statui sa fie indepartate, la situatia de acum sigur statul le va da jos, au facut cu statuile gen Lee acum citiva ani
    • +2 (28 voturi)    
      "drogat psihopat" (Sâmbătă, 20 iunie 2020, 7:27)

      zavalitaa [utilizator] i-a raspuns lui radukku

      e de fapt vorba de o comunitate întreagă. Nu poți ignora asta, și, oricum, nu te ignoră ea pe tine.
      • -1 (25 voturi)    
        o comunitate (Sâmbătă, 20 iunie 2020, 11:37)

        benga [utilizator] i-a raspuns lui zavalitaa

        Daca acel personaj sinistru e reprezentantul comunitatii afro-americane, atunci tocmai ai validat si ai aprobat toata teza rasismului si ai motivat actiunile disproportionate ale politiei impotriva negrilor. Good job!
        • +9 (23 voturi)    
          invers (Sâmbătă, 20 iunie 2020, 13:09)

          zavalitaa [utilizator] i-a raspuns lui benga

          Dacă o întreagă comunitate, zeci de milioane de oameni se simt reprezentați de drogatul ăla psihopat, asta e cea mai bună dovadă a rasismului sistemic de la ei
          • -4 (12 voturi)    
            logica defectuoasa (Sâmbătă, 20 iunie 2020, 13:38)

            benga [utilizator] i-a raspuns lui zavalitaa

            Intr-adevar, daca o comunitate se simte reprezentata de acel drogat, atunci asta spune multe. Dar nu ceea ce sustii tu pe-aici si nimic care sa avantajeze moralmente insasi comunitatea la care facem referire.
            • +1 (17 voturi)    
              Nu pentru trecutul lui iese lumea in strada (Sâmbătă, 20 iunie 2020, 15:36)

              polca [utilizator] i-a raspuns lui benga

              Ci pentru modul in care a fost ucis.
              • 0 (2 voturi)    
                ce conteaza? (Sâmbătă, 20 iunie 2020, 21:41)

                srpc [utilizator] i-a raspuns lui polca

                important e ca societatea a scapat de un deseu toxic
    • -9 (19 voturi)    
      Esti pe langa (Sâmbătă, 20 iunie 2020, 15:41)

      polca [utilizator] i-a raspuns lui radukku

      Nu sunt acte de vandalism, ci de aparare a principiilor in care cred. Ce principii aparau cei care au ridicat statui stapanilor de sclavi? Si protestele nu sunt in numele "unui drogat psihopat" ci in numele luptei impotriva rasismului.
      • +5 (5 voturi)    
        si atunci? (Sâmbătă, 20 iunie 2020, 21:42)

        srpc [utilizator] i-a raspuns lui polca

        daca eu sunt rasist convins (adica nu-ti permit sa vandalizezi Istoria la care tin) ce facem? ne luam gaturile?
  • +8 (36 voturi)    
    Cad simbolurile Americii (Vineri, 19 iunie 2020, 22:46)

    mr_mojo [utilizator]

    Va cădea și America.
    Știu că pentru ei “founding fathers” erau sfinți; îndoctrinare sau nu, e un fapt.
    Mă întreb ce noi repere morale vor apărea.
    • -3 (15 voturi)    
      hehehe (Sâmbătă, 20 iunie 2020, 5:07)

      john70 [utilizator] i-a raspuns lui mr_mojo

      Mama Rusie e foarte aproape.
    • -1 (19 voturi)    
      pe acest motiv (Sâmbătă, 20 iunie 2020, 12:17)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui mr_mojo

      le recomandam ...activistilor antifa sa pastreze soclurile pt. viitor. un viitor mai bun, mai luminos.
      • +1 (3 voturi)    
        Buna idee (Sâmbătă, 20 iunie 2020, 21:54)

        Observatory [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

        sa pastreze soclurile și sa pune statui cu Pelosi ( când nu i tremura mâna de votka), CLINTON cu Monika, Hussein când învață la școala muslima cu tichiutza pe cap, șamd , din păcate se vor face din ca...t, nu mai sunt materiale plus lanpruma ploaie v-a mirosi așa cum trebuie .
        Romanashi sunt foarte preocupa de soarta negrilor americani, dar de soarta negrilor voștri numprea va îmbulziți ...
        Popor de .... bu degeaba este ultima ...poate penultima ?!
        • -2 (2 voturi)    
          neah (Sâmbătă, 20 iunie 2020, 23:59)

          zavalitaa [utilizator] i-a raspuns lui Observatory

          Ai tu treabă cu Pelosi, Hussein și alții cum avem noi treabă cu negrii noștri. Plus, scrii confuz
  • +30 (42 voturi)    
    EU zic așa ... (Vineri, 19 iunie 2020, 22:49)

    JoshuaTree [utilizator]

    De ce nu dau foc la dolari? Caci fiecare cap de acolo a avut sclavi :) hahahahaha
    • -9 (13 voturi)    
      hei (Sâmbătă, 20 iunie 2020, 5:08)

      john70 [utilizator] i-a raspuns lui JoshuaTree

      Ben Franklin nu cred ca a avut. Probabil ca nici Ulysses Grant.
    • -3 (13 voturi)    
      corect. (Sâmbătă, 20 iunie 2020, 6:24)

      let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui JoshuaTree

      tocmai intenţionam să postez o remarcă similară.
    • +9 (13 voturi)    
      râzi degeaba (Sâmbătă, 20 iunie 2020, 13:10)

      zavalitaa [utilizator] i-a raspuns lui JoshuaTree

      Oricum noi avem pe țiganii noștri, pe care încercăm să-i ignorăm de sute de ani, da nu ne lasă ei ai naibii
  • +19 (63 voturi)    
    De la Inchizitie incoace (Vineri, 19 iunie 2020, 22:55)

    graveyard_shift [utilizator]

    nicio alta entitate nu si-a mai urmarit cu aceeasi fervoare atingerea scopurilor utopice precum o face aceasta miscare anti-rasista. Nu ramane nicio usa inchisa, nicio fereastra nesparta, niciun concept nerasturnat sau intentie rastalmacita de acesti infocati aparatori ai unei dreptati indoielnice si ai unui adevar tulbure. Aceeasi aparatori care nu stiu decat sa ceara fara sa ofere, sa impuna fara justificare, sa darame fara sa construiasca. Nu mai vorbim de o societate creata pe meritocratie, ne indreptam catre o societate in care tipatul, batutul cu pumnul in piept, aratatul cu degetul si aruncatul cu piatra capata mai multa importanta decat familia, traditia si scoala. Si ce e cel mai trist nu e ca acesti abonati pe viata la bonuri de masa cer, ci ca societatea apleaca urechea si incearca sa se shimbe pentru a le face si lor loc. Candva omenirea se uita la stele si era pregatita sa le atinga. Ceva s-a schimbat de atunci, iar in loc sa atingem stelele am ajuns sa ne ocupam timpul cu aplaudat infractori care darama istorie si se catara ei insisi pe piedestale.
    • -8 (16 voturi)    
      ai perfectă dreptate. (Sâmbătă, 20 iunie 2020, 6:27)

      let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui graveyard_shift

      doar că în comparaţia ta omiţi perseverenţa evreilor de a se răzbuna pe nazişti... e comparabilă ca obstinaţie.
    • +9 (19 voturi)    
      meritocrație (Sâmbătă, 20 iunie 2020, 7:30)

      zavalitaa [utilizator] i-a raspuns lui graveyard_shift

      Dacă societatea capitalistă de consum promovează meritocrația... atunci clar sărăcimea nu merită să existe. Ce-i drept, ar fi cam 75% din populația României. Pe când votul cenzitar ?
      • +3 (3 voturi)    
        Sustin tampeniile tale, cu o conditie (Sâmbătă, 20 iunie 2020, 16:43)

        kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui zavalitaa

        Sa plateasca taxe si impozite doar cei cu drept de vot !
    • -1 (15 voturi)    
      Majoritatea americanilor sustin protestele (Sâmbătă, 20 iunie 2020, 15:35)

      polca [utilizator] i-a raspuns lui graveyard_shift

      BLM e mai populara decat Trump :)
  • +3 (19 voturi)    
    mda... (Vineri, 19 iunie 2020, 23:09)

    i_k [utilizator]

    Sunt curios daca se leaga si de statuia lui Lincoln
    • -3 (19 voturi)    
      esti in urma (Sâmbătă, 20 iunie 2020, 5:11)

      john70 [utilizator] i-a raspuns lui i_k

      In Boston e un monument in care e Lincoln in picioare si in fatza lui, un negru ingenucheat care se ridica rupandu-si lantzurile. Primarul din Boston (un comunist) a anuntzat deja inlaturarea statuii.
      • +6 (16 voturi)    
        primarul din Boston (Sâmbătă, 20 iunie 2020, 13:11)

        zavalitaa [utilizator] i-a raspuns lui john70

        pe lângă că n-are habar de existența ta, nu e comunist (ce-o mai fi și aia).
  • 0 (18 voturi)    
    Maaaamaa (Vineri, 19 iunie 2020, 23:10)

    Costi888 [utilizator]

    Grav de tot..
  • -4 (40 voturi)    
    In oglinda (Vineri, 19 iunie 2020, 23:14)

    Beta Alfa [utilizator]

    Daca America s-ar uita in oglinda acum ar vedea un chip hidos.
    O natiune care a naufragiat moral si care in niciun caz nu se mai poate constitui in port-drapel al lumii libere sau exemplu de urmat.
    Trist, mai ales ca nu isi da seama.
    • -3 (13 voturi)    
      Nu creca ai habar de America!!! (Sâmbătă, 20 iunie 2020, 2:14)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui Beta Alfa

      Dar macani, macani si carai, aiurea!
      • -7 (13 voturi)    
        Vorbe (Sâmbătă, 20 iunie 2020, 12:09)

        Beta Alfa [utilizator] i-a raspuns lui Dalinar

        O cinosc mult mai bine decat va inchipuiti.. vorbiti fara sa stiti, nu mai face supozitii. In plus intr-un dialog trebuie sa respecti partenerul de discutii, nu va mai obositi sa raspundeti. Numai bine.
      • +4 (14 voturi)    
        diacritice, că ne omori (Sâmbătă, 20 iunie 2020, 13:12)

        zavalitaa [utilizator] i-a raspuns lui Dalinar

        Te rog eu, pune diacritice că citit adliteram e caraghios, nu mai vbesc de conținut
        • 0 (8 voturi)    
          Nu poti sa citesti fara diacritice? (Sâmbătă, 20 iunie 2020, 16:18)

          Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui zavalitaa

          Adica nu intelegi sau nu vrei?
          • -2 (2 voturi)    
            fondul e bătut de formă (Duminică, 21 iunie 2020, 0:00)

            zavalitaa [utilizator] i-a raspuns lui Dalinar

            Și oricum e praf
        • 0 (0 voturi)    
          Cu vine vbiți ? (Luni, 22 iunie 2020, 16:15)

          Tescovin [utilizator] i-a raspuns lui zavalitaa

          Cineva care are timp să scrie cu diacritice mă gândesc că ar trebui să poată găsi juma' de secundă în plus să bage și literele „or” la locul lor în „vbiți”...
  • 0 (48 voturi)    
    Antirasism ? (Sâmbătă, 20 iunie 2020, 0:33)

    rareshb [utilizator]

    Nu sunt antirasisti. Sunt anti albi. Dar nici macar asta nu e atat de relevant.
    Nu e vorba despre sclavie. In timpul lui Obama, dupa destabilizarea Libiei au inceput sa se vanda iar sclavi negri in aer liber in Libia. Au facut BLM scandal ?

    Sunt marxisti, dupa cum recunosc.
    Antifa la fel. Idioti utili.
    Cata dreptate a avut Yuri Bezmenov.
    https://www.youtube.com/watch?v=QfvXwuZ-bok

    https://www.heraldsun.com.au/blogs/rita-panahi/blm-are-radical-neomarxists/news-story/8ed22f8b57042417bf23745dba70ad7c

    https://en.wikipedia.org/wiki/Antifaschistische_Aktion
    • -5 (21 voturi)    
      Ei și tu! (Sâmbătă, 20 iunie 2020, 5:37)

      Observatory [utilizator] i-a raspuns lui rareshb

      Atunci era șef Hussein , și nu era frumos sa
      Nu fi political corect !!!
      Cam ce a făcu tziganul vostru când era președinte cam așa a fost și cu Hussein ...
    • -1 (21 voturi)    
      iar neomarxişti sunt şi "progresiştii" (Sâmbătă, 20 iunie 2020, 6:32)

      let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui rareshb

      cărora le stau în gât conservatorii... şi uite aşa ajungem şi la partidul zis democrat din us.
      culmea e că mai vor să şi câştige alegerile cu o astfel de abordare anarhică.
    • +8 (20 voturi)    
      dap (Sâmbătă, 20 iunie 2020, 7:34)

      zavalitaa [utilizator] i-a raspuns lui rareshb

      Sunt antirasiști șia tei, albii protestantți și catolici fiind culoarea care face legea și banii în State de când lumea
      Sunt de stânga pentru că au pretenția să trăiască decent dintr-o leafă minimă - clar niște luzări.
      Sunt anti corporații din motive evidente -asta e la mintea coocoșului, chiar și... român
    • +1 (17 voturi)    
      "Sunt anti-albi" (Sâmbătă, 20 iunie 2020, 15:33)

      polca [utilizator] i-a raspuns lui rareshb

      Majoritatea de la proteste e formata din albi :) Si nu, nu sunt anti-albi, sunt impotriva rasismului. Dar se pare ca tu le confunzi, ceea ce inseamna ca in mintea ta alb=rasist.
  • -3 (17 voturi)    
    USR citeste comentariile de pe HN (Sâmbătă, 20 iunie 2020, 1:54)

    cenzuratul [utilizator]

    Si decide ca romanul nu e inca suficient de woke si deci mai amana cativa ani daramarea statuilor antisemitului Eminescu ("evreii se prezinta ca un element parazit de mijlocitori").
    • +7 (15 voturi)    
      Eminescu nu e citit, în primul rând (Sâmbătă, 20 iunie 2020, 13:16)

      zavalitaa [utilizator] i-a raspuns lui cenzuratul

      2. i-am făcut statuie după ce l-am omorât punându-l să ducă o viață în mizerie, deși erau destule mediocrități sătule pe vremea lui
      3. Eminescu avea politici sociale clar de stânga, avea chef de o redistribuire a averilor incorect făcute, adică toate
      • +1 (3 voturi)    
        Eminescu a fost poet (Sâmbătă, 20 iunie 2020, 21:59)

        Observatory [utilizator] i-a raspuns lui zavalitaa

        și cam atât , curvar și cu sifilisul lui numai de politica nu avea chef .
        Normal ca el visa comunismul , dar trăia in occident nu la Saftica sau alt ghetou amărât ...
  • -2 (18 voturi)    
    alo (Sâmbătă, 20 iunie 2020, 5:19)

    john70 [utilizator]

    Alo, Hotnews!
    Scriu aici in legatura cu articolul: https://www.hotnews.ro/stiri-international-24123906-trump-isi-anuleaza-mitingul-electoral-din-tulsa.html
    pentru ca nu permiteti comentarii acolo, Stirea respectiva asa cum e scrisa = FAKE NEWS. E vorba de o facatura Hotnews, stirea originala era corecta. Va rog luati masuri impotriva autorului/autoarei I.B. (probabil Iulia Blaga?). Asa ceva e inacceptabil. Multumesc frumos.
    • +3 (9 voturi)    
      Poate o erata era mai potrivita (Sâmbătă, 20 iunie 2020, 14:31)

      cenzuratul [utilizator] i-a raspuns lui john70

      In schimb HN a eliminat cu totul pagina respectiva.
      Insa Google Cache are inca o copie a acelei pagini, asa ca acest FAKE NEWS de la oficina progresistilor romani va ramane pt totdeauna la archive.is/bLofV

      Editor: Am corectat articolul la care faceți referire. Mulțumim. 
  • -3 (19 voturi)    
    Ce este sau nu (Sâmbătă, 20 iunie 2020, 5:34)

    Observatory [utilizator]

    amuzant : Dacă vedeți cine sunt acești anarhiști , va bufnește rasul...niște taraturi cu multe caziere și f bine cunoscuți in lumea drogurilor....
    Interesant cum doua scursuri ale societății , au ajuns eroii noii orânduiri globaliste .
    Îndemnul mulțimii este sânii lăsam sa jefuiască tot, ca acum 275 de ani Washington a fost proprietar de sclavi...
    Ultima varianta este ca vor salarii lunare pentru restul vieti, doar ca el este un urmaș al unui presupus sclav....
    De rasul curcilor ? Nu au spate tare, democrații au îngenunchiat pentru susținerea unei cauze
    Unii au ajuns pe luna alti se îngroapă in pământ 3 cm pe zi...
  • -3 (21 voturi)    
    f. frumos (Sâmbătă, 20 iunie 2020, 6:37)

    Toni_Romania [utilizator]

    să monteze statuia lui kunta kinte președinte
  • +11 (23 voturi)    
    asta a fost America dintotdeauna (Sâmbătă, 20 iunie 2020, 7:36)

    zavalitaa [utilizator]

    Crâncenă inegalitate rasială, a veniturilor. America scandalurilor, a lăcomiei justificată religios, a intervențiilor externe din motive pecuniare. De sute de de ani e așa, așa arată libertatea politică și economică totală.
  • -1 (15 voturi)    
    E din cauza COVID-ului (Sâmbătă, 20 iunie 2020, 8:11)

    consumator2 [utilizator]

    Chinezii si rusii au modificat genetic virusul cu o tulpina de ARN a virusului turbarii! :))))))))
  • -1 (29 voturi)    
    Negrii își fac singuri rău. (Sâmbătă, 20 iunie 2020, 9:01)

    asavreau [utilizator]

    După balamucul creat de negri,aceștia se vor alege cu o discriminare cruntă.Toți se vor feri de ei.
    • -4 (20 voturi)    
      nu singuri (Sâmbătă, 20 iunie 2020, 12:20)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      ii ajuta antifa si cine e in spatele lor.
      follow the money, adica, cine finanteaza.
    • +4 (10 voturi)    
      clar, așa e (Sâmbătă, 20 iunie 2020, 13:17)

      zavalitaa [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      În fond, se poate o discriminare încă și mai mare la angajări pe joburi bine plătite.
  • -3 (21 voturi)    
    Totul (Sâmbătă, 20 iunie 2020, 11:19)

    wintershadow [utilizator]

    cu acceptul tacit al autoritatilor. Dupa cum se spune, la scurt timp a sosit si politia. Dupa presa, bineinteles.
  • +10 (14 voturi)    
    la cât (Sâmbătă, 20 iunie 2020, 12:49)

    nahir [utilizator]

    de idioți par să devină americamii, mă aștept la viitori președinți mai proști decât Trumpulică.
    • 0 (12 voturi)    
      lucru posibil (Sâmbătă, 20 iunie 2020, 15:17)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui nahir

      in cazul in care ar castiga sleepy gio bidon.
      sau, in caz ca tromp castiga din nou, dar nu gaseste un urmas pe masura. ca si la raspublicani e multi prosti, adcia adepti ai noii ordini.
      ca mai fura, alde bushii. nici bob dole n'ar fi fost impotriva noii ordini, cum e trompa si cum a fost reagan.
      de fapt, dupa presedintii care au paricipat la wwii, tot ce'a venit, a fost vax albina. aliniati, agenti ai noii ordini, subordonati guvernului mondial din umbra.
      noroc cu trompa care a mai dezmortit patriotismul american.
  • +3 (15 voturi)    
    Ii prinde din urma trecutul (Sâmbătă, 20 iunie 2020, 15:30)

    polca [utilizator]

    Au fost invatati de mici ca America e patria libertatii si democratiei si acum descopera ca de fapt au fost indoctrinati, America a fost cladita pe pamanturile furate de la amerindieni, colonistii europeni au comis genocid asupra populatiilor bastinase si bogatia americana s-a cladit pe munca fortata a sclavilor africani.
    • +2 (2 voturi)    
      Bravo (Sâmbătă, 20 iunie 2020, 22:03)

      Observatory [utilizator] i-a raspuns lui polca

      așa ne povestea și tacktu Ceaska, îi cam copieze discursurile geniale !