Oficial maghiar: Ungaria doreşte să continue programul de unificare a naţiunii fără modificarea graniţelor

de D.D.     HotNews.ro
Duminică, 1 martie 2020, 16:58 Actualitate | Internaţional


Kover Laszlo
Foto: Agerpres
​Președintele parlamentului de la Budapesta, Laszlo Kover, susține că Ungaria doreşte să continue programul de unificare a naţiunii fără modificarea graniţelor, „astfel încât să legăm vieţile comunităţilor rupte de ale noastre ca şi cum am trăi în interiorul unei singure graniţe”, notează MTI.

Laszlo Kover a vorbit şi despre faptul că nu este necesară o nouă legislaţie pentru programul de unificare a naţiunii fără modificarea graniţelor. El a precizat că în aproape fiecare ţară vecină cu Ungaria există un program de dezvoltare economică care sprijină maghiarii de peste hotare din surse bugetare ungare.

Politicianul a subliniat relaţia economică intensă cu România şi Slovacia, dar şi cu Polonia. Dincolo de graniţele Ungariei, se desfăşoară şi renovarea grădiniţelor, a şcolilor şi a creşelor, care este deosebit de importantă, a precizat preşedintele parlamentului ungar.

Pentru a stabili o relaţie mai strânsă cu ţările vecine, s-ar putea sugera chiar ca elevii din apropierea graniţei să înveţe limba ţării vecine ca a doua limbă străină, în spiritul înţelegerii dintre naţiuni, a menţionat László Kövér.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















13192 vizualizari

  • +20 (40 voturi)    
    Zi de Doliu Național pe 15 Martie in Romania (Duminică, 1 martie 2020, 17:12)

    un domn [utilizator]

    Pentru Comemorarea Victimelor Genocidului de la Ip și Treznea
  • +21 (37 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Duminică, 1 martie 2020, 17:42)

    [anonim]

    • +18 (30 voturi)    
      ei asta urmaresc, dar ghinion pt ei (Duminică, 1 martie 2020, 18:13)

      linarel [utilizator] i-a raspuns lui

      romanii din Transilvaia sunt mai multi decat populatia ungariei..... deci ar deveni minoritari in tara lor

      as vrea sa vad si eu ungurii din ungaria invatand limba romana !!!
    • -6 (16 voturi)    
      Cu Ajutorul URSS (Duminică, 1 martie 2020, 18:24)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui

      Adica al Icoanelor Tale
      • 0 (10 voturi)    
        ba nene, mai schimba si tu vinilu (Duminică, 1 martie 2020, 19:58)

        mbembe [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        orice tema nu se discuta - tu dai 1-2 fraze... doar atat esti in stare?
        • 0 (8 voturi)    
          Pana nu dispare prin Tungus (Duminică, 1 martie 2020, 21:24)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui mbembe

          URSS atat se poate
  • +13 (29 voturi)    
    /// (Duminică, 1 martie 2020, 18:05)

    GemstonePig [utilizator]

    Si Romania vrea sa fluture steagul romanesc pe Parlamentul ungar cum a fost in primulrazboi mondial. In mod pasnic desigur, fara modificarea granitelor legilor etc, doar asa cat sa va enervati
    • +2 (4 voturi)    
      a fost si in al doilea razboi mondial (Luni, 2 martie 2020, 13:37)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui GemstonePig

      Romania a mai cucerit odata Budapesta, dar impreua cu armata URSS, in 1945. Nu prea se face caz de asta in istorie, si nu inteleg de ce. Pana la urma e un fapt istoric, mai ales ca armata romana a acordat sprijin in alimente popupatiei din Budapesta, secatuita de armata germana.
  • +15 (15 voturi)    
    Nu pot... (Duminică, 1 martie 2020, 18:49)

    Nonidem [utilizator]

    Nu pot decat sa fiu invidios pe guvernantii maghiari!Avem noi un plan pentru romanii din teritoriile ocupate-nordul Bucovinei si sudul Basarabiei si din asa numita R.Moldova?De Timoc-Dumnezeu cu mila!Unde sunt investitiile romanesti in R.M. unde este presa si in general mass-media romaneasca acolo?Ca cea ruseasca este 80%!Ne-am multumit cu declaratii de fratie si "al doilea stat romanesc"-ce ironie!Am facut noi un drum modernizat-de exemplu catastrofalul drum Sculeni - Chisinau pe care sa-l popularizam urbis et orbis ca facut de Statul roman?Am ajutat noi Mitropolia Basarabiei-reactivata in anii '90 de Dumnezeu sa-l ierte Patriarhul Teoctist,spre nemultumirea guvernantilor din epoca?In loc sa construim biserici pentru aceasta, ne-am grabit sa investim in Catedrala!Noroc de Basescu -majorarea locurilor pentru studenti si redobandirea cetateniei-si acestea facute in traditionalul nostru stil!Asa ca, mai ales in aceasta chestiune,noi suntem inerti si in voia Domnului, ungurii sunt activi si cu un program bine definit.
    • 0 (4 voturi)    
      dar avem romani si in banatul (Luni, 2 martie 2020, 13:39)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Nonidem

      unguresc. Pe ei de ce nu ii ajuta nimeni? Eu as face o campanie super agresiva de ajutorare a acestora, mai ales ca Puterile Antantei erau cat pe ce sa ne dea noua aceste teritorii dupa primul razboi mondial.
  • +6 (14 voturi)    
    Păcat (Duminică, 1 martie 2020, 18:57)

    Observatory [utilizator]

    Situați politica socială a României care se prăbușește văzând cu ochii, atrage vulturii hrăpăreți care vor ataș o parte a ce va rămâne din țara .
    Atenție mare cei care vor fi primii: Rusia și Ungaria ...
    • +3 (9 voturi)    
      Se poate si pe persoana fizica? (Duminică, 1 martie 2020, 20:32)

      ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui Observatory

      Eu vreau judetul Teleorman.
      • +5 (9 voturi)    
        ntz! (Luni, 2 martie 2020, 0:47)

        revo [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

        E luat! Chiar daca stapanul lipseste fizic, momentan, din peisaj, Teleormanul e luat definitiv.
      • +3 (5 voturi)    
        Sorry, (Luni, 2 martie 2020, 13:39)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

        e dat deja lui Dragnea.
  • +7 (13 voturi)    
    Demagogie tipica (Duminică, 1 martie 2020, 19:19)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Iredentismul maghiar e celebru. La fel si nationalismul grotesc unguressc
  • -7 (17 voturi)    
    au dreptate (Duminică, 1 martie 2020, 19:26)

    sareta [utilizator]

    Ar trebui unificata Ungaria cu Romania (candva propusesera asa ceva) .Sunt cu mult superiori noua .
    • +2 (2 voturi)    
      O propunere unică în istoria României (Luni, 2 martie 2020, 12:57)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui sareta

      și pomenită în puține cărți de memorii ar fi putut duce Ungaria sub conducerea autorităților de la București. La puțin timp după Unirea de la 1918, conții maghiari i-au cerut Regelui Ferdinand să domnească și peste Ungaria.
      https://romanialibera.ro/aldine/history/cum-a-fost-evitata-unirea-romaniei-cu-ungaria-338110
      • +1 (3 voturi)    
        da, ei erau asa de obisnuiti (Luni, 2 martie 2020, 13:42)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui ty

        sa fie condusi din afara, ca nu puteau concepe sa aiba conducatori maghiari. Carol Robert de Anjou era de origine franceza, si s-a mers mult pe dinastia franceza. Apoi, au avut rege polonez, apoi au venit austriecii, si tot asa pana in 1919, cand vrand nevrand au pus ungur la conducere.
        Daca eram Ferdinand, acceptam imediat propunerea.
  • +6 (6 voturi)    
    Nu pot... (Duminică, 1 martie 2020, 19:44)

    Nonidem [utilizator]

    Nu pot decat sa fiu invidios pe guvernantii maghiari!Avem noi un plan pentru romanii din teritoriile ocupate-nordul Bucovinei si sudul Basarabiei si din asa numita R.Moldova?De Timoc-Dumnezeu cu mila!Unde sunt investitiile romanesti in R.M. unde este presa si in general mass-media romaneasca acolo?Ca cea ruseasca este 80%!Ne-am multumit cu declaratii de fratie si "al doilea stat romanesc"-ce ironie!Am facut noi un drum modernizat-de exemplu catastrofalul drum Sculeni - Chisinau pe care sa-l popularizam urbis et orbis ca facut de Statul roman?Am ajutat noi Mitropolia Basarabiei-reactivata in anii '90 de Dumnezeu sa-l ierte Patriarhul Teoctist,spre nemultumirea guvernantilor din epoca?In loc sa construim biserici pentru aceasta, ne-am grabit sa investim in Catedrala!Noroc de Basescu -majorarea locurilor pentru studenti si redobandirea cetateniei-si acestea facute in traditionalul nostru stil!Asa ca, mai ales in aceasta chestiune,noi suntem inerti si in voia Domnului, ungurii sunt activi si cu un program bine definit.
  • +8 (14 voturi)    
    astia iar nu au liniste... (Duminică, 1 martie 2020, 20:13)

    Coresponedntu [utilizator]

    Hai sa zicem ca maine se uneste Transilvania cu Ungaria.. Ce v-ar placea nebunilor? Ma refer la maghiari. In aceasta situatie ungurii ar fi minoritari in propria tara. Ce mai vreti ma in afara faptului ca aveti toate drepturile posibile si imposibile? Ca minoritate ati condus Ardealul sute de ani pe nedrept si daca nu era bunul Imparat, Viena, si comunitatea saseasca, care va mai tragea frana de mana, ne exterminati pe toti care nu eram ca voi . Va spune o persoana dintr-o familie greco-catolica din Ardeal, asa cum erau majoritatea romanilor (a se retine, nu erau ortodocsi), ai caror inaintasi au suferit enorm din cauza voastra.. Multi exploatatori de romani au fost din pacate grofi cu origini romanesti trecuti la reforma sau romano catolici: Kendeffy (Candea), Dragffy (Dragus) , Danffy etc Am fost loialisti Vienei prin Avram Iancu (greco-catolic) pentru a nu fi striviti si exterminati de Kossuth si bandele lui. Din pacate, ardelenii am fost inglobati ilegal in Ungaria pe vremea dualismului. Dragi maghiari, nu aveti nici un drept in Transilvania decat in proportia pe care o reprezentati ca populatie: unguri max 30% atunci, acum sub 20%. Ciocul mic si bucurati-va ca traiti in mijlocul uni popor tolerant!
    • 0 (2 voturi)    
      20% din populatie? (Luni, 2 martie 2020, 13:44)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Coresponedntu

      Eu zic ca nu sunt nici 10%, restul sunt tzigani care se declara unguri sa primeasca subventii de la Budapesta.
      PS: pe timpul imperiului dualist, conform statisticilor oficiale, romanii erau 70% din populatie (in realitate mai mult). Restul au fost maghiari, sasi si secui.
  • +1 (11 voturi)    
    Da (Duminică, 1 martie 2020, 20:32)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Cu un mic dram de instigare la ura pentru tarile vecine, nu?
  • +8 (10 voturi)    
    Aceasta formulare (Duminică, 1 martie 2020, 22:14)

    Kepler [utilizator]

    vine in destula contradictie cu conceptul de suveranitate (al Romaniei si Slovaciei) pt ca vorbeste de natiune si nu de minoritati nationale, ceea ce corespunde situatiei de facto. Pe de alta parte, situatia este mult diferita in cazul republicii Moldova, un teritoriu unde moldovenii sint si au fost majoritari intotdeauna si vorbesc limba romana.
  • +7 (9 voturi)    
    mai draga! (Luni, 2 martie 2020, 0:53)

    revo [utilizator]

    ca sa nu mai plangeti de dor si sa suspinati de vi se rupe camesa, eu zic sa va regasiti, cu totii, intre granitele Ungariei - noi vi-i dam pe toti, nici nu sunt multi, ca voi aveti acolo o intindere goala goluta, cat vezi cu ochii. Puneti-i la treaba, ca sa nu trebuiasca sa aduceti muncitori din Vietnam si Sri Lanka, Doamne fereste!
  • -7 (7 voturi)    
    Prefer modelul unguresc (Luni, 2 martie 2020, 3:32)

    Setalcott [utilizator]

    UE doreşte să continue programul de unificare a naţiunilor cu abolirea graniţelor.
    • +5 (5 voturi)    
      Kover si ungurii buni (Luni, 2 martie 2020, 7:28)

      cugetatorul [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

      Laszlo Kover a declarat pe undeva ca „ungurii buni nu vorbesc doar maghiara, dar au 3-4 copii și 9-16 nepoți care vorbesc maghiara"; cred ca de aia le da bani de crese si gradinite, ca sa faca copii; altfel nu pot fi considerati unguri buni, in acest caz vor ramane tot romani...
      • 0 (2 voturi)    
        cred ca se referea la tzigani maghiarizati (Luni, 2 martie 2020, 13:46)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui cugetatorul

        In realitate ungurii fac 1-2 copii.
    • 0 (0 voturi)    
      Adica un fel de colhoz rusesc?! (Luni, 2 martie 2020, 17:20)

      John M. [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

      Pai asta s-a mai incercat si rusii au ajuns sa vinda in Piata Rosie costume de cosmonaut pe cafea si zahar.
  • +1 (7 voturi)    
    nam (Luni, 2 martie 2020, 9:04)

    idealogul [utilizator]

    Nu imi place sa recunosc dar macar Ungaria are un proiect de tara. La noi idealul maxim de la opinca la vladica este gratarul si ceafa de porc.
    Actualul prim ministru are ca ideal sa dea un jaf reusit pe cursul valutar prin care el sa se imbagateasca si noi toti sa saracim (cum a mai incercat si a esuat). Intrebati BNR de ce la dat afara din sistemul bancar.
    • +4 (4 voturi)    
      Era dealer la ING pe vremea aceea, (Luni, 2 martie 2020, 13:48)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui idealogul

      Da, in 2008 a incercat un atac speculativ pe leu, impreuna cu Lucian Isar...i-a fentat guvernatorul BNR, de i-a lasat si fara bani si fara job. Bine le-a facut, o meritau.
  • +2 (2 voturi)    
    nu (Luni, 2 martie 2020, 15:17)

    andrei1232000 [utilizator]

    ati inteles? Vor sa-si ia ungurasii acasa. Sa-i unifice in interiorul granitei de acum. Le dorim succesuri.