După victoria sa în alegeri, Boris Johnson creşte salariul minim

de N.O.     HotNews.ro
Marţi, 31 decembrie 2019, 14:06 Actualitate | Internaţional


Boris Johnson
Foto: Facebook
Guvernul britanic condus de Boris Johnson a anunţat marţi o creştere importantă a salariului minim începând din aprilie, după victoria sa electorală largă obţinută datorită convingerii electoratului din zonele defavorizate favorabil ieşirii din Uniunea Europeană. Anunţul provoacă îngrijorarea angajatorilor, relatează AFP, potrivit Agerpres.

Salariul minim pentru angajaţii cu vârsta de peste 25 de ani va creşte cu 6,2% la 1 aprilie, putând depăşi 8,72 lire sterline pe oră, a indicat Trezoreria.

Aceasta este "cea mai mare creştere ca valoare" de la crearea în 2016 a salariului minim în forma sa actuală, de care beneficiază 2,8 milioane de britanici, a declarat Boris Johnson, citat într-un comunicat.

Creşterea anunţată reprezintă de patru ori rata inflaţiei anuale pentru noiembrie (1,5%). Ea intervine într-un moment când puterea de cumpărare se află sub presiune ca urmare a accelerării creşterii preţurilor după referendumul privind Brexitul din 2016, care a apăsat greu asupra monedei britanice. Tendinţa s-a moderat în ultimele luni.

Anunţul vine la mai puţin de trei săptămâni de la alegerile parlamentare din Marea Britanie, care au dus la cea mai puternică majoritate parlamentară pentru conservatori de la Margaret Thatcher în anii '80.

Partidul lui Johnson a câştigat locuri deţinute de decenii de laburişti în centrul şi nordul Angliei, în regiuni altădată muncitoreşti şi defavorizate, în mare parte pro-Brexit.

Nerăbdător să facă să fie uitată austeritatea aplicată de partidul său timp de 10 ani şi confruntat cu un Partid Laburist foarte de stânga, premierul conservator a promis în campanie cheltuieli majore în servicii de sănătate publică şi poliţie, investiţii în infrastructură şi gesturi pentru cei mai defavorizaţi.

Anunţul de marţi a fost criticat de Camerele de Comerţ britanice, co-directorul lor general Hannah Essex declarându-se îngrijorat de o măsură care apăsa greu pe finanţele întreprinderilor ''într-o perioadă de mare incertitudine economică''. El a cerut guvernului să compenseze costul.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















4629 vizualizari

  • -4 (8 voturi)    
    :) (Marţi, 31 decembrie 2019, 14:28)

    Gigi Kent [utilizator]

    Altii de dreapta are iau masuri de stanga.
  • -4 (12 voturi)    
    Să moară de ciudă socealiștii de șampanie! (Marţi, 31 decembrie 2019, 15:38)

    Nyk1 [utilizator]

    În sec. XXI, socealiștii sunt pionii intereselor financiare, în timp ce doar conservatori precum Johnson și Trump apără interesele omului de rând!
    • +4 (10 voturi)    
      Asta e masura de stanga (Marţi, 31 decembrie 2019, 20:16)

      banel [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Inteleg ca vrei sa-ti aperi idolii, dar ti-a iesit o varza.
    • -1 (3 voturi)    
      depinde cat te duce capul (Miercuri, 1 ianuarie 2020, 18:50)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Daca tu crezi ca salariul minim crescut in UK in momentul in care apare brexitul e neaparat un lucru bun, s-ar putea sa fii dezamagit. As putea pune pariu ca jumate macar se va duce in inflatie/devalorizare £, iar cealalta jumate va adauga un stres suplimentar competitivitatii firmelor britanice afeectate deja serios de Brexit.
  • -7 (11 voturi)    
    Bravo capitalisti! (Marţi, 31 decembrie 2019, 16:13)

    angels [utilizator]

    Toti capitalistii cresc salariile numai noua ne-au bagat in cap ca nu avem voie fara voia lor! Frumos capitalism! Suntem doar o colonie fara creier!
    • +1 (3 voturi)    
      o fi de la beutura? (Miercuri, 1 ianuarie 2020, 18:51)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui angels

      Io zic sa iei o pauza de vro citeva ore bune de la alcool, dupa care sa recitesti ce-ai scris si sa ne spui daca intelegi ceva de acolo.
  • 0 (6 voturi)    
    sa le dea praful de pe tobe... (Marţi, 31 decembrie 2019, 17:38)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    sa le dea praful de pe tobe... vine si criza apoi ... :)
    • -3 (9 voturi)    
      de aia brexit... (Marţi, 31 decembrie 2019, 20:06)

      muscha mbanana [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      daca pleaca din u.e , nu-i intereseaza nici o criza , poate pe scotieni , o criza de ficat de la Whisky , dar le trece cu un ceai de sunatoare ...
  • -7 (9 voturi)    
    ce terrier minunat... (Marţi, 31 decembrie 2019, 20:03)

    muscha mbanana [utilizator]

    jimmy hoffa a spus ca cele mai grele masuri trebuiesc luate in PRIMA SAPTAMANA ! asa trebuia sa faca si orban , daca avea sange'n instalatie ,dar e fricos si ne asteapta vremuri grele , mai ales ca are loc si brexit-ul !
    Boris Johnson e un om destept ce-si iubeste tara si un om bun ,iubeste animalele , fox terrier-ul lui e o minunatie si Boris e capos exact ca aceasta rasa de caini ! Bravo lui ,Hip hip hooray pentru U.K .Sa le traiasca si terrierii , cea mai frumoasa si desteapta rasa de catei !