Putin spune că Rusia este pregătită să coopereze cu NATO, criticând în același timp Alianța: Este fără sens după căderea Uniunii Sovietice

de N.O.     HotNews.ro
Marţi, 3 decembrie 2019, 16:30 Actualitate | Internaţional


Vladimir Putin
Foto: kremlin.ru
Rusia este pregătită să coopereze cu NATO, în ciuda comportamentului său ”nepoliticos”, a declarat marți Vladimir Putin în același timp în care se desfășoară un summit al Alianței Atlantice care marchează 70 de ani de existență, relatează AFP. Totodată, Putin a criticat expansiunea continuă a NATO, sugerând că este ceva fără sens având în vedere absența unei amenințări din partea Moscovei după căderea Uniunii Sovietice, potrivit Reuters.

”Ne-am exprimat în repetate rânduri dorința de a coopera cu NATO, pe amenințările reale cum ar fi terorismul internațional, conflictele armate locale și pericolul proliferării armelor de distrugere în masă”, a spus președintele rus, citat de agențiile de știri, iar aceasta în ciuda comportamentului ”incorect sau chiar nepoliticos” al NATO împotriva Moscovei.

Vorbind la o întâlnire cu liderii militari din Rusia, Putin a spus că expansiunea NATO este o amenințare la adresa Rusiei, dar speră că interesul securității comune să prevaleze.

Acesta mai spune că Rusia își va dezvolta propria marină militară.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















1452 vizualizari

  • +4 (8 voturi)    
    URSS doar in 5 ani (Marţi, 3 decembrie 2019, 16:42)

    un domn [utilizator]

    a doborat un avion civil
    a ocupat un Teritoriu al Unui Stat Suveran invocand orgasmul Potemkian al Rusiei Primitive
    a difuzat Novichok pe Teritoriul unui Stat NATO

    in materie de Politete URSS NU este de Bon Ton !
  • +4 (6 voturi)    
    Tupeu rusesc (Marţi, 3 decembrie 2019, 16:43)

    clencix [utilizator]

    Ocupă părți din vecini și n-ar avea sens NATO!? Nu are sens că NATO a tolerat asta până acum!
    • 0 (2 voturi)    
      la arme (Miercuri, 4 decembrie 2019, 10:52)

      Toreador [utilizator] i-a raspuns lui clencix

      a strigat postacul din spatele unui monitor ... la armeeee!!!!! ... cam ce ai vrea tu sa le faca NATO Rusiei ??? sa ii atace??? NATO face ce poate in aceste clipe ... sanctiuni economice ... de razboi nu poate fi vorba ... dar nu-i nimic ... la armeeee!!! hai pest ei!!!! ura!!!! ura!!!!
      • 0 (0 voturi)    
        Iute si furios (Miercuri, 4 decembrie 2019, 19:04)

        clencix [utilizator] i-a raspuns lui Toreador

        Răspunsul tău e mai degrabă de partea taurului decât a toreadorului. Eu am afirmat doar că NATO tolerează acțiunile agresive ale Federației Ruse, dar până la război sunt încă multe trepte. Și că NATO pare slăbită de propaganda rusă permisă în interiorul NATO, ca în orice democrație în luptă cu dictaturile, cele care nu permit păreri din afară, ceea ce face ca rușii nu numai să-și păstreze cuceririle, dar și să-și amplifice agresiunile.
        • +1 (1 vot)    
          toata lumea (Joi, 5 decembrie 2019, 11:04)

          Toreador [utilizator] i-a raspuns lui clencix

          e agresiva ... Israel e agresiv ... Turcia e Agresiva .... China e agresiva ... in caz ca nu ai observat lumea isi cauta un nou echilibru strategic ... NATO oricat de smecher ar fi nu poate tine sub control o lume intreaga ... riscul unui razboi este mic ... NATO in speta SUA nu va ataca Rusia niciodata ... nu atata timp cat Rusia detine arsenalul nuclear pe care il detine ... sa fim seriosi ... lasati scuturile vietii ca alea nu fac fata distractiei asa cum selauda toti ... daca faceau fata distractiei Rusia era de mult cenusa ... nu poti democratiza o lume intreaga ... de aceea Rusia si China vor contrabalansa intotdeauna NATO ... sau vor incerca sa o faca ... e vorba de echilibru ... plus minus ... faze de genul ... NATO dragul meu face ceea ce poate in aceste momente ...mai mult NU se poate ...
          • 0 (0 voturi)    
            Q.E.D. (Joi, 5 decembrie 2019, 15:06)

            clencix [utilizator] i-a raspuns lui Toreador

            Tocmai ce am zis de propaganda.
  • +6 (6 voturi)    
    Hehehe (Marţi, 3 decembrie 2019, 16:50)

    Soljenitin [utilizator]

    Nu este deloc fara sens, dimpotriva! Are foarte mult sens atunci cand ai ca vecin un stat agresor ca rusia!
  • +2 (2 voturi)    
    pai (Marţi, 3 decembrie 2019, 17:00)

    Point [utilizator]

    daaaa bai putine,ca micron si merkeloglu te asteapta cu bratele deschise si cocoasa prezenta.
    restul populimii est iuropene,poate sa vina inapoi la maica rusie nu?parca asa ramasese?vesticii raman cu muslimiilor iar restul or sa vorbeasca limba rusa obligatoriu.din nou .
  • +5 (7 voturi)    
    Auziți ce zice Putin: (Marţi, 3 decembrie 2019, 17:23)

    Rescator [utilizator]

    *ALIANȚA NATO este fără sens*.Ce vorbești gogule!?:
    -Rusia și-a atacat și subminat toți vecinii;
    -A folosit și folosește arma energetică pentru a
    șantaja toate țările europene;
    -A atacat și atacă cibernetic(masiv) pe toți cei care
    au altă abordare despre lumea de astăzi;
    -A folosit toate mijloacele ticăloase pentru
    influențarea alegerilor din SUA,Germania,Italia,
    România,etc. și Brexitul din abulica Mare Britanie;
    -Are cel mai mare Arsenal nuclear de pe glob și
    cele mai puternice și numeroase forțe terestre și
    aeriene;
    -Amenință zilnic cu atacuri militare Polonia,Țările
    Baltice și România;
    - A redobândit controlul total in Caucazul de Nord
    și în Republica Moldova;
    -Sprijină militar și economic Dictaturile din
    Coreea de Nord,Venezuela,Cuba,Siria,etc.;
    -Folosește zilnic metodele perverse ale războiului
    hibrid pentru subminarea NATO,UE și a țărilor
    membre ale acestor organizații;
    -A partajat arealul Mării Negre cu Sultanul
    Erdogan;
    -Folosește ,fără scrupule,Calul Troian numit
    Ungaria și mișcările populiste de dreapta și de
    stânga din Italia,Franța ,etc.
    -Multe alte ticăloșii .........................................
    Așa că *Dragă* Putin las-o jos că măcăne!
  • +4 (4 voturi)    
    Un pas inainte (Marţi, 3 decembrie 2019, 18:03)

    Caligula [utilizator]

    Poate, ca sa faca un pas inainte, Rusia ar trebui sa ofere garantii de ne-agresiune si integritate statelor vecine. Oops, asta a facut deja si sa ales praful din ele.

    Poate Rusia ar trebui sa faca un pas inapoi, din "corectitudine si politete".
  • +1 (1 vot)    
    lumea nu mai e bipolara (Marţi, 3 decembrie 2019, 19:06)

    cugetatorul [utilizator]

    dincolo de faptul ca Putin se da politicos si are nostalgii din perioada razboiului rece, lumea nu mai e bipolara; ca urmare chiar daca Moscova se calugareste, China nu o va face.
    • 0 (2 voturi)    
      de acord (Miercuri, 4 decembrie 2019, 10:53)

      Toreador [utilizator] i-a raspuns lui cugetatorul

      e tripolara ... SUA-China-si oarecum Rusia
  • 0 (0 voturi)    
    Informatii cu probleme din...Wikipedia... (Marţi, 3 decembrie 2019, 21:56)

    Joseph18 [utilizator]

    NATO a fost infiintata in 4 Aprilie 1949, ca o forță militară DEFENSIVA capabilă să descurajeze toate formele de agresiune îndreptată împotriva ei sau a statelor membre:

    https://ro.wikipedia.org/wiki/Membrii_NATO

    Tratatul de la Varșovia a fost infiintat pe 14 mai 1955, si s-a auto-dizolvat la întâlnirea de la Praga la 1 iulie 1991:

    https://ro.wikipedia.org/wiki/Pactul_de_la_Var%C8%99ovia

    Mai multe Informatii se gasesc in adresele indicate mai sus, desigur in limba romana.

    Intrebarea este aceasta:
    Daca tarile din Tratatul de la Varsovia s-au incadrat in NATO, asta inseamna ca Rusia - ramasa singura -face parte din "Tratatul de la Moscova"?

    Sa nu va suparati pe mine, am intrebat si eu asa, din curiozitate...