Ministrul britanic de externe, declarație fermă: Vom ieși din UE pe 31 octombrie, cu sau fără acord

de G.S.     HotNews.ro
Luni, 30 septembrie 2019, 9:25 Actualitate | Internaţional


Sajid Javid
Foto: Wikimedia Commons
Regatul Unit va părăsi Uniunea Europeană pe 31 octombrie, preferabil cu un acord, a declarat luni ministrul de externe, Sajid Javid, potrivt Reuters.

”Sperăm că vom ieși cu un acord. Dacă nu putem încheia o înțelegere, cred că este important să plecăm orice ar fi și să ieșim fără un acord. Nu este varianta perfectă, dar este normal să plecăm pe 31 octombrie”, a spus înaltul oficial britanic pentru ITV.

Javid a refuzat în mod repetat să explice cum guvernul ar putea să realizeze Brexitul dacă nu are un acord, ținând cont că există o lege care îl obligă pe premier să amâne ieșirea din UE în acest fel.

”Bineînțeles, legislația adoptată de parlament ar face situația mai dificilă, dar noi am spus clar că politica noastră este clar aceeași, vom pleca pe 31 octombrie”, a declarat Javid.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















2295 vizualizari

  • -4 (14 voturi)    
    Fara, asta e clar! (Luni, 30 septembrie 2019, 9:36)

    Lok [utilizator]

    Si nimic de valoare nu va fi pierdut.
    Abea astept sa vad si Brexitul.
    • 0 (12 voturi)    
      @Lok (Luni, 30 septembrie 2019, 10:38)

      sfarleaza [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      Pariu ca Brexitul nu se va concretiza niciodata, indiferent de zbaterile unor sarlatani ?
      • +1 (3 voturi)    
        Pe o bere si o pita. (Luni, 30 septembrie 2019, 14:55)

        Lok [utilizator] i-a raspuns lui sfarleaza

        Confirma si avem HN ca martor.
    • +4 (8 voturi)    
      Normal (Luni, 30 septembrie 2019, 11:05)

      midufi [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      Brexit = Un succes KGB
      Rusii jubileaza.
      • +2 (2 voturi)    
        normal (Luni, 30 septembrie 2019, 14:56)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui midufi

        nu se mai opune nimeni germaniei, turnul lor in mijlocul ioropii.
        gazpromu' va face legea, nu gazul din marea nordului sau cel lichefiat din america.
        sa vedem pe cine pregatesc s'o inlocuiasca pe utecista de la berlin.
        macrou e prea radical pt. gustul lui putina si al politbiroului de la kremlin. e ca pe vremuri cu pcf, rebel in komintern.
  • +7 (11 voturi)    
    vorbeste lumea ... (Luni, 30 septembrie 2019, 9:52)

    nu conteaza cine zice [utilizator]

    da' ce rezonanta de orient apropiat are numele dumnealui ... britanic bastinas, de vitza nobila, nici vorba de vreun import mai nisipos ...
  • +7 (9 voturi)    
    Atat de sictirit sunt de Brexitu' asta .... (Luni, 30 septembrie 2019, 11:26)

    KTerinca [utilizator]

    Iesiti dracului odata si sa nu mai auzim de voi.
  • +2 (2 voturi)    
    Al cui ministru ? (Luni, 30 septembrie 2019, 15:05)

    gigiN [utilizator]

    Al Iranului ???
    • +1 (1 vot)    
      ce mai conteaza (Luni, 30 septembrie 2019, 15:14)

      AntonPann [utilizator] i-a raspuns lui gigiN

      Saj e ministru de finante, dar ce mai conteaza ....
    • +2 (2 voturi)    
      Mult trebuie sa fi scormonit Boris (Luni, 30 septembrie 2019, 15:48)

      Leo55 [utilizator] i-a raspuns lui gigiN

      pana l-a gasit.
      Oricum, stati linistiti, astia si-au facut calculele dinainte, nu ca tuta Vasilica! O scot ei cumva la capat si de data asta. Au trecut prin situatii infinit mai grele si s-au descurcat.
  • -1 (1 vot)    
    Cand diplomatia (Luni, 30 septembrie 2019, 15:13)

    yol [utilizator]

    ajunge pe mainile unui idiot...
    Numai astazi, din cauza idiotului numit, lira s-a depreciat vizibil.
    Nu credeam ca diplomatii engelzi au asemenea certitudini.... trist!
  • +1 (1 vot)    
    acest (Luni, 30 septembrie 2019, 15:25)

    andrei1232000 [utilizator]

    ministru de externe este englez neaos din tata in fiu, de pe vremea cand regele Arthur conducea India. De aceea n-a inteles ca este o lege care interzice Brexit fara acord. Politica rusilor si americanilor ca sa poata dirija: baga zazanie, divide.
  • 0 (0 voturi)    
    da du-va-n brexitu' mamii voastre (Luni, 30 septembrie 2019, 21:06)

    iodixit [utilizator]

    si nu ne mai tot frecati atita.
    iesiti, si la gara!
    am senzatia ca va doriti sa va rugam sa reveniti in ue! NU!
    asta doriti, asta aveti!