Trump anulează negocierile de pace cu talibanii după atacurile de la Kabul în care au murit și doi români. „Urma să ne întâlnim în secret la Camp David duminică”

de Redactia     HotNews.ro
Duminică, 8 septembrie 2019, 8:20 Actualitate | Internaţional


Trump, Starea Natiunii
Foto: Captura YouTube
​Donald Trump a anunțat pe Twitter că urma să aibă o întâlnire secretă, la Camp David, cu liderii talibanilor din Afganistan și președintele țării, însă a anulat-o în urma atacurilor recente de la Kabul, în care a murit inclusiv un soldat american. Între victimele exploziilor au fost și doi români, un diplomat și un militar.

„Neștiut de aproape nimeni, eu și principalii lideri talibani și, separat, președintele Afganistanului, urma să ne întâlnim în secret la Camp David duminică”, a scris Trump pe Twitter. „Din păcate, pentru a-și crea un avantaj, au decis să organizeze un atac la Kabul, care a dus la moartea unuia dintre soldații noștri, dar și a altor 11 persoane”, a adăugat liderul de la Washington.

„Am anulat imediat întâlnirea și negocierile de pace”, a mai spus el.


Președintele american a făcut referire la liderii talibanilor, pe care i-a condamnat pentru că ar fi crezut că aceste atacuri le vor îmbunătăți poziția în cadrul negocierilor.

„Ce fel de oameni sunt aceia care ar ucide atâtea persoane pentru a-și întări poziția în negocieri?”, a scris el pe Twitter. „Nu au făcut asta, doar au înrăutățit situația”, a adăugat Donald Trump.

Anunțul președintelui american, notează Mediafax, vine în contextul în care Statele Unite și talibanii erau aproape de încheierea unui acord de pace. Trimisul special al Statelor Unite pentru Afganistan, Zalmay Khalilzad, a mers săptămâna aceasta în capitala Qatarului, Doha, pentru reluarea negocierilor cu talibanii.

La începutul săptămânii, acesta a declarat că Statele Unite ajunseseră la un acord „de principiu” cu talibanii, care ar fi urmat să fie aprobat de președintele Trump. Acesta a adăugat că, potrivit acordului de principiu, Statele Unite ar urma să își retragă trupele din cinci baze din Afganistan dacă talibanii vor respecta condițiile impuse în cadrul documentului.

Cu toate acestea, în urma atacurilor petrecute săptămâna aceasta, Donald Trump a pus la îndoială acest acord. „Dacă nu pot fi de acord cu o încetare a focului în timpul acestor negocieri foarte importante de pace și sunt capabili să ucidă 12 oameni nevinovați, atunci, cel mai probabil, nu au puterea de a negocia un acord semnificativ. Câte decenii mai sunt dispuși să lupte?”, a adăugat liderul de la Casa Albă.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















6979 vizualizari

  • +17 (25 voturi)    
    Dragul nostru Prezident Trump, (Duminică, 8 septembrie 2019, 9:10)

    Rescator [utilizator]

    Băieții ăia primitivi și răi se bat intre ei și cu toți
    străinii de sute de ani.Trebuie lăsați in plata lui
    Alah pănă mai rămâne doar unul,care,se va sinucide.
    • +19 (25 voturi)    
      . (Duminică, 8 septembrie 2019, 9:39)

      theo667 [utilizator] i-a raspuns lui Rescator

      Caracterizarea perfecta e facuta tot de el, shithole afganistan, peste 500 de ani omenirea va avea la dispozitie teleportarea dar afganistan va fi in ultima uriasa gradina zoologica plina de barbosi nespalati de inteligenta omului de neanderthal
      • -4 (20 voturi)    
        Da, dom'ne, dar aia sunt ei ! (Duminică, 8 septembrie 2019, 11:23)

        John M. [utilizator] i-a raspuns lui theo667

        E tara lor, cultura lor, istoria lor...De ce nu pot fi lasati in pace?! Rusii i-au ocupat in 79 si au plecat batuti si umiliti in 89, dupa care au sarit americanii sa-i imblanzeasca ei (exact ca in Vietnam dupa ce francezii au fost batuti la Dien Bien Fu). Si?! Au plecat si ei tot batuti si mai saraci cu cateva sute de miliarde si cu 55.000 de morti. Acum vor sa iasa din rahat prin negocieri: se tine cineva de cuvant -scris sau vorbit- in cultura lor medievala?! A doua zi dupa ce pleaca ultimul soldat strain ei revin la ce stiu ei si nimeni n-o sa-i impiedice sa-si traiasca viata asa cum vor.
        • +4 (10 voturi)    
          Problema este Pakistanul si banii din golf (Duminică, 8 septembrie 2019, 12:19)

          MG [utilizator] i-a raspuns lui John M.

          intelegem ca Golful este sensibil, dar Pakistanul poate fi convins sa renunte la primitivi
        • +10 (22 voturi)    
          Nu zau (Duminică, 8 septembrie 2019, 12:26)

          omezu [utilizator] i-a raspuns lui John M.

          Dupa ce au plecat rusii, au fost lasati in pace. Si ce-au facut? Dupa ce si-au masacrat propriul popor, talibanii au inceput sa se uite peste "gard" si sa omoare "infideli". Nu vor si nu au vrut pace niciodata, mereu exista cate un motiv de "jihad" cu oricine. Iar acum au "negociat" ca sa traga de timp, cel mai probabil sa se reorganizeze si sa aduca armament peste granita cu Pakistanul sau sa mai vanda niste opiu si heroina. I-au fortat pe americani sa anuleze asa zisele negoiceri si acum or sa faca pe victimele, noi, talibanii am vrut pace, dar Marele Satana nu! Scarbele alea nu stiu decat sa omoare, ii vezi cumva crescand capre linistiti?
        • +5 (15 voturi)    
          Povestea asta cu (Duminică, 8 septembrie 2019, 13:20)

          clint [utilizator] i-a raspuns lui John M.

          "neimplicarea in afacerile interne" e o gogoasa cu iz comunist. Si Ceausescu batea moneda pe ea ("agenturili straine"), si PSD face tantam ca Soros si UE care se baga in ciorba noastra cu WC in curte... Treaba asta merge cand iti poti rezolva problemele singur, altfel istoria e plina de cazuri cand o civilizatie avansata a inghitit rapid o civilizatie mai putin avansata, inclusiv povestea care ne place noua si ne defineste, cea daco-romana. Important e ca civilizatia mai putin avansata sa inteleaga ca nu poate merge pana in panzele albe cu independenta, ca o dai in terorism, vezi pielie rosii. N-am auzit pe nimeni plangandu-se de pierderea suveranitatii in fata URSS dupa 45 ( au fost unii dar li s-a inchis gura ) si nici dupa 90, in schimb multi isi smulg parul din cap ca ne-a invadat cultura occidentala.

          Traim intr-o lume globala si nu prea mai poti sta cu mainile in san. Ce face celalalt, te afecteaza, vrei-nu-vrei... Nu mai sunt vremurile alea cand fiecare isi facea casa pe varful unui deal si putin ii pasa de ce se intampla pe alte dealuri....

          Azi, mergi cu masina, poluezi si ala care merge cu bicicleta are toate motivele sa te urasca. La fel vegetarienii pe mancatorii de carne ( tocmai s-a spus ca incalzirea globala se datoreaza consumului de carne ) si tot asa.

          Se zice de ceva vreme, mai ales pe acolo pe unde a fost democratie, ca trebuie sa fii implicat in treburile urbei, ca nu trebuie sa ne fie indiferenta societatea si ca nu trebuie sa ne gandim doar la noi...

          De ce nu trebuie sa ne pese asadar de treburile planetei ? Afganistan si talibanii sunt in primul rand o sursa de droguri pentru planeta. Pericolul islamului radical este si el ridicat. Arabii in general nu se mai pot sustine singuri. Istoric au facut Drumul Matasii si printr-un noroc imens, azi traiesc nu din munca, ci din petrol. Cand acesta se va termina, se vor trezi in desert doar cu niste camile si niste curmale. Deja vin peste noi...
      • -3 (17 voturi)    
        Nu jigni pe Homo neanderthalensis! (Duminică, 8 septembrie 2019, 13:20)

        Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui theo667

        Acesta avea cutia craniană cel puțin la fel de mare ca Homo sapiens, erau probabil mult mai inteligenți decât talibanii!
        • -2 (8 voturi)    
          nu stim daca decit talibanii (Duminică, 8 septembrie 2019, 17:32)

          ras-putin [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

          dar decit rusii sigur.

          pashol na pufoika, ivane.
  • +5 (9 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Duminică, 8 septembrie 2019, 10:42)

    [anonim]

  • +2 (4 voturi)    
    The art of the deal (Duminică, 8 septembrie 2019, 16:09)

    ilie.pustiu [utilizator]

    :))))
  • +2 (8 voturi)    
    Afganistan Pățitul (Duminică, 8 septembrie 2019, 16:24)

    ww [utilizator]

    Barbosi idioti, ia uite la ei, nu vor sa se bage slugi la nimeni si nu se lasa cumparati cu margelute. Bine le-a zis-o Roscovanul depravat pe canalul diplomatic Twitter. Tot acolo a anuntat parca si retragerea din Siria si de prin tratatele de pace, si tot acolo isi porcaia nu demult aliatii cei zgarciti. Americanii sunt corecti, parolisti si mari instauratori de democratie prin coloniile .... pardon, tarile aliate aka partenerii strategici dar, din cand in cand, isi mai aleg presedinti din astia care arunca bombe atomice la nervi, care intorc spatele zambind aliatilor sau care vand natiuni intregi ca pe vite in trocuri de iarmaroc. Si, tot din cand in cand, se mira ca nu pune chiar toata planeta botul la vrajelile lor ba, mai mult, unii sunt la fel de parsivi si imprevizibili ca si ei.