Serghei Ivanov: Vladimir Putin va veni in Romania la summitul NATO

de Olga Popescu     HotNews.ro
Luni, 11 februarie 2008, 10:44 Actualitate | Internaţional


La cea de-a 44-a Conferinta internationala dedicata securitatii, reuniune care si-a desfasurat lucrarile la Munchen, prim vicepremierul rus Serghei Ivanov a incercat, intr-un discurs intitulat „Noua versiune a sistemului european de securitate”, sa-I faca pe participanti sa inteleaga incotro merge Rusia. El a dat de inteles ca Putin ar putea onora invitatia de a lua parte la summitul NATO de la Bucuresti din 2-4 aprilie, unde, printre altele, se va discuta cererea Ucrainei si a Georgiei de primire in Alianta.

In discursul sau, el a abordat nu doar chestiuni de politica interna, dar si de securitate strategica. Privit de cei 400 de invitati drept un outsider al cursei pentru Kremlin, Ivanov nu a convins si, comenta ziarul Gazeta, e greu de spus ca auditoriul l-a ascultat cu sufletul la gura.

Ivanov nu a lansat alte atacuri la adresa Occidentului, motiv pentru care, pe fondul agresivei interventii de anul trecut a presedintelui Vladimir Putin, discursul prim vicepremierului a fost mai mult decat moderat. O singura data Ivanov si-a permis un repros voalat la adresa SUA: „Terorismul este inamicul numarul unu al lumii civilizate, dar nu trebuie ca sub scutul actiunilor antiteroriste sa-ti realizezi propriile interese geopolitice si economice”, a spus el.

Tonul pasnic l-a pastrat Ivanov si pe coridoarele reuniunii. El a calmat auditoriul occidental cu promisiunea ca Rusia nu are de gand sa recunoasca independenta Abhaziei si Osetiei de sud de indata ce provincia Kosovo isi va proclama independenta.

In privinta aderarii la NATO a Ucrainei si Georgiei, Ivanov s-a multumit sa-si exprime nedumeririle, amintind, totodata, ca aceste state au dreptul sa decida singure.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1757 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    titlu fara argumente in articol (Luni, 11 februarie 2008, 13:04)

    Bum-bum [anonim]

    Prim vicepremierul rus Serghei Ivanov A DAT DE INTELES ca Putin AR PUTEA onora invitatia de a lua parte la summitul NATO de la Bucuresti. Pana la a fi sigur acest lucru e cale lunga. Titlul este exagerat, si chiar daca Putin va veni la summit, adevarul, in clipa asta, este ALTUL: adica nimic nu e sigur.
  • -1 (1 vot)    
    PUTIN nu sterge PUTINa ! (Luni, 11 februarie 2008, 13:11)

    Bush_europeanu' [anonim]

    De ce n-ar veni - de frica Marinerului? Credeti ca asta nu stie ca Marinerul nostru este-n deriva?
  • 0 (0 voturi)    
    titlu nepotrivit (Luni, 11 februarie 2008, 13:11)

    SC [anonim]

    Stimata doamna Olga Popescu, intre "a dat de inteles ca Putin ar putea onora invitatia de a lua parte la summitul NATO" si "Serghei Ivanov: Vladimir Putin va veni in Romania la summitul NATO" nu vi se pare ca exista o "mica" diferenta de nuanta?

    Este un obicei gresit al jurnalistilor de astazi de a pune titluri senzationaliste care fie exagereaza faptele (in cel mai bun caz), fie sunt de-a dreptul gresite.
  • 0 (0 voturi)    
    o decizie inteleapta si benefica..... (Luni, 11 februarie 2008, 14:04)

    judex [anonim]

    atat pentru Rusia, cat si pentru Romania. Daca avem relatii corecte si de parteneriat, ambele tari vor avea de castigat. Romania nu a agresat niciodata Rusia si nici nu intentioneaza sa o faca in viitor.
    • 0 (0 voturi)    
      esti sigur? (Marţi, 12 februarie 2008, 9:35)

      Lucian* [anonim] i-a raspuns lui judex

      poate nu in momentul cand Antonescu a ordonat "Romani, treceti Prutul!", dar in mod sigur cand au trecut Nistrul!
      • 0 (0 voturi)    
        Cine a inceput? (Marţi, 12 februarie 2008, 12:38)

        Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui Lucian*

        Cine a incitat miscarea de la Tatar Bunar? Cine a ocupat Basarabia si Bucovina de Nord (care de altfel nu a apartinut niciodata Imperiului Tarist)? Cine s-a comportat intr-o tara aliata mai rau decat un invadator? Cine nu a permis statutul de cobeligeranta pentru Romania? Asa ca nu noi am inceput agreiunea si nici nu am continuat-o. O minima compensatie ar fi scuzele pentru miile de romani executai si deportati fara vina dar cer prea mult pentru poporul care nu greseste niciodata.
  • 0 (0 voturi)    
    Informatie eronata (Luni, 11 februarie 2008, 15:11)

    Made in Moldova [anonim]

    Ivanov a spus ca Rusia va fi reprezentata la Summitul NATO de la Bucuresti dar nu a mentionat Putin sau al nume; nu va imbatati cu apa rece, Rusia poate sa fie reprezentate si de un Vice-Ministru de la Externe.
    Are Putin timp sa vina pe la summite resuflate unde Rusia e arata cu degetul catre West care are probleme si complexe de inferioritate......
    • +1 (1 vot)    
      Made in Romania (Luni, 11 februarie 2008, 18:21)

      Clujeanu' [anonim] i-a raspuns lui Made in Moldova

      Este clar cam cat de paralel esti cu realitatea occidentala. In lumea asta nu Lada este masina cea mai tare cum ai tu impresia acolo in Republica Moldova si nu produsele rusesti sunt cele mai avansate. Incearca sa te uiti in vest peste gardul satului rusificat in care esti... si atunci vei vedea cat de complexati sunt cei din lumea civilizata de prosperitatea fostei RSS Moldovenesti- unde poti face plati cu cardul doar intr-un singur loc: in unicul McDonalds din tara - cel din Chisinau.
  • 0 (0 voturi)    
    Cioroianu (Luni, 11 februarie 2008, 17:52)

    Ion Vasilescu [anonim]

    Cioroianu-Ministruk de Externe al Romaniei a lasat la cea de-a44 Conferinta pt.securitate de la München o impresie excelenta. Toata presa occidentala a apreciat acest lucru. Cioroianu intr-o franceza cursiva i-a pus o intrebare lui Ivanov privind legatura intre pretul gazului livrat Romaniei si politica lui presedintelui Basescu care a vizitat recent Georgia - la care acesta n-a putut sa dea un raspuns. Dintre toti diplomatii prezenti in afara de marii jucatorii politici USA ,Rusia ,Germania doar Turcia prin Presedintele ei si Romania prin Ministrul de externe Cioroianu au reusit sa se remarce. Bravo Romania , bravo Cioroianu !
  • 0 (0 voturi)    
    adevarata fata a rusilor si problemele romanilor (Marţi, 12 februarie 2008, 10:33)

    judex [anonim]

    Haideti sa spunem adevarul. Pe rusi ii deranjeaza cu nu suntem sub cizma lor, asa cum ar fi vrut ei dupa ce l-au dat jos pe Ceausescu si l-au inlocuit cu marioneta lor, Ion Iliescu si alti acoliti precum Petre Roman. Apropo, acest stimat domn, fost tovaras, ne ocara la un post de televiziune ca nu luam gaz de la rusi si nu ne ploconim Moskovei. Eu il acuz ca este tradator de tara pentru ca guvernul sau nu a avut nici un program care sa asigure independenta energetica a Romaniei. Mai mult, puteau sa foloseasca chiar programul celui asasinat de ei, ca oricum altil mai bun nu am vazut pana in prezent si nu a fost nimeni in stare sa faca. Lamentarile si vaietele vin de la corifeii Moskovei. Nu ma poate nimeni convinge ca nu mai putem fara gazul rusesc. Daca am dezvolta energia atomoelectrica si eoliana si am baga la puscarie pe baietii smecheri si nemernicii care ne ridica factura la energia electrica, s-ar rezolva foarte multe. Francezii folosesc pentru gatit si incalzit curentul electric, ieftin, curat si nepoluant. Nemtii si elvetienii aproape la fel. Cine ne opreste si pe noi sa facem la fel? Avem prea multi tradatori si nemernici in tara asta? Pai, cine ne opreste sa-i bagam la puscarie si sa ne schimbam viata in bine? Dar, bineinteles, tot Basescu e de vina !