VIDEO Scandal în Suedia, după ce o femeie însărcinată în 8 luni a fost scoasă cu forța din metrou de agenții de securitate

de G.S.     HotNews.ro
Duminică, 3 februarie 2019, 9:10 Actualitate | Internaţional


Incident la metroul din Stockholm
Foto: Captura YouTube
Poliția suedeză a lansat două investigații separate după apariția unei înregistrări cu o femeie vădit însărcinată ce este scoasă cu forța din metroul din Stockholm. Clipul a devenit viral, generând acuzații de rasism la adresa agenților de securitate, notează Guardian.

Poliția investighează incidentul ce a avut loc joi la stația Hötorget drept un posibil caz de conduită ilegală și agresiune din partea paznicilor, dar și un posibil caz de ”rezistență violentă” din partea femeii ce circula împreună cu fetița ei.

Agenții au fost suspendați de operatorul metroului, SL, pe perioada anchetei interne pe care o va efectua. ”Există multe clipuri filmate cu telefonul care sugerează că agenții de securitate au folosit prea amult forța. Din nefericire, poate fi dificil să iei decizii rezonabile în aceste situații. Lucrurile pot deveni stresante. Evident, se pare că incidentul a fost abordat greșit de la început la sfârșit”, a spus un reprezentant al companiei de metrou.

Mulți dintre cei care comentează clipul pe rețelele sociale se plâng că agenții de securitate au luat-o în vizor pe femeie pentru că este de culoare și se declară șocați că fetița ei este lăsată să plângă în timp ce mama ei este ținută cu forța.

SL afirmă, într-un comunicat de presă, că femeia a fost prinsă fără bilet valid și i s-a dat o amendă, pe care a refuzat să o plătească. Când i s-a cerut să părăsească metroul, ea ”a început să țipe și să opună rezistență”, a spus compania, adăugând că agenții aveau tot dreptul să ”ia în custodie persoanele care deranjează ordinea”.

Femeia și mai mulți martori au declarat presei suedeze că agenții au apucat-o tratat-o cu duritate după ce ea le-a spus că are un bilet valabil, dar nu poate să-l găsească, ea încercând să le explice că nu se poate da jos din tren pentru că este obosită și are dureri.

Femeia a declarat ziarului Expressen că a găsit la scurt timp biletul, adăugând că după incident a făcut două controale medicale, sarcina ei de 8 luni fiind neafectată. ”Este îngrozitor, mă simt atât de rău, am vânătăi peste tot”, a adăugat ea.


















45176 vizualizari

  • -7 (111 voturi)    
    progresismul (Duminică, 3 februarie 2019, 9:32)

    Je__ [utilizator]

    am ajuns sa consideram scandal cand esti prins fara bilet, rugat sa te dai jos si tot tu urli cand esti evacuat ca esti de culoare

    unde am ajuns


    scrieti ma direct pe vagon, daca esti colorat, poti merge direct fara bilet, eventual in brate la un alb, care sa fie obligat sa-ti faca aer cu evantailul sa nu racesti
    • +21 (83 voturi)    
      ok (Duminică, 3 februarie 2019, 10:05)

      Xorciser [utilizator] i-a raspuns lui Je__

      Si daca e gravida? E la fel?

      In UK o femeie gravida poate face multe lucruri care nu le sunt permise "muritorilor de rand". Prin lege. Inclusiv- haios- sa faca pipi in casca unui politist...

      E pacat ca discutia aluneca spre rasism, cand de fapt e o nerespectare flagranta a drepturilor cetatenesti. Societatea protejeaza gravidele.
      • +17 (71 voturi)    
        ... (Duminică, 3 februarie 2019, 10:28)

        cartograful [utilizator] i-a raspuns lui Xorciser

        E normal ca unei gravide sa-i fie permise mai multe lucruri ca unul cetatean in stare obisnuita in primul rand pentru ca are o stare fizica speciala, fragila, in al doilea pentru ca poate fi afectat copilul. Bombalaii din tara drepturilor omului ce faceau daca aleia in se declansa travaliul in urma bruscarii fizice? O gravida poate avea inclusiv sarcini dificile in care sa se declanseze hemoragii, samd. Raspundeau ei? Nu poti omora omul pentru un bilet lipsa. Raspunsul normal era identificare, sa o lase sa circule pana unde avea nevoie si apoi trimis ploconul cu amenda acasa.
        • -9 (71 voturi)    
          "Femeile de culoare" sunt mai tot timpul gravide (Duminică, 3 februarie 2019, 11:57)

          -PuieMSD- [utilizator] i-a raspuns lui cartograful

          In general le vezi cu tarla de copii dupa ele. Cam asta e strategia, se duc pe acolo, nu muncesc pentru ca asta le e educatia si toarna kizi ca sa ia ajutoare sociale. Daca nu primesc casa si masa se pun in fata institutiilor si urla cu plozii in brate, mila publica si frica de voturi functioneaza.

          Aproape nici un refugiat/imigrant de culoare in Nord nu vine acolo sa munceasca. Sunt toti trimisi la pont pentru ca ajutoarele sociale sunt legiferate foarte generos. Asta pentru ca oamenii de acolo nu ajung niciodata sa apeleze la ele, sunt mai mult un exercitiu de imagine al politicienilor.

          Mie aceste persoane mi se par josnice. Se duc si abuzeaza de banii de care in mod normal o familie nevoiasa ar beneficia. Numai un animal e in stare sa fure mancarea altuia de la gura.
          • +18 (62 voturi)    
            ... (Duminică, 3 februarie 2019, 13:17)

            cartograful [utilizator] i-a raspuns lui -PuieMSD-

            @puieMSD, problema nu e ca era neagra ci ca era gravida. Si avea si un minor cu ea. Urcatul in metrou fara bilet nu pune in pericol imediat pe nimeni, bruscarea unei gravide da. Pedeapsa si interventia politiei trebuie sa fie proportionale cu fapta savarsita. Aaa...am uitat, nu ne-au placut gazele jandarmeriei pe 10 august, nu? Si ala a fost un abuz, si asta din articol e tot un abuz.
          • +13 (23 voturi)    
            garantezi TU? (Duminică, 3 februarie 2019, 19:14)

            Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui -PuieMSD-

            Ai urmarit tu ACELEASI femei, timp de mai multi ani, ca sa afirmi ca "sunt mai tot timpul gravide"? >:

            Sau dai din gura numa' ashaaa... ca-ti place sa instigi la ura? >:
        • -6 (62 voturi)    
          nu e deloc ok (Duminică, 3 februarie 2019, 13:20)

          tudormed70 [utilizator] i-a raspuns lui cartograful

          a fi gravida e o alegere. a femeii respective sau a cuplului. nu e o cerinta a statului care sa-i confere imunitate in fata legilor.
          da, o gravida este protejata diferit in raport cu populatia generala. dar, atentie, prin legi si reglementari bine stipulate. nu prin interpretari induiosator lacrimogene.
          de exemplu, dreptul "haios" de a face pipi in casca politistului…. este stipulat in legislatie…

          in cazul din Suedia , nicaieri nu scrie ca o gravida are voie sa circule fara bilet pentru ca e obosita.
          hai sa vedem un pic diferentele.
          • +14 (24 voturi)    
            nu despre asta era vorba! (Duminică, 3 februarie 2019, 19:16)

            Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui tudormed70

            Ci despre brutalitatea Politiei!
            Putea foarte bine sa-i dea o amenda iar somatia sa i-i trimita acasa!
      • -23 (31 voturi)    
        hei (Duminică, 3 februarie 2019, 16:18)

        john70 [utilizator] i-a raspuns lui Xorciser

        Asa este. Uite, in statul New York s-a adoptat o lege care permite unei gravide in luna a 9-a sa ceara avortul copilului. In alte state se discuta lichidarea copilullui dupa nastere, daca mamei nu-i place.
        • +20 (20 voturi)    
          Lol (Duminică, 3 februarie 2019, 18:29)

          jcjc [utilizator] i-a raspuns lui john70

          În ce stat se discută, domnule, legalizarea infanticidului, că gogoașa asta încă nu am auzit-o.
        • +20 (20 voturi)    
          ce "avort"? (Duminică, 3 februarie 2019, 19:17)

          Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui john70

          Vorbesti prostii! Niai macar de anatomie / fiziologie n-ai habar!
          La 9 luni nu mai e nici un "avort", fatul e deja complet dezvoltat, poate fi vorba cel mult de "mastere prematura" (si nici macar atat)!
    • +12 (74 voturi)    
      Intre un bilet si un copil, tu alegi biletul? (Duminică, 3 februarie 2019, 10:25)

      boink [utilizator] i-a raspuns lui Je__

      daca era nevasta-ta la fel ziceai? Dar daca era romanca? Faptul ca aduci in discutie "progresismul" si culoarea dovedeste care-ti sunt adevaratele intentii, un mic rasism disimulat in legalism contabilicesc.
      • -3 (65 voturi)    
        Nu e așa (Duminică, 3 februarie 2019, 13:08)

        Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui boink

        Dacă nu era de „culoare” nu se lăsa cu circ. Cobora din metrou și își cumpăra sau găsea biletul.

        La ăștia în schimb de fiecare dată se lasă cu circ. Comit tot soiul de găinării și după aia tot ei sunt cu guițul până la ceruri în speranța ca să mai stoarcă ceva de pe urma „brtualității poliției”. E o tehnică arhicunpscută.
        • +12 (22 voturi)    
          stii tu PRECIS!! (Duminică, 3 februarie 2019, 19:19)

          Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

          Da' de UNDE stii tu cum ar fi fost "daca nu era de culoare"? >:
          Am vazut destule persoane cat se poate de "albe" care preferau sa circule clandestin si care faceau circ daca erau prinse!
      • -8 (56 voturi)    
        intre cele doua, eu aleg legea (Duminică, 3 februarie 2019, 13:48)

        tudormed70 [utilizator] i-a raspuns lui boink

        nu poti folosi copilul si/sau sarcina ca scut impotriva legii. daca o faci ar trebui sa fii declarat drept un parinte degenerat si sa fii decazut din drepturile parintesti.

        legalismul ala contabilicesc si respectarea legilor ad-literam au facut anumite societati sa progreseze si sa fie acolo unde sunt.
        laxismul legislativ, interpretarile, combinatiile, exceptiile, etc. au facut ca alte societati sa bata pasul pe loc si sa ramana nedezvoltate.

        daca vrei sa traiesti acolo unde e bine, trebuie sa respecti legile. daca nu, cauta un loc unde poti sa faci ce vrei pentru ca esti gravida.
        • -6 (62 voturi)    
          Foarte bine spus (Duminică, 3 februarie 2019, 14:35)

          Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui tudormed70

          De aia au ajuns țările africane în halul în care sunt. Pentru că legea e așa o chestie ca elasticul de la chiloți.

          Problema cea mai mare generată dr migrația din lumea a III-a e că oamenii ăia ajung să aducă în lumea civilizată datinile și apucăturile faine ale locurior de unde s-au zvârcolit să scape. Nu ei se civilizează, ci locurile un de ajung sunt transformate în infernurile de unde au scăpat.
          • -9 (33 voturi)    
            hei (Duminică, 3 februarie 2019, 16:23)

            john70 [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

            Excelent comentariul !
        • +16 (24 voturi)    
          n-a pus nimeni "legea" in discutie! (Duminică, 3 februarie 2019, 19:22)

          Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui tudormed70

          In discutie era aplicarea cu brutalitate a ei!
          In 10 august ti-au convenit reactiile Jandarmeriei? >:

          Oricum, imi place ca nu dai doi bani pe viata unui copil! Poate o sa-ti amintesti de asta si cand va fi vorba de copilul TAU! :P
      • -10 (22 voturi)    
        pai bineinteles ca.. (Luni, 4 februarie 2019, 5:12)

        exilatul [utilizator] i-a raspuns lui boink

        cei cu mentalitate de hoti iau apararea celor ca ei care incalca legea...ca esti alb , negru, galben , gravida sau nu , trebuie sa respecti legile....
    • -12 (62 voturi)    
      Abuz clar ... (Duminică, 3 februarie 2019, 10:40)

      paulbutoi [utilizator] i-a raspuns lui Je__

      Evident ca este un caz de discriminare ( rasiala )…
      Doar femeia le-a explicat " ca nu se poate da jos din tren pentru ca este obosita si are dureri " …
      Ce nu era clar ?
      Ce mai voiau rasistii aia ?
      In primul rand , sa ceara unei femei de culoare - si insarcinate - sa prezinte biletul de calatorie ?
      Ce tupeu !
      Asa ceva chiar nu se face !
      Clar o incalcare a drepturilor omului !
      Rasism pe fatza !
      Din fericire , iata ca exista persoane sensibile , cu simt civic , care reactioneaza principial …
      Pen'ca femeia chiar tipa tare …
      Iar asta dovedea ca era victima unui abuz …
    • +8 (10 voturi)    
      In timpul asta, la noi la RATB, (Duminică, 3 februarie 2019, 23:12)

      clint [utilizator] i-a raspuns lui Je__

      pe timpul gerului, aurolacii pot sta in autobuze. Am vazut controlorii cum au controlat pe toata lumea, mai putin un aurolac dormind tolanit pe 2 locuri, mirosind ingrozitor.

      Cand i-am intrebat de ce nu il controleaza, mi-au zis ca asa au primit ordin de la Consiliul General al Capitalei si ca, la o adica, oameni suntem, cum sa il lasam sa moara ?!!

      Asa ca, pana sa murim de grija altora, mai bine cascam ochii si vedem ce votam.
  • +16 (60 voturi)    
    Jenant (Duminică, 3 februarie 2019, 9:54)

    arap [utilizator]

    Zici ca sunt "badigarzii" din metroul bucurestean.
  • +5 (35 voturi)    
    Dreptul de-a fi bolnav (Duminică, 3 februarie 2019, 9:58)

    Omics [utilizator]

    Mă duceam la spital în București (unde aveam să rămân patru luni). Mi-a fost rău în autobuz. M-am așezat pe un scaun. O doamnă "bine" m-a făcut nesimțit că nu-i cedam locul. Nu știu dacă aveam bilet, sau dacă mai știam unde îl pusesem.
  • -4 (78 voturi)    
    :-) (Duminică, 3 februarie 2019, 9:59)

    Godzillagrrr [utilizator]

    E o mare diferenta intre « a gasit biletul »si « a declarat ca a gasit biletul ».

    Daca l’ar fi gasit cu adevarat, probabil ar fi aparut deja poza biletului prin presa.

    Oricum, asta nu e relevant. Femeia nu a vrut sa plateasca amenda si controlorii si-au facut meseria. Si si-au facut-o foarte bine, unde poate cineva sa vada violenta nejustificata?

    In plus, unul din controlori are grija de fetita.

    Deci... « care e problema? ».
    • +12 (56 voturi)    
      Despre gravide si distante (Duminică, 3 februarie 2019, 13:55)

      greuladeal [utilizator] i-a raspuns lui Godzillagrrr

      Sa presupunem ca nevasta dumitale insarcinata si fetita voastra sunt in metrou la Pacii sau la Parcul Bazilescu si trebuie sa ajunga acasa, la Piata Sudului. Controlorii le dau jos.
      Acum pricepi?

      Ia uite:
      http://www.metrorex.ro/harta_p1345-1
      • -11 (43 voturi)    
        si ??? (Duminică, 3 februarie 2019, 14:17)

        tudormed70 [utilizator] i-a raspuns lui greuladeal

        asta i-ar conferi dreptul sa circule fara bilet ?
        si sa se opuna la aplicarea unui regulament care e acelasi pentru toti si nu prevede exceptii pentru astfel de cazuri ?
      • -9 (51 voturi)    
        Deloc (Duminică, 3 februarie 2019, 14:46)

        Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui greuladeal

        OK. O dădeau jos din metrou. Numai că o femeie civilizată, oricât de însărcinată ar fi nu face circul ăla. Fie își găsește biletul fie își ia altul. Ce vedem acolo sunt pur și simplu tradițiile și apucăturile faine ale omului de culoare.

        Exact aceeși chestie o vezi în NYC în ghetto-uei chiar dacă ăia au părăsit Africa de generații. Nu se plătește nimic, e o mizeriue de neimaginat, vandalism, etc. Metroul totuși circulă prin zonele lor chiar dacă e în pierdere penru că progresiltii au nevoie ca de aer de voturile lor.
  • -9 (61 voturi)    
    Biata companie de metrou (Duminică, 3 februarie 2019, 10:03)

    Godzillagrrr [utilizator]

    « Evident, se pare că incidentul a fost abordat greșit de la început la sfârșit", a spus un reprezentant al companiei de metrou. »

    « Evident se pare ca ».

    Sunt si ei derutati si speriati ca, daca nu se ratoiesc prin presa la amarâtii de controlori care isi fac meseria, se pomenesc cu atacuri si mai stiu eu ce din partea diferitelor asociatii de destepti.
  • -6 (70 voturi)    
    islamizarea Europei (Duminică, 3 februarie 2019, 10:53)

    Krokus [utilizator]

    S-a umplut si Suedia de africani si musulmani,ajutoare sociale mari,statul le asigura locuinte ,asigurare de sanatate,pt ei este raiul. Si normal ca negresa s-a apucat sa le toarne copii.Iar daca indrazneste cineva sa-i critice si sa ceara expulzarea lor este considerat nationalist,nazist.
    Trebuie sa fim toleranti ,supusi,sa ne facem ca nu vedem ca imigrantii astia aduc numai probleme
    • -9 (19 voturi)    
      islamizarea Europei (Duminică, 3 februarie 2019, 13:12)

      hdd [utilizator] i-a raspuns lui Krokus

      pe de o parte ai dreptate cu isalmizarea Europei.
      Dar sunt 3 situatii aici:
      1)
      islamizarea Europei se produce iar indeosebi africanii (nu doar negrii, ci toti africanii indiferent de rasa) sunt foarte agresivi ca si comportament social.

      2)
      aceasta islamizare produce o reactie pe masura, aparitia unui foarte puternic curent nazist. Mai ales in Suedia, unde, chiar ei o recunosc cu rusine, n-a fost nicio neutralitate in cel de-al doilea razboi, suedezii in marea majoritate erau nazisti. Foarte multi suedezi tineri impartasesc idei rasiste si naziste.

      si 3)
      toate astea nu au legatura cu problema in speță:

      "Ordnings Vakt", asa cum se numesc agentii de ordine, raporteaza unui corp relativ nou infiintat (2005), Klotterkommissionen, care a aparut tocmai pentru a COMBATE VIOLENTA FORTELOR DE ORDINE ANTERIOARE.

      Trebuie bine inteles ca suedezii, desi se dau foarte politically correct si incearca sa faca ce trebuie, raman in nucleul lor niste nazisti rasisti. Toti. Permanent.

      Va spun din experienta ca romanii sunt mult mai putin rasisti si nazisti decat suedezii.

      Acesti "Ordnings Vakt" actioneaza de obicei in echipe mixte, un barbat si o femeie, tocmai pentru ca este demonstrat ca echipele MiXTE (nu cele feminine) manifesta mai putina violenta si inclinatie catre abuzuri (studii internationale pe fortele de ordine).

      Fara exceptie, barbatii dar mai ales femeile care fac parte din aceste structuri sunt niste "patrati" care zici ca sunt bodyguarzi la bamboo sau la nuba, iar ele sunt niste brute mai musculoase ca barbatii.

      In momentul in care incep discutia, ei intra deja in pozitie de forta si sucesc la spate mana "suspectului", asa se desfasoara "discutia". Prin bataie.

      Adica atunci cand esti un ciocan, lumea arata ca niste cuie.

      Pe canalul 5 suedez, un canal urmarit cu oarecare interes de retarzi si cretini, se difuzeaza inclusiv emisiuni de mai multe ori pe saptamana cum bate "Ordnings Vakt" pasageri mai mult sau mai putin vinovati.

      Si-i bate. De-i zapaceste.
      • -8 (40 voturi)    
        Creieri muci (Duminică, 3 februarie 2019, 14:50)

        Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui hdd

        Păi dacă suedezii sunt așa de naziști cum naiba de au primit ca mai mare proporție (raportat la mărimea populației) e refugiați din lume?! Cum de te-au primit și pe tine?
        • -9 (27 voturi)    
          hei (Duminică, 3 februarie 2019, 16:28)

          john70 [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

          L-au primit ca sa creasca audienta la canalul 5, nu te-ai prins?
    • +12 (14 voturi)    
      "raiul suedez" ;) (Duminică, 3 februarie 2019, 19:36)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Krokus

      Si de securisti romani s-a umplut Suedia - la inceputul anilor '90 o GRAMADA de securisti si "colaboratori" romani ai cerut "azil politic" acolo! :P

      Acu', aceiasi turnatori stau si croncane pe forumuri, instigand (ca doar e meseria lor, nuuu...? ;) lumea impotriva imigrantilor! >:)
  • -9 (51 voturi)    
    ce spune regulamentul ? (Duminică, 3 februarie 2019, 11:58)

    tudormed70 [utilizator]

    asta e ceea ce conteaza si trebuie discutat aici. care e regula scrisa in aceste cazuri.

    daca nu ai bilet si esti prins, platesti amenda. nu platesti amenda ( si mai faci si scandal) esti dat jos din metrou. da, cu forta, daca e nevoie. pentru ca te opui. pentru asta sunt regulile. pentru a fi respectate. iar in caz de non respect ti se aplica coercitia. indiferent cine esti sau in ce situatie te afli. regula e aceeasi pentru toti. fara interpretari, fara exceptii.

    hai sa fim seriosi. stim cu totii foarte bine ce s-a intamplat acolo. persoana respectiva nu avea bilet si a fost prinsa. cand i s-a cerut sa plateasca amenda ca oricarui alt muritor, a inceput sa faca scandal profitand de faptul ca e gravida si mai avea si un alt copil de mana. cand i s-a aplicat regulamentul, ma repet, ca oricarui alt muritor, a dat-o pe discriminare

    si uite asa, aproape am uitat de unde am plecat… de la faptul ca individa a vrut sa calatoreasca fara bilet si a fost prinsa.

    imi pare rau pentru idiotii utili care s-au autosesizat in urgenta si au sarit in apararea ei.
    discutia aici nu e despre copil, femeie, gravida, culoare, rasa.
    discutia este despre o persoana (ca oricare alta) care incalca o regula, este prinsa si care se opune la aplicarea pedepsei care decurge din incalcarea acelei reguli.
    • +16 (46 voturi)    
      Discutia (Duminică, 3 februarie 2019, 14:06)

      greuladeal [utilizator] i-a raspuns lui tudormed70

      ”Individa” care ”profita” ca mai are un copil de mana a fost bruscata, desi era femeie, insarcinata si era de fata copilul ei. ASTA e tema. Pe unii dintre noi, mai idioti asa, comportamentul asta ne revolta.
      In subsidiar, nu se poate sa nu-ti treaca si dumitale prin minte intrebarea daca mai reactionau astfel daca o chema Claudia Schiffer.
      • -7 (51 voturi)    
        Hai mă las-o baltă (Duminică, 3 februarie 2019, 14:58)

        Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui greuladeal

        Tu nu vezi cum rage și șii se agită că doi bărbați abia răzbesc să o scoateă?!

        Îți imsginezi că o femeie civilizată, oricât de însărcinată să fi fost, făcea balamucul ăla?
      • -10 (34 voturi)    
        Da si nu (Duminică, 3 februarie 2019, 15:22)

        tudormed70 [utilizator] i-a raspuns lui greuladeal

        TEMA discutiei este brutalitatea dar in primul rand este ceea ce stipuleaza regulamentul in astfel de cazuri si cum se ajunge la brutalitate.

        Daca atunci cand nu ai bilet si nu vrei sa platesti amenda, regulamentul spune ca TREBUIE sa te dai jos din metrou, atunci o faci. Daca nu o faci de bunavoie iti asumi riscul de a fi fortat fizic sa o faci si sa fii brutalizat.
        Ajungi in aeasta situatie pentru ca refuzi sa te supui unei reguli universal obligatorii care nu devine optionala pentru ca esti alb sau negru, femeie sau barbat, gravida sau nu, cu un copil langa tine sau nu.

        Controlorii nu au facut asta pentru ca nu avea bilet. Ci pentru ca a refuzat sa plateasca si sa coboare din metrou. Fiti sigur ca inainte de a fi data jos i s-a spus ce TREBUIE sa faca. A refuzat si atunci au fortat-o. Nu au lovit-o voluntar, ci doar au tras-o afara in timp ce ea se opunea din rasputeri la aplicarea unei reguli.
        Cum ar fi trebuit sa procedeze controlorii in fata unei astfel de atitudini ?

        In subsidiar nu ma gandesc deloc cum ar fi fost daca in locul ei era Claudia Schiffer sau o suedeza blonda. pentru mine tema nu are nici o relevanta si daca as face-o si as aduce discutia in cheia asta, m-as declara eu insumi un idiot util.
      • -12 (18 voturi)    
        Aia a înțeles neuronul tău stingher. (Duminică, 3 februarie 2019, 21:24)

        prec [utilizator] i-a raspuns lui greuladeal

        Alții au înțeles că o invadatoare de culoare profită cu nerușinare de prostia scandinavilor.
  • -7 (29 voturi)    
    razismul (Duminică, 3 februarie 2019, 15:32)

    Kosmos [utilizator]

    Este folosit in scop politic dar si pt a proteja alte minoritati care se cred f inteligente
    • -3 (7 voturi)    
      Ceea ce nu e cazul tău. (Duminică, 3 februarie 2019, 21:26)

      prec [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

      Ce să protejeze la tine?
  • -3 (7 voturi)    
    BUGET BABAN (Duminică, 3 februarie 2019, 16:17)

    muscha [utilizator]

    Yami Tzukalu ,ce parere ai de bugetu asta baban si de faptu 'ca ia de la serviciile secrete si da la sanatate ?! cu ce bani mai asculta aia pe raduleasca si pe marin ? PSD pe 100 ani de acum incolo !
  • -11 (23 voturi)    
    tipic (Duminică, 3 februarie 2019, 21:46)

    martel55 [utilizator]

    presei progresiste modul de tratare a acestui incident...use fac ca uita cauza reala, faptul ca circula fara bilet, si trec la calul lor preferat de bataie, chipurle a fost scoasa de la metrou din cauza culorii pielii...daca avea bilet, nu mai conta culoarea pielii, asa ca agentii aia care si-au facut datoria au ajuns sa fie acuzati de propagandistii din presa platiti din surse dubioase nu pentru a face jurnalism, ci pentru a face idncotrinare si vanataore de vragitoare....iar fraierii aia care se arata indignati, mai bine ar face un cont in care sa doneze bani pentru ca asemenea indivizi sa circule gratuit, macar daca tot sunt fraieri sa fie pana la capat, sa puna si banu jos
  • -8 (8 voturi)    
    silence (Luni, 4 februarie 2019, 8:24)

    aplaudatu [utilizator]

    Singura entitate in masura sa impuna realitatea este ambasada tarii aleia la Bucuresti.
    Ei stie. Ei are opinii.
  • +7 (17 voturi)    
    Brutalitate (Luni, 4 februarie 2019, 8:43)

    nistor.p [utilizator]

    Sa bruschezi in felul asta o femeie insarcinata chiar si pentru lipsa biletului e exagerat si inuman. Faptul ca multi aproba nu e de mirare, ura a zapacit mintea multor oameni, in America Trump baga azilantii in custi, separa copiii de parinti si evanghelicii fundamentalisti aproba.

    Ura fata de imigranti, straini, ura fata de tot ceea ce nu e alb, crestin, european creste si se manifesta in multe moduri, inclusiv prin justificarea absurda ca "n-avea bilet". Probabil
    • -6 (6 voturi)    
      Vezi că fotografiile alea cu copii în cuști sunt (Luni, 4 februarie 2019, 11:28)

      BlaBla1234 [utilizator] i-a raspuns lui nistor.p

      Din 2014 ... Când Democrații în frunte cu Barry Obama erau la putere ...
    • -4 (6 voturi)    
      erata (Luni, 4 februarie 2019, 11:32)

      aplaudatu [utilizator] i-a raspuns lui nistor.p

      E 2019.
      In prezent e vorba de "ura fata de tot ceea ce ESTE alb, crestin, european "
      In rest asa e.
    • -4 (6 voturi)    
      Sunt sigur (Luni, 4 februarie 2019, 15:49)

      JustinCase [utilizator] i-a raspuns lui nistor.p

      Sunt sigur ca daca se conforma si cobora de buna voie din metrou nu o "brusca" nici naiba.
  • +1 (7 voturi)    
    In ura lor oarba (Luni, 4 februarie 2019, 13:25)

    KayT [utilizator]

    unii uita si cele mai elementare reguli de omenie si bun simt.

    Indiferent ca are sau nu bilet, ca e alba sau neagra, ca urla sau nu urla, o femeie insarcinata nu poate fi bruscata si tarata pe jos. As zice ca nimeni nu ar trebui bruscat si tarat pe jos, dar mai ales o femeie gravida.

    Si pentru ce? Pentru un bilet? Jesus. Nu incercati sa fiti mai catolici decat papa. Eu nu fac blatul din principiu (tata m-a invatat ca daca nu ai bani de bilet, mergi pe jos), dar daca vreodata o sa il fac si voi fi prinsa, am pretentia sa fiu tratata cu demnitate si respect, nu bruscata si umilita. E un amarat de bilet, nu vreo crima impotriva umanitatii.
    • -3 (7 voturi)    
      Mda (Luni, 4 februarie 2019, 15:50)

      JustinCase [utilizator] i-a raspuns lui KayT

      Si daca te pui de-a curmezisul si nu dai doi bani pe rugamintile controlorilor? Ar trebui sa plece mai departe, nu?