Trump: Germania plătește miliarde de dolari Rusiei pentru energie, dar vrea ca noi să o apărăm de Moscova / Țările NATO trebuie să aloce 2% din PIB pentru apărare, iar în cele din urmă să ajungă la 4%

de N.O.     HotNews.ro
Joi, 12 iulie 2018, 13:13 Actualitate | Internaţional


Donald Trump
Foto: Wikimedia Commons
Președintele SUA, Donald Trump, a scris joi pe Twitter că nu este acceptabil ca Germania să plătească miliarde de dolari pentru aprovizionarea cu energie din noua conductă Nord Stream 2 din Rusia, ”țară de care vrea ca noi să o apărăm”. În același timp, Trump a subliniat că țările NATO ar trebui să aloce în cele din urmă 4% din PIB pentru apărare, sugerând o dublare a obiectivului de 2%.

”Președinții (SUA) au încercat mai mulți ani la rând fără succes să facă Germania și alte națiuni NATO bogate să plătească mai mult pentru protecția lor față de Rusia. Plătesc doar o fracțiune din costul lor", a afirmat președintele Trump într-un mesaj postat joi pe Twitter.

”Una peste alta, Germania tocmai a început să plătească Rusia, țara față de care vor protecție, miliarde de dolari pentru aprovizionarea cu energie dintr-o nouă conductă de gaz din Rusia. Nu este acceptabil! Toate țările NATO trebuie să atingă angajamentul de 2% din PIB și în cele din urmă să ajungă la 4%”, a mai scris el pe Twitter.

Gigantul rus Gazprom încearcă să construiască, împreună cu firmele europene, o conductă de 1.200 de kilometri care să transporte gazul natural din Rusia spre Germania prin Marea Baltică, ocolind Polonia, Ucraina şi ţările baltice.




















993 vizualizari

  • +8 (14 voturi)    
    4%? (Joi, 12 iulie 2018, 13:24)

    ACP [utilizator]

    cam scump. Daca UE per ansamblu aloca cat rusia plus 50% iese sub 4%.
    • -8 (10 voturi)    
      4.2% (Joi, 12 iulie 2018, 13:40)

      blec-bierd [utilizator] i-a raspuns lui ACP

      rusia e undeva pe la 4.2%. in 2017 avea 5.4% conform bancii mondiale. deci despre ce vorbesti ?
      • +7 (7 voturi)    
        Sume, nu procente (Joi, 12 iulie 2018, 17:08)

        ACP [utilizator] i-a raspuns lui blec-bierd

        Rusia da X procente din cat? Cat cheltuie Rusia in ce moneda vrei tu si cat cheltuie UE? UE are un PIB de cate ori mai mare decat Rusia? De 10 ori? Deci daca cheltuie 1% e dublu fata de ei. Hai sa fie 2% sa fim siguri. La 4% nu se mai merita sa fii in Nato. Simplu. A obligat cineva SUA sa cheltuie 4%? E optiunea lor. Portocaliul se crede mare afacerist, spera ca pacaleste pe cineva sa cumpere armament de la el cu echivalentul a 4% din PIB. Mai bine aloci 2% si il produci in UE. Tot iesi mai ieftin. Sa aloce 1% din PIB-ul lor strict pentru NATO. Restul e treaba lor. Alocam si noi in UE 1% si s-a rezolvat problema. Nu e nevoie de mai mult.
    • -7 (17 voturi)    
      poate (Joi, 12 iulie 2018, 14:23)

      CRMS [utilizator] i-a raspuns lui ACP

      Pe de alta parte rusii folosesc banii incasati de la germani pentru cresterea puterii militare de care Germania vrea sa fie aparata. Iar ea nu vrea sa se apare pe banii ei ci pe cheltuiala americanilor.
      Mai pe scurt: "S-a 'ntalnit hotu' cu prostu' "
      • +12 (14 voturi)    
        total fals comentariul (Joi, 12 iulie 2018, 17:46)

        Dizidentul [utilizator] i-a raspuns lui CRMS

        ininte sa faci comentarii neadevarate ar fi foarte bine ca tu si Trump sa fiti in cunostinta de cauza.Situatia geopolitica de astazi nu permite Germaniei sa aloce mai multi bani.la DE la1,2la 2% este numai 0,8% din bip, aceste 0,8% inseamna circa 34 de miliarde euro. Olanda,Belgia,Danemarca,Franta nu sint bucuroase de saemenea crestere,Anglia a fost total impotriva, la summitul din Tara Galilor s-a stabilit anul 2024 cind Germania ajunge la aceste 2%, citeste si apoi arunci comentarii false,Trump stie lucrul acesta dar ignora ca si multe alte tratate
        • -8 (10 voturi)    
          hai sa ne intelegem (Joi, 12 iulie 2018, 20:28)

          CRMS [utilizator] i-a raspuns lui Dizidentul

          In ce fel este comentariul meu fals ?
          Se stie cumva ca rusii nu folosec beanii de la nemti pentru inarmare?
          Este normal ca eu sa dau bani unuia de care doresc sa ma apar ?Nu ar fi mai normal sa iau de la cel care ma apara de acest dusman (chiar daca mai scump) ?
          Germania a avut numai in 2016 24 miliarde de euro excedent bugetar.
          Ca altii nu sunt fericiti sa dea bani mi se pare omenesc..dar poate ca americanii vor sa faca altceva cu aia 3.5% pe care-i dau ei
          • +6 (8 voturi)    
            Poate rusii folosesc banii la pensii (Joi, 12 iulie 2018, 23:46)

            delco [utilizator] i-a raspuns lui CRMS

            Te unde stii la ce ii folosesc ? Germania are nevoie de gaz pentru industria sa. Trump vrea doar sa inlocuiasca gazul rusesc cu gazul lichefiat american care e mai scump. La asta se rezuma totul.
            • -4 (4 voturi)    
              exact (Vineri, 13 iulie 2018, 9:52)

              CRMS [utilizator] i-a raspuns lui delco

              Vrei sa cumperi de la altul mai ieftin decat de la mine? Okay!
              Atunci de ce as fi eu de acord sa te apar fara ca tu sa-mi acoperi cheltuielile pe care eu le am ca sa te apar ?
              Trump ar trebui sa le zica europenilor sa se descurce siguri cu rusii: vor sa se apere de ei ? n-au decat sa-si aloce din bugetele proprii banii necesari
              • +3 (3 voturi)    
                Santaj (Vineri, 13 iulie 2018, 11:37)

                delco [utilizator] i-a raspuns lui CRMS

                Europa trebuie sa-si faca propria armata ca sa scape de santajul lui Trump. Oricum SUA s-a aparat pe ea insasi de URSS si a beneficiat de o piata uriasa de desfacere pentru armele si bunurile sale. Cand Europa a scos putin capul la suprafata, cand s-a dezvoltat economic, cand a inceput sa concureze SUA, cand a inceput sa nu mai cumpere arme americane, hop cu biciul pe ei sa revina la pozitia de vasali. S-a terminat cu santajul, acum Europa trebuie sa se ingrijeasca de blana sa, nu de petrodolarii americani.

                Sa vedem ce fac americanii cand vine China peste ei, cine dracu o sa-i ajute ? Aia sunt aproape 2 miliarde si economia lor creste cu aproape 10% de zeci de ani. Noi in Europa ne descurcam cu Rusia care are o economie de marimea Italiei si puternic dependenta de gaz si petrol. Rezervele alea se termina si ele, Europa va importa din alta parte si rusii se duc la fund, chinezii nu prea, aia au o economie solida. Rusia deja e pe branci datorita sanctiunilor si scaderii pretului la petrol, China e bine mersi.

                Sa vedem atunci cine de cine are nevoie.
                • -1 (1 vot)    
                  heh.. (Vineri, 13 iulie 2018, 13:41)

                  CRMS [utilizator] i-a raspuns lui delco

                  Daca ceea ce spui tu aici ar avea vreun minim de relevanta atunci ar trebui ca nimeni sa nu-si faca probleme cu Corea de Nord care are o economie si mai neinsemnata decat cea a Rusiei.
                  SUA in nici un caz nu se bazeaza pe UE pentru a o ajuta in cazul Chinei.
                  UE nu face fata provocarilor de pe teritoriul ei dara mite sa se implice in Pacific. UE are doar 8 portavioane (din care unul al UK) iar SUA are 20.
                  China, cu tot furtul ei de tehnologie deabia a fost in stare sa-si faca 1 portavion.
                  • +1 (1 vot)    
                    Nu e la fel (Sâmbătă, 14 iulie 2018, 11:08)

                    delco [utilizator] i-a raspuns lui CRMS

                    Rusia nu ameninta cu rachete nucleare SUA asa cum face dictatorul din Coreea de Nord. Tu ai ramas cu imaginea Chinei din anii "60, de atunci a evoluat enorm si in cateva decenii va contesta suprematia americana. Daca SUA se comporta asa mizerabil nu-i va ajuta nimeni cand vor avea nevoie.
          • +8 (8 voturi)    
            politica in internet (Vineri, 13 iulie 2018, 0:43)

            Dizidentul [utilizator] i-a raspuns lui CRMS

            facuta de noi nu valoreaza doi bani,noi ne exprimam cum credem fiecare din punctul lui de vedere,m-am exprimat in sensul ca Germania are un trecut istoric care nu face cinste.Banii despre care vorbeste Trump sint bani pentru inarmare si 34 de miliarde pentru inarmare nu sint bine vazuti de tarile vecine care au avut de suferit in al doilea razboi Mondial,cum credeti ca ar reactiona Polonia la vestea ca Germania este dispusa sa investeasca suma imensa. Faptul ca gazele sint cumparate nu trebuie sa deranjeze( numai ca Trump are alte tinte vrea sa vinda gaz in Europa) si nu cumpara de la americani numai Polonia(gaz lichefiat)adus cu vaporul. Rusii incaseaza bani pentru marfa livrata in toata Europa ce fac cu banii este o treaba care nu intereseaza. Si in alta ordine de idei Germania mai da si la fondul Mondial de dezvoltare 0,7% din bip care inseamna la rindul lor inca citeva miliarde bune bani de care beneficiaza si Romania chiar daca sint unii care nu cred.
      • +6 (8 voturi)    
        Da chinezii pe banii cui se inarmeaza ? (Joi, 12 iulie 2018, 23:43)

        delco [utilizator] i-a raspuns lui CRMS

        Nu cumva pe banii americanilor ? Stii cine detine cea mai mare parte a datoriilor americane ? China, peste 1000 de miliarde de dolari.
        • -3 (5 voturi)    
          LOL ! (Vineri, 13 iulie 2018, 9:53)

          CRMS [utilizator] i-a raspuns lui delco

          Daca te gandesti bine este taman invers: americanii se inarmeaza pe banii cu care-i crediteaza chinezii.
          • +2 (4 voturi)    
            500 de miliarde de dolari (Vineri, 13 iulie 2018, 11:48)

            delco [utilizator] i-a raspuns lui CRMS

            Atat livreaza SUA Chinei pentru bunurile importate de acolo in fiecare an. Datoria americana in mainile Chinei e o arma strategica . Americanii trebuie sa returneze banii chinezilor plus dobanda, deci China castiga din afacerea asta.
            • -1 (1 vot)    
              nu prea (Vineri, 13 iulie 2018, 13:47)

              CRMS [utilizator] i-a raspuns lui delco

              Nu prea intelegi mare lucru din lumea asta a finantelor.
              SUA nu trebuie sa returneze nimic Chinei, inafara de dobanda. Daca China vrea sa vanda bondurile anericane pe care le detine SUA nu o sa faca altceva decat o sa tipareasca dolari asa cum a facut-o de la criza incoace sau China trebuie sa gaseasca alti fraieiri care sa le cumpere.
              Din contra grija Chinei este tocmai ca economia SUA sa nu se prabuseasca pentru ca astfel valoarea investitiei lor va scadea.
              • +1 (1 vot)    
                Tiparirea de bani inseamna inflatie (Sâmbătă, 14 iulie 2018, 11:03)

                delco [utilizator] i-a raspuns lui CRMS

                inflatie=saracie. China poate sa provoace devalorizarea dolarului prin vanzarea brusca a datoriei.
  • +6 (16 voturi)    
    incepe sa se dea pe fatza (Joi, 12 iulie 2018, 13:32)

    Andrei453530 [utilizator]

    probabil in final se va alia cu Putin impotriva NATO.
    • +6 (6 voturi)    
      e deja aliat cu Putin (Joi, 12 iulie 2018, 19:15)

      debrid [utilizator] i-a raspuns lui Andrei453530

      cum dracu putea sa ajunga un idiot ca el presedinte daca nu-si baga Putin coada ?
    • -7 (9 voturi)    
      Merkeloglu (Joi, 12 iulie 2018, 21:18)

      cristi8691 [utilizator] i-a raspuns lui Andrei453530

      -Merkeloglu continua prietenia cu Putin inceputa de Schröder .
      -Germania a sabotat proiectele energetice care ocoleau Rusia
      - Germania este singura tara UE care inregistrat cresteri ale schimburilor economice cu Rusia dupa instituirea sanctiunilor
      ...si totusi asta nu se vede de presa main europeana si americana ? Oare de ce ? ..pentru ca Merkeloglu este un slujbas fidel al Agendei
      • +5 (7 voturi)    
        Minti (Vineri, 13 iulie 2018, 0:01)

        delco [utilizator] i-a raspuns lui cristi8691

        Mekel a impus sanctiuni Rusiei. Merkel nu a fost sprijinita de Putin sa ajunga cancelar, Germania construieste terminale pentru gaz lichefiat, sustine energia verde si e implicata prin E-ON in constructia conductei care va aduce gaz din Marea Caspica si importurile germane au scazut dupa sanctiuni.

        Catelul Rusiei e disperat sa rupa NATO si nu stie ce tertipuri sa mai inventeze.
        • -4 (4 voturi)    
          eco (Vineri, 13 iulie 2018, 6:50)

          cristi8691 [utilizator] i-a raspuns lui delco

          http://www.zf.ro/business-international/au-uitat-de-sanctiuni-comertul-ruso-german-in-accelerare-rapida-s-a-majorat-cu-25-in-12-luni-16988201

          .....un pic exemplu .
          La HT este un puternic nucleu de postaci merkelofili . Cu toate eforturile acestora Merkeloglu va ramane in istorie doar cu constributia majora la distrugerea civilizatiei europene .
          Pe de alta parte Germania ( Schröder / Merkeloglu ) au distrus industria energetica germana sub impulsul miscarii eco finantate de muscali , Francezii mai nesimtitori au pastrat centralele nucleare si au pretul energiei mult mai mic ca in Germania . Este si un articol pe contributors pe aceasta tema
          • +2 (2 voturi)    
            Statistica e doar pe 2018 (Vineri, 13 iulie 2018, 11:59)

            delco [utilizator] i-a raspuns lui cristi8691

            In anii trecuti importurile au scazut masiv dupa sanctiuni si nici acum nu au revenit la valoarea de dinainte, deci ai mintit cand ai spus ca au crescut schimburile economice dupa sanctiuni.

            Ai mintit si cand ai spus ca Merkel se opune proiectelor energetice alternative. Merkel a salvat economia germana de la santajul american. Daca cumpara gaz scump de la americani se scumpesc toate produsele si devin necompetitive la export, adica ce-si doreste Trump. De ce sa sufere Germania si Europa de dragul gazelor americane?

            Daca energia e mai ieftina in Franta de ce economia lor nu e inantea celei germane ? Trump nu vrea decat sa-si vanda gazele si armele in Europa, altceva nu-l intereseaza. Europa nu trebuie sa pemita asa ceva, adica Trump calca totul in picioare ca sa faca America mare de ce Europa trebuie sa stea ghiocel si sa nu-si vada de interesul sau ? Trump nu poate prosti pe toata lumea.
            • 0 (0 voturi)    
              santaj (Duminică, 15 iulie 2018, 7:38)

              cristi8691 [utilizator] i-a raspuns lui delco

              ''Merkel a salvat economia germana de la santajul american''...de ce nu salveaza economia germana de la santajul rusesc ? Ii place ? Daca Germania vrea o armata UE atunci va avea tot acelasi buget pentru aparare ? Sau scopul este sa-i goneasca pe americani din Europa ? Si arunci se va lasa peste Europa linistea ruso-germana !!!
  • +7 (9 voturi)    
    da' de ce la 4%? Nu-i mai bine 10%? Hai, 20? (Joi, 12 iulie 2018, 19:17)

    revo [utilizator]

    Asta tot cauta nod in papaura - mai intai a facut spume cu 2%. Acum, ca au acceptat cresterea la 2%, tot nu e bine! Trebuie 4%!

    Trumpete, dar voi de ce nu scadeti cheltuielile la 2%? Va obliga cineva sa cheltuiti mai mult decat va permiteti?
  • +7 (7 voturi)    
    de ce sa omoare gasca cu oua de aur? (Joi, 12 iulie 2018, 19:44)

    revo [utilizator]

    Pai daca Germania depinde de rusi, si rusii depind de Germania in egala masura, ca sa le cumpere gazele si sa le dea banutii, deci nu au interes sa-si omoare afacerile.
    Atunci, de ce ar trebui SUA sa apere Germania de rusi?!

    Supararea mare a Americii este ca Germania doreste sa importe gaze si gaze lichefiate de la vecinii europeni - Rusia si Norvegia. Pentru asta a si construit conducte (Nord Stream 1, acum Nord Stream 2) si niste terminale imense pt. gazul lichefiat.
    Ori, americanii au un plan de a deveni cel mai mare exportator de gaze lichefiate din lume, sa devanseze tarile arabe, si spera ca nemtii sa cumpere de la ei.

    De aici acuzatiile, care nu mai inceteaza, la adresa nemtilor. De fapt, in mix-ul energetic nemtesc, gazele ocupa 20%, din care 60% sunt de la rusi, restul de la norvegieni. Cat de multi bani ar putea sa coste, de fapt?

    Nu zic ca e bine sa depinda cineva de rusi, dupa cum se vede nu e nici cazul Germaniei, dar nu mi se pare in regula sa manipulezi in halul asta: Germania da miliarde la rusi si noi, saracii de noi, o aparam! Mai bine spune dracului adevarul - vrem sa devenim unul din principalii vostri parteneri energetici! Hai sa discutam! Hai sa facem afaceri, ca zic ca ma pricep, nu?