Vladimir Putin: "Noi atacuri asupra Siriei vor crea haos"

de Alina Neagu     HotNews.ro
Duminică, 15 aprilie 2018, 19:14 Actualitate | Internaţional


Vladimir Putin
Foto: en.kremlin.ru
Vladimir Putin şi omologul său iranian, Hassan Rouhani, au discutat, într-o convorbire telefonică, despre situaţia din Siria, după ce Marea Britanie, Franţa şi SUA au lansat un atac aerian asupra ţării drept răspuns la atacul chimic atribuit guvernului sirian asupra oraşului Douma. Cei doi lideri consideră că atacurile Occidentului au afectat şansele de a se ajunge la un acord politic în Siria, potrivit News.ro.

"Vladimir Putin, în special, a subliniat că dacă asemenea acţiuni care nu ţin cont de Carta ONU vor continua, atunci se va ajunge la haos în relaţiile internaţionale", se arată într-un comunicat al Kremlinului.



















3981 vizualizari

  • +22 (34 voturi)    
    Nu a prins nici o racheta (Duminică, 15 aprilie 2018, 19:18)

    Stef_and [utilizator]

    E necajit Putin - nu a doborat nici o racheta aliata.
    Armada lui e scufundata de vase romanesti cu oi.
    Oamenii lui sunt inecati in vodca- se trezesc greu si sunt o turma de grasuni care nu subt buni nici de taiat.
    • -18 (24 voturi)    
      asa o fi! (Duminică, 15 aprilie 2018, 23:25)

      kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui Stef_and

      si atunci, de ne inarmam pana in dinti si ne vedem peste tot numai rusi amenintatori?
      • 0 (2 voturi)    
        pentru ca asa se face (Luni, 16 aprilie 2018, 21:49)

        gwolf [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

        diplomatia care conteaza. Cu vasul de razboi in larg in timp ce se poarta negocierile in birouri.
        Ex Norvegia: cine ar baga in seama o tara cu 5mil de locuitori? sau Olanda cu 16M?
        si pentru ca:
        rusii sunt amenintatori, DA
        si pentru ca:
        Ucraina se p**a pe minoritatea romaneasca din Cernauti si imprejurimi
        si pentru ca:
        Turcia e condusa de o curva imprevizibila
        si pentru ca:
        Ungaria face figuri de copil nerusinat si nu le da nimeni nicio palma sa le sune apa in cap.
        si pentru ca:
        ai si obligatii in cadrul unei aliante militare, nu numai drepturi.

        sunt de ajuns pentru tine, mucea?
    • 0 (6 voturi)    
      ...generezi confuzie... (Luni, 16 aprilie 2018, 6:04)

      baligosul [utilizator] i-a raspuns lui Stef_and

      ,,armada" a fost scufundată de un vas care transporta oi din România, iar vasul nu era românesc, să nu ne împăunăm cu victoria altuia.
  • +30 (40 voturi)    
    hai sictir ,moshule (Duminică, 15 aprilie 2018, 19:27)

    torna_fratre [utilizator]

    tu vorbesti de carta onu?
    pesemne ca in crimeea,georgia si estul ucrainei sa aplicat carta putin in loc de carta onu?
    o flegma pe mormantul tau ar fi un raspuns corespunzator la cati morti ai generat prin invazia georgiei si ucrainei.
  • +26 (32 voturi)    
    Cred ca pe Putin, .... (Duminică, 15 aprilie 2018, 19:28)

    NicolaeA [utilizator]

    dupa ce a citit in sfarsit si el Carta ONU, il mustra constiinta si vrea sa dea inapoi Crimea catre Ukraina si sa-si retraga trupele din Trasnistria, Ukraina, Georgia, etc. etc.
    Vrea sa lupte impotriva haosului in relaţiile internaţionale !
  • +22 (30 voturi)    
    I-auzi (Duminică, 15 aprilie 2018, 19:33)

    Ursuletul de Plus [utilizator]

    Dar interventia militara ruseasca nu a creat haos IN Siria? Sau daca e ajutor fratesc, stil Afganistan, unde tot asa, Armata Rosie a intrat la "cererea" regimului pus chiar de sovietici, e bine?
    Pana la haosul din relatiile internationale, sa se se uite la haosul din Siria, ca ala omoara si mutileaza, nu e doar "din vorbe".
  • +21 (31 voturi)    
    Siria nu-si revine din haos din 2011. (Duminică, 15 aprilie 2018, 19:46)

    alibaba_zeul_meu [utilizator]

    Despre ce vorbeste petardul asta astazi?
  • +21 (27 voturi)    
    Imposibil! (Duminică, 15 aprilie 2018, 20:23)

    fdaniel [utilizator]

    Rachetele aliate nu pot crea haos pentru că forțele rusești le vor intercepta din fașă, dupa cum spune dl Președinte Putin.... la fel ca și la primul atac...
  • -21 (31 voturi)    
    Saudis comanda NATO... (Duminică, 15 aprilie 2018, 20:36)

    Namaste [utilizator]

    Viitorul e wahhabit, nu romanesc!
    • +8 (16 voturi)    
      Really? (Duminică, 15 aprilie 2018, 21:06)

      KostasP [utilizator] i-a raspuns lui Namaste

      Daca tu ai impresia ca a. saudita are vreun cuvant de spus in lume, te-nseli amarnic. Sauditii sunt doar un simplu pion pe masa de sah a lumii.
      • -12 (16 voturi)    
        No doubt I'm OK! (Luni, 16 aprilie 2018, 1:19)

        Namaste [utilizator] i-a raspuns lui KostasP

        Saudi Petrodollars vs huge US deficit vs China's indomitable ascension
        Va amintiti de 9/11/01 la NY?! Saudis did it!
        Trump, Netanyahu, Mohammad Bin Sultan aliati contra Iranului!
  • +11 (19 voturi)    
    Hmm (Duminică, 15 aprilie 2018, 21:09)

    KostasP [utilizator]

    Cum a fost posibila bombardarea siriei cand vestitul system aa rusesc era la datorie? Sau se lucreaza numai intre orele 09:00 - 14:00 hr? Sau poate n-a facut fata? Sau poate i s-a soptit ca daca trage, atunci sa-si ia adio de la el?
  • -10 (20 voturi)    
    Trump contra Bashar, (Duminică, 15 aprilie 2018, 21:36)

    Namaste [utilizator]

    to make Saudia & Daesh (great!) again...
    • +4 (12 voturi)    
      Jimnasta unde joaca? (Luni, 16 aprilie 2018, 0:10)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Namaste

      La studiourile SuperOne? Din Orbanistan?
      • -8 (12 voturi)    
        Printul Mohammad bin Sultan (Luni, 16 aprilie 2018, 1:26)

        Namaste [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        Trump, Netanyahu aliati contra Iranului.
        Israelul are bomba, nu Iranul!
        Mordekhai Vaanunu a fost aspru pedepsit pentru "inalta tradare"...dar Vaanunu a spus adevarul!
      • -8 (10 voturi)    
        Printul Mohammad bin Sultan (Luni, 16 aprilie 2018, 1:26)

        Namaste [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        Trump, Netanyahu aliati contra Iranului.
        Israelul are bomba, nu Iranul!
        Mordekhai Vaanunu a fost aspru pedepsit pentru "inalta tradare"...dar Vaanunu a spus adevarul!
      • -6 (10 voturi)    
        Cand la Riyadh (Luni, 16 aprilie 2018, 3:04)

        Namaste [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        vor fi Gay pride parades conduse de primarul general al capitalei satrapiei, asa cum sunt celebrele defilari LGBTQ international movement la Tel-Aviv/Israel(capitala LGBTQ parades!) vor avea ceva de zis contra Iranului, republica musulmana!
        Satrapia Saudita e la comanda US Navy...
  • -15 (19 voturi)    
    Despre cine credeti voi ca vorbeste asta? (Duminică, 15 aprilie 2018, 22:54)

    vudejea [utilizator]

    „Lumea globalizată în care trăim se bazează tot mai mult pe existenţa „guşterilor” – indivizi care înghit pe nemestecate tot ce li se oferă că informaţie. Internetul îi ajută. De aceea nu mai au nevoie să judece singuri. Se alimentează cu like-uri...Să luăm exemplul bombardamentul din Siria. Aveau nevoie ruşii de încă un scandal cu „chimice”? Doar dacă sunt masochişti. Aveau nevoie trupele lui Assad de bombiţe chimice (au avut efect doar asupra a vreo 40 de persoane), în condiţiile în care cuceriseră deja localitatea respectivă? Doar dacă sunt idioţi. Poate că sunt. Sau dacă voiau să le creeze o problema ruşilor”...„Guşterii înghit orice. Inclusiv azilul politic al Elenei Udrea”

    Io zic ca vorbeste de unii de pe aici...Huoo, ho, he, he
  • +4 (12 voturi)    
    Ordine si haos (Luni, 16 aprilie 2018, 0:31)

    Leon_Magnificul [utilizator]

    Cind Maica intervine militar in Siria, creeaza ordine. Cind ataca aia rai, creeaza haos.
  • +7 (11 voturi)    
    Haos in haos (Luni, 16 aprilie 2018, 2:07)

    Statul paralel [utilizator]

    "Noi atacuri asupra Siriei vor crea haos" Putin duce minciuna la un nou nivel, e aproape comic.
  • +6 (10 voturi)    
    Cum le stie de bine Putin... (Luni, 16 aprilie 2018, 6:15)

    Lucky1 [utilizator]

    ...ma mir ca nu scrie el o noua Carta a ONU. Doar Rusia este un exemplu de democratie, probabil democratia ruseasca este cea mai mare democratie a lumii...
  • +5 (7 voturi)    
    in schimb razboiul vostru pentru pace (Luni, 16 aprilie 2018, 7:18)

    Francisc 1 [utilizator]

    a adus doar ordine si progres ! ce nesimtit !