Ministrul german de Interne: Islamul nu apartine Germaniei. Germania este marcata de crestinism

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 16 martie 2018, 12:24 Actualitate | Internaţional


Ministrul german de Interne, din partidul aliat cu cancelarul, a afirmat ca Islamul "nu apartine Germaniei", relansand dezbaterea privind locul acestei religii in societatea germana, scrie AFP.

"Nu. Islamul nu apartine Germaniei. Germania este marcata de crestinism. Duminica libera, sarbatorile crestine si ritualurile precum Pastile, Pogorarea Sfantului Duh sau Craciunul fac parte" din aceasta cultura, a spus pentru Bild Horst Seehofer, liderul conservatorilor din CSU, aliatul bavarez al cancelarului Merkel.

"Dar musulmanii care traiesc la noi apartin evident Germaniei. Asta nu inseamna insa ca ne vom abandona din false consideratii traditiile si obiceiurile la noi", a adaugat Seehofer, printre atributiile caruia figureaza de acum un inedit "minister al Patriei".

Aceste afirmatii vin la doua zile dupa realegerea lui Merkel pentru un al patrulea mandat in fruntea unei coalitii conservatori/social-democrati.

Declaratia este o referinta la o fraza rostita in 2010 de presedintele de atunci, Christian Wulff, care spusese ca Islamul face "in prezent" parte din Germania.

Angela Merkel a reluat aceasta fraza in mai multe randuri.

Ramasa celebra, declaratia a starnit o ampla dezbatere legata de locul Islamului intr-o societate germana in care traiesc acum peste patru milioane de musulmani si care, sub impulsul lui Merkel, a primit incepand cu 2015 sute de mii de refugiati, majoritatea proveniti din tari musulmane.

Foarte ostili fata de politica migratorie a lui Merkel, conservatorii de la CSU si Seehofer, in special, au reusit sa impuna in contractul guvernamental o limita superioara a numarului de refugiati pe care Germania ii va putea primi in fiecare an, intre 180.000 si 220.000 de oameni.

In declaratiile pentru Bild, Horst Seehofer a anuntat de asemenea ca va convoca o conferinta asupra Islamului pentru a discuta problemele de integrare ale musulmanilor.

"Iata mesajul meu: musulmanii trebuie sa traiasca cu noi, nu alaturi de noi. Pentru a ajunge la asta, avem nevoie de intelegere reciproca si de consideratie. Vom ajunge la asta doar discutand unii cu altii", a subliniat el.



















2887 vizualizari

  • -2 (16 voturi)    
    2 vorbe (Vineri, 16 martie 2018, 13:17)

    Point [utilizator]

    tu leit.
    • -2 (10 voturi)    
      Din fericire... (Vineri, 16 martie 2018, 15:06)

      Tescovin [utilizator] i-a raspuns lui Point

      ...nu e prea târziu. Se poate, dacă sunt destui care sunt dispuși să gândească cu capul lor, nu cu al birocraților și activiștilor de stânga.
      • 0 (8 voturi)    
        Pai nu sustinea (Vineri, 16 martie 2018, 15:46)

        aramos [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

        agitropul pana acum ca CDU e de stanga ?
      • -2 (6 voturi)    
        statisticile (Vineri, 16 martie 2018, 17:54)

        Point [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

        nu mint.cauta si o sa vezi ce si cum.pana si merkeloglu a recunoscut zonele no go din nemtia.
        mai pune la socoteala si gandirea autocenzurata
        a neamtului si ai reteta unei tari pierdute
        trist,insa asta e.urmeaza pasalacul european de 100 de ani.
        ia,te rog,ca exemplu suedia,care mai au putin si transforma toate bisericile in moschei si inchid muzeele de istorie,iar copii invata la gradinita coranul
  • -1 (17 voturi)    
    Haş hali salam danam (Vineri, 16 martie 2018, 13:48)

    Armadilo [utilizator]

    Merkălitzo, sa te vad acum cum o scoti!

    Omul a spus-o pe cea dreapta, adică: Pe mine mă cheamă H O R S T! în nici un caz Abdel-al-bin-Sura!.

    Adica, în mod deliberat şi declarat îmi susţin identitatea.

    Progresiştii de stânga sau extrema stângă, adică stângacii, fac terapie în grup cu scopul declarat de a-şi şterge orice orice urmă de identitate şi istorie.

    Cam târzie reacţia omului, dar merită şi acum.

    Nu, nu vreau să devin musulman. A fi musulman presupune din start renuţarea la libertatea de a gândi.
  • +2 (14 voturi)    
    Prostii (Vineri, 16 martie 2018, 14:53)

    zanax [utilizator]

    In loc sa va pierdeti timpul cu superstitii, fie crestine, fie islamice, mai bine investiti in cultura si in educatie. Astea sunt mai folositoare oamenilor decat indoctrinarea religioasa.
    • 0 (6 voturi)    
      Cultura ? (Vineri, 16 martie 2018, 18:06)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui zanax

      Ce fel de cultura ?
  • +4 (8 voturi)    
    In trecut a fost marcata de crestinism (Vineri, 16 martie 2018, 15:37)

    ankido [utilizator]

    dar in conditiile in care creste ponderea celor care au islamul ca religie, in viitor va fi marcata si de aceasta religie. Si nu e neaparat ceva rau atata timp cat evorba de un islam moderat si modern si nu de vreo ramura a whhabismuli radical.
    • 0 (0 voturi)    
      pentru ankido (Duminică, 18 martie 2018, 18:36)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui ankido

      In Arabia Saudita se practica whhabismul radical? Cum explici apropierea acestei tari de Israel ?
      • 0 (0 voturi)    
        Vezi ca Arabia Saudita o schimbat macazul (Miercuri, 21 martie 2018, 0:30)

        Armadilo [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

        .....
        • 0 (0 voturi)    
          Am vazut (Joi, 22 martie 2018, 0:47)

          adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Armadilo

          si mi-a placut !