ONU condamna recunoasterea de catre Washington a Ierusalimului drept capitala a Israelului / Dupa amenintarile SUA, 9 tari au votat impotriva si 35 s-au abtinut

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 21 decembrie 2017, 20:17 Actualitate | Internaţional


Donald Trump
Foto: Wikipedia
Adunarea generala a ONU a adoptat joi cu o larga majoritate o rezolutie care condamna recunoasterea de catre Washington a Ierusalimului drept capitala a Israelului, scrie AFP.

Din cele 193 de tari membre, 128 au votat in favoarea acestei rezolutii si 9 impotriva, in timp ce 35 s-au abtinut, in cadrul unui vot pe care presedintele american a promis ca il va urmari indeaproape, amenintand cu represalii financiare statele care sustin acest text.

Premierul israelian Benjamin Netanyahu s-a declarat satisfacut de numarul mare de tari care nu au votat rezolutia, in timp ce palestinienii a salutat rezultatul masiv in favoarea votului.

Acest vot nu este constrangator.

Impotriva rezolutiei au votat SUA, Israelul, Guatemala, Honduras, Togo, Micronezia, Nauru, Palaos si insulele Marshall.



















1515 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    bravo (Joi, 21 decembrie 2017, 20:30)

    Mazeta [utilizator]

    Credincioasă principiilor sale străvechi, România, cu neabătută convingere, a băgat capul în nisip.
  • +1 (3 voturi)    
    Romania s-a abtinut! (Joi, 21 decembrie 2017, 20:43)

    holinessdani [utilizator]

    Era o informatie de dat, nu?
    Tot ca informatie acest vot este considerat un esec pentru lumea araba care se astepta la cel putin 150 de voturi de condamnare, pe cand asa 128 din 190 nu pare nicidecum o victorie.
    Si ca o parere personala salut pozitia Romaniei ca fiind corecta, desi chiar regret ca nu a votat clar pentru SUA.
    Iar Ierusalimul este capitala de facto a Israelului indiferent de parerile sau voturile unora sau altora.
  • 0 (0 voturi)    
    Nu ati aflat ce era mai important (Joi, 21 decembrie 2017, 21:10)

    TheRealGicaContra [utilizator]

    Cum a votat Romania?
  • +1 (1 vot)    
    O.N.U. cuprinde (Joi, 21 decembrie 2017, 21:31)

    soundtrack [utilizator]

    194 de state astazi!!!
    • -1 (1 vot)    
      cu toate aceste (Vineri, 22 decembrie 2017, 15:31)

      Joseph18 [utilizator] i-a raspuns lui soundtrack

      Se depun toate eforturile posibile sa se NASCA inca vreo suta...!
  • +2 (4 voturi)    
    curajosi romanii!! (Joi, 21 decembrie 2017, 22:23)

    viorelvioleta [utilizator]

    s-au abtinut....
  • +1 (3 voturi)    
    curajosi romanii!! (Joi, 21 decembrie 2017, 22:23)

    viorelvioleta [utilizator]

    s-au abtinut....
  • -2 (2 voturi)    
    Asta-i calea: decuplarea de banuti. (Joi, 21 decembrie 2017, 23:56)

    newlook [utilizator]

    Asta-i calea: decuplarea de banuti.
    Inclusiv in Ro.

    M-am plimbat (ceva) prin lumea asta mare, dar masochism ca la romani, eu n-am mai vazut.
    Nici in Europa, nici in America de Nord n-am vazut stat care sa dea - PRIN LEGE - bani unora care isi injura fie tara, fie poporul, necontenit.
    Ma refer desigur la ONG-urile "de utilitate publica" - o contradictie in termeni tipic si exclusiv romaneasca. ONG-urile astea, platite DIN BANUL PUBLIC, militeaza, prin reprezentantii lor (care isi iau salarii TOT DIN BANUL PUBLIC) "sa se taie fondurile UE pentru Romania", "Romania sa fie sanctionata...." etc, etc.
    Altfel spus, e de inteles ca daca sunt platiti de Soros duc o politica antiromaneasca, dar ca Guvernul sa si dea bani pentru o astfel de politica, numai romanii sunt in stare!