VIDEO ONU  a facut publice imagini cu dezertarea militarului nord-coreean, trecand in Corea de Sud, in timp ce colegii sai trageau in el

de N.O.     HotNews.ro
Miercuri, 22 noiembrie 2017, 13:26 Actualitate | Internaţional


Imagini dramatice surprind dezertarea militarului nord-coreean, impuscat de cel putin cinci ori, in timp ce alerga spre frontiera sud-coreeana, de catre militarii din Nord, inainte sa fie salvat de armata sud-coreeana, arata The Guardian.

Imaginile, facute publice miercuri de catre omandamentul ONU in Coreea de Sud, arata cum soldatul, care a dezertat saptamana trecuta, se indreapta cu viteza intr-o masina militara spre granita cu Coreea de Sud, la Panmunjom, inainte de a se impotmoli la marginea drumului. Acesta iese din masina si incepe sa alerge prin padure, pentru a trece granita, cand la scurt timp o garda nord-coreeana, trimisa in urmarirea fugarului, incepe sa traga in el. Garda trece pentru o scurta perioada de timp linia de demarcatie (LDM), dupa care se razgandeste si se intoarce in Nord.


Colonelul Chad Carroll, un purtator de cuvant al UNC, a declarat pentru jurnalisti ca imaginile arata o garda "fugind timp de cateva secunde dincolo de LDM inainte sa se intoarca in Nord", scrie News.ro, citand AFP.

Anchetatorii UNC au conchis ca armata nord-coreeana a incalcat de doua ori armistitiul de dupa Razboiul Coreei (1050-1953) - pe de o parte tragand in directia liniei de demarcatie, iar pe de alta parte trecand-o.

UNC a "cerut o reuniune (cu Coreea de Nord) pentru a discuta despre ancheta noastra si masurile in vederea impiedicarii unor asemenea incalcari viitoare", a adaugat el.

Soldatul va fi tinut sub observatie, din cauza ca exista riscul ca starea sa sa se inrautateasca din cauza infectarii ranilor cauzate de gloante.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6207 vizualizari

  • -2 (8 voturi)    
    Militarii au camarazi (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 13:48)

    Cataleya [utilizator]

    nu colegi.
  • +4 (6 voturi)    
    Pretul libertatii sarmanului nord corean... (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 14:12)

    JestersTear [utilizator]

    ... va fi probabil executia celor cinci-sase colegi care nu au reusit de la mica distanta sa ii provoace rani fatale fugarului (din ce am vazut in filmulet).
  • -4 (18 voturi)    
    Stire falsa din tabloidul The Guardian! (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 14:14)

    Argon [utilizator]

    Asa zisa înregistrare, cu un militar nord coreean care ar fi trecut în Sud în timp ce colegii sai trăgeau în el, este un simplu film artistic prost regizat.

    Scena, începând cu secunda 22, este de râs. Apare o mașină oprita, cineva care iese din ea sau de după, apoi fuge păstrându-se încadrat în obiectivul camerei, la fel cei care trag în el sunt foarte estetic dispuși în imagine. Totul miroase din depărtare a teatru de doi bani.
    vezi: https://www.theguardian.com/world/2017/nov/22/north-korean-defectors-daring-escape-caught-on-video

    Pe de alta parte SUA nu a explicat foarte bine ce s-a întâmplat cu acel american care în aceeași zi cu presupusul fugar nord coreean ar fi încercat sa treacă granița în sens invers dinspre sud către nord.

    Ca sa închei, voi chiar credeți ca ONU își prezintă concluziile în The Guardian, un ziar de scandal gen Libertatea?!
    • +5 (11 voturi)    
      Tabloid??? (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 15:39)

      rcb [utilizator] i-a raspuns lui Argon

      The Guardian e un ziar vechi de 200 de ani, cu mult peste tot ce are, a avut sau viseaza sa aiba Romania vreo data in materie de presa. Auzi la gibon... Tabloid ca Libertatea....
    • +9 (13 voturi)    
      Domnule regizor (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 15:45)

      Keni [utilizator] i-a raspuns lui Argon

      Multumim pentru detalii.P.S. Chiar am innebunit cu totii? Vedem scenarii conspirationiste pana si in ciorba de sub nas? Mai bine ati pune mana pe carte si lasati filmele SF. Chiar o sa ii cred pe cei de la ONU, decat un postac plictisit de pe HN. O zi buna!
    • +3 (9 voturi)    
      Si da-i si lupta, neicusorule (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 16:12)

      JustinCase [utilizator] i-a raspuns lui Argon

      Macar ai incercat si tu, desi a fost foarte jenant ce ai reusit sa scoti aici. Sunt sigur ca banii pe care ii primesti pot fi redirectionati catre cineva ce poate face o "treaba" mai buna.
    • +1 (3 voturi)    
      dA (Joi, 23 noiembrie 2017, 2:13)

      Babilou [utilizator] i-a raspuns lui Argon

      Afla mai inertule ca asa ceva se intampla si la granita romano-iugoslava pana acum vreo 30 de ani, doar ca nu-i filma nimeni. Unii impuscati mortal, altii impuscati si inecati in Dunare (vezi crucile ce exista inca pe malul sarbesc), altii prinsi si omorati in bataie (nu de nu stiu ce Securitate - ci de militarii in termen de pe granita, poate unii sunt mari democrati acum si comenteaza pe HN). Ar fi cazul sa mai lasi filmele de pe Netflix si sa mai citesti niste carti de istorie recenta.
  • +5 (5 voturi)    
    Nu gandesc (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 16:18)

    ACP [utilizator]

    de loc cin din garzile respecive. Daca tot au drecut dincolo de punctul de demarcatie puteau sa si ramana.
    • -3 (3 voturi)    
      Puteau? (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 20:24)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui ACP

      Nu puteau sa ramana. Pentru ca familiile lor ar fi ucise.