Haos si proteste dupa restrictiile de intrare in SUA instituite de Trump

de G.S.     HotNews.ro
Duminică, 29 ianuarie 2017, 10:54 Actualitate | Internaţional


Proteste fata de interdictiile de intrare in SUA
Foto: Captura YouTube
Restrictiile de calatorie pentru cetatenii din sapte tari musulmane instituite de Donald Trump continua sa provoace confuzii si proteste, ordinul executiv al presedintelui SUA confruntandu-se cu proteste, procese in SUA, masuri de retorsiune si critici de la companii organizatii pentru drepturile omului si politicieni, fie ei democrati sau republicani. 

LIVETEXT, desfasurarea evenimentelor de duminica:

15.21 Iranul l-a convocat pe ambasadorul elvetian, reprezentant al intereselor SUA la Teheran, pentru a protesta fata de interdictiile impuse de Trump

14.18 In influent cleric shiit a spus ca americanii ar trebui sa paraseasca Irakul. 

„Ar fi o aroganta din partea voastra sa intrati liber in Irak si alte tari in timp ce le interziceti lor sa vina in tara voastra... asa ca ar trebui sa va luati cetatenii de aici”, a scris '' Moqtada al-Sadr pe site-ul sau.

13.30 Companiile aeriene care opereaza pe aeroportul din Beirut au inceput sa implementeze masuri potrivit restrictiilorimpuse de SUA, potrivit unor surse aeroportuare citate de Reuters.

13.09 Departamentul pentru Securitate Nationala a SUA a spus ca va „respecta ordinele judecatoresti” privind blocarea deportarii unor calatori si refugiati.

13.01 Merkel regreta interdictiile de intrare in SUA. Germania va evalua situatia cetatenilor sai cu dubla nationalitate  

12.04 Ordinul a prins industria aviatica nepregatita, echipajele de bord din cele 7 tari avand si ele interdictie de intrare in SUA.

12.00 Companiile de tehnologie critica dur restrictiile de intrare in SUA impuse de Trump cetatenilor din sapte tari. Iranienii care lucreaza in SUA sunt cei mai afectati

11.36 Premierul Justin Trudeau a anuntat ca refugiatii sunt bineveniti in Canada, scrie DPA, citata de News.ro. "Pentru cei care fug din calea persecutiei, terorii si razboiului, canadienii va vor primi, oricare este religia voastra. Diversitatea este puterea noastra #BineativenitinCanada", a scris prim-ministrul canadian intr-un mesaj postat pe Twitter.

11.13 Companiilor aeriene care opereaza pe aeroportul din Cairo li s-a cerut oficial sa nu permita urcarea pasagerilor din sapte tari in zboruri catre SUA, potrivit unui reprezentant al EgyptAir.

10.59 Mobilizarea Populara din Irak a cerut guvernului irakian sa interzica intrarea in tara a cetatenilor SUA si expulzarea celor care sunt deja acolo. 

Mobilizarea Populara este o coalitie de grupari paramilitare shiite, antrenate si dotate de Iran pentru a lupta impotriva Statului Islamic. Anul trecut a devenit o organizatie aprobata de guvernul irakian.

----------------------

In decizia cu cel mai mare impact de cand a venit la Casa Alba, Trump a instituit o interdictie de patru luni pentru intrarea refugiatilor in SUA si restrictii timp de 90 de zile pentru calatori din Siria, Iran si alte cinci tari majoritar musulmane. 

Un judecator federal a blocat sambata deportarea a zeci de calatori si refugiatidin sapte tari majoritar musplmane blocati pe aeroporturi din SUA din cauza unui ordin al presedintelui Donald Trump, informeaza Reuters. 

Decizia judecatorului a venit in urma unui proces intentat in New York, pe drept constitutional, de doi irakieni care au legaturi cu serviciile de securitate americane. Cei doi au argumentat ca aceste legaturi ii transforma in tinte in tara lor de nastere si ca au vize valide de intrare in SUA. 

Procesul subliniaza obstacolele legale cu care se confrunta noua administratie Trump in a implementa directiva semnata vineri.

Aplicarea masurii executive a lui Trump a dus la proteste pe mai multe aeroporturi din SUA:










Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















11294 vizualizari

  • -9 (45 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Duminică, 29 ianuarie 2017, 11:03)

    [anonim]

    • +17 (61 voturi)    
      Din contra (Duminică, 29 ianuarie 2017, 12:01)

      BogdanGavriel1 [anonim] i-a raspuns lui

      Din contra, face exact ce a promis in campania electorala. A promis ca va respinge TPP - l-a respins. A promis ca va construi zidul, il construieste. A promis ca va opri imigratia - o face.
      • -2 (44 voturi)    
        Pe bune! (Duminică, 29 ianuarie 2017, 13:11)

        Gabi Sorocianu [utilizator] i-a raspuns lui BogdanGavriel1

        A promis ca se va face de ras, nimeni nu a crezut, dar uite ca se tine de cuvat:
        A respins TPP inainte sa fie ratificat, adica nu era semnat de nimeni:
        "Eu, familia mea, de la patuzsopt... lupta, lupta si da-i, si da-i si lupta...neicusorule".
        Zidul nu il construieste inca, se mai discuta cum va fi finantat:
        "Treaba statului, domnule, el ce grije are? Pentru ce-l avem pe el? E datoria lui să-ngrijească să aibă oamenii lefurile la vreme..."
        Nu a oprit nicio emigratie pentru ca un judecator federal a hotarat ca acest decret este neconstitutional:
        "Fraţilor, mi s-a făcut o imputare şi sunt mândru de aceasta!... O primesc! Mă onorez a zice că o merit!... Mi s-a făcut imputarea că sunt foarte, că sunt prea, că sunt ultra-progresist... că sunt liber-schimbist... că voi progresul cu orice preţ. Da, da, da, de trei ori da!"
        Mare om, mare caracter!
        • +1 (27 voturi)    
          Tu si...Caragiale ! (Duminică, 29 ianuarie 2017, 15:30)

          Bold [utilizator] i-a raspuns lui Gabi Sorocianu

          Ca sa vezi ca habar n-ai pe ce lume traiesti,Tratatul a fost semnat de toti membrii in Februarie 2016 urmand sa fie ratificat de Congres.Obama si-a pus semnatura pe el.In acest caz tu esti un mincinos neinformat care nu stii despre ce vorbestI. Daca esti prost,de ce te bagi in vorba,prostule ?
          Zidul il construieste dupa ce Congresul va aproba fondurile ,iar Congresul este Republican si ,cu cateva exceprii,toti congresmanii sunt de acord cu aceasta masura.
          Cum s-a facut Trump de ras ,in aceste conditii? De ras esti tu ca nimic din ce afirmi nu se sustine . Tu faci politica antenei 3 care minte si dezinformeaza si nu inteleg ce interes ai sa faci asta. Antena 3 a Americii,CNN,face acelasi lucru,minte si iar minte iar minciunile acestea au dus la aceleasi rezultate ca in Romania: dezbinarea populatiei,pana la ura. Tu esti rezultatul urii propagata de antena 3 si de presa mincinoasa,in general si esti un pericol pentru Romania si pentru lumea intreaga,pentru ca ,ce sustii tu ,pute si duce la dezbinare,nenorocitule !
          • -3 (21 voturi)    
            Hotaraste-te: (Duminică, 29 ianuarie 2017, 16:40)

            Gabi Sorocianu [utilizator] i-a raspuns lui Bold

            A fost sau nu a fost semnat?
            Si daca acordul este in vigoare de ce mai este nevoie de semnatura Congresului?
            Un raspuns plauzibil ar fi: pentru ca exista destepti ca tine.
            Deci sa recapitulam:
            1. TTP mai trebuie semnat de Congres, deci nu este in vigoare, cu toate ca "toata lumea l-a semnat... de catre Obama".
            Ei, asa da!, acum e clar. Bravos, maestre, esti destept tare, n-am ce zice: mi-ai inchis gura.
            Mai avem de asteptat pana in februarie sa nu fie semnat de catre Congres. Bravos natiune, halal sa-ti fie.
            Cine n-are intelepti, sa-si cumpere.
            2. Zidul a zis ca-l construieste: banii vor veni din taxele impuse importului produselor mexicane. Adica, geniu ne-nteles, urmeaza sa le colecteze de-acum incolo si dup-aia se va vedea cine-l construieste, dupa ce proiect, adica, inteligentule, nu exista inca unul. Congresul este Republican, asa ca nu e nevoie de aprobare sau buget, Trump personal se va ocupa de problema, incepand de acum o saptamana, vizionarule!
            3. Decretul privind stoparea emigratiei musulmane in USA este lovit de nulitate, inteleptule, pentru ca un judecator federal l-a anulat "momentan", adica, fiind scris pe hartie moale, cu acest decret te poti sterge la gura dupa principiul oricarui geniu informat ca tine, "gura bate tot ce misca".
            Esti un munte de bunatate si fratietate care spune adevarul si uneste, fiind rezultatul dragostei propagate de Cartoon Network si Mynele TV si esti un miracol pentru Romania si intreaga lume, pentru ca ceeace sustii tu, miroase a parfum de crizanteme si duce la impacare, norocitule!
            Boldule, daca stiai ca esti asa cumsecade, de ce nu te-ai nascut mai devreme?
          • -2 (20 voturi)    
            Cum se minte grosier (Duminică, 29 ianuarie 2017, 17:52)

            pro_bono [utilizator] i-a raspuns lui Bold

            E bizar sa auzi de la fanii lui Trump discursuri pompoase despre adevar, dreptate etc. Iar comparatia Antena3=CNN este aberanta. Daca vrei o comparatie mai aproape de adevar Breitbart=Antena3. CNN este o televiziune onorabila cate respecta etica jurnalistica, doar in lumea viselor a unor fanboy Trump, CNN este echivalenta Antena3. Asta-i defectul CNN, ca indrazneste sa informeze corect publicul, ca nu-l ridica in slavi pe Trump, ca ii critica greselile, ii denunta minciunile.

            Doar fiindca unii au fost spalati pe creier de asa maniera incat sa creada ca Trump este liderul providential, ca exista o conspiratie impotriva lui, ca marxistii pandesc la tot pasul, ca oricine nu e de acord cu Trump e un idiot libtard, nu inseamna ca lucrurile stau asa si in realitate.

            E de ajuns de observat in ce tampenii sinistre cred mai totii fanii infocati ai lui Trump ca sa vezi cat de rupti de realitate sunt : conspiratii sorosiste, marxiste, multiculturaliste, imigranti ilegali care voteaza, fraude la vot, conspiratia mass-media etc

            Prostia si intolerata ajunsa la putere !
      • +2 (8 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Duminică, 29 ianuarie 2017, 20:33)

        [anonim] i-a raspuns lui BogdanGavriel1

    • -6 (24 voturi)    
      Tu vorbesti romaneste ... (Duminică, 29 ianuarie 2017, 15:14)

      Bold [utilizator] i-a raspuns lui

      Tu vorbesti romaneste si nici asta n-o stapanesti.Ce conteaza o femeie care a scris in araba pe un carton ? Mai bine te-ar preocupa de ce se intampla in Romania unde este un haos total provocat de oameni asemanatori celor care au fost pana nu demult la putere in America.Ei nu mai sunt acum si Trump va pune ordine in tara. De fapt ce conteaza parerea ta ? Tu esti un nimeni pentru Trump iar el hotaraste si da dispozitii in cea mai puternica tara din lume. Cine esti tu ?
      • +4 (10 voturi)    
        Nu stii? (Duminică, 29 ianuarie 2017, 16:58)

        Gabi Sorocianu [utilizator] i-a raspuns lui Bold

        Cum, maestre, nu stii cine e Nababucordonmosor?
        Adica el stie cine esti tu, iar tu nu stii cine e el?
        Mai, sa fie: pai cum ne unesti pe toti, aruncand cu petale de trandafir, daca nici nu stii cine suntem?
        Aproape m-ai dezamagit: ma asteptam sa pui ordine in tara (pentru ca te preocupa), sa te intalnesti cu Trump si sa rezolvi ce a mai ramas de rezolvat prin lume (pentru ca esti cineva), sa implementezi cel mai bun si complet program de guvernare nationala si mondiala care a existat vreodata si cand colo... te cobori la nivelul unor nenorociti ca noi.
        Nu-i frumos: sa nu mai faci!
  • +26 (34 voturi)    
    Este de rau,Latrina Tv sa-l trimita pe Gadea si (Duminică, 29 ianuarie 2017, 11:29)

    Pionierul [utilizator]

    Ciuvica la America,sa transmita in direct,lovitura de stat care se va da prin aeroporturi,prin parcuri si bulevarde.Astia nu au aprobare de la Dragnea/Tariceanu,ca sa-si zica pasul.Urmarim cu atentie ce face si binomul,domn Carstoiu!
  • +8 (28 voturi)    
    Justin, n-are de lucru ! :) (Duminică, 29 ianuarie 2017, 12:07)

    Susufler0 [utilizator]

    Pe canadieni, Trump chiar poate sa-i oblige sa suporte jumatate din costul unui zid pe granita comuna ! ;)
  • 0 (42 voturi)    
    ce-si face omul cu mana lui,sau (Duminică, 29 ianuarie 2017, 12:10)

    persuasiv [utilizator]

    intreaga lume coalizată împotriva ta nu-ţi poate face nici un sfert din răul pe care ţi-l poţi face singur.
  • -11 (39 voturi)    
    Mandra corabia, mester Carmaciul (Duminică, 29 ianuarie 2017, 12:18)

    Gabi Sorocianu [utilizator]

    Si au trecut numai 8 zile de la inscaunare!
    Si daca a inceput asa bine, va sfarsi apoteotic:
    "Mult iubite si stimate Donlad J. Trump,
    Izvoarele din munte își murmură cadența
    Detună iarna nu-i ca vara în codrii cei bătrâni-
    Noi în Trump, de-a pururi, vedem Independența
    Și demnitatea sacră de-a ne numi americani
    Azi izbucnește viața în colopte florale
    Iar drumul emigrației decrete îl închid-
    Tezautele firii sunt iarăși ale tale
    Iubita noastră Țară, vegheată prin Decret
    Decretul este luptă, Decretul este pace
    Decretul e armata de strajă la hotar
    El este omul Trump stăpân pe tot ce face
    Și e mulțimea vastă, gândind vizionar
    Decretul este dreptul de a ne crește pruncii
    În gloria străbună, la timpul viitor
    El este garanția că rodul viu al muncii
    Rămâne-n patrimoniul întregului popor
    În fruntea lui se află un om ca o făclie
    Părul gălbui îi freamătă pe piept
    Istoria îl trece în cronici pe vecie
    El simte americănește, e brav și înțelept
    E ctitor de mândrie și slavă preacurată
    În dialog cu țara și cu destinul ei
    Efigia îi este pe turnuri în aur încrustată
    În Epopeea sfântă a puilor de lei
    Acum, când națiunea în strai de plină iarnă
    Va celebra prin fapte nucleul ei vital
    Ne vom ura din inimi, în zi aniversară:
    Trăiască-n veci triada Trump, Afaceri, Țară!
    Trăiască Trump Întâiul , Eroul Național!"
    Sa ne traiesti, mult iubite si stimate, ca ne trebuiesti
    Sa-ti faci casa-n Bucuresti!
    • -2 (22 voturi)    
      Ai talent (Duminică, 29 ianuarie 2017, 14:45)

      Lovercraft [utilizator] i-a raspuns lui Gabi Sorocianu

      Esti numai bun de publicat la editura lui Liiceanu, Humanitas. Acolo se publica maculatura de succes.
      • +3 (13 voturi)    
        Multumesc (Duminică, 29 ianuarie 2017, 17:24)

        Gabi Sorocianu [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

        Venind din partea unui admirator al lui Trump, o iau ca pe un compliment.
        Si inca una pentru galerie, ca plange masa:

        Omagiu conducatorilor iubiti

        Donald J. Trump,
        Ivanka Trump,
        Donald Trump Jr.,
        Eric Frederick Trump,
        Tiffany Trump,
        Melania Trump,
        Va multumim fierbinte
        Din inimile nostre de copii
        Ca viata ni-i frumoasa;
        Azi,ale patriei vlastare,
        Si maine, capitalisti cu brate de otel,
        Vom duce America mai departe,
        Spre capitalism-
        Maretul nostru tel!
      • +3 (13 voturi)    
        adevarul e (Duminică, 29 ianuarie 2017, 17:26)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

        ca nu se compara cu "tezele din aprilie" ale lui ceausescu, cartea ta de capatai.
  • +9 (37 voturi)    
    Way to go Turdeau (Duminică, 29 ianuarie 2017, 12:37)

    Savitar [utilizator]

    De parca l-a intrebat careva ceva pe Justin.
  • +13 (37 voturi)    
    nu e interdictie contra tarilor islamice (Duminică, 29 ianuarie 2017, 12:45)

    Trabucodonosor [utilizator]

    Interdictia se aplica doar tarilor in care organizatia trump nu are afaceri - Arabia Saudita, Emiratele Arabe Unite, Egiptul, Turcia nu au fost incluse.
  • +6 (34 voturi)    
    Dar (Duminică, 29 ianuarie 2017, 12:49)

    xolv [utilizator]

    arme mai vindeti Arabiei Saudite pentru a omori siiti si crestini ?
  • +5 (41 voturi)    
    Bravo Trump ! (Duminică, 29 ianuarie 2017, 13:02)

    OvidiuStoica [anonim]

    In sfarsit cineva face ceva sa isi apere tara impotriva invaziei cu musulmani. Din pacate milioane de musulmani sunt deja in inauntru tarilor EU si a SUA.

    Nu trebuiau lasati sa imigreze/invadeze niciodata dar elitelor conducatoare nu le-a pasat de propriile natiuni.
    • +4 (22 voturi)    
      Nu intelegi un text scris sau n-ai citit deloc? (Duminică, 29 ianuarie 2017, 14:02)

      bdbd [utilizator] i-a raspuns lui OvidiuStoica

      Nu toate tarile musulmane sunt in lista de restrictii, si nici criteriul cu tarile musulmane din care provin teroristi nu este valabil. Mai degraba, cum scrie cineva mai sus, sunt tarile musulmane in care Trump n-are afaceri. Inca.
      • -3 (9 voturi)    
        din pacate lista e incompleta (Duminică, 29 ianuarie 2017, 17:16)

        martel55 [utilizator] i-a raspuns lui bdbd

        da, nu toate tarile musulmane sunt in lista, si asta ar fi singurul lucru pentru care ar trebui protestat...la loc de cinste in acea lsita ar trbeui sa fie Pakistan, Afganistan, Arabia Saudita, Maroc, Libia, tunisia......dar sper ca se va corecta destul de repede eroarea....au inceput sa guite porcii prohresisti ca se pune bete in roate invaziei musulmane pe care ei o doresc ca sa se autodistruga...cretinii astia au impresia ca atunci cand musulmanii vor detine puterea politica in tarile occidentale si SUa (speram ca n vor ajunge niciodata acolo) le va pasa de drpeturile omului si alte asemenea lucruri care nu au de a face cu ideologia lor,. ba chiar sunt contrare ideologiei lor....ca sa stie ce ii asteapta pe idiotii astia utili e suficient sa se uite ce se intampla cu nemusulmanii in tarile majoritar musulmane.....daca vrem sa mai existe ceea c enumim ivilizatie occidentala, e imperios necesar sa se interzica migratia musulmana in Europa/America, sa nu mai punem botul la prostia cu drepturile refugiatilor, sa aplicam aceleasi drepturi pe care tarile de care apartin acesti invadatori le aplica cetatenilor nemusulmani...doar asa, fiecare stand pe terenurile lui, cu kegaturi doar comerciale si turistice, fara amestec d epopulatii poate fi pace...iar ca se omoara ei intre ei nu e problema noastra si nici nu avem vreo obligatie fata de ei, pentru ca altfel devenim si noi victime
        • -1 (1 vot)    
          Trump, Israel first (Duminică, 29 ianuarie 2017, 22:34)

          contest [anonim] i-a raspuns lui martel55

          Nu-i parolist, nu-i America first...:-(
        • +1 (1 vot)    
          Blablablablabla, justificari aberante (Miercuri, 1 februarie 2017, 8:08)

          bdbd [utilizator] i-a raspuns lui martel55

          pentru masuri aberante! Bre, tu te crezi Trump? pai, de vreme ce el a decis care-s statele alea restrictionate si alea nu-s toate tarile musulmane si nici toate tarile din care provin teroristi internationali, tu ii dai inainte cu prostiile tale din cap? ia de aici sa vezi statistica cu pericolul musulman - https://www.facebook.com/billybraggofficial/photos/a.249499147470.158205.44905697470/10154042204942471/?type=3&theater
    • 0 (18 voturi)    
      Erou intre eroii neamului american (Duminică, 29 ianuarie 2017, 14:04)

      Gabi Sorocianu [utilizator] i-a raspuns lui OvidiuStoica

      "Avem un barbat intre noi si lumina
      ne luam din luminile ochilor sai
      e bland ca amurgul sfintind Pennsylvania
      si aprig ca Mississippi vuind printre vai
      pamantul acesta l-a dat, intr-o iarna
      asa cum da iarba dintai, prevestind
      schimbarea la fata a firii si-a vechei
      suflari americanesti cu peceti de argint.

      Si multe Miss Univers l-au albit pe la tample
      si-atatea adanci nedreptati l-au durut
      taind pentru noi partii largi catre viata
      el steagul de foc tot mai sus l-a tinut
      astfel si-a urmat Trump destinul
      cu-o dragoste vie de oameni in piept
      astfel nu mai mira pe nimeni ca astazi
      e falnic stejar si carmaci intelept.

      Iubindu-si lucid si din inima tara
      osteanul din el n-are tihna deloc
      si pieptul si-l pune viteaz la fruntarii
      si pace el vrea, si belsug, si noroc
      inchin, dar, un cantec de slava in cinstea
      acestui tezaur de minte si har
      el, care, luptand ne-a redat demnitatea
      de neam de eroi si popor legendar!"
      • 0 (6 voturi)    
        Fumoase poezii mersi (Duminică, 29 ianuarie 2017, 15:35)

        Lucian Ilea [utilizator] i-a raspuns lui Gabi Sorocianu

        le-am salvat in directorul de Poezii de pe hdd-ul ce l-am luat ieri de la un spion
        1 Tb scris in doar 5 zile...durata de viata redusa la 42% in doar 5 zile..acesti spioni de la SRI nu au respect fata de hardware

        da sunt obisnuit cu ei...
        -la ce-ti foloseste....ca si eu la aia l-am folosit...
        o sa postez poeziile tale pe mail si pe glp
        mersi mult
        Apollo
      • -1 (1 vot)    
        Zau ca asa-i! ;-) (Duminică, 29 ianuarie 2017, 22:29)

        contest [anonim] i-a raspuns lui Gabi Sorocianu

        :-D ;-)
  • +1 (25 voturi)    
    Care Haos ? (Duminică, 29 ianuarie 2017, 14:40)

    Bold [utilizator]

    Nu e nici un haos si nici o confuzie,totul e desctul de clar,musulmanii nu mai intra in America. Este un ordin si el are caracter de lege.Judecatorul cu pricina a hotarat ca dintre cei care se afla deja pe teritoriul American,care au vize temporare,pot ramane in tara,dar aceasta hotarare se refera numai la o anumita categorie.Ambasadele Americane din tarile interzise nu vor mai acorda nici o viza. Dezordinea care exista in unele locuri se datoreaza celor ce nu vor sa respecte legea. Otara in care traiesc milioane de straini in afara legii este o tara a faradelegii si multi din America si din strainatate doresc ca aceasta tara sa ramana in haos.
    • +5 (23 voturi)    
      mai usor cu pianul pe scari (Duminică, 29 ianuarie 2017, 15:00)

      torna_fratre [utilizator] i-a raspuns lui Bold

      Pe ce baza s-a decis ca anumite tari sa aiba interdictie?
      Nu am vazut nici o statistica din care sa rezulta ca cele 7 tari au furnizat cei mai multi teroristi in USA.
      De ce nu sunt incluse EAU,Pakistan,Afganistan?
      La o anumita scara pare o masura copiata dupa un mustacios al secolului XX ...urmeaza ca anumiti musulmanii din USA sa poarte la vedere o semiluna cusuta pe haine?
      Inchiderea granitelor,construirea de ziduri fizice sunt masuri luate in caz de razboi...sunt SUA in razboi cu restul planetei si nu stim noi?
      Sau sunt masuri sa dea satisfactie unei anumite paturi sociale din USA ca in fundal sa faca alte intelegeri ascunse publicului?
      A conduce o companie nu este egal cu a conduce o natiune...si trump se va arde la faza asta.USA nu este firma lui tacsu pe care a mostenit-o.
      • -1 (17 voturi)    
        hahahahaha (Duminică, 29 ianuarie 2017, 15:35)

        john70 [utilizator] i-a raspuns lui torna_fratre

        Lista cu tzarile respective a fost alcatuita de administratia Obama acum cativa ani.
      • -2 (22 voturi)    
        Hai lasă, nu te mai enerva atâta... (Duminică, 29 ianuarie 2017, 15:37)

        Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui torna_fratre

        Acordarea dreptului de intrare în țară e un act unilateral. Refuzul sau anularea sa nu trebuie explicate. Cui nu-i convine, n-are decât să nu vină în SUA.

        Adrminstrția Trump a considerat că cele 7 țări reprezintă riscurile cele mai mari. Nu are de dat nici o explicație nimănui, e de datoria ei să facă ce crede că e ma bine pentru țară și nu să dea explicați.De acord cu fptul că lista ar trebui să fi mult ma largă

        Au fost însă și alte cazuri mai puțin popularizate.în care li s-au refuzat Vineri îmbrcările și altor pasageri din țări musulmne ce nu sunt pe lista neagră. Motivul e acela că administrația a trecut la anularea vizelor și cărților verzi ale cerlor ce fac propagandă anti americană sau o susțin prin orice modalitate. NSA are capacitatea de a înregistra fiecare click din lume. Bazele de date există. Abia acum încep să fie cu adevărat folosite.
        • +3 (3 voturi)    
          dA (Duminică, 29 ianuarie 2017, 19:49)

          Babilou [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

          Tarile de pe lista nu au guverne si administratii functionale.
      • -4 (14 voturi)    
        pe baza unilaterala (Duminică, 29 ianuarie 2017, 17:20)

        martel55 [utilizator] i-a raspuns lui torna_fratre

        nu trebuie nimeni sa justifice pe ce baza..fiecare tara hotaraste singur cine are dsreptul sa intre in ea...sau esti atat de spalat pe creier de propaganda progresista a politrucilor brixelezi incat ai impresia ca trebuie sa iti ceara cineva voie pe cine sa primeasca si pe cine nu in tara lui? i-a intreaba tu prin Arabia sSaudita sau Iran pe ce baza hotarasc aia pe cine lasa s aintre la ei in tara? poate asa te trezesti la realitate si vezi ca doar idiotii de europeni aplic aprostia numita drepturile omului pentru orice barbar, mai putin pentru proprii cetateni
        • +5 (15 voturi)    
          oh da ,sigur (Duminică, 29 ianuarie 2017, 17:59)

          torna_fratre [utilizator] i-a raspuns lui martel55

          In sunet de fanfare si in aplauzele multimilor era primit si Hitler pentru masuri unilaterale fara sa dea explicatii nimanui,idem Stalin,idem Putin si acum Trump care-si gaseste adepti lobotomizati si prin Romania.
          Hai scuteste-ma!
          Si apropos ,naivule, acea prostie numita de tine drepturile omului se aplica oricarei fiinte umane.(punct).Inclusiv unuia ca tine.Nu este selectiva functie de rasa,religie sau convingeri politice.
          Stiu, este greu de acceptat,exista confruntare est-vest,crestinism-islamism,liberali-conservatori si asa mai departe.
          Prin masurile actuale falia societii umane se va mari,fiecare tara va trai izolata precum Israel inconjurat de ziduri si inamici si vanati pe oriunde ies.
          Poate ca trebuie sa ne intoarcem la starea anilor 35-44 ca si nespalatii pe creier cum esti tu(citeste cu ghilimelel de rigoare) sa guste din plin efectul admiratiei pentru personaje cu deficiente psihice.
          In rest numai bine in lumea ta croita dupa chipul lui Trump si Putin.
        • +3 (3 voturi)    
          Baza unilaterala? (Luni, 30 ianuarie 2017, 3:08)

          Gabi Sorocianu [utilizator] i-a raspuns lui martel55

          Ai auzit de Conventia privind statutul refugiaţilor, încheiată la Geneva la 28 iulie 1951?
          http://www.cdep.ro/pls/legis/legis_pck.htp_act_text?idt=32364
          Stii, cumva, daca Statele Unite Ale Americii a semnat-o? Si daca a semnat-o, stii cine a fost idiotul care si-a pus semnatura? (Ti-ai pus intrebarea de ce Trump a dat decretul pentru numai 120 de zile?)
          Europenii aplica "Drepturile Omului" pentru orice barbar, pentru ca proprii cetateni sunt idioti si nu cunosc legislatia: nu-i intereseaza.
          http://legislatie.resurse-pentru-democratie.org/drepturile-omului.php
          Si daca nu-i intereseaza, cei care au habar despre ce e vorba sunt "spalati pe creier de propaganda progresista a politrucilor brixelezi" ("ce faci, mosule?" "iaca, brixelez").
          Sa nu cumva sa citesti "Drepturile Omului" si legislatia aferenta: poti orbi de la atata efort.
      • -3 (15 voturi)    
        Dacă ești cetățean american, (Duminică, 29 ianuarie 2017, 18:09)

        Harald [utilizator] i-a raspuns lui torna_fratre

        poți să adresezi întrebările astea guvernului tău.

        Dacă nu ești cetățean american, vezi că latri la copacul greșit. Guvernul Statelor Unite nu datorează justificări pentru măsurile pe care le ia decât în fața propriilor cetățeni.

        Înrebările puse de tine intră la categoria ”indignare și mânie proletară”, modul tipic socialist de a plânge la mormânt străin.
        • +1 (5 voturi)    
          In fata Marii Adunari Nationale (Luni, 30 ianuarie 2017, 3:26)

          Gabi Sorocianu [utilizator] i-a raspuns lui Harald

          "Guvernul Statelor Unite nu datorează justificări pentru măsurile pe care le ia decât în fața propriilor cetățeni" si (as adauga eu) "in fata Marii Adunari Nationale".
          Pai ar putea raspunde chiar acum "propriilor cetateni" care protesteaza prin aeroporturi si piete publice impotriva decretului de interzicere a imigratiei.
      • +2 (14 voturi)    
        Iti explic eu mai simplu (Duminică, 29 ianuarie 2017, 19:43)

        Lucian_Mares [utilizator] i-a raspuns lui torna_fratre

        Presupunand ca locuiesti intr-un apartament cu usa la intrare. Usile de la intrarea apartamentelor sunt prevazute cu vizor pentru ca tu sa stii cine iti suna la usa si, daca e amicul ala care-ti bea tot ce ai prin casa si dupa aia iti face si scandal ca nu ai in frigider pastrama lui favorita, sa ai posibilitatea sa nu-i deschizi. Adica nici macar nu esti obligat sa stai de vorba cu el. Cam asta e si principiul accesului intr-o tara straina.
    • -4 (22 voturi)    
      hei (Duminică, 29 ianuarie 2017, 15:37)

      john70 [utilizator] i-a raspuns lui Bold

      Exact.
      Haos era la granitza cu Mexicul pe vremea lui Obama unde intra cine voia, cu ce voia, dar mass-media nu s-a gandit niciodata sa-l critice pe idolul lor Obama.
      • +2 (2 voturi)    
        hei exact pe dos (Luni, 30 ianuarie 2017, 11:20)

        Gabi Sorocianu [utilizator] i-a raspuns lui john70

        Pe vremea lui Obama presa era asa de proasta, incat "nu s-a gandit".
        Acum, ca Trump se face de ras in fiecare zi, presa e desteapta: "se gandeste" tot timpul la presedinte.
        "Multumim din inima conducatorului iubit".
  • +10 (10 voturi)    
    jurnalism de calitate (Duminică, 29 ianuarie 2017, 16:27)

    thebblack [utilizator]

    Siria, Iran, "si alte cinci tari majoritar musulmane".

    era greu sa scrie "siria, iran, irak, sudan, somalia, libia, yemen".


    daca aveti chef sa numarati sunt chiar mai putine litere.
  • -5 (17 voturi)    
    Hotnews, reciclator de propaganda socialista (Duminică, 29 ianuarie 2017, 17:24)

    akabond007 [utilizator]

    Haos s si proteste? Vai de capul vostru de jurnalisti propagandisti de doi leo ce sunteti!
  • -1 (11 voturi)    
    Nu-i nimic (Duminică, 29 ianuarie 2017, 18:31)

    vladR [utilizator]

    Vă așteptăm cu drag în Europa.

    Semnat,
    Angela Merkel
  • -2 (14 voturi)    
    PC a luat o pauza (Duminică, 29 ianuarie 2017, 20:51)

    firuierbii [utilizator]

    Baieti, e greu sa va obisnuiti cu ideea? Corectitudinea politica a luat o pauza, asta e. Cu putin noroc, poate scapam de tot de ea.
    • +2 (6 voturi)    
      Vrabia malai viseaza (Luni, 30 ianuarie 2017, 0:04)

      Gabi Sorocianu [utilizator] i-a raspuns lui firuierbii

      Cu putin noroc mai mult si nici atunci nu e sigur: dupa numai 9 zile la Casa Alba, Trump este cel mai contestat presedinte american al tuturor timpurilor.
      Daca o tine tot asa, cam intr-o luna are sanse sa plece la el acasa.
      De tot!
      • 0 (0 voturi)    
        Trump e un memento mori (Luni, 30 ianuarie 2017, 18:37)

        contest [anonim] i-a raspuns lui Gabi Sorocianu

        pentru UE...
        • 0 (0 voturi)    
          Asa este: (Marţi, 31 ianuarie 2017, 12:27)

          Gabi Sorocianu [utilizator] i-a raspuns lui contest

          Trump e un memento mori pentru UE, un Petrache Lupu de la Maglavit pentru rasistii din intreaga lume si un Ioan Stoica de la Caritas pentru prosperitatea Americii: "Make America Great Again" de 8 ori!
  • -2 (6 voturi)    
    AIPAC first President Trump (Duminică, 29 ianuarie 2017, 22:35)

    contest [anonim]

    Trump is not America first, is Israel first!