Trump a discutat sambata cu Putin. Presedintele american i-a mai sunat si pe Merkel, Hollande, Abe si Turnbull

de G.S.     HotNews.ro
Duminică, 29 ianuarie 2017, 8:05 Actualitate | Internaţional


Donald Trump
Foto: Twitter @POTUS
​Donald Trump a discutat sambata despre Siria si despre lupta impotriva Statului Islamic cu liderul de la Kremlin, Vladimir Putin, presedintele american avand sambata mai multe convorbiri telefonice cu cativa lideri importanti din lume, informeaza Reuters. 

Discutia lui Trump cu Putin a fost prima de cand republicanul a ajuns presedinte si vine in conditiile in care oficiali americani spun ca el ia in considerare ridicarea sanctiunilor aplicate Moscovei, in ciuda opozitiei venite de la democrati si republicani din SUA si de la aliati europeni. 

Nici Casa Alba nici Kremlinul nu au mentionat ca s-ar fi discutat despre sanctiuni in convorbirea telefonica ce a durat circa o ora. 

„Discutia, pozitiva, a fost un inceput semnificativ pentru imbunatatirea relatiei dintre Statele Unite si Rusia, ce are nevoie sa fie reparata. Atat presedintele Trump cat si presedintele Putin spera ca dupa apelul de azi cele doua parti pot sa treaca rapid la combaterea terorismului si la alte chestiuni importante”, a afirmat Casa Alba. 

"Vladimir Putin l-a felicitat Donald Trump pentru preluarea functiei si i-a urat succes in tot ce face", se spune in comunicatul Kremlinului.

Trump a mai vorbit sambata cu doi lideri importanti din UE, Angela Merkel si Francois Hollande, dar si cu premierul japonez Shinzo Abe si cu cel australian Malcolm Turnbull. 

Convorbirea cu Merkel – care a avut o relatie foarte stransa cu Obama – a inclus o discutie despre Rusia, criza ucraineana si NATO, potrivit guvernelor SUA si Germaniei. 

In discutia cu presedintele francez, Trump a „reafirmat angajamentul SUA catre NATO si a notat importanta tuturor aliatilor NATO care impart povara cheltuielilor militare”, potrivit Casei Albe.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















11262 vizualizari

  • +28 (30 voturi)    
    cred ca l-a sunat si pe Dragnea dar au uitat (Duminică, 29 ianuarie 2017, 9:58)

    ilex2013 [utilizator]

    astia sa spuna. Deja se profileaza o frumoasa prietenie care o sa aduca multe avantaje maretului popor roman prin Liviu Dragnea - stima noastra si mandria.
    • +14 (18 voturi)    
      l-a impresionat mustata autentica de TR (Duminică, 29 ianuarie 2017, 10:36)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui ilex2013

      care ne dorim sa o pastram la IML langa organu lui Terente. Slugile varanului citesc Hotnews ai au creat un publireportaj https://www.antena3.ro/politica/legendele-despre-mustata-lui-liviu-dragnea-sunt-reale-nu-si-a-dat-o-niciodata-jos-doar-in-armata-l-397585.html
    • -18 (26 voturi)    
      E bine ca l-a sunat si pe prietenul sau (Duminică, 29 ianuarie 2017, 11:07)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui ilex2013

      Dragnea,e rau ca nu l-a sunat pe inaltul si prea mutul Johann!
      • +8 (12 voturi)    
        Inca nu stii gramatica limbii romane (Duminică, 29 ianuarie 2017, 12:26)

        Savitar [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

        Si totusi nu iti pierzi fctia de postac. Sa ma mir?!
      • +6 (10 voturi)    
        Diferenta (Duminică, 29 ianuarie 2017, 13:11)

        thatchme [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

        diferenta intre Johannis si Dragnea este ca Johannis nu a zis ca o sa goleasca puscariile de suti, manglitori, violatori, hoti, escroci, malagambisti,ingineri financiari, varani, ghiti, sovi, politicieni si alti profitori de pe urma spinarii POPORULUI Roman fara a avea nici un merit.
  • +4 (8 voturi)    
    Deja isi merita salariul pe decada asta de luna ! (Duminică, 29 ianuarie 2017, 12:03)

    Susufler0 [utilizator]

    Ia sa vedem daca saptamana viitoare, asa pana cam pe marti nu merita sa-si dea si o prima ?

    PS. Din cauza de un WhatsApp cu Neamtul nostru !
  • +7 (11 voturi)    
    hai ca se poate... (Duminică, 29 ianuarie 2017, 12:10)

    BanateanulVesel [anonim]

    ...Trump a stat alaturi de Dragnea, la o masa festiva, ducand o conversatie placuta si prietenoasa despre avantajele bilaterale celor doua tari. Normal ca l-a sunat pe Dragnea, dorind sa-i auda glasciorul placut, sa cunoasca parerea domniei sale asupra noii politici cu imigrantii, cu gardul la Mexico. Amandoi sunt frumusei, doar se simt un Adonis, amandoi au vedete ca nevasta , ca amanta. Multe le leaga, vai ce frumos!
  • +5 (11 voturi)    
    ! (Duminică, 29 ianuarie 2017, 12:35)

    tudorr [utilizator]

    Vulturul a sunat baza? A raportat ca si-a indeplinit misiunea?
  • +1 (7 voturi)    
    nota 10 pentru putin (Duminică, 29 ianuarie 2017, 13:36)

    Trabucodonosor [utilizator]

    "Vladimir Putin [...] i-a urat succes in tot ce face"
    Asta a fost din ciclul "gandire cu premeditare", mi-l si imaginez cu un zambet abia mijit in coltul gurii cand a trimis comunicatul spre publicare.
  • -1 (13 voturi)    
    I-a dat raportul handlerului... (Duminică, 29 ianuarie 2017, 13:45)

    rubberduck [utilizator]

    Sigur. Atat de sigur incat nici Casa Maro si nici Kkremlinul nu vor sa dezvaluie fraierilor ce au discutat cei doi dictatori. Probabil si-au imparit turf-ul ca doi gangsteri iar in viitor vor imparti Eastern Europe ca la Yalta. Ce jegosi!!!
  • -4 (16 voturi)    
    Merkel muss endlich weg! (Duminică, 29 ianuarie 2017, 14:35)

    zizin [utilizator]

    La radio am auzit că Merkel ar afirmat la telefon că "NATO este pentru pace și stabilitate".
    Merkel și-a pierdut complet contactul cu realitatea! NATO este cel mai activ aţâţător la război din lume! Este auxiliarul SUA și motivator pentru războaiele din Irak, Siria, Afganistan și Libia! NATO a ucis din 1999 încoace zeci de mii de oameni, a provocat fluxuri de refugiați și de a creat haos! Fraiera Merkel trimite acum Bundeswehr-ul pe frontul din Mali pentru o înfrângere viitoare - după eșecurile din Kosovo, Afganistan, Irak și Siria! In Europa, NATO se joacă cu focul și merge pe un curs de coliziune cu Rusia, perturbă relațiile pașnice între națiuni - iar Merkel afirmă că NATO este pentru pace și stabilitate!!!
  • +4 (6 voturi)    
    Cuvintele cheie (Duminică, 29 ianuarie 2017, 14:45)

    Lucian_Mares [utilizator]

    din tot ce a declarat Trump privitor la NATO suna: "In this vein, the leaders recognized that NATO must be capable of confronting 21st century threats and that our common defense requires appropriate investment in military capabilities to ensure all Allies ARE CONTRIBUTING THEIR FAIR SHARE to our collective security."
  • +2 (2 voturi)    
    Cine e si Turnbull asta ?? (Duminică, 29 ianuarie 2017, 16:21)

    Miky113 [utilizator]

    Nu prea l-am vazut prin Teleorman !
  • +1 (1 vot)    
    l-a sunat si pe Dragnea - inca asteapta (Duminică, 29 ianuarie 2017, 16:36)

    __alex__ [utilizator]

    cei doi mici si berea - ca sa-l concedieze pe Grindeanu, se misca prea lent si e prea slugarnic, parca ar fi sluga, nu chelner.